30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Více pokut na jedno stání - Parkování před barákem  (Přečteno 16077 krát)

jattra

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil

Dobrý den,
prosím o radu. U nás v ulici ve staré zástavbě v Praze se od nepaměti parkovalo podélně při kraji vozovky a to i přes to, že nezbývaly volné 3m v každém směru. Ulice je obousměrná, ale jezdí tudy jen rezidenti a většinou jen jedním směrem - zvyklost. Policii to nevadilo až do nedávné doby, kdy rapidně změnila přístup a posílá vyběrače i několikrát denně. Než jsem si vůbec uvědomil, co se děje, dostal jsem pokutu za špatné parkování. Jelikož přes týden s autem moc nejezdím, nevím, kolik těch pokut vlastně bude.
Před časem přišla první výzva k uhrazení 400,- za špatné stání dne 22., kterou jsem zaplatil v naději, že bude pokoj. Včera přišla další, za špatné stání dne 23. Jeví se mi to spíš jako placené parkování než pokuta - platit za každý den stání. Nevím, kolik výzev ještě pošlou, ale jistý je, že počkaj vždycky, až zaplatím tu předchozí.

Existuje nějaká cesta, jak poukázat na to, že se jedná o jeden přestupek, který jsem už zaplatil a neplatit tohle každodenní výpalné, ehm totiž parkovné?

Dík moc, za jakoukoliv radu.

J.

edit PK202: oprava předmětu
« Poslední změna: 02 Února 2016, 16:44:25 od pk202 »
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Více pokud na jedno stání - Parkování před barákem
« Odpověď #1 kdy: 26 Ledna 2016, 07:49:20 »

Pokud stojíte na stejném místě, jedná se o jeden a ten samý přestupek a nelze ho sankcionovat na několikrát.
IP zaznamenána

jattra

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Více pokud na jedno stání - Parkování před barákem
« Odpověď #2 kdy: 26 Ledna 2016, 09:02:52 »

Díky.
V tom si rozumíme.
Otázka je, jak postupovat, aby nám porozumněla i policie.
Tj. přišla mi druhá výzva a mám 15 dní na to, abych ji zaplatil nebo někoho udal. Mám se udat a pak se s nima popotahovat?
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Více pokud na jedno stání - Parkování před barákem
« Odpověď #3 kdy: 26 Ledna 2016, 09:06:34 »

Odpovězte, že už jste zaplatil, že se jedná o stejný přestupek, protože auto tam stálo několik dní, tak ať si to strčí za klobouk.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Více pokud na jedno stání - Parkování před barákem
« Odpověď #4 kdy: 26 Ledna 2016, 09:54:34 »

Takhle to nefunguje - tedy můžete to zkusit, ale moc nepočítejte, že to zabere.

Především totiž placení té "určené částky" není žádný trest za přestupek či jiný delikt. Je to prostě a jednoduše poplatek za to, že správní orgán odloží to oznámení. No a kolik oznámení dostane, tolikrát si nechá zaplatit za jejich odložení. Pokud to chcete řešit jako klasické přestupkové řízení, máte možnost - sdělit jim řidiče. Pak to budou muset řešit jako jeden (pokračující) delikt, případně jako více přestupků ve společném řízení, kde ale trest uloží dle zásady absorbce (tj. jen za ten nejtěžší, jsou-li všechny stejné, tak jako za jeden).

Dříve zaplacené výzvy na "určenou částku" jsou ale už vyhozené a zpětně je do hry nedostanete, tím zaplacením vám žádné jiné právo, než aby orgán zahodil to konkrétní oznámení, nevzniká. Ostatně mám dojem, že přesně tohle psal D-FENS v nějakém FSM, tj. že placením výzev se hejl dobrovolně připravuje o beneficium společného řízení, a že dokonce snad v Praze mají ten systém výpalného optimalizovaný tak, aby když někdo udělá více přestupků (např. projede rychle ty 4 navazující měřené úseky na Jižní spojce), tak mu ty výzvy nadávkujou po 14 dnech, aby z něj vyrazili do nejvíc.

V konkrétním případě prostě tu první zaplacenou výzvu odepište a řešte jen současnost a budoucnost. Tj. jste-li s placením smířen a hodláte tam stát nadále, tak si hromaďte ty výzvy a vždy, když se u té nejstarší bude blížit datum spáchání + 60, se na všechny udejte. Výsledný tarif parkovného bude 1 pokuta / 2 měsíce.

Nebo se radši postavte někam jinam, když to opičáky tak dráždí, a tu došlou výzvu se pokuste vyřešit standardním způsobem (někoho udat, seznámit se s důkazy, v následném řízení je rozporovat, zdržovat, odvolat se ...).
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Více pokud na jedno stání - Parkování před barákem
« Odpověď #5 kdy: 26 Ledna 2016, 10:10:24 »

Já bych s tím klidně šel ke správnímu soudu.
Pokud auto na místě parkuje týden, tak je to jeden přestupek a jednou se platí za odložení.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Více pokud na jedno stání - Parkování před barákem
« Odpověď #6 kdy: 26 Ledna 2016, 10:56:54 »

Jen do toho, odhadoval bych šanci na úspěch tak na max. 10%. Jako bych už viděl to odůvodnění - ratio bude, že postup dle § 125h byl zaveden kvůli (... bla bla bla ... Humloviny z důvodové zprávy ...) a že placení té určené částky je právo a nikoliv povinnost.

Ohledně toho trvajícího či pokračujícího deliktu je také třeba si uvědomit, že to trvání není nekonečné, je to přetrženo minimálně zahájením příslušného řízení, tj. pokud budete udržovat protiprávní stav i poté, co vás kvůli tomu začal někdo "řešit", tak se dopouštíte nového deliktu (za který vás v klidu znovu odstíhají jen co dokončí to rozjeté řízení). Tj. pokud už by se tedy povedla ta argumentace, že dle § 125h(5) se odkládá se celý trvající či pokračující potenciální přestupek (ne jen to jedno oznámení), tak by to končilo minimálně okamžikem, kdy vám byla doručena ta výzva.

Abychom se dostali z teorie zpět do praktické roviny konkrétního případu - jelikož to je v Praze, doporučil bych primárně ty výzvy ignorovat. Až přijde druhá výzva ke sdělení řidiče (poté, co propadne termín na určenou částku), tak buď znovu ignorovat, nebo udat sám sebe. Vzhledem k tomu, jak jsou v Praze pomalí, tak velká většina těch řízení vyhnije nebo ani vůbec nezačne. Ty co začnou pak zrušit na tom, že je to celé kravina (neexistující materiální aspekt atp.).
IP zaznamenána

jattra

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Více pokud na jedno stání - Parkování před barákem
« Odpověď #7 kdy: 26 Ledna 2016, 11:32:57 »

Díky za názory!
Osobně jsem chtěl zkusit tam zavolat, zda by to teda nesmázli jako jeden přestupek, který jsem už zaplatil. Pokud je šance na úspěch minimální a zaplacených 400,- je odepsaných, asi to nemá ani cenu zkoušet.
Auto už samo parkuju jinde. Jen prostě nevím, kolik těch výzev přijde. Jestli to chápu dobře, mám 15 dní na zaplacení a pak dalších 60 dní na udání, dřív než se to překlopí na sprdel, je to tak?
Moje strategie by byla asi počkat co nejdýl, a pak zaplatit všechny doposud zaznamenaný přestupky najednou. Tahanice s úřady a soudy, to není pro mě, jestli mi rozumíte.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Více pokud na jedno stání - Parkování před barákem
« Odpověď #8 kdy: 26 Ledna 2016, 11:56:08 »

Telefonicky to ze světa nesprovodíte. Je třeba důsledně rozlišovat určenou částku dle § 125h a skutečnou pokutu či jinou sankci. Tahle určená částka je jen možnost, jak věc nechat odložit, nikoliv povinnost. K tomu dopisu existují jen 2 racionální přístupy - buď zaplatit, nebo nedělat nic.

Na to udání se máte 60 dní od okamžiku, kdy to bylo oznámeno správnímu orgánu. Jelikož do té výzvy obvykle nepíšou, kdy jim došlo oznámení, je třeba se řídit dnem spáchání skutku. Než ale někoho budete udávat, tak si počkejte, až vás k tomu vyzvou, pokud budete poctivě první výzvu ignorovat, tak oni musí ještě něco udělat (v zákoně je, že "pokračují v šetření přestupku", a nic moc jiného než znovu vyzvat provozovatele k podání vysvětlení nemají na výběr). Pokud nic nepřijde, nic jim neposílejte, pokud přijde, pošlete to tak, aby to dostali do 60 dnů od spáchání toho prvního skutku, na který vám dorazila výzva.

Nemáte-li chuť bojovat o to, aby to bylo bezplatně, tak se pak udejte rovnou na vše, k čemu vám přišla výzva, oni (možná) rozjedou přestupkové řízení a nařídí jednání (a nebo taky ne, za poslední rok jsem se opakovaně kvůli parkování v centru sebe-udal a pak už se nic nestalo). Na jednání pak buď přijďte, nasypte si popel na hlavu, vysvětlete situaci a poděkujte za pokutu (nebo jim totéž před jednáním pošlete písemně). Hlavně si ale ohlídejte, aby najednou projednali všechna ta oznámení.

Následně i jste-li s pokutou srozuměn, podejte odvolání, klidně prázdné. Je to zdarma, nemůžete si pohoršit a zahlcením MHMP a ministerstva pomáháte ostatním.
IP zaznamenána

jattra

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Více pokud na jedno stání - Parkování před barákem
« Odpověď #9 kdy: 26 Ledna 2016, 12:26:37 »

To zní rozumně. Přestávám platit výpalné a počkám si na řešení samotného přestupku.
Díky za radu. Zkusím sem pak napsat, jak to pokračuje nebo doufejme spíš nepokračuje.
IP zaznamenána

jattra

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Více pokud na jedno stání - Parkování před barákem
« Odpověď #10 kdy: 29 Ledna 2016, 08:45:11 »

Tak mi to nedalo. Napsal jsem email Oddělení přestupkového řízení a světe div se, ten druhý případ zneplatnily. Alespoň mi to odepsali mailem.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Více pokud na jedno stání - Parkování před barákem
« Odpověď #11 kdy: 29 Ledna 2016, 09:00:59 »

No vida. Evidentně to mají na háku a nechtějí si platící ovečky zbytečně vyplašit.

Byl byste ochoten poslat čísla jednací těch obou těch výzev (takové to S-MHMP XXXXX/201X), aby se v podobném případě dalo argumentovat, že takto postupovali?
IP zaznamenána

jattra

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Více pokud na jedno stání - Parkování před barákem
« Odpověď #12 kdy: 29 Ledna 2016, 09:20:39 »

Můžu poslat soukromě, ale nerad bych, aby to viselo volně na internetu. Nevim, asi paranoia. :)
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:Více pokud na jedno stání - Parkování před barákem
« Odpověď #13 kdy: 01 Února 2016, 17:44:20 »

Parkuje se v té ulici v obou směrech? Protože pokud ano, pak jste jistě parkoval v okamžiku, kdy na protější straně nikdo nestál a tudíž tam ty potřebné metry byly...
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

sh0rty

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Více pokud na jedno stání - Parkování před barákem
« Odpověď #14 kdy: 02 Února 2016, 06:37:50 »

To bohužel dle všeho neprojde. 3 metry volného pruhu platí pro oba směry. tj. když chcete na silnici stát, tak vedle vás musí být volno minimálně 6 metrů - 3 metry Váš jízdní pruh a 3 metry pro protější -

§ 25 - Zastavení a stání:

...

(3) Při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy; při zastavení musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro oba směry jízdy.
« Poslední změna: 02 Února 2016, 06:39:50 od sh0rty »
IP zaznamenána