30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Parkování v obchodním centru za závorou  (Přečteno 10750 krát)

vdolek

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Parkování v obchodním centru za závorou
« kdy: 21 Listopadu 2018, 20:57:23 »

Zdravím,
jak je to s parkováním na invalidech v nadzemním parkovišti za závorou? Konkrétně se jedná o obchodní centrum v Chodov, Praha. Parkoviště tam je tam za závorou, nadzemní, uvnitř obchodního centra.

Přišla mi výzva z magistrátu, že vozidlo tam bylo zaparkováno na invalidech (zaplať 500 nebo se to bude řešit). Já měl ale za to, že na neveřejně přístupné komunikaci nelze dávat sankce. Psal jsem i dotaz na ministerstvo vnitra, ti to přeposlali na ministerstvo dopravy. Dle ministerstva dopravy tam sankce dávat mohou. Opravdu to tak je?

Do příloh dávám jak výzvu z Magistrátu, tak dotaz a odpověď ministerstva dopravy. Omluvte prosím vodotisk, je tam kvůli anonymizaci.
« Poslední změna: 21 Listopadu 2018, 22:47:34 od vdolek »
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 653
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v obchodním centru za závorou
« Odpověď #2 kdy: 21 Listopadu 2018, 21:07:17 »

Jak bylo ono vyhrazené místo označeno? Svislým i vodorovným značením? Nebyla by fotka?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v obchodním centru za závorou
« Odpověď #3 kdy: 21 Listopadu 2018, 21:09:23 »

A pan Dvořák je vtipný, když takhle od stolu posoudil, že sprdelní výzva je oprávněná.
IP zaznamenána

vdolek

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v obchodním centru za závorou
« Odpověď #4 kdy: 21 Listopadu 2018, 21:12:48 »

Jeden článek k tématu: http://www.autoforum.cz/zivot-ridice/plati-na-parkovistich-u-supermarketu-ci-v-garazich-stejna-pravidla-jako-na-silnici-/
Díky, ten článek jsem viděl. Článek je ale v rozporu s tím vyjádřením ministerstva dopravy.
Podle článku, pokud se jedná o nadzemní (nebo podzemní) parkoviště, nebo pokud je parkoviště odděleno (např. závorou), tak nelze dávat pokuty. Obě podmínky jsou v OC Chodov splněny, ale dle magistrátu a ministerstva dopravy prý pokuty dávat lze.

Jak bylo ono vyhrazené místo označeno? Svislým i vodorovným značením? Nebyla by fotka?
Kdybych si musel tipnout, tak bych řekl, že tam je vodorovné i svislé značení, ale jistě to tedy nevím.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v obchodním centru za závorou
« Odpověď #5 kdy: 21 Listopadu 2018, 22:45:16 »

Rozhodující je skutečnost, jestli na daném parkovišti / pozemku platí pravidla silničního provozu. Pokud je tam někde uvedená taková informace, tak tam policie může normálně dávat pokuty. Pokud tato informace chybí, pak má vyznačení místa pro invalidy spíše informativní charakter a stání tam nelze sankcionovat.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 653
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v obchodním centru za závorou
« Odpověď #6 kdy: 22 Listopadu 2018, 09:13:57 »

Dovolím si nesouhlasit - pokud se jedná o variantu, kdy parkoviště v objektu není pozemní komunikací a majitel či provozovatel uvedl formou nějakého oznámení (zřejmě ve formě cedule), že na místě platí pravidla silničního provozu, tak to ještě přece neznamená, že je může vynucovat policie.
Mám za to, že toto oznámení slouží pouze  v případě, že dojde ke střetu a je třeba zjistit viníka způsobené škody.

Našel jsem provozní řád parking Chodpv: https://www.centrumchodov.cz/-/media/Unibail/Country~o~CZ/Chodov/Documents/cch-pravidla-parking-26062018.ashx?la=cs-CZ
Je tam uvedena povinnost zákazníka respektovat dopravní značení (čl. 3 o)) ale též to, že za dopravní značení a organizaci provozu odpovídá provozovatel - (čl. 2a)). Tedy je zřejmé, že dopravní značení ani nemuselo být umístěno po klasickém schvalovacím procesu jako běžné dopravní značky.
Navíc tam není nic o obecné povinnosti dodržovat pravidla silničního provozu dle 361/2000.
Podle mě by si měl sprvní orgán leda nakukat.
« Poslední změna: 22 Listopadu 2018, 10:03:36 od gumidos »
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v obchodním centru za závorou
« Odpověď #7 kdy: 22 Listopadu 2018, 10:15:54 »

No ale to není v rozporu s tím, co jsem napsal výše... vyslovil jsem názor, že pokud není stanoveno, že platí pravidla silničního provozu, nemůže být státem uložena sankce - a mám pocit, že svým příspěvkem jste to spíše podpořil.
Ale k zamyšlení - kdy není parkoviště u obchoďáku účelovou komunikací?
« Poslední změna: 22 Listopadu 2018, 10:18:00 od IZS »
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v obchodním centru za závorou
« Odpověď #8 kdy: 22 Listopadu 2018, 10:26:55 »

Je rozdíl mezi veřejnou účelovou komunikací a neveřejnou účelovou komunikací.

Veřejná účelová komunikace je odbočka ze silnici k vám do brány. Případnou nehodu řeší fízlové, můžou dát pokutu, apod.

Neveřejná účelová komunikace je ten kilometr od brány přes zahrady až ke garážím. Cokoli se tam stane policie neřeší jako nehodu - pouze jako případné ublížení na zdraví, tím ale není dotčeno řešení škody pojišťovnou.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 653
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v obchodním centru za závorou
« Odpověď #9 kdy: 22 Listopadu 2018, 10:40:46 »

No ale to není v rozporu s tím, co jsem napsal výše... vyslovil jsem názor, že pokud není stanoveno, že platí pravidla silničního provozu, nemůže být státem uložena sankce - a mám pocit, že svým příspěvkem jste to spíše podpořil.
Napsal jste to ale jinak - napsal jste "..pokud je tam někde uvedena taková informace...". Já uváděl, že případně uvedení takové informace soukromým majitelem nedává oprávnění fízlovi vynucovat dodržování takového ustanovení.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v obchodním centru za závorou
« Odpověď #10 kdy: 22 Listopadu 2018, 11:05:20 »

Tak to záleží na tom, jak extenzivně chápete sdělení, že platí pravidla silničního provozu. Ten nejširší výklad, kterého jsem se držel i já, je, že tam platí ZPPK (aj.) v plném znění, tedy včetně sankcí. Když řeknete, že sice platí ZPPK, ale bez sankcí, kdo rozhodne o tom, které další části ZPPK tedy platí a které ne?
IP zaznamenána

vdolek

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v obchodním centru za závorou
« Odpověď #11 kdy: 22 Listopadu 2018, 11:12:14 »

Tak to záleží na tom, jak extenzivně chápete sdělení, že platí pravidla silničního provozu. Ten nejširší výklad, kterého jsem se držel i já, je, že tam platí ZPPK (aj.) v plném znění, tedy včetně sankcí. Když řeknete, že sice platí ZPPK, ale bez sankcí, kdo rozhodne o tom, které další části ZPPK tedy platí a které ne?

No já to chápu tak, že záleží na tom, kdo určí, že tam platí ZPPK, protože ten by pak měl vymáhat dodržování. Když to udělá nějaká státní instituce, tak pak tam platí sankce dle toho zákona.

Ale když soukromá osoba řekne, že na jejím pozemku se budou dodržovat stejná pravidla, jako jsou v ZPPK, tak je pak na té instituci, aby si dodržování vymáhala. Nemůže přece na základě rozhodnutí soukromé osoby policie dávat pokuty nebo nedávat.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v obchodním centru za závorou
« Odpověď #12 kdy: 22 Listopadu 2018, 11:27:37 »

To máte sice pravdu, jenže pokud návštěvník OC porušuje návštěvní řád a chcete ho nechat vyvést, zavoláte obecní policii. Pokud platí ZPPK, zavoláte obecní policii a ta uloží delikventovi sankci podle ZPPK.
IP zaznamenána

vdolek

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v obchodním centru za závorou
« Odpověď #13 kdy: 22 Listopadu 2018, 11:30:46 »

To máte sice pravdu, jenže pokud návštěvník OC porušuje návštěvní řád a chcete ho nechat vyvést, zavoláte obecní policii. Pokud platí ZPPK, zavoláte obecní policii a ta uloží delikventovi sankci podle ZPPK.

Ale pokud porušuji návštěvní řád, tak za to mě policie nemůže sankcinovat přece. Teoreticky by se mnou mohl provozovatel vést občanskoprávní spor za náhradu škody, nebo nějakou smluvní pokutu, ale nemůžu přece dostat pokutu od policie nebo úřadu.

Mně to přide, jako bych já si rozhodl, že u mě doma budou všichni nosit červenou čepici a návštěva by to nedodržovala, tak je sice můžu z bytu třeba vyhodit, nebo nechat vyvést od policie, když neodejdou sami, ale nemůžou dostat pokutu od policie.
« Poslední změna: 22 Listopadu 2018, 11:36:05 od vdolek »
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Parkování v obchodním centru za závorou
« Odpověď #14 kdy: 22 Listopadu 2018, 11:36:00 »

Podle vlastních pravidel (smlouvy) můžete uložit vlastní (smluvní) sankci - příklad je jízda MHD načerno. Proti tomu za porušení ZPPK půjde uložit sankce jen podle ZPPK.
IP zaznamenána