30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Jak dostat zpátky povinné ručení  (Přečteno 6315 krát)

reseth

  • Příspěvků: 65
    • Zobrazit profil
Jak dostat zpátky povinné ručení
« kdy: 16 Února 2015, 14:53:50 »

Zdravím, na tomhle poli si nejsem úplně jistý v kramflecích, tak bych rád nasbíral rady než se pustím do řešení problému.
Věc se má tak, že babička měla auto(stará Felície), na sklonku života s ním jezdil kdo potřeboval(většinou já) a tak jsem zatáhl povinné na půl roku(do prosince). Babička zemřela koncem srpna a auto zanedlouho na to. V září skončila technická auto se odstavilo a stálo. Dědické řízení se táhlo a s tím autem(pokud se nepletu) formálně nemohl nikdo nakládat, ani tedy odnést do depozitu RZ nebo to dát sešrotovat. To se dalo až na konci ledna, což jsme udělali a podklady poslali na do ČP, ti to ukončili k 10.2. ale chtějí ještě 410Kč, protože zaplaceno bylo do prosince a tím pádem jim tam dva měsíce schází. Měl jsem v plánu jim ty prachy nechat a neřešit to, ale když si nenažraně řekli o další 4 stovky které jim dát nechci(pojištění je stále na babičku, nevím jak jí chtějí poslat složenku...), tak bych je zkusil stáhnout i o ty peníze za dobu co auto stálo. Máme ho nafocené zapadané sněhem a přes čestné prohlášení to můžou "dosvědčit" i sousedi. Na pobočce jsem opět narazil na paní která byla příjemná jak kaktus v trenkách a když mi řekla:"To musíte doplatit, jakmile má auto značky musí se za něj platit", tak jsem řekl že s to s ní řešit nebudu a odešel jsem. Podle mě se totiž pletla, znám případ kdy mají lidé kabrio pojištěné jen na půlrok(v zimě nejezdí) nebo kdy jim stál auťák půl roku na zahradě bez ručení a když přišel dopis od ČKP tak se jen prohlásilo že to nejezdí a byl od nich pokoj.

Jak jsem ale psal, tohle jsou věci které nemám najeté a nejsem si jistý jestli se třeba letos něco neměnilo nebo jestli to dřív nevyšlo jen kvůli náhodě. Budu rád za každou radu nebo navedení správným směrem. Je mi jasný, že obracet se na nadřízené nebo písemně na pojišťovnu bez připravených podkladů je sebevražda, protože snad nikdo krom měšťáků a pojišťoven neumí tak efektně ohýbat paragrafy a vymýšlet si vlastní interpretace. Dokumenty mám samozřejmě všechny nafocené, ale pokud to není nutné tak je nechci zbytečně vystavovat.

Díky

Časově:
21.6.2014 - zaplaceno na 6 měsíců povinné z mého účtu
20.8.2014 - majitelka vozu(pojistník) zemřela
19.9.2014 - končí technická, prodlužovat se nebude, je to rezavý a špatný.
XX.1.2015 -řízení je u konce, značky jdou do depozitu
05.2.2015 - ekologická likvidace vozu
10.2.2015 - bratranec zasílá dokumenty na ČP(zajišťoval likvidaci) a ukončuje tak smlouvu k tomuto datu.
12.2.2015 - na telefon babičky přichází sms o nedoplatku na pojištění
16.2.2015 - na pojišťovně srážka s blbkou, píšu tenhle post
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Jak dostat zpátky povinné ručení
« Odpověď #1 kdy: 16 Února 2015, 15:15:12 »

Kdo je pojištěný?

Jestli babička tak pojištění mělo skončit její smrtí a pojišťovna by naopak měla ještě vrátit část peněz.

Jestli někdo jiný tak na to asi smrt babičky nemá vliv. Spíš ten pojištěný měl normálně vypovědět smlouvu.
IP zaznamenána

reseth

  • Příspěvků: 65
    • Zobrazit profil
Re:Jak dostat zpátky povinné ručení
« Odpověď #2 kdy: 16 Února 2015, 15:19:11 »

Je(bylo) to právě všechno na její jméno. Dopis je adresovaný jí, je na zelené kartě, auto bylo její. Jediný moment kdy jsem do toho vstoupil bylo když jsem zaplatil, což ale podle mě nemá vliv(mohla mi to dát třeba v hotovosti abych to tam poslal). Je pro to ukončení smlouvy momentem smrti nějaká legislativní opora? Pokud ano, tak z nich tu poměrnou část zkusím vydojit.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Jak dostat zpátky povinné ručení
« Odpověď #3 kdy: 16 Února 2015, 15:22:55 »

Obávám se, že pojišťovna má pravdu. Viz zákon 168/1999 §26 (2), pokud tedy nešlo o pojištění na dobu určitou. Z pohledu pojišťovny tedy bylo auto pojištěné, ale pojistné nebylo zaplacené a vůči pojišťovně vznikl dědicům dluh.

Nevím ale, jak došla k pojišťovna k těm částkam.

ČKP s tím nemá nic společného.
IP zaznamenána

reseth

  • Příspěvků: 65
    • Zobrazit profil
Re:Jak dostat zpátky povinné ručení
« Odpověď #4 kdy: 16 Února 2015, 15:31:10 »

vvvvvv: To mě netěší :-( Takže to mám chápat tak, že když tam byla mamka rušit životní pojistky atd. a ženská povinné nezrušila, protože "auto má značky, to musíte až po řízení", tak kecala? Ergo smlouva se tedy měla ukončit už tehdá i přes to, že dědické řízení nebylo ukončeno...
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Jak dostat zpátky povinné ručení
« Odpověď #5 kdy: 16 Února 2015, 15:45:14 »

Problém je v tom, že povinné ručení se dá vypovědět pouze z vyjmenovaných důvodů a jsem si celkem jistý, že tam není úmrtí vlastníka. Je tam změna vlastníka, ale řekl bych, že názor pojišťovny bude, že ke změně vlastníka dochází až ukončením dědického řízení.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Jak dostat zpátky povinné ručení
« Odpověď #6 kdy: 16 Února 2015, 16:25:35 »

reseth:
Najděte si pojistné podmínky té pojišťovny. Tam bude že pojištění zaniká smrtí pojištěného.

V tom případě pojištění zaniklo 20.8. a pojišťovna má ještě vrátit zaplacené peníze za pojištění od 20.8.
Ale pojišťovně asi mělo být oznámené že majitelka zemřela.

vvvvvv:
Viz co píšu.. v pojistných podmínkách bude že pojištění končí smrtí pojištěného. Nemusí se ani vypovědět a skončilo automaticky.

Povinnosti vlastníka na někoho přešly, ale pojištění asi skončilo.
Dědicové asi měli povinnost zařídit nové pojištění nebo vozidlo neprovozovat.
Kdyby vozidlo bylo provozované tak přijde na řadu ČKP.

Můj výklad zákonů.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Jak dostat zpátky povinné ručení
« Odpověď #7 kdy: 16 Února 2015, 16:40:41 »

V pojistných podmínkách to není - konkrétně situaci popisuje článek 37 bod 4. v http://www.ceskapojistovna.cz/documents/10262/50010/pojisteni-vozidla-pp.pdf a říká, že pojištění po smrti pojistníka přechází na dědice a ten může pojištění ukončit.
IP zaznamenána

reseth

  • Příspěvků: 65
    • Zobrazit profil
Re:Jak dostat zpátky povinné ručení
« Odpověď #8 kdy: 23 Února 2015, 23:37:29 »

Tak jsem to prostudoval a situaci, že z nich něco dostanu pustil z hlavy. Už jde jen o to, aby jim nikdo nemusel poslat ty 4 kila. Poslal jsem jim dneska docela dlouhé vyjádření o tom, že pojištění měli ukončit ke konci pojistného období, protože tam byla mamka a chtěla to osobně zrušit, sami to uvádí v dopise a je to i v pojistných podmínkách(sic tam mají písemně). Oni ale letos změnili i výši, o té už hovoří i §13 37/2004 Sb. ale není tam, že písemně. Jen "projeví nesouhlas", takže to zkouším hrát tímhle směrem. Taky jsem uvedl, že pochybila ženská na pobočce když to odmítla zrušit kvůli tvrzení "máte značky plaťte". Teď tak hodinu zpátky mi přišla odpověď v duchu "fuck off", "měl si značky, musíš platit". Doslova to bylo:"Obchodní služba sdělovala správnou skutečnost, že i když není vozidlo používané a jde o registrované vozidlo, musí být pojištěné. V případě nepojištění by pojistníkovi (vlastníkovi) hrozila pokuta od České kanceláře pojistitelů (která je mnohem vyšší než placené pojistné)." Což není tak úplně pravda. Odpověděl jsem jim, že nepokrytě lžou, odkázal se na nález US sp.zn. IV. ÚS 2221/13,(šlo o spor s ČKP, která tvrdila "máš značky plať", US to rozsekal a řekl, že to, že je vozidlo v registru neznamená automaticky, že je provozované). Taky jsem uvedl, že hlídat porušení zákona není jejich starost a stejně jako nerozdávaj pokuty za rychlost.
Upřímně si moc nevěřím že ustoupí, protože pojišťovny jsou už z principu horší než kurvy. Spíš zkouším, jak dlouho to bude bavit mě a jak dlouho je. Nejhorší varianta je, že jim budu muset poslat ty 4 stovky a budu je mít za zlodějskou organizaci. Bylo by ale zajímavé dostat dopis od někoho, kdo podstoupil školení delší než 2 hodiny a nepoužíval leporelo jako učební materiál...
IP zaznamenána