30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nahlášení ztráty OP - jak popohnat fízla  (Přečteno 4293 krát)

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Nahlášení ztráty OP - jak popohnat fízla
« kdy: 24 Srpna 2018, 17:46:25 »

Kolega dneska přišel s tím, že mu asi někdo ukradl peněženku. Byl s tím na PČR a první interakce proběhla prý takto:

"Dobrý den, asi mi někdo odcizil peněženku."
"Hmm, tyhle pohádky tady známe. Asi jste ji ztratil."

Nakonec jim podepsal protokol se ztrátou OP, ale strávil na fízlárně 3 hodiny. Prostě mu řekli ať čeká a celkem tam (většinou sám) proseděl přes 3 hoďky. Zjistil jsem, že vlastně nevím, co bych dělal. Jak v takové situaci zařídit, aby jim to netrvalo 3 hodiny? Je to jeden papír A4, nic víc..?
« Poslední změna: 24 Srpna 2018, 19:04:34 od mcsoap »
IP zaznamenána

Jenyk

  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Nahlášení ztráty OP
« Odpověď #1 kdy: 24 Srpna 2018, 18:38:21 »

Uz se to tu resilo. Zkuste pohledat.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Nahlášení ztráty OP
« Odpověď #2 kdy: 24 Srpna 2018, 19:04:04 »

Hledám, ale nacházím jenom řešení té samotné ztráty OP. Nic o tom, že se na PČR čeká dlouho. Neměl byste nějaká klíčová slova?
IP zaznamenána

polda

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 36
    • Zobrazit profil
Re:Nahlášení ztráty OP - jak popohnat fízla
« Odpověď #3 kdy: 24 Srpna 2018, 19:24:35 »

Poslat jim oznámení písemně?

Ztrátu dokladu není potřeba oznamovat policii, oznamuje se tomu úřadu, který doklad vydal. Ale tam se také čeká dlouho.
« Poslední změna: 24 Srpna 2018, 19:26:37 od polda »
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

urbann

  • Příspěvků: 350
  • s
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Nahlášení ztráty OP - jak popohnat fízla
« Odpověď #5 kdy: 24 Srpna 2018, 19:35:29 »

Poslat jim oznámení písemně?

Ztrátu dokladu není potřeba oznamovat policii, oznamuje se tomu úřadu, který doklad vydal. Ale tam se také čeká dlouho.

Aha, takže třeba pro sichr udělat na poště ještě ověření podpisu (s jiným dokladem totožnosti, třeba pasem) a pak podací lístek slouží podobně jako protokol od PČR jako důkaz, že minimálně od toho okamžiku jsem už doklady neměl?

Chápejte, při ztrátě peněženky chtějí mnozí využít pojištění, které jim pro tento případ zřizuje jejich bankovní ústav a ten v podmínkách jasně vyžaduje protokol od PČR. Špatně jsem to formuloval, tam nejde jen o nahlášení ztráty OP, ale o nahlášení ztráty peněženky se všemi doklady, vč. OP.


https://www.30kmh.cz/index.php?topic=6173.msg67157#msg67157

Děkuji, to jsem viděl. Výše jsem popsal, za jakých podmínek se člověk návštěvě služebny nevyhne a otázka tedy trvá - jak toho fízla popohnat k činnosti tak, aby sepsání obyčejného protokolu netrvalo 3 hodiny?
« Poslední změna: 24 Srpna 2018, 19:37:17 od mcsoap »
IP zaznamenána

polda

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 36
    • Zobrazit profil
Re:Nahlášení ztráty OP - jak popohnat fízla
« Odpověď #6 kdy: 24 Srpna 2018, 19:48:51 »

Nicméně policie není asi vázána podmínkami nějaké pojišťovny nebo banky.  Asi je logické, že ztráty a nálezy nijak neřeší, když jí to zákon neukládá. Banka a pojišťovna možná předpokládají, že to policie bude kvalifikovat jako přestupek držitele občanského průkazu, vyslechne ho a oznámí ho správnímu orgánu?

Kód: [Vybrat]
§ 14 zák.č. 328/1999 Sb.
(1) Občan je povinen
a) s přihlédnutím ke všem okolnostem a poměrům chránit občanský průkaz před poškozením, zničením, ztrátou, odcizením, zneužitím dat v identifikačním certifikátu nebo jiným zneužitím,
...

§ 16a zák.č. 328/1999 Sb.
(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že
b) poruší povinnost chránit občanský průkaz před ztrátou, odcizením, poškozením, zničením nebo zneužitím,
...
« Poslední změna: 24 Srpna 2018, 20:31:46 od polda »
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Nahlášení ztráty OP - jak popohnat fízla
« Odpověď #7 kdy: 25 Srpna 2018, 07:33:10 »

Banka a pojišťovna možná předpokládají, že to policie bude kvalifikovat jako přestupek držitele občanského průkazu

Asi se tím myslela spíš krádež.. ale banka a pojišťovna asi jen chce úřední papír..
..a možná pojišťovna správně předpokládá že když ovčan půjde oznámit krádež peněženky tak hlavní zájem policie bude si nekazit statistiku trestných činů.. protože pachatele nenajdou.. a tak nejdřív budou ovčana přesvědčovat že to nemusela být krádež a aby nahlásil jen ztrátu.. a když ovčan bude na krádeži trvat tak aspoň že hodnota byla menší než 5000 a tak to není trestný čin.
IP zaznamenána

polda

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 36
    • Zobrazit profil
Re:Nahlášení ztráty OP - jak popohnat fízla
« Odpověď #8 kdy: 25 Srpna 2018, 07:55:34 »

Pokud byla v ukradené peněžence platební karta (o tu nejspíš bance jde), tak na výši škody nezáleží a je to vždy trestný čin.

Ovšem když někdo přijde na policii se slovy (cituji z prvního příspěvku) "asi mi někdo odcizil peněženku", tak opravdu nelze vyloučit ztrátu. Vypadá to spíš, že oznamovatel neví, co se s peněženkou stalo, neví, kde jí má, a zákon ukládá policii zahájit úkony trestního řízení pouze pokud zjistil skutečnosti důvodně nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin (viz § 158/3 tr.řádu), a ne pokud oznamovatel jen neví, kde má peněženku. Přijmout musí policie jakékoliv oznámení (podání), ale jak s ním naloží, už záleží na jeho obsahu.

§ 59/1 tr.řádu
Podání se posuzuje vždy podle svého obsahu, i když je nesprávně označeno. Lze je učinit písemně, ústně do protokolu, v elektronické podobě, telegraficky, telefaxem nebo dálnopisem.

Proběhlo to tedy tak, jak je popsáno v prvním příspěvku:

"Dobrý den, asi mi někdo odcizil peněženku."
"Hmm, tyhle pohádky tady známe. Asi jste ji ztratil."

Polda tedy podle obsahu podání usoudil, že je to ztráta a odsunul si sepsání protokolu na dobu, než vyřeší závažnější případy, nebo oběd, kávičku, atd.
« Poslední změna: 25 Srpna 2018, 08:29:27 od polda »
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Nahlášení ztráty OP - jak popohnat fízla
« Odpověď #9 kdy: 25 Srpna 2018, 11:42:20 »

Polda tedy podle obsahu podání usoudil, že je to ztráta a odsunul si sepsání protokolu na dobu, než vyřeší závažnější případy, nebo oběd, kávičku, atd.

Přesně. Hejl se nakonec nechal přesvědčit ke ztrátě a podepsal protokol, ve kterém se píše, že peněženku s OP a dalšími dokumenty ztratil (platební karty, hotovost, klíče). Můj dotaz zní - jak se může ovčan v takové situaci bránit, když ten papír potřebuje a policajt ho tam nechá hnít 3 hodiny, přestože oba vědí, že se to dá napsat za 5 minut.

Bankovní ústav do toho tahám proto, že existují pojišťovací produkty, které vyžadují policejní zápis. Tedy například krádež mobilu do 10k, krádež peněženky a klíčů do 5k a tak podobně. Ty produkty jsou proti krádeži, nikoliv proti ztrátě a při krádeži vyžadují zápis od policie ČR jako podmínku k plnění. Nevím, jak mám jinak sdělit, že je úplně jedno, jestli nahlašuji ztrátu, nebo krádež - přestaňte to řešit. To není předmětem příspěvku. Jde mi o to, že když je policajt sráč a natahuje to, jak ho přinutit aby mu to netrvalo. Předpokládám, že řešení (pokud existuje) bude univerzální pro oba scénáře.
« Poslední změna: 25 Srpna 2018, 11:47:40 od mcsoap »
IP zaznamenána

polda

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 36
    • Zobrazit profil
Re:Nahlášení ztráty OP - jak popohnat fízla
« Odpověď #10 kdy: 25 Srpna 2018, 14:43:13 »

To určitě není jedno, jestli se oznamuje ztráta, nebo krádež, nebo třeba loupež, popř. vražda. Prioritu řešení podání si polda nejspíš stanoví podle závažnosti věci, popř. podle toho, zda je pachatel, a ne podle toho, jak dlouho tam kdo čeká a kdo přišel dříve.

Já osobně kdybych potřeboval jen nějaké potvrzení o oznámení pro pojišťovnu nebo banku, pošlu jim oznámení písemně datovou zprávou a požádám při tom o potvrzení o přijatém oznámení s tím, že to po mě požaduje pojišťovna nebo banka.

Když už tam někdo chce jít osobně a spěchá, měl by přijít ve všední den v pracovní době mimo čas jídla, kdy je předpoklad, že tam bude víc poldů.
« Poslední změna: 25 Srpna 2018, 14:47:09 od polda »
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Nahlášení ztráty OP - jak popohnat fízla
« Odpověď #11 kdy: 25 Srpna 2018, 19:19:14 »

Já osobně kdybych potřeboval jen nějaké potvrzení o oznámení pro pojišťovnu nebo banku, pošlu jim oznámení písemně datovou zprávou a požádám při tom o potvrzení o přijatém oznámení s tím, že to po mě požaduje pojišťovna nebo banka.

To jsem nevěděl, že policii lze nějakou skutečnost nahlásit elektronicky a že to pak lze použít jako ekvivalent zápisu, jako kdybych tam došel osobně. To by bylo super. Díky!
IP zaznamenána

polda

  • -exot-
  • *****
  • Příspěvků: 36
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána
Upozornění administrátora: příspěvky tohoto uživatele jsou z valné části nesmyslné či nepravdivé.