30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Platba za studium  (Přečteno 14068 krát)

Foxik

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 179
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #15 kdy: 01 Září 2016, 08:08:09 »

PK202: Souhlasím s tím, že když člověk někde je dva roky a potom ho vyrazí a jde studovat jinam tak si to potom zaplatí... Mě sere to, že za jednu chybu mám platit podruhé... Platili jsme jeden rok na bakaláři a teď máme platit jeden rok i na magistrovi, protože ty dva roky předchozího studia započítávají i do tohoto studia...

Tohle konečně změnili s platností od 1.9. a to tak, že nedokončené studium se bude počítat do toho stupně jaké bylo neúspěšně ukončeno... To nám stejně nepomůže protože dva roky studia byli na magisterském (bez bakaláře jako záchrany)... Takže i podle novely platit budeme. A vzhledem k tomu, že škola z toho má 80 mega za rok se toho jen tak nebude chtít vzdát...

Těm co poradili děkuji za rady a omlouvám se těm které toto téma naštvalo...
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #16 kdy: 01 Září 2016, 09:30:01 »

Těm co poradili děkuji za rady a omlouvám se těm které toto téma naštvalo...

Nic se neděje...kdyby mně sralo jen toto, tak by byl život jak v ráji :) 
Upřímně řečeno, stejně jsem ten systém nepochopil a vzhledem k tomu, že ještě nejmíň 4 roky než děti odmaturujou nic podobného nemusím řešit, tak to snad ani chápat nechci. Za 4 roky stejně nejspíš budou chodit na povinné hodiny islámu...
IP zaznamenána

mungo

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 236
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #17 kdy: 01 Září 2016, 16:33:36 »

Vzhledem k tomu, že si se flákal (jedno studium nedokončil) mimo jiné i za moje prachy, tak mi na tom nepřijde vůbec nic zvláštního.

Prostě nejsem flákač, co by se najednou divil že musí platit. Nikde jsem nejezdil, studoval jsem, nevyšlo to kvůli několika povinným předmětům úplně mimo můj obor. Možná by ses divil jak je jednoduché se do takové situace dostat, když ani názvy předmětů často neodpovídají jejich náplni. Zaplatil jsem za svoje rozhodnutí a svoji blbost, několikrát, dost na to abys to nemusel platit ty.

Nedalo mi to abych trochu nevysvětlil svůj pohled na věc, ale dál se obhajovat ani hádat nebudu, psal jsem tu jen abych poradil kolegovi.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #18 kdy: 01 Září 2016, 22:53:03 »

TO mungo:
Omlouvám se jestli jsem se tě nějak dotkl. Já to vidím tak - pokud jsem kdy v práci udělal nějakou chybu (a že jich nebylo úplně málo) tak její sanaci jsem vždy musel udělat sám a za svý. A to by si se divil, co se kolikrát při implementaci objeví za věci, které nebyly prostě dobře zanalyzovány a vyřešit je znamená třeba týden práce navíc (a tím pádem zadara) a někdy i déle. Takže systém "Já si studuju a po dvou letech končím protože to nezvládám/nelíbí/nejdemi to a jdu studovat znovu něco jiného a to celé tak nějak (téměř) zadarmíko" nepřipadá moc košér.
Kdyby to bylo za normální plné tržní školné tak ani neceknu. Dokonce nejsem v tomhle systémovej pravičák a zkousnu státem dotovaný študenty - ale ne na nesmysly a naplano.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Platba za studium
« Odpověď #19 kdy: 02 Září 2016, 09:43:43 »

To tady můžeme řešit donekonečna…mít studium nějakou moderní, lidskou, volnější formu, tak OK. Ve stylu tohle mi nejde, tak si to projdu pomalej, pořádně, individuálně (ale to by musel někdo být ochotnej se člověku věnovat víc, než jen to hromadně odvykládat a popsat tabuli pro 100 lidí). Nebo to zkusím pozděj. Pokud je to pevně zaškatulkovaný v danejch harmonogramech a nezřídka je souběh předmětů úplně debilní (kdy ještě např. člověk nemá ani matematickej aparát na to, aby ho už uměl použít v jinejch předmětech), je možný to opakovat jednou o rok pozděj a pak už ne (na některejch fakultách je dokonce nemožný se na některý předměty dostat, což berou jako záměrný síto pro to, aby násilím z těch 1000 lidí v prvním ročníku vyredukovali 850-900 do druhýho), tak je to akorát debilní bordel. Čili ne, vono zase tak „vyřešit je znamená třeba týden práce navíc (a tím pádem zadara) a někdy i déle“ ve školtsví kolikrát prostě ani nejde.

Na tenhle systém školství, pocházející několik století zpět, se začíná zvedat silná vlna kritiky ve většině vyspělejch zemí. Taky tam vzniká spousta alternativních vzdělávacích center, ale zatím to je hlavně na zlepšení vlastní osobnosti a samotný studium oborů si každej musí dělat po svým, až rozvine sebe sama. Zatím je teda škoda, že není tolik specializovanejch center nebo seminářů na odborný věci, ale zas je to příležitost a trh to IMHO časem naplní. Nicméně pořád to bude zatížený tím, že leckdo stále chce ten blbej papír, a ne reálný schopnosti.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #20 kdy: 02 Září 2016, 09:54:04 »

....Nicméně pořád to bude zatížený tím, že leckdo stále chce ten blbej papír, a ne reálný schopnosti.

Souhlas... a vo tom to je...
IP zaznamenána

mungo

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 236
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #21 kdy: 02 Září 2016, 10:25:50 »

I díky tomu, že mnohé pozice ve státní správě jakýkoli takový papír vyžadují.
Je hezké končit ve vzájemné shodě :D
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Platba za studium
« Odpověď #22 kdy: 02 Září 2016, 10:43:05 »

No do režimu snad nepolezete dobrovolně, ne? :x
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #23 kdy: 02 Září 2016, 10:56:28 »

Behemot: ano, dalo by se debatovat do nekonečna. Fakt je, že nějaká funkční alternativa k institucializovaným vysokým školám zatím neexistuje. Fakt je, že soukromé VŠ mají u nás tragickou úroveň. Dále je fakt, že přístup velkého % studentů je krajně nezodpovědný a jejich motivace všelijaké - např. jim jde jen o ten papír či jako dílčí cíl udělat (jakkoliv) zkoušku XY, školu studují mnohdy kvůli tlaku rodičů, vidině kariéry, statutu studenta atp, těch, kteří to studují opravdu ze zájmu o daný obor a snaze se v něm dobře vzdělat, není mnoho. Administrativní bariéry (typu kolizí rozvrhu, obstrukcí při zapisování předmětů, nesmyslných závislostí předmětů) existují, ale ještě jsem neviděl, aby si s tím někdo, kdo své studium bere vážně, neporadil. Kdo tvrdí, že nedostudoval kvůli nějaké byrokratické ptákovině, kecá (té ptákovině totiž vždy něco předcházelo). Stejně tak je blbost tvrdit, že někdo nevěděl, do čeho jde, informace o obsahu jednotlivých studijních programů jsou volně dostupné, existují všelijaké dny otevřených dveří, dá se jít podívat na státnice, běžné přednášky, projít si diplomky, obrátit se na nějaké živé studenty (při nedostatku jiného kontaktu např. na zástupce studentů v AS).

Ještě k té moderní, lidské, volnější formě. S moderností a lidskostí to bude jak kde, ale volnou formu mají naše veřejné VŠ až moc. Zažil jsem zblízka Cambridge a jsem přesvědčen, že by tam řada libertariánů nevydržela ani 5 minut. Mnoho praktik i tzv. tradic mělo zápach těch nejhorších ideologií. O nějaké volnosti si student mohl nechat zdát - klidně šlo vyletět za jedno odevzdání nepodstatné práce o den pozdě. U nás obvyklý režim, že student v průběhu semestru místo školy buď provozuje víno-ženy-chlast, případně chodí regulerně do práce, tam absolutně nepřipadal v úvahu, ani u těch nejschopnějších.  Nicméně z hlediska kvality výuky i výsledku jim to funguje extrémně dobře.

Tedy VŠ může vypadat všelijak a je to spíš otázka vkusu každého soudruha. Naříkat si na současný kocourkovský systém z pozic, že snad něco chudáku studentovi nesedlo, nedokázal si poradit s (připouštím, že často pitomou) organizací studia či mu přijde těch pár tisíc za přetahování nefér (když obvyklé taxy za slušné vzdělání jsou srovnatelné s cenou domu) je chucpe a jen to dokazuje, že by bylo na místě poměry trochu utužit (ne nutně plošným zavedením školného, bohatě by stačilo zredukovat počet škol/oborů/studentů, které bude dosavadním způsobem stát financovat).
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #24 kdy: 02 Září 2016, 11:28:11 »

Bohužel v mnoha městech je práce pro režim nejlepší volbou při hodnocení poměru práce/plat. Pro některé (moderní) studijní obory dokonce jedinou volbou.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #25 kdy: 02 Září 2016, 13:21:03 »

I díky tomu, že mnohé pozice ve státní správě jakýkoli takový papír vyžadují.
Je hezké končit ve vzájemné shodě :D

No ale ta schoda je asi jen zdálivá - moje "o tom to je" mělo znamenat že "jenom o ty papíry" jde zmrdům....a každý kdo chce "pozici" ve "státní správě" v tomto kocourkově je zmrd a zaslouží si nakopat prdel....

Z čehož si já zase odvozuju, že se nikdy neshodneme......
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #26 kdy: 02 Září 2016, 13:23:05 »

Bohužel v mnoha městech je práce pro režim nejlepší volbou při hodnocení poměru práce/plat. Pro některé (moderní) studijní obory dokonce jedinou volbou.

Jak jsem psal výše, každý kdo chce "pozici" ve "státní správě" v tomto kocourkově je zmrd a zaslouží si nakopat prdel a studenti těch  "moderních" oborů dvojnásob.... 
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #27 kdy: 02 Září 2016, 13:50:38 »

pk202: Nevidím až tak silnou vazbu mezi prací „pro režim“ a formálním vzděláním. Obsesi tituly, diplomy (případně všelijakými certifikáty) mají personalisté v privátní sféře úplně stejnou jako ve veřejném sektoru, takže touhla vystudovat cokoliv (a zcela zbytečně přitom odčerpávat z veřejných prostředků) je generovaná bez ohledu na to, kam dotyčný zmrd míří. Sama existence těch všelijakých sluníčkářských studijních pseudo-oborů mi nevadí, dokud jejich podpora nepřesáhne snesitelnou míru - což zatím objektivně nepřesahuje, objemově řádově víc peněz se promrhá v těch tzv. tvrdých oborech (technické a příbuzné obory, ekonomie, přírodní vědy). Pokud jsou sluníčkářští absolventi nezaměstnatelní, je to jejich problém (mnohdy to až tak nesouvisí s jejich vzděláním), pokud je nakonec zaměstná jen státní sektor, tak se holt asi o to místo nikdo vhodnější neucházel.

S tím parazitováním bych byl taky opatrný. Referent oddělení dopravních přestupků není jediná pozice. Jestli doktor léčí ve své soukromé ordinaci (financované ze smuv s veřejnoprávními zdravotními pojišťovnami) nebo ve státní/krajské/městské nemocnici mi pro jeho přínos společnosti nepřipadá podstatné. Když jako advokát budu zastupovat stát nebo jiný veřejnoprávní subjekt, taky si zasloužím nakopat prdel? Nebo jako ajťák budu pro někoho implementovat EET? Nebo pro stát stavět silnici/dálnici? Kde je ta hranice?
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Platba za studium
« Odpověď #28 kdy: 02 Září 2016, 13:57:47 »

No taky tam kritika tohodle systému sílí, a spousta lidí se na tyhlety Cambridge a Harvardy vysere, založí si vlastní firmu na vzdělávání a školení lidí i bez vzdělání v oboru a v době, kdy jejich bývalí spolužáci lezou z té školy s holou prdlí, oni už jsou úspěšní tak, jako oni nejspíš už nikdy nebudou.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #29 kdy: 02 Září 2016, 14:12:29 »

Behemot: To je hezké, ale tyhlety „firmy na vzdělávání“ tady už nějaký ten pátek máme, jmenuje se to soukromá VŠ a zatím to ten svobodný trh dotlačil nikoliv ke skvělému vzdělání za odpovídající cenu, ale k diplomu pro každého, kdo si zaplatí, přičemž samotné studium a jeho obsah je jen potěmkinovou vesnicí. Že by absolventi těchto škol byli v době, kdy jejich vrstevníci končí normální VŠ, za vodou, jsem si nevšimnul.

Jinak nikdo nikoho nenutí studovat třeba zrovna Cambridge, ale představa, že by z té školy někdo vylezl z holou prdelí a bez perspektivy je (a zcela jistě ještě hodně dlouho bude) totálně mimo realitu.
IP zaznamenána