30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Platba za studium  (Přečteno 14069 krát)

Foxik

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 179
    • Zobrazit profil
Platba za studium
« kdy: 29 Srpna 2016, 12:48:57 »

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli někdo řešil poplatky za prodloužené studium. Chápu, že se musí platit pokud člověk protáhne studium. Ale nelíbí se mě, že pokud člověk studuje a nedostuduje tak se tato doba počítá do KAŽDÉHO dalšího studia.

Přítelkyně 2 roky studovala veterinu. Potom studium ukončila. Udělala bc na Masaryčce a platila poslední rok studia. Teď je na magisterském a má zase platit, protože jí tam opět započítali studium z veteriny. Podle toho co jsem četl tak to je přesně podle zákona o vysokých školách. Nevadí mě platit za studium pokud člověk studuje dlouho, ale vadí mě že mame platit podruhé za nedokončené studium.

Podle toho co jsem hledal tak by na Karlovce je to řešeno vyhláškou rektora, který určuje podmínky za jakých se za poplatek nemusí platit. Na Masaryčce jsem nic takového nenašel....

Nemám problém za pomoc zaplatit...
IP zaznamenána

Omega

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #1 kdy: 29 Srpna 2016, 13:05:41 »

Je to podle mě nesmysl, počítejte se mnou.

Bakalářské studium trvá 3 roky, přítelkyně studovala dva roky. Nárok na bezplatné studium má v délce 4 let. Zbývají jí teda dva roky studia "zdarma".

Navazující magisterské studium trvá dva roky (předpokládám, že se jedná o NMgr.). Pokud zvládne Mgr. studium ve standardní době, tak nic platit nebude.


PS: Koukal jsem do té vyhlášky a opravdu to je tak, že pokud to předchozí studium nedokončí, tak se ta doba počítá stále dokola.
http://www.muni.cz/study/attributes/tuition_fees/info?lang=cs

PS2: Oprava, teď jsem si to po sobě ještě jednou přečetl a moje úvaha je chybná. Počítá se to vzhledem k tomu aktuálnímu studiu. Takže druhý rok Mgr. studia bude opravdu platit.
« Poslední změna: 29 Srpna 2016, 13:35:41 od Omega »
IP zaznamenána

Foxik

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 179
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #2 kdy: 29 Srpna 2016, 16:46:13 »

Tohle vím a vzhledem k tomu, že plánuje ještě pokračovaní ve studiu tak hledám nějakou radu jak to vyřešit, protože jde o hodně peněz... Na bakalářském jsme to neřešili a zaplatili....
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 202
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #3 kdy: 29 Srpna 2016, 17:15:41 »

https://is-stag.zcu.cz/zakaznici/poplatky_za_studium/#TYPY_STUDII

MŠMT při výpočtu, za kterého student škole poskytne příspěvek a za kterého již nikoliv, studentova neúspěšná studia [PNS] ukončená před jiným studentovým předchozím úspěšným studiem [PUS] nezapočítává do celkové doby zkoumaného studia [CDZS]. Takzvaně je "odmazává". Nic takového ale zákon [ZAKON] neobsahuje. V IS/STAG je možno si chování systému vybrat parametrem PLATBY_ODMAZAT_PRED_NEUSPESNE:
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Foxik

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 179
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #4 kdy: 31 Srpna 2016, 08:48:32 »

Tak jsem zjistil, že od 1.9. bude platit novela zákona. A konečně skončí ta prasárna, že jedno neúspěšné studium se bude počítat do všech dalších...

Citace
„Hřích z minulosti se vysokoškolákům prostě za všech okolností připočítával. Zde je velká změna. Jakmile student po neřádném ukončení studia absolvuje studium stejného typu řádně, tak se mu doba neúspěšného studia přestává počítat,“ vysvětluje administrátorka.

fu:ten tvůj odkaz ještě pořádně projdu dík za materiál...

fu:tak jsem prošel ty tvoje materiály a tam se řeši něco trochu jiného. Jde o další studium tzn např. někde udělám bc a potom jdu dělat bc na jinou školu... a tento poplatek novela ruší... Ale podle všeho co jsem přečetl to vidím černě a nejspíš budeme muset opět tu pálku zaplatit, protože tak jak se změnil zákon se pro nás nic nemění... Protože přítelkyně studovala magisterské studium a teď je na navazujícím magisterském studiu. Kdyby byla předtím na bc tak by se z toho už dalo vykroutit...
« Poslední změna: 31 Srpna 2016, 11:22:25 od Foxik »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #5 kdy: 31 Srpna 2016, 12:48:13 »

Foxik: IMHO se s tím nedá nic moc dělat, výklad toho nového znění § 58 je jednoznačný. Samozřejmě i na to NMgr. by se měla počítat doba + 1 rok, tedy jestli standardní doba jsou 2 roky a předtím neúspěšně studovala Mgr. taky 2 roky, tak první rok toho aktuálního studia by měl být ještě zdarma a platil by se až ten druhý.

Detaily k poplatkům (především jejich výši) musí VŠ stanovit ve statutu (přímo, nebo zprostředkovaně tak, že statut odkáže na nějaké další interní dokumenty) - což nepochybně má i MU. Dále má rektor/děkan možnost poplatek snížit nebo nevybrat, přičemž tohle právo lze využít víceméně autokraticky (není to standardní správní uvážení, kde by např. určitá zavedená praxe zakládala právo, nelze to vynutit soudně ...). Některé školy (což je patrně i ten případ UK, který zmiňujete) měly na tyhle „výjimky“ udělaná určitá formální pravidla a škatulky, protože se nikomu nechtělo každý případ zkoumat a rozhodovat individuálně.

Jestli to MU nemá, tak tím líp, protože se aspoň někdo bude seriózně zabývat žádostí o přiměřené snížení poplatku, což je momentálně asi nejlepší šance.
IP zaznamenána

mungo

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 236
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #6 kdy: 31 Srpna 2016, 14:16:40 »

Byl jsem v úplně stejné situaci a mohu dodat zkušenosti z fakulty informatiky MU. Po doručení rozhodnutí o vyměření poplatku je potřeba podat do 30 dnů (od doručení) odvolání na studijní oddělení dané fakulty. To se skládá z formuláře (příklad zde: https://is.muni.cz/do/fi/formulare/SO/Zadost_o_prezkoumani_vymereni_poplatku_CJ_2016_formular.pdf) a průvodního dopisu, kde nějak rozepíšete důvody k snížení/prominutí poplatku zaškrtnuté ve formuláři. Třeba sociální situaci, zdravotní problémy nebo naopak úspěchy v dosavadním studiu. Z vlastní zkušenosti dobře napsaný dopis má přímý vliv na úspěch odvolání, takže je někdo očividně čte. Nevymýšlejte si, uvedené důvody budou chít doložit třeba lékařskou zprávou :)

Na studijním oddělení Vám sice poradí o formální stránce odvolání, ale je možné, že Vás od jeho podání budou zrazovat, případně něco (úmyslně, neúmyslně, vážně nevím) vynechají. Nenechte se odradit a pro jistotu si to co Vám řeknou ověřte na Internetu. Odvolání vyřizují tak do měsíce, dvou. Pokud jsou uvedené důvody aspoň trochu rozumné tak nebyl problém se snížením až na polovinu, což za pár hodin času co mě dalo to sepsat určitě stojí.

Ještě si neodpustím osobní komentář. Je samosebou moje blbost že jsem jedno studium nedokončil, ale počítat ho do všech dalších včetně návazných považuju za nehorázné. Při výši polatků na FI MU by mě dokonce vyšlo levněji si ten titul koupit :D
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #7 kdy: 31 Srpna 2016, 14:34:50 »

Ještě si neodpustím osobní komentář. Je samosebou moje blbost že jsem jedno studium nedokončil, ale počítat ho do všech dalších včetně návazných považuju za nehorázné. Při výši polatků na FI MU by mě dokonce vyšlo levněji si ten titul koupit :D
Do všech dalších se teď už právě nepočítá.

Jinak vám poradím úhel pohledu, po kterém vám to přestane připadat nehorázné. Představte si, že za studium se platí defaultně a že skutečnost, že občas je (při splnění určitých podmínek) zdarma je výjimka, či třeba něco jako stipendium. Osobně mi nepřijde nic divného na tom zohlednit marně proběhlou dobu studia do všech dalších, dokud ten level, který jsem marně studoval, nedokončím.
IP zaznamenána

Foxik

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 179
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #8 kdy: 31 Srpna 2016, 15:48:54 »

hh:kdyby to bylo jako na VUT tak to neřeším. Tam se poplatky zvedají podle toho jak dlouho člověk přetahuje... A za první dva semestry se platí 7000, za další dva 14 a za každý další 21....Ale chtít za první semestr 18000 je celkem pálka. Obzvlášť když to už to člověk jednou platil...

mungo: Podle nového se předchozí nedokončené studia budou počítat jen tam kde člověk studoval tzn pokud studoval 2 roky na magisterském tak člověk bude mít studium bc gratis a zaplatí až druhý rok na magistrovi.. 

S tím studijním je to pravda... Na bc jsme zkoušeli žádost a bohužel nám to nevyšlo....
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #9 kdy: 31 Srpna 2016, 19:02:40 »

hh:kdyby to bylo jako na VUT tak to neřeším. Tam se poplatky zvedají podle toho jak dlouho člověk přetahuje... A za první dva semestry se platí 7000, za další dva 14 a za každý další 21....Ale chtít za první semestr 18000 je celkem pálka. Obzvlášť když to už to člověk jednou platil...
Záleží na úhlu pohledu, aniž bych se nějak zvlášť zastával našich veřejných VŠ, tak alespoň některé nejsou na tom v globálním srovnání vůbec zle a v kombinaci s tím, že jsou zadarmo či skoro zadarmo to je vcelku slušný poměr kvalita/cena. A 18000 Kč za semestr, byť to jistě není částka, kterou by student vydal bezbolestně, je pořád v kategorii skoro zadarmo. Běžné sazby na západ od Kocourkova jsou nominálně podobné, ale v EUR či GBP.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Platba za studium
« Odpověď #10 kdy: 31 Srpna 2016, 20:23:10 »

Přičemž mnoho těch zahraničních škol z toho má skvělej byznys, protože fakticky dávají vzdělání tak na úrovní střední školy, nazývají to ovšem jako nějaké vysoké, případně různými vzletnými názvy, a inkasují strašný prachy. Zejména to zase poletí po vystoupení UK z uhnije, zvlášť, jestli vypadnou i ze Schengenu. Tohle totiž veliče frčí v zemích, kam je problém se dostat jinak než na studijní/turistický vízum. Cizinci pak takto strašně navyšují cenu všech škol. Neřikám, že kvalitní školy nemají takovou cenu, ale dát třeba 5-10 tisíc dolarů za večerní kurzy 1× týdně, který jsou přitom obsahově úplně k hovnu…
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #11 kdy: 31 Srpna 2016, 20:59:42 »

Ještě si neodpustím osobní komentář. Je samosebou moje blbost že jsem jedno studium nedokončil, ale počítat ho do všech dalších včetně návazných považuju za nehorázné. Při výši polatků na FI MU by mě dokonce vyšlo levněji si ten titul koupit :D

Vzhledem k tomu, že si se flákal (jedno studium nedokončil) mimo jiné i za moje prachy, tak mi na tom nepřijde vůbec nic zvláštního.
Naopak, každý by měl dostat šanci studovat zdarma (za peníze daňových poplatníků) ale pokud není schopen studium dokončit měl by ho zaplatit zpětně.
Nedokončené studium = neodvedená práce.

Ono už tak se mi otvírá nůž v kapse, když vidím co za obory se dnes studuje a jaké jsou jejich výstupy : https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/56312/
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Platba za studium
« Odpověď #12 kdy: 31 Srpna 2016, 21:07:46 »

Je rozdím mezi notorickejma flákačema/studentama a lidma, co se jim nějak nehodí ten obor, nebo jim to z nějakýho důvod nevyjde. Spousta lidí si naopak za naše peníze jezdí na dovolený či se jinak fláká (spousta různejch těhletěch erasmů, IAESTE apod., někdy si poslechněte to hlavní, co je na tom zajímá a co si z toho hlavně odnáší - chlast a pich, případně válení se po pláži), což je ovšem vydáváno za studium/školní aktivitu a je to cajk.

Naopak ovšem u těch, co u toho i dělají nebo podnikají, jste úplně mimo, protože ti si to na daních zaplatěj i s rezervou.

Že je tam hromada sračkovejch oborů je veřejný tamejství, ale s ohledem na systém řízení a financování škol, plus za Buzkové rozjetou strategii dohnat a předehnat, je to logickej produkt.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Platba za studium
« Odpověď #13 kdy: 31 Srpna 2016, 22:21:36 »

Asi nemá smysl na téhle platformě začít diskutovat systém kocourkovského školství a kdo další rozkrádá daně.

Je rozdím mezi notorickejma flákačema/studentama a lidma, co se jim nějak nehodí ten obor, nebo jim to z nějakýho důvod nevyjde.
Tak pokud se mu obor nehodí tak ať na něj neleze....to je přesně ten důvod proč by mělo bejt studium placený. Taky si nekupuješ věci co se ti nehodí.
No a pokud mu to z "nějakýho" důvodu nevyjde, tak ať to kurva zaplatí. To je jako bych zaplatil inštalatérovi plnou cenu , za to že mi v domě natahá vodu a on by mi po měsíci řekl, že to z "nějakýho" důvodu nemohl udělat a šlus. Prachy by si nechal.

Když už jsme u toho, tak bych to viděl tak, že by se platilo resp. skládalo školný a po úspěšném ukončení studia by se studentovi vrátilo. Alespoň by měl peníze do začátku života a mohl by si v klidu hledat odpovídající práci.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Platba za studium
« Odpověď #14 kdy: 31 Srpna 2016, 22:29:05 »

No tak kdyby to šlo na semetr-dva na zkoušku, tak klidně. Jinak jako sorry, ale předem se dá zjistit hovno jak to tam vypadá.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky