Social networking > Nedopravní tématika

vyhrál jsem soud

(1/2) > >>

signoflife:
omlouvám se, že je to trochu mimo, ale protože tady jsou dost velcí borci na právo, možná by někdo uměl poradit. Pro svého klienta jsem spolu s právníkem vyhrál spor o opravu zprasené podlahy přízemního bytu. Dával jsem do toho stavební stránku, právník zajišťoval proces. Jenže právník je zřejmě debil, protože nijak neuplatnil náklady a tak soud vypočetl náklady za nás. Jenže pro klienta je to docela díra, protože za posudky a přípravu sporu vysolil asi 80 litrů, právník chce 110 a soud přiznal necelých 60. Je to ve fázi vydaného nepravomocného rozsudku, protistrana se možná odvolá, i když jejich právník tvrdí, že jim to nedoporučí. Netuší někdo, co by s těmi náklady v tuto chvílo šlo dělat? Alespoň za znalecké posudky aby soud ještě přiznal, protože to co přiznal jsou pouze náklady řízení.

Sadra17:
odvolat se, možnost odvolání maji obě strany  ;)

JJ:
„Nijak neuplatnil náklady“ znamená že v žalobě nebylo v návrhu uvedeno že protistrana má zaplatit náklady? Nebo tam bylo těch 60 tisíc, které Vám soud přiklepl a vy jste až následně zjistili, že to je víc?

Obávám se, že pokud jste si to blbě spočítali, tuto částku navrhli a ona vám byla přisouzena, tak odvolání podat nemůžete, protože soud návrhu vyhověl.

Co vím, tak pokud v návrhu konkrétní částka není, soud vyzve právního zástupce k jejímu vyčíslení. Sdělil-li advokát soudu, že náklady jsou 60 a ony byly v reálu 190, tak asi jediná možnost je hnát to přes ČAK.

Pokud v návrhu částka nebyla a soud na základě vlastní úvahy přiřkl těch 60 (což se mi ale zdá velmi nepravděpodobné), tak by žaloba možná v úvahu připadala.

signoflife:
Právě že soud to spocetl sám. Minule utery soud vynesl rozsudek a soudkyně se nechala slyšet ať doplníme naklady. Řekli jsme ze do týdne to dodáme a bum, v patek v pul sedmi večer právníkovi přistál v DS rozsudek.  Ještě soudkyně zertovala,  že na přepis jednání a písemný rozsudek má 30 dni. A za tři dny tohle...

hh:
Náklady civilního řízení skutečně určuje soud, z úřední povinnosti. Není to součástí návrhu (petitu), který by bylo třeba vypořádat, to že se do žaloby píše, že žalobce požaduje přiznání náhrady nákladů řízení, je spíš jen takový zvyk, soud musí náklady přiznat i kdyby to tam nebylo, naopak je docela složité se jich platně vzdát.

Při určování nákladů soud vychází z toho, co bylo zjištěno při řízení, případně vyzve účastníky, aby své náklady specifikovali. Dále posuzuje, zda šlo o účelně vynaložené náklady, např. pokud advokát posílal každý týden nějaký blábol a vydával to za úkon, nemusí uznat všechny. Typické náklady jsou náhrada za advokáta (podle tarifu, ne podle smlouvy se zastoupeným, tj. jestli podle smlouvy chce advokát víc, nedá se s tím nic dělat), DPH advokáta, pokud je plátce (musí doložit registraci na FÚ), soudní poplatek. Tohle je soud obvykle schopen určit sám, aniž by k tomu potřeboval součinnost úřastníků. Dalšími náklady mohou být právě ty postudky, náhrada za dopravu k soudu.

V OSŘ není nijak rigorózně upraveno, jak si soud má informace pro správné určení náhrady nákladů opatřit. Pokud je zjevné, že řízení spěje k vydání rozsudku, měli by účastníci ve vlastním zájmu náklady, které nejsou zřejmé ze spisu, soudu sdělit sami. Soud by je k tomu měl vyzvat, ale když to neudělá, není to procesní vada, na které by se dalo točit.

V konkrétním případě se odvolejte, můžete se odvolat jen do nákladů. Pokud ty posudky jsou relevantní vzhledem k řešenému sporu a chybí výzva soudu ke specifikaci nákladů nebo dokonce je cena těch posudků zřejmá ze spisu, odvolačka vám vyhoví. Navíc odvolání jen do nákladů neohrozí samotné meritorní rozhodnutí, to v případě, že se neodvolá druhá strana, nabyde právní moci samostatně.

Pokud je advokát debil a náklady ani na výzvu soudu řádně nespecifikoval, můžete se zhojit na něm (jsou na to povinně pojištění, postup můžete konzultovat s ČAK).

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi