30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Omyl nebo úmysl?  (Přečteno 5371 krát)

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil
Omyl nebo úmysl?
« kdy: 13 Února 2016, 19:13:35 »

Zajímavá vizualizace: Podle České televize je 12 víc než 40 (@JiRybar)


zdroj:
http://neviditelnypes.lidovky.cz/chtip-jezis-te-vidi-0od-/p_zabava.aspx?c=A160212_181405_p_zabava_wag
IP zaznamenána

Moto007

  • Příspěvků: 223
    • Zobrazit profil
Re:Omyl nebo úmysl?
« Odpověď #1 kdy: 13 Února 2016, 21:31:54 »

Něco podobného předvádí v TV dost často - platy, volby, průzkumy... 
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Omyl nebo úmysl?
« Odpověď #2 kdy: 13 Února 2016, 23:19:55 »

Taky často zapomínají strany, který mají 5-10× lepší výsledky než ty, který zvou…klasika, režimní televize, co čekáte? Kromě pravdoláskařů, kteří ji ovládli, už říkají v médiích naprosto všichni, že to je jedna trapná propaganda s nulovou důvěryhodností.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 754
    • Zobrazit profil
Re:Omyl nebo úmysl?
« Odpověď #3 kdy: 14 Února 2016, 23:29:46 »

dokonce to vypadá, že je 12 více než 28
IP zaznamenána

rames.iii

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
Re:Omyl nebo úmysl?
« Odpověď #4 kdy: 15 Února 2016, 10:13:14 »

Nevím, ale tohle mi přijde už trochu přehnané. Prostě to řadí od "nejvíc ano" po "nejvíc ne", není to řazeno podle čísla. Kdyby to řadili číselně, nedalo by se snadno sečíst "všichni ano" a "všichni ne", vizuálně by to taky nebylo přehledné ("větší" polovina). Myslím, že je to tak lepší a že se statistická data takhle vizualizují běžně.
IP zaznamenána

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Omyl nebo úmysl?
« Odpověď #5 kdy: 15 Února 2016, 10:42:37 »

Nevím, ale tohle mi přijde už trochu přehnané. Prostě to řadí od "nejvíc ano" po "nejvíc ne", není to řazeno podle čísla. Kdyby to řadili číselně, nedalo by se snadno sečíst "všichni ano" a "všichni ne", vizuálně by to taky nebylo přehledné ("větší" polovina). Myslím, že je to tak lepší a že se statistická data takhle vizualizují běžně.

Počkejte, koukám oba na stejný graf? Pokud bych barvy u čísel přiřadil barvám v grafu, tak to trochu nesedí. 7% nerozhodnutých má větší část koláče než 13% odpovědí "určitě ne". Stejně tak jejich 12% + 40% (spíše ano a určitě ano) na grafu vypadá jako více než 3/4 :-D. To, že to není seřazeno podle čísel v legendě je detail :-D
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Omyl nebo úmysl?
« Odpověď #6 kdy: 15 Února 2016, 10:59:31 »

Myslím že to má jednoduché vysvětlení, někdo jen popletl barvy. černá odpovídá 40%, červená 28% ... šedá je těch 12%, je to celé posunuté.
IP zaznamenána

cyklista

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 458
    • Zobrazit profil
Re:Omyl nebo úmysl?
« Odpověď #7 kdy: 15 Února 2016, 12:06:03 »

Myslím že to má jednoduché vysvětlení, někdo jen popletl barvy. černá odpovídá 40%, červená 28% ... šedá je těch 12%, je to celé posunuté.

To ne, pokud to není úmyslné, pak někdo popletl zdroj grafu. Udělal jsem si ze stejných čísel graf vedle, výřezy koláče neodpovídají.
Když jsem si udělal překrytím stejný graf, pak měl hodnoty spíše 47, 35, 12, 2, 4 %.

IP zaznamenána

rames.iii

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
Re:Omyl nebo úmysl?
« Odpověď #8 kdy: 15 Února 2016, 13:48:21 »

Omlouvám se, sleduju to sice dlouho, ale nepochopil;) Jasně, barvy jsou mimo. To se nedá vysvětlit ani perspektivou, kterou rádi používají, kdy, potřebují zvýraznit nějakou hodnotu
IP zaznamenána

cyklista

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 458
    • Zobrazit profil
Re:Omyl nebo úmysl?
« Odpověď #9 kdy: 15 Února 2016, 14:09:07 »

Nejsou to jen přehozené barvy. Aniž mám k dispozici zdroj toho tv grafu, v Excelu se dá udělat částečně průhledný graf a překrýt ho přes ten televizní. Pak je zřejmé, že podíly ze 100 % jsou jiné než uvádí legenda vedle tv grafu. Celkem přesně jde o výše uvedená procenta = někdo se v televizi buď přepsal, když doplňoval legendu grafu nebo klikl na zdrojovou tabulku jinam.
« Poslední změna: 15 Února 2016, 14:13:50 od cyklista »
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil
Re:Omyl nebo úmysl?
« Odpověď #10 kdy: 15 Února 2016, 19:00:37 »

Chtěl jsem si zkusit najít originál toho grafu v archivu ČT, ale pokud neznám aspoň datum, tak není šance.
IP zaznamenána