30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Výslech na policii - nepřipuštění dalších osob, nevydání protokolu  (Přečteno 6172 krát)

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil

Vůbec se to netýká dopravních věcí, ale veřím, že můj dotaz je natolik obecný, že může být užitečný i jinému člověku.

Kamarád má s.r.o. o jednom člověku a jednateli. Jiná firma ho vážně poškozuje svým úmyslně nezákonným jednáním a musí to ohlásit, jinak by se to za chvíli otočilo proti němu - nechci zabíhat do detailů. Zpět z meritu: Protože kamarád není zkušený v jednání s úřady, šel jsem s ním, aby se nenechal svést a dotlačit ve výpovědi k něčemu, co by mu mohlo uškodit.

Na pobočce PČR si ho cajt odvedl do místnosti a řekl mi, že k výsechu nepřipustí nikoho nijého, že vychlechne pouze jeho. Na to jsem neuměl odpovědět, takže na to byl sám.
Za vrchol považuju, že to téměř dvou hodinách musel podepsat výsledný protokol, ale nedostal jeho kopii a to ani na výlovnou žádost. Prý se nedávají.

Takže teď nemá nic, kromě č.j., pod ním se případ vede. Moje dotazy:
  • Jak dostáhnout toho, aby u výslechu mohla sedět i jiná než vyslýchaná osoba, který ale nemá právní právní vzdělání, aby to orgán nemohl odmítnout?
  • Jak jsem pochopil z různých článků, vydání kopie protokolu není povinností úřadů. Ale nemáte na tohle téma nějaký jiný fígl, jak by to šlo získaz? Ať už na místě, nebo následným dotázáním o nahlédnutí do spisu.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Výslech na policii - nepřipuštění dalších osob, nevydání protokolu
« Odpověď #1 kdy: 26 Června 2016, 16:44:10 »

V jakém režimu to proběhlo, trestní oznámení a následné podání vysvětlení podle § 158 TrŘ? Pak je odpověď na obě otázky negativní. U podání vysvětlení má každý právo na pomoc advokáta (nejde o právnické vzdělání, ale vyloženě o to, aby šlo o advokáta), není zakázáno, aby policejní orgán nějakého jiného pomocníka připustil (zejména povede-li to k tomu, že se opravdu nějaké informace dozví, např. když se oznamovatel jinak „šprajcne“), ale nelze je k tomu nutit. Řešení je snadné, sehnat si advokáta. Ono to bude lepší i pro toho laického pomocníka, je dost rozdíl v tom zvládat sám nějaké úkony bez pomoci činit, a někomu jinému pomáhat, a nést pak případné následky (právní i jiné) blbé rady ...

Pokud jde o protokol (resp. úřední záznam), ten se nedává z důvodu, že bude-li následně stejná osoba již procesně vyslechnuta jako svědek (v rámci proti někomu vedeného trestího řízení), nemá mít obsah k dispozici - srov. § 158(6) poslední větu TrŘ. Je to takové divné ustanovení myšlené patrně jako náhražka dosud nevynalezeného neuralizéru, ale je to platné právo. Ke spisu se oznamovatel nedostane. Řešením je si průběh podání vysvětlení nahrát a záznam si vyfotit, nebo si aspoň dělat poznámky, případně využít advokáta. Přinejhorším hned po akci zatepla zaznamenat co vše bylo řečeno. Nebo se na nějaké podání vysvětlení vyprdnout a komunikovat písemně.
« Poslední změna: 26 Června 2016, 16:46:14 od hh »
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Výslech na policii - nepřipuštění dalších osob, nevydání protokolu
« Odpověď #2 kdy: 26 Června 2016, 18:10:21 »

Na podání vysvětlení jsem si řekl o kopii předem. Říkali něco ve smyslu, že nemám nárok, ale na to jsem odpovídal, že oni zase emají nárok na můj podpis a že podepisuju jen to, od čeho mám kopii. Tak mi ji udělali.
IP zaznamenána