30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Výzva k podání vysvětlení na MěÚ - zákaz vjezdu  (Přečteno 3336 krát)

lax

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Výzva k podání vysvětlení na MěÚ - zákaz vjezdu
« kdy: 06 Června 2016, 09:32:28 »

Prosím o radu jak dál postupovat. Raději bych věc řešil neveřejně.

Před časem jsem byl buzerován orgánem PČR, kvůli zákazu vjezdu - objevili auto v prostoru nádraží na maloměstě (v noci), v autě s vypnutým motorem jsem seděl na místě řidiče, vedle mne seděl spolujezdec (zapsán jako svědek). Orgán nabídl blokovou pokutu ve výši několika stokorun, ale i tak to bylo celé tak absurdní, že jsem odmítl. Bohužel, neznaje poučku "s policajty se zásadně nebavíme",  jsem se s orgánem trochu bavil - když to zkrátím, tak jsem sice neřekl že jsem řidič, ale navrhl jsem nižší výši blokové pokuty a namítnul, že je to celé kravina, když na nádraží není ani noha/kolo a že první bus pojede za 5 hodin. Orgán byl neoblomný, tak jsem ho nechal sepsat oznámení o přestupku, do kterého jsem uvedl, že není schopen dokázat, že jsem auto řídil.

Nyní mi z MěÚ přišla "Výzva k podání vysvětlení" kvůli porušení dopravní značky B2 (jednosměrka). Proaktivně jsem vyrazil na úřad pro spis - úředník, který má věc na starost nebyl v práci, ale jiný úředník (dokonce mimo úřední hodiny) mě ochotně nechal nahlédnout do spisu, který mi dokonce zdarma okopíroval. Do protokolu o nahlédnutí vysvětlení, jsem nechal uvést, že spis neobsahuje seznam spisů (toto úředník bez problémů zapsal, ale namítnul, že ještě nebylo zahájeno správní řízení a že tam tudíž být nemusí - nevím).

Ze spisu jsem každopádně vyčetl, že kamerový systém na nádraží je mimo provoz, jinak tam nic moc zajímavého k vidění není, i policajt popisuje v podstatě popravdě jak to bylo (až na to, že jsem prý byl před výzvou k podání vysvětlení poučen, což jsem nebyl).

Suma sumárum - z jedné strany prostoru nádraží, je opravdu značka B2 (jednosměrka), ale z druhé strany je značka B1 (zákaz vjezdu) s dodatkovou tabulkou (mimo bus nebo tak něco). Na místo kde auto stálo se dá dostat přes oba zákazy. Stalo se to celé v noci, kdy v místě není absolutně žádný provoz, a i kdyby byl, tak by nijak nebránilo provozu.

Teď přemýšlím, jakou zvolit další taktiku.
V krátkodobém horizontu - za pár dní mám jít na MěÚ podávat vysvětlení. Mám tam chodit, nebo se mám zatím nějak omlouvat? Úředník, který mě nechal nahlédnout do spisu, říkal, že to patrně kolega bude chtít řešit nějak blokově, jinak že by zahájil správní řízení.

V dlouhodobém horizontu - jak celou věc řešit? Blokově bych jim asi kilčo dal, aby od toho byl pokoj. Víc z principu ne. V takovém případě jsem přemýšlel o následujících variantách:
1. zpochybnit že jsem auto řídil (svěděk - spolujezdec je pro mne kontaktní), ovšem problém je, že auto není moje a majitele do toho tahat v žádném případě nechci (starý pán)
2. hrát to na "materiální aspekt přestupku" (rozsudek z 14. 12. 2009, č.j. 5 As 104/2008 – 45)
3. pracovat nějak s tím, že jsem viněn z porušení značky B2, ale jak jsem psal, na druhé straně nádraží je B1 - i kdybych teoreticky připustil, že jsem auto řídil, tak nelze dokázat který z uvedných zákazů jsem porušil - toto ale moc nevím jak uchopit, abych se nepřiznal k porušení toho druhého zákazu
4. hrát to na prekluzi - to mi ale přijde neúměrně náročné (ještě zbývá asi půl rok) a i nějisté

Díky za rady!
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 140
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení na MěÚ - zákaz vjezdu
« Odpověď #1 kdy: 06 Června 2016, 09:40:53 »

Pokud Vám zbývá půlrok, tak už je v podstatě odpískáno, to nemají reálně šanci stihnout. :-)

Takže jestli tomu rozumím dobře, byl jste pozván na podání vysvětlení. Vy jste se dostavil, ale konání vysvětlení se nekonalo pro neomluvenou nepřítomnost dotyčného úředníka?
IP zaznamenána

lax

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení na MěÚ - zákaz vjezdu
« Odpověď #2 kdy: 06 Června 2016, 09:44:22 »

Nene. K podání vysvětlení se mám teprve dostavit, byl jsem jen neohlášeně nahlížet do spisu.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení na MěÚ - zákaz vjezdu
« Odpověď #3 kdy: 06 Června 2016, 10:45:59 »

Já bych do podání vysvětlení uvedl, že auto přijelo na odtahovce. Na místě bylo složeno a čekalo se ještě na řidiče odtahového vozidla k vyřízení formalit. K osobě řidiče odtahového vozidla nebudu podávat vysvětlení.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení na MěÚ - zákaz vjezdu
« Odpověď #4 kdy: 06 Června 2016, 10:48:13 »

Toto lze uhrát na nemožnosti prokázat zavinění. Na podání vysvětlení se vykašlete, kvůli riziku případné pořádkové pokuty by bylo vhodné jim tam poslat nějaké stručné písemné vyjádření a omluvu (z libovolného důvodu, nemusí to být stejně kvalitní omluva jako na ústní jednání a není třeba důvod nijak dokládat). Kamaráda-svědka včas poučte, ať udělá totéž, nebo ať vás aspoň nenapráská (např. stačí tvrdit, že nic neví, protože tam za vámi přišel až když už tam auto stálo). Pokud na úřad půjde, může si nárokovat náhradu nákladů.

Úřad to pravědpodobně vzdá. Pokud opravdu zahájí řízení nebo dokonce rozhodne, tak můžete uplatnit i tu další argumentaci (materiální aspekt apod.). Podle toho, jak v obvinění napíšou skutkovou větu, je pak můžete vydusit i na té nejistotě, jaká značka vlastně byla porušena.
IP zaznamenána

lax

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení na MěÚ - zákaz vjezdu
« Odpověď #5 kdy: 07 Června 2016, 10:45:45 »

Já bych do podání vysvětlení uvedl, že auto přijelo na odtahovce. ...
To je je velmi zajímavá varianta. Jen si nejsem jist, jestli na to mám koule ;D Jen pro jistotu - v jaké bych byl pozici z hlediska řidič/uživatel/majitel? Předpokládám, že bych přiznal, že jsem v danou chvíli byl jakýmsi uživatelem auta, tj nebylo by potřeba do toho tahat majitele ale zároveň bych nebyl řidičem. Řidičem by de facto byl řidič nějaké odtahovky, kterého ale nemusím znát ani já, ani majitel vozu, chápu to správně?

...kvůli riziku případné pořádkové pokuty by bylo vhodné jim tam poslat nějaké stručné písemné vyjádření a omluvu...

Jak by mělo to vyjádření přibližně vypadat? Respektive, jaký je přesně rozdíl, mezi podáním vysvětlení a nějakým sezením už v rámci správního řízení - vyplatilo by se např. už při vysvětlování vystřelit ten "trumf" se zpochybněním která značka že byla vlastně porušena, nebo je to zatím předčasné?

Díky!
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení na MěÚ - zákaz vjezdu
« Odpověď #6 kdy: 07 Června 2016, 11:06:09 »

Řidičem by de facto byl řidič nějaké odtahovky, kterého ale nemusím znát ani já, ani majitel vozu, chápu to správně?

Řidiče a odtahové vozidlo znáte, ale nebudete se k nim vyjadřovat. Kamery jsou mimo, tedy neprokážou nic, co by tuhle variantu potvrdilo nebo vyvrátilo.
Zákaz vjezdu porušil řidič odtahovky s odtahovým vozidlem. Vy ani vaše vozidlo zákaz vjezdu porušit nemohlo, protože do zákazu nevjelo. Jízda za zákazem zakázaná není, je zakázán pouze vjezd. Něco jako když s motorkou projdete kolem zákazové značky pěšky (jste chodec), pak nasednete a jede se.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení na MěÚ - zákaz vjezdu
« Odpověď #7 kdy: 07 Června 2016, 11:49:28 »

Já bych do podání vysvětlení uvedl, že auto přijelo na odtahovce. ...
To je je velmi zajímavá varianta. Jen si nejsem jist, jestli na to mám koule ;D Jen pro jistotu - v jaké bych byl pozici z hlediska řidič/uživatel/majitel? Předpokládám, že bych přiznal, že jsem v danou chvíli byl jakýmsi uživatelem auta, tj nebylo by potřeba do toho tahat majitele ale zároveň bych nebyl řidičem. Řidičem by de facto byl řidič nějaké odtahovky, kterého ale nemusím znát ani já, ani majitel vozu, chápu to správně?
IMHO úplně zbytečná komplikace. Jednak bude úřadu úplně jasné, že si z nich akorát děláte prdel, a třeba zapojí mozkové myšlení na 110 % a pokusí se vám to nějak dát sežrat. A jestli máte takový vítr z majitele vozidla, jak mezi řádky plyne z vašich příspěvků, tak se mu to třeba i povede. Varianta se zatloukáním je mnohem jednodušší a vede ke stejnému cíli.

Jak by mělo to vyjádření přibližně vypadat?
Chodit na osobní podávání vysvětlení je téměř vždy ztráta času. Je třeba ale na předvolání zareagovat aspoň omluvou (jakoukoliv), protože § 62(1)(a) SprŘ - vtipný je, že pokutu můžou dát opravdu jen při nedostavení se bez omluvy, takže když vás někam 100x předvolají a vy 100x pošlete sebepitomější omluvu, jste v suchu. Když už jim ale budete posílat tu omluvu, tak můžete podle situace poslat i své nějaké stanovisko k věci (např. že vy jste neřídil a kdo řídil nevíte, protože jste u příjezdu vozidla nebyl, nebo že jim nic neřeknete s odvoláním na ústavní zákaz sebeobviňování, nebo třeba že si nic nepamatujete ...).

Respektive, jaký je přesně rozdíl, mezi podáním vysvětlení a nějakým sezením už v rámci správního řízení - vyplatilo by se např. už při vysvětlování vystřelit ten "trumf" se zpochybněním která značka že byla vlastně porušena, nebo je to zatím předčasné?
Podání vysvětlení je jen o sběru informací, nikoliv o nějaké jejich analýze či předjímání dalšího vývoje. Sám s něčím začínat je obvykle blbost, pokud hodně dobře nevíte co děláte a proč to děláte. Na druhou stranu SO se dost možná zeptá, kudy tam to auto přijelo. Proto není dobré tam chodit osobně, protože když vám to v reálném čase nedocvakne a prohlásíte nějakou ptákovinu, tak si případnou budoucí obranu zkomplikujete.

Řidiče a odtahové vozidlo znáte, ale nebudete se k nim vyjadřovat.
Bum, a máte pořádkovou pokutu. Jestliže ten zákaz porušil řidič odtahovky, tak vy už nejste obviněný ani podezřelý, takže se na vás už nevztahuje právo nevypovídat (nespolupracovat aktivně na svém usvědčení). Jste pouhý svědek. Navíc na plnou hubu SO řeknete, že znáte informaci důležitou pro případné přestupkové řízení, ale neřeknete ji SO prostě proto. Fakt chytrý. Pokud tedy řidič odtahovky není váš milenec ...
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení na MěÚ - zákaz vjezdu
« Odpověď #8 kdy: 07 Června 2016, 11:57:50 »

Jenže správní orgán neví, proč jsem odmítl podat vysvětlení. Třeba to byl můj táta nebo brácha. A nebo manželka, odtahovku nemusí řídit jen muž. A nebo jsem s ní přijel já.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení na MěÚ - zákaz vjezdu
« Odpověď #9 kdy: 07 Června 2016, 12:36:28 »

Jenže správní orgán neví, proč jsem odmítl podat vysvětlení. Třeba to byl můj táta nebo brácha. A nebo manželka, odtahovku nemusí řídit jen muž. A nebo jsem s ní přijel já.
Hmm, a zkoušel jste už někdy tu Hlavu XXII aplikovat v praxi? Tj. prohlásit, že jim nic neřeknete, protože byste tím způsobil nebezpečí stíhání sobě či osobě blízké, ale fakt, že se na vás tato výjimka z povinnosti podávat vysvětlení/svědectví vztahuje, nemůžete nijak prokázat, protože tím byste jim de facto sdělil to, co jim máte právo nesdělovat?

Pokud jste v procesním postavení obviněného, podezřelého či potenciálně podezřelého, tak je to v pohodě, ale když sám sebe dostanete do pozice běžného svědka, tak se s váma nikdo nebude párat a tu pokutu vám napaří. Třeba to nadřízený SO zruší, třeba ne. Budete se soudit? Co když se z jiných zdrojů prokáže, co se stalo, a bude tedy následně možné vyvrátit, že vám právo nevypovídat svědčilo? Je mnohem jednodušší se do takové situace vůbec nedostat.

Když už SO lžete, tak je úplně zbytečné je zásobovat nějakými zbytečnými informacemi, např. že znáte řidiče odtahovky, když žádnou takovou povinnost nemáte. Nejlepší je si takové detaily prostě nepamatovat.
IP zaznamenána

lax

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení na MěÚ - zákaz vjezdu
« Odpověď #10 kdy: 07 Června 2016, 12:46:17 »

Koukám do správního řádu, není tam žádná lhůta pro omluvu. Je možné omluvu zaslat i zpětně, tedy po termínu kdy mělo podání vysvětlení proběhnout?

Z majitele nemám ani tak vítr, ale je to děda přítelkyně a je mu přes 80... po něm prostě nemůžu nic chtít, nechci aby se o tom vůbec dozvěděl, ještě by z toho měl zbytečně starosti. Za to to nestojí.

Zkusím zatím zapojit mozkové myšlení a vymozkovat nějaké to prohlášení.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení na MěÚ - zákaz vjezdu
« Odpověď #11 kdy: 07 Června 2016, 13:00:10 »

Jde-li jen o odvrácení pokuty, musí omluva dorazit dřív, než vám dají tu pořádkovou pokutu. Nevidím vůbec žádnou výhodu v tom posílat omluvu zpětně.

Pokud jde o omluvu z ústního jednání, kterou chcete dosáhnout toho, aby se ÚJ přeložilo na pozdější termín, tak ta musí dorazit včas, opožděná bude akceptována jen ve zcela extrémních případech, např. pokud jste v době konání ležel někde v komatu.

Děda, je-li provozovatelem vozidla, kterým někdo jezdí, tak musí počítat s tím, že mu čas od času něco od našeho pečovatelského státu přijde. Většinou bez problémů funguje dohoda, že takové dopisy provozovatel nečte a předává je vypůjčiteli vozidla, jehož povinností je věc vyřešit jakýkoliv způsobem tak, aby s tím půjčitel neměl žádné starosti.
IP zaznamenána

lax

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení na MěÚ - zákaz vjezdu
« Odpověď #12 kdy: 08 Června 2016, 10:27:49 »

Omluva viz příloha stačí?

Vyjádření jsem zatím nechal být. Za jedno mě moc nenapadlo co tam vhodně napasovat a za druhé si říkám, že mě třeba pozvou ještě jednou k podání vysvětlení - než to úředník zpracuje a pošle, než proběhne lhůta na poště... tři týdny se třeba budou hodit :-)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k podání vysvětlení na MěÚ - zákaz vjezdu
« Odpověď #13 kdy: 08 Června 2016, 10:38:36 »

Může být.

Uživatele lax jsem před rokem požádal o doplnění tématu, aby bylo možno jej přesunout do veřejné části. Nedoplnil, přesunuji. -kdo-
« Poslední změna: 10 Září 2019, 10:16:14 od kdo »
IP zaznamenána