30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Sdělení řidiče úřadu podáno bez podpisu  (Přečteno 1562 krát)

Kokrhel123

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 256
    • Zobrazit profil
Sdělení řidiče úřadu podáno bez podpisu
« kdy: 21 Září 2020, 12:48:02 »

Za podezření z parkovacího přestupku přišel provozovateli dopis, kde má buď zaplatit odpustek, nebo sdělit údaje o totožnosti řidiče vozidla v době spáchání přestupku.
Byl vytvořen dokument, kde je totožnost sdělena. Jméno, adresa, datum narození, číslo jednací, atd, všechno tam je. Provozovatel vytištěný dokument zapomněl podepsat.
Příbuzný provozovatele přinesl na podatelnu úřadu tento dokument. Všimnuli si, že chybí podpis, odmítali přijmout. Dotyčný na přijetí trval a chtěl orazítkovat kopii. Z podatelny zavolali úřednici a ta jim odpověděla - "Klidně to přijměte, orazítkujte kopii, ale my k dokumentu nebudeme přihlížet, ani nebudeme zasílat nějaký dopis s výzvou k doplnění údajů".
Dokument je tedy předán, ale nevím jak postupovat dál.

Máme přinést dokument znovu, tentokrát podepsaný?
Nebo, pokud úřad nebude přihlížet k našemu oznámení totožnosti řidiče, a zahájí rovnou řízení proti provozovateli (což nechceme), tak si nabíhá na nezákonný postup, na kterém to můžeme vyhrát?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 313
    • Zobrazit profil
Re:Sdělení řidiče úřadu podáno bez podpisu
« Odpověď #1 kdy: 21 Září 2020, 15:01:55 »

Po stopadesáté - pokud se něco divného děje při osobní komunikaci s úředníky, je třeba a) nahrávat a b) trvat na pořízení protokolu. Je úplně jedno, co v něm bude - třeba, že podatelna odmítla přijmout podání kvůli chybějícímu podpisu. Nebo prohlášení, že k tomu nebudou přihlížet.

Vyprávění tohoto druhu o úřední aroganci jsou dobrá tak akorát do hospody. Já sice věřím, že se to zhruba tak stalo, ale není-li to na papíře či záznamu, je to bezcenné. Jde o zcela standardní situaci - dokud úředník ví, že za to, co plácá, nenese žádnou odpovědnost, chová se jako ředitel zeměkoule, a zcela otevřeně člověka manipuluje. Primárním cílem je usnadnit si práci - a vyhození někoho z libovolného důvodu bez provedení úkonu a bez jakéhokoliv papíru je tou nejjednodušší a nejoblíbenější figurou, kterou se každý úředník učí hned první den vstupního školení. Má-li se ale pod něco podepsat a nepasuje to do běžné rutiny, obvykle zkrotne jako beránek.

Správný postup v dané věci by vypadal asi takto. Papír, donesený na podatelnu, je zjevně podání. Chtěla-li něco podatelna řešit na místě, měla primárně zkoumat, kdo je podatelem - to není automaticky ten, kdo podání přinesl, dokonce ani osoba, která je v tom podání nadepsaná či podepsaná (to může být třeba jen zástupce). Podatelem je osoba, jejíž vůle činit nějaký úkon vůči SO vyplyne ze samotného obsahu podání. Ve vašem případě provozovatel. Tohle je opravdu jediná věc, u které dává smysl, aby ji zkoumala podatelna na místě, protože nebude-li ze zmršeného podání poznat ani to, kdo jej činí, není kam poslat výzvu k odstranění vad. Má proto logiku zkusit komunikovat s osobou, která podání přinesla (je-li to sám podatel, může to na místě napravit, není-li, může posloužit jako pošťák či zdroj chybějících informací).

Chybějící podpis je samozřejmě také vadou podání, ale je-li známý podatel, může si to vyřešit až cílový referent. Nejčastěji tak, že pošle výzvu, ale mohou existovat výjimky - např. u kolegy Číkuse je prý podávání imperfektních podání zneužitím práva, takže k nim úřad rovnou nepřihlíží. Nebo u dané věci, tedy bonzu ještě před zahájením řízení, jde o předběžnou informaci, kterou stejně SO ověřuje obesláním udaného řidiče, SO tedy podle svého uvážení může postupovat i tak, že doplňování podpisu na bonz přeskočí, případně to bude řešit paralelně s obesláním udaného řidiče. Podatelna tento kontext nezná, tak o tom nemá co rozhodovat - navíc bába z podatelny obvykle nebude mít status OÚO v dané věci.

Uvažujme ale akční úřad, kde si bába na podatelně v reálném čase všimne chybějícího podpisu, správně identifikuje a aktivuje OÚO, ta vyhodnotí, že vadu spočívající v chybějícím podpisu je třeba řešit postupem dle § 37 SprŘ. Pak je-li na místě sám podatel či jeho zástupce disponující PM, může celá procedura proběhnout na místě - OÚO mu vysvětlí, co a proč je na podání špatně, on se podle toho nějak zařídí (např. papír podepíše) a je vyřešeno. O tom by měl být pořízen protokol. Není-li na místě podatel, je možné toho, kdo papír přinesl, využít maximálně jako neformální kanál - např. mu sdělit, ať podateli vyřídí, že je třeba papír podepsat, a počkat třeba 5 dní, jestli to neudělá, než bude odeslána formální výzva. I o tomto nabrífování „pošťáka“, který souhlasil, že cosi vyřídí podateli, by měl být pořízen protokol.

Zpět k vaší věci. Nabízejí se 2 taktiky. Jedna možnost je dělat mrtvého brouka a počkat, zda OÚO splní výhružky, bude papír ignorovat a pak zřejmě s provozovatelem zahájí sprdel. Provozovatel pak samozřejmě namítne, že sdělil, kdo byl řidičem, a bude-li SO kontrovat, že papír nebyl podepsaný, bude se bránit tím, že SO ho měl/mohl vyzvat k doplnění podpisu, případně k podání vysvětlení, nebo mohl oslovit označeného řidiče, v každém případě nelze tvrdit, že SO vyčerpal tzv. nezbytné kroky. Šance na úspěch jsou, ale ložené to není (a už vůbec není jisté, zda takovou věc hodí SO1 na hlavu odvolací SO2).

Druhá možnost je podpis doplnit a pokračovat v původně zamýšleném postupu. Taky je možné, že úřad navzdory velkohubým ústním prohlášením nakonec vyzve buď provozovatele k doplnění podpisu, či řidiče k podání vysvětlení, tedy to sám vrátí na tuto původní dráhu.

Pak jsou asi nějaké další varianty. Např. podat stížnost na postup úřadu (ale bez něčeho v ruce je to zbytečné). Nebo může provozovatel úřadu napsat, že vás poslal něco doručit, a dozvěděl se od vás, že k tomu prý nebudou přihlížet, a že to moc nechápe a žádá, zda by mu situaci úřad nemohl vysvětlit.
« Poslední změna: 21 Září 2020, 15:04:07 od hh »
IP zaznamenána

Kokrhel123

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 256
    • Zobrazit profil
Re:Sdělení řidiče úřadu podáno bez podpisu
« Odpověď #2 kdy: 21 Září 2020, 20:46:55 »

Děkuji panu hh za odpověď.

Situace byla následující. Z hlediska person v mém případu existuje Provozovatel, existuje nahlášený Řidič (já), a existuje Doručovatel bez plné moci, tedy třetí osoba, která dokument zanesla na podatelnu. Jinou roli v procesu ani neměl mít. Jen aby bonz Řidiče byl prokazatelně doručen úřadu. Pokusili se jej odbýt, ale byl instruován, aby se nedal. Tak se nedal, a tím je donutil, aby volali paní OÚO. Možná by to bez té instruktáže vzdal rovnou, tedy vnucení papíru orgánu a potvrzení jeho kopie považuji za dílčí úspěch. Nahrávání neproběhlo, nedá se nic dělat. Pan Doručovatel nemá zatím dostatečný skill, ale získal důležitou zkušenost.

Jde o to, že u podání papíru nebyl ani Provozovatel, ani nikdo s PM. Nemohl tak proběhnout scénář doplnění podpisu podatelem na místě. Ale je zjevné, že báby na podatelně jsou instruovány ve smyslu - neber nic bez podpisu. Některé úřady to tak mají programově. Hodně podatelů se asi nechá odradit, ouřadovi pak odpadá práce s rozesíláním výzev k doplnění. Pokud se nenechá odradit, přijdou ke slovu výhrůžky, že se k podání nebude přihlížet. Jak bude OÚO skutečně pokračovat v našem případě, to bych rád vyzkoušel, ale ne v tomto jednoduchém parkovacím případu, kde nehrozí Řidičovi body, a mám v záloze i jinou taktiku dalšího boje.

V podstatě můj dotaz jen směřoval k dalšímu nejschůdnějšímu možnému postupu, když už OÚO prolátnul, že na dokument bez podpisu bude kašlat. Do nejistého řetězce SO1/SO2/správní žaloby bych šel u těžšího dopravního zločinu. Tady vyměkneme a dopis doplníme. A pak se budu v případu angažovat jako Řidič dle již osvědčených postupů. Ale jednotlivé možnosti naznačené v závěru předchozího příspěvku budu držet v paměti, určitě se jindy hodí.

Mimochodem (pro dokreslení jak to tam chodí), stejný úřad, stejné patro s jinou OÚO, minulý týden. Vcházím do kanceláře, jako již dříve, že jdu nahlížet do spisu. Překvapená Úřednice - Jak jste se sem dostal? Sem lidi nesmí. Já - Normálně, jako vždycky. Jdu nahlížet do spisu. PÚ - já nic nesmím ukazovat, kolegyně tady není, lidi se musí dopředu nahlásit a jednáme s nimi pak ve zvláštní místnosti k tomu určené. Je to napsané na dveřích. Já - Dveře jsem nečetl. Tak mi vystavte protokol o odepření nahlédnutí do spisu. PÚ (telefonuje, vyvede mě na chodbu, odbíhá, vrací se) - Pan vedoucí vás přijme.
U pana vedoucího vše proběhlo OK, potřeboval jsem se jen ujistit, že je ve spisu zastavení řízení, abych neprošvihnul lhůtu na případné odvolání. Pošta mi kvůli rozesílání roušek (fakt to takhle řekli) nebyla schopna vhodit úřední dopis do schránky a běžel už druhý týden po desetidenní lhůtě od prvního pokusu o doručení.
Vzhledem k tomu, že tam toho mám rozjetého víc, musím se asi do budoucna připravit na cokoli. A obávám se, že úřady budou situace s čínskou chřipkou využívat pro vytváření dalších překážek.

Ještě jednou děkuji za rady.
IP zaznamenána