30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Řidičské oprávnění sk. A1 s harmonizačním kódem 79(<=50cm3)  (Přečteno 24048 krát)

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil

Jak je to s omezením na 50ccm u sk. A1? Mam tu jeden letitej řidičák, jehož majitelka žije v domnění, že má sk. A1 a že podle "novýho" zákona je A1 do 125ccm a tuším 11kW. Do práce jezdí na nějaký starší Jawě 125 a jednu policejní kontrolu už údajně ustála. Pročetl jsem si příslušné pasáže zákonů, které mi přišly jako relevantní, a nikde jsem nenašel nic, co by té poznámce "79(<=50cm3)" dávalo jakoukoliv právní váhu. Jak to teda je? Může s "A do 50ccm" z předeurouhnijských dob už dneska řídit i "větší a nebezpečnější" stroje o výkonu "až 11 kilowattů (woe!)"?
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

jezekif

  • Příspěvků: 75
    • Zobrazit profil
Re:Řidičské oprávnění sk. A1 s harmonizačním kódem 79(<=50cm3)
« Odpověď #1 kdy: 22 Února 2016, 21:17:42 »

A1: lehké motocykly s postranním vozíkem nebo bez něj o výkonu nejvýše 11 kW a s poměrem výkonu/hmotnosti nejvýše 0,1 kW/kg a se zdvihovým objemem spalovacího motoru nepřevyšujícím 125 cm3,
    tříkolová motorová vozidla o výkonu nejvýše 15 kW
 zdroj (např.): http://www.ibesip.cz/cz/legislativa/ridicska-opravneni-a-ridicske-prukazy
IP zaznamenána

Jiricek_decin

  • Příspěvků: 53
    • Zobrazit profil
Re:Řidičské oprávnění sk. A1 s harmonizačním kódem 79(<=50cm3)
« Odpověď #2 kdy: 23 Února 2016, 00:15:45 »

myslim, že je i podstatný jestli má i oprávnění B? tedy že třeba dělala A1 jako mladá holka hezky po staru omezeně do 50ccm a pak si udělala B. pak je ještě podmínka, že u 125ccm musí mít automatickou převodovku. ale pokud má jenom A1 i se starým omezením na 50 ccm tak si myslím, že to platí.
IP zaznamenána

jezekif

  • Příspěvků: 75
    • Zobrazit profil
Re:Řidičské oprávnění sk. A1 s harmonizačním kódem 79(<=50cm3)
« Odpověď #3 kdy: 23 Února 2016, 08:05:49 »

majitelka žije v domnění, že má sk. A1
Na její domněnky nebudou pachové zvědavý, řidičák má s velkou pravděpodobností expirovaný, tj. platnost byla do data, které už uplynulo. Měla by si zažádat o nový a bude mít jasno, kterou skupinu má a kterou ne.
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:Řidičské oprávnění sk. A1 s harmonizačním kódem 79(<=50cm3)
« Odpověď #4 kdy: 23 Února 2016, 18:30:52 »

Číst umím, díky. Průkaz je platný, vydaný v roce 2013 jako náhrada staré verze. Nicméně ta poznámka tam pořád je. A zjistil sem, že to tam mam úplně stejně :)

A1 není AM a se sk. B nijak nesouvisí. Skupina A do 50ccm byla před mnoha lety variantou dnešní AM. Děcka od 15 let si mohly udělat papíry na fichtla a říkalo se tomu "Skupina A do 50ccm".

Na stránkách Besipu píšou něco o tom, že to platí podle starýho zákona (2013), ale v zákoně novym (2014) jsem žádný takový přechodný ustanovení nenašel. Proto se ptám tady, chci jen ujištění, že ten zákon čtu a chápu správně a že někde neexistuje nějakej jinej zákon nebo třeba přílepek, kterej by to řešil nějak jinak.
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Řidičské oprávnění sk. A1 s harmonizačním kódem 79(<=50cm3)
« Odpověď #5 kdy: 23 Února 2016, 22:20:27 »

http://www.profiautoskoly.cz/zakony/harmonizacni_kody.htm
79. Omezení pro vozidla, která vyhovují specifikacím uvedeným v závorkách.
ve vašem případku to bude totéž jako
150. Omezení řidičského oprávnění skupiny A1 do 50 cm3.
IP zaznamenána

Jiricek_decin

  • Příspěvků: 53
    • Zobrazit profil
Re:Řidičské oprávnění sk. A1 s harmonizačním kódem 79(<=50cm3)
« Odpověď #6 kdy: 23 Února 2016, 22:58:57 »

mikky číst možná umíš, ale spíš si nerozumíme...

skupinu A do 50 ccm jsem si sám dělal před mnoha lety na fichtla a dodnes to mám v ŘP napsáno, ale zároveň musíš pochopit, že skupina B má různé podskupiny! tudíž pokud děláš pouze v 18 letech pouze na B - automaticky máš i skupiny AM, A1 s automatickou převodovkou a B1. Takže každý kdo má papíry na auto může, ačkoliv nikdy neseděl na motorce, řídit moto do 125ccm s automatickou převodovkou.

Zpět k tvému původnímu dotazu, pokud paní dělala kdysi papíry na A do 50 ccm tak jí to tam budou psát snad až do smrti, protože dělala papíry na A do 50 ccm - a pokud má jen to tak by měla podle mě řídit jen A do 50 ccm. Ale pokud si rozšířila časem na B tak po změně zákona (a to už je nějakej rok zpátky) může řídit skupiny jak jsem psal výše - tudíž i A do 125 ccm - ale pouze s automatickou převodovkou - protože má A pouze do 50 ccm (s manuálním řazením).

takže zjistit větší info od paní, protože víc toho co paní má nebo nemá a kdy to dělala ze svojí věštecké koule nedostanu...
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Řidičské oprávnění sk. A1 s harmonizačním kódem 79(<=50cm3)
« Odpověď #7 kdy: 24 Února 2016, 15:03:02 »

To má úplně jednoduchý řešení, ať si nechá udělat výpis z karty řidiče, tam bude mít přesně napsáno jaké má skupiny.
IP zaznamenána