30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Využití dat od policie proti stavbě úsekového měření -- policie neposkytne  (Přečteno 10366 krát)

hulibrk

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil

Zdravím,

naše obecní zastupitelstvo ve Středočeském kraji by rádo úsekový radar.  Dělají to jak jinak než pokoutně, na zasedání se toto probírá v rubrice "Ostatní", aby do toho náhodou někdo nekecal a nebo se o tom snad nemuselo diskutovat. Napsal jsem starostovi rozsáhlý dopis, kde jsem se mu snažil vysvětlit, nejenže je úsekáč blbost, ale že proti němu budu bojovat na všech frontách. Podle informátora z úřadu se jednak starosta mému dopisu nesmál, ale navíc jej přeposlal místnímu šéfovi policie.

K zastavení úsekáče bych rád využil data od policie, která u nás namátkově koná "dohled". Podal jsem dle 106 žádost o informaci, jak dlouho u nás měřili a kolik zaznamenali přestupků. Krajské ředitelství odpovědělo na otázku, kolikrát u nás měřili a jak dlouho, avšak informaci o počtu přestupků podat odmítlo s tím, že tuto informaci přímo neeviduje a že by se jednalo o vytváření informace nové, kterou podat nemusí. Obratem jsem tedy podal žádost o sdělení evidenčních čísel pokutových bločků a čísel jednacích oznámení o přestupku, které policejní hlídky během činnosti u nás uložily (tedy aby nemuseli vytvářet "novou informaci" s tím, že si horní odhad učiním sám). Krajské ředitelství odpovědělo, že informaci podá, ale za více než 8 tisíc v místní měně. Podanou stížnost Ministerstvo vnitra potvrdilo.

Potřeboval bych poradit, co dál. Jsem totiž přesvědčen, že data od policie ukáží, že ze starostova "každý u nás jezdí rychle, je potřeba to zklidnit" se stane "problém neexistuje", což ostatně dle mého ukázal i dopravní průzkum udělaný před více než rokem (z osobního jednání se starostou vyplývá, že tento absolutně neumí číst grafy a ani si to nenechá vysvětlit). Domnívám se, že předložení tvrdých dat by hodilo písek do rozjeté mašinérie, za níž je nejspíš nějaká forma lobingu. Pro letošek je problém zažehnán, neboť v obci nejsou na úsekáč zbytné finance, ale ty se mohou objevit příští rok nebo v letech dalších...

Potřeboval bych poradit, jak vyrazit z policie ona tvrdá data. Osm+ tisíc z vlastní kapsy za ně dát nemohu a ani nechci.

Poprosil bych o přesun do kuchyně, myslím, že jde o neobvyklou žádost, kdy ani anonymizace dokumentů nepomůže proti identifikaci případu.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil

Bez znalosti konkrétního odůvodnění bych to od boku viděl tak, že napadnutelná byla především ta výmluva na vytváření nové informace. Jednak pochybuji, že by si PČR nějakou základní statistiku jednotlivých akcí nevedla (už kvůli čárkovému systému, heh), ale především to je informace, kterou pokud nemají, tak by ji objektivně vzato mít měli a nemůžou pak odmítat její poskytnutí. Další argument je, že nějaká jednoduchá statistika či agregace není vytváření nové informace (na to též je judikatura, plyne to i přímo z důvodové zprávy k InfZ a komentářů, včetně toho úřednického Furek-Rothanzl).

Proti tomu prvnímu odmítnutí jste odvolání k MVČR nepodal? Proti vyčíslení nákladů se bojuje blbě, žadatel tahá za kratší provaz, protože neví, jak PS uvnitř funguje a blbě se mu argumentuje, že je odhad pracnosti přestřelený.

Jak vyrazit data? Musíte to zkoušet a být trpělivý. Můžete znovu podat původní žádost a napadnout to účelové odmítnutí s odkazem na vytváření nových informací. Nebo můžete nejdřív zkusit přímo či nepřímo zjistit, jakým způsobem vlastně PČR ty řešené přestupky eviduje a pak položit dotaz tak, abyste se dozvěděl co potřebujete, ale zároveň to neznamenalo nutnost mnohahodiného hrabání se v archivu.
IP zaznamenána

hulibrk

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil

Ne, proti tomu původnímu odmítnutí jsem odvolání nepodal a lhůta již uplynula. Nicméně je mi známo, že podle 106 lze dotazovat znovu... Ohledně vnitřních postupů jsem se nejvíc dozvěděl právě ze zamítnutí stížnosti z Ministerstva, podle nichž musí úřední osoby na Krajském ředitelství opisovat ručně údaje z několika elektronických databází a strojové zpracování prý není možné, protože to systém neumí.

Asi tedy anonymizuji ty dokumenty a vložím je sem.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 202
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil

Bez znalosti konkrétního odůvodnění bych to od boku viděl tak, že napadnutelná byla především ta výmluva na vytváření nové informace. Jednak pochybuji, že by si PČR nějakou základní statistiku jednotlivých akcí nevedla (už kvůli čárkovému systému, heh), ale především to je informace, kterou pokud nemají, tak by ji objektivně vzato mít měli a nemůžou pak odmítat její poskytnutí. Další argument je, že nějaká jednoduchá statistika či agregace není vytváření nové informace (na to též je judikatura, plyne to i přímo z důvodové zprávy k InfZ a komentářů, včetně toho úřednického Furek-Rothanzl).

Proti tomu prvnímu odmítnutí jste odvolání k MVČR nepodal? Proti vyčíslení nákladů se bojuje blbě, žadatel tahá za kratší provaz, protože neví, jak PS uvnitř funguje a blbě se mu argumentuje, že je odhad pracnosti přestřelený.

Jak vyrazit data? Musíte to zkoušet a být trpělivý. Můžete znovu podat původní žádost a napadnout to účelové odmítnutí s odkazem na vytváření nových informací. Nebo můžete nejdřív zkusit přímo či nepřímo zjistit, jakým způsobem vlastně PČR ty řešené přestupky eviduje a pak položit dotaz tak, abyste se dozvěděl co potřebujete, ale zároveň to neznamenalo nutnost mnohahodiného hrabání se v archivu.

Co si vytahnout informace o databazich, ktere PCR vede v jake forme apod., zakladni evidenci prestupku vest musi, uz jen proto, ze penize pokud si pamatuji odvadi do rozpoctu CR.

Trestni veci jsou zde https://is.muni.cz/th/186134/pravf_b/bakal_pr11.pdf napr.
BODYS - Oznámení o uložení pokuty v blokovém řízení  apod.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil

Mě napadlo něco podobné jako fu

Ve vlákně https://www.30kmh.cz/index.php?topic=1998.0 jsem se zabýval evidenci bloků na pokuty. A z téhle evidence by šlo orientačně také zjistit počet uložených pokut.
IP zaznamenána

hulibrk

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil

Anynymizované dokumenty.

Budu vděčný za nápady, jak formulovat novou žádost, abych se k datům dostal a nebyl nucen zaplatit absurdní částky.
IP zaznamenána

hulibrk

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil

Zkusil jsem zformulovat třetí žádost. Poprosím o připomínky. Pohledal jsem nějaké výklady k pojmu "nová informace", ale nedaří se mi najít judikáty, jež zmínil hh. Mohu poprosit o odkazy (textaci si již dohledám)?
« Poslední změna: 22 Listopadu 2016, 13:31:26 od hulibrk »
IP zaznamenána

Anorex

  • Příspěvků: 179
    • Zobrazit profil

Jeden název obce ti při anonymizaci ujel, druhá strana, druhý řádek textu. Jestli ti to nějak zvlášť vadí...
IP zaznamenána

hulibrk

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil

Jeden název obce ti při anonymizaci ujel, druhá strana, druhý řádek textu. Jestli ti to nějak zvlášť vadí...

Díky za upozornění. Vzhledem ke specifičnosti žádosti je asi celá anonymizace zbytečná, ale raději jsem to opravil.
IP zaznamenána

hulibrk

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil

Tak o judikáty je postaráno, ukázalo se, že již zmíněného Lukáše Rothanzla znám osobně ze základky a gymplu. Nasměroval mě, žádost upravím v tomto smyslu a vystavím později večer novou verzi.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil

Tak jsem si to prošel a pokud jsem to správně pochopil, problém by mohl být v tom, že PČR sice má v nějaké elektronické databázi vydané bloky, ale nemá tam místo spáchání. Proto to musí párovat přes ty instruktáže a debriefingy. Stejné to bude asi s centrálním registrem řidičů, tam jsou sice přestupky zaznamenány (jde-li o rychlost, kromě překročení do 5 km/h jde o bodované věci a PČR to registru hlásí), ale tam opět nebude místo spáchání.

To vyhledávání by se patrně dalo urychlit tak, že by se prohledala jen ta hlášení, která posílali úřadu, ať už jako postoupení podezření nebo nahlášení bodů po udělení blokové pokuty. Ta budou mít určitě v nějaké spisovce a navíc by se to dalo odfiltrovat jen na těch 27 dní, kdy operovali mj. i v příslušné obci. Případně lze přes InfZ vyžádat přímo ta hlášení s tím, že si to zpracujete sám, PČR to sice bude muset anonymizovat, ale pokud vím, existuje linie judikatury, která říká, že anonymizování nelze účtovat (protože nejde o vyhledávání, nevejde se to do § 17(1) InfZ) - i když možná už to bylo prolomeno.

Dále by bylo zajímavé si vyžádat těch 27 instruktáží a debriefingů, třeba už jen z toho by se dal udělat závěr o tom, zda stavba úsekáče v zamýšleném místě dává smysl.
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil

Možná by se dalo zaměřit i na nehodovost v dané oblasti, zde např. nehodovost u radaru v Židlochovicích:

Z evidence dopravních nehod na www.jdvm.cz/pcr je možné zjistit, že na silnici č. 425 v ulici Žerotínovo nábř. od křižovatky s ulicí nám. Míru po křižovatku s ulicí Havlíčkova došlo v období od začátku roku 2007 do května 2015 celkem ke třem dopravním nehodám. Ke všem došlo v prostoru křižovatky s ulicí Havlíčkova v době před instalací tzv. stacionárního radaru. Žádná nehoda nebyla způsobena nepřiměřenou (natož nedovolenou) rychlostí. Jednu nehodu způsobil opilý cyklista večer na namoklé vozovce (není uvedeno, zda po silnici jel, nebo ji přejížděl), druhou řidič kamionu, který nad ránem usnul, a narazil do jiné překážky, a třetí řidič, který narazil do patníku v blízkosti křižovatky.
IP zaznamenána

hulibrk

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil

Možná by se dalo zaměřit i na nehodovost v dané oblasti, zde např. nehodovost u radaru v Židlochovicích:

Tak jistě, jde o velmi nebezpečný úsek, to už mám oskenované dávno. Od roku 2000 celkem 13 nehod, z toho tři sražení chodci (jednou zaviněno chodcem, jednou opilým řidičem), 9 nárazů do překážek nebo zaparkovaných vozidel (nevěnování se řízení, nepřízpůsobení stavu vozovky a nebo vjetí do protisměru -- aneb řežeme zatáčku) a jedna havárie (nedání přednosti v jízdě). Za žádnou z nehod nemohlo překročení nejvyšší dovolené rychlosti.

Právě všechny indikátory jsou takové, že stavba úsekovky je jen vábničkou, která reálně nevyřeší vůbec nic (rozhodně ne nehodovost v komplikovaném úseku, který neodpouští chyby), jen zvýší úroveň dopravního fašismu a navíc za to obec bude platit (vzorová veřejnoprávní smlouva je tak nastavena...). Mimochodem z jednání se starostou vyplynulo, že v příštích dvou letech by v okolních obcích mělo vyrůst 32 nových úsekových měření. Zdá se, že někdo obcházel obecní úřady... Čili myslím, že se vyplatí proti tomuto bojovat.
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil

U nás ve městě se přesunuje z lampy na lampu orientační radar. Umí si zapamatovat čas a rychlost projíždějícících aut. Potom stačí přes modrozub data stáhnout a na radnici mají solidní přehled o dopravě na ulici.
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil

Ještě také můžete zaúkolovat pana starostu, aby tyto informace získal, když se na jejich základě chce rozhodovat. A když je nezíská, tak se tím trochu odkope.
IP zaznamenána