30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Přeplatek na dani  (Přečteno 1241 krát)

mhepp

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Přeplatek na dani
« kdy: 03 Května 2024, 10:19:38 »

Zdravím,

nepovedlo se mi dohledat spolehlivý zdroj informací ohledně termínů pro vrácení přeplatku na dani. Našel jsem jen info, že přeplatek bych měl mít na účtu do dneška, ale článek se neodkazoval na žádný zákon a ani tam nebyl uvedený rok (vydání článku), takže to bylo jak od agentury JPP. Daňové přiznání jsem podával začátkem března a od té doby nic (je to 60 dní).

Takže, prosím, do kdy musí stát vrátit přeplatek na dani? Děkuji...
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 873
    • Zobrazit profil
Re:Přeplatek na dani
« Odpověď #1 kdy: 03 Května 2024, 10:52:22 »

Řešil jsem teď něco podobného a přišla mi odpověď "Přiznání bylo podáno v průběhu dubna, takže termín pro vyměření je 2.5.2024. Přeplatek Vám bude vrácen ve lhůtě 30ti dnů od vyměření.".
Takže (čistá spekulace) podobně bych u vás hádal BUĎ stejný termín jako u mně, NEBO možná "vyměření 2.4. a termín k platbě ... dnes?". Spíš bych řekl tu variantu "jako u mně". Případně můžete zavolat / napsat na finančák. Kupodivu jsou tam velice ochotní (alespoň moje zkušenost z cca 4 kontaktů).
IP zaznamenána

mhepp

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Přeplatek na dani
« Odpověď #2 kdy: 03 Května 2024, 11:12:04 »

Děkuji, podle trackingu pošty mám doručeno začátkem března, tedy teoreticky bych měl mít na účtu dnes, což nemám. Vypadá to tedy na vyměření včera, tudíž do konce května. No krása.

IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 655
    • Zobrazit profil
Re:Přeplatek na dani
« Odpověď #3 kdy: 03 Května 2024, 11:25:21 »

Termíny se liší - viz web finanční správy:
https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/media-a-verejnost/tiskove-zpravy-fu-sfu-a-ofr/tiskove-zpravy-2024/termin-pro-podani-priznani-k-dpf-pap-form-se-blizi-20240538
Lhůta pro vrácení přeplatku je 30 dnů od deadline uvedené v odkazu (kdy můžete podat opravné daňové přiznání)  - s ohledem na zmínku o trackingu pošty to je 2.5.2024 - tedy včera.
IP zaznamenána

mhepp

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Přeplatek na dani
« Odpověď #4 kdy: 03 Května 2024, 14:28:25 »

Tak jsem se zeptal finančáku:

Citace
Dobrý den,

včera byla odeslána výzva k odstranění pochybností z důvodu nedoložení některých příloh k daňovému přiznání - veškeré pokyny pro Vás jsou obsahem výzvy. Jakmile dojde k odstranění pochybností o správnosti daňového přiznání, bude Vám
přeplatek vrácen.

S pozdravem
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 655
    • Zobrazit profil
Re:Přeplatek na dani
« Odpověď #5 kdy: 03 Května 2024, 14:53:06 »

Kdybyste byl OSVČ - byl byste povinen to podávat elektronicky a také byste měl notifikaci v DS o té výzvě od FÚ. Takže odhaduji, že jste to podal papírově jako nepodnikatel.
A FÚ poslední den lhůty (jaká náhoda) objevila bába nějakou pochybnost - absenci nějakého dokumentu a vyzvala vás k odstranění. Copak vám asi FU zašantročil - potvrzení o hypotéce? o penzijku?
IP zaznamenána

mhepp

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Přeplatek na dani
« Odpověď #6 kdy: 03 Května 2024, 15:35:42 »

Ano, podával jsem papírové přiznání...

A ačkoliv dopis zatím nemám, tak jediná možná věc jsou právě ty věci kolem hypo. Místní pobočku totiž zrušili, tak patříme pod jinou. No jsem zvědavý. Každopádně, to je pěkná prasárna, protože úroky si nárokuji z dané hypotéky už ~10 let.

No... Ale asi tu mám vysvětlení (proč si bába vzpomněla až včera). Rodinný člen si vzpomněl, že v první půli března mu kdosi volal a tvrdil, že je z Fú a chtěl tahat osobní údaje. Tak je poslal do... správního řádu, pokud něco chtějí (správně vyškolený, že bitcoiny a hrnce nechceme). Kde vzali jeho číslo, to nikdo netuší.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 756
    • Zobrazit profil
Re:Přeplatek na dani
« Odpověď #7 kdy: 05 Května 2024, 23:31:02 »

onen poslední den lhůty je "logický"
do té doby jste mohl doplnit sám, bez vyzvání  8)
asi takhle na to úředník nahlíží
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 663
    • Zobrazit profil
Re:Přeplatek na dani
« Odpověď #8 kdy: 06 Května 2024, 09:18:46 »

Na FÚ (množné číslo) se v posledních letech koblihovlády začala objevovat nová generace úředníků, kteří nerozumí vůbec ničemu, takže se občas dožadovali naprostých nesmyslů zcela v rozporu se zákonem, a "osvědčení" pracovníci pro změnu často nestíhali sledovat změny. Celkově tam asi musí být dost podivná atmosféra. Je tudíž možné, že objevení čehosi poslední den lhůty stejně tak jako tahání informací z příbuzenstva je jen běžným životním projevem někoho, kdo nerozumí své práci nebo ji vůbec nechápe.
Jinak lhůta na vrácení začíná běžet poslední den lhůty pro podání DP bez ohledu na to, kdy je reálně podáno.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 663
    • Zobrazit profil
Re:Přeplatek na dani
« Odpověď #9 kdy: 06 Května 2024, 12:06:45 »

@mhepp Rodinný člen udělal dobře, protože osobní údaje po telefonu fakt pracovník FÚ nezjišťuje. To dělají pracovníci jiného call-centra (viz Podvodné telefonáty a SMS)

@Mike Pravda. Žádný úředník nebude vydávat výzvu, když neuplynula lhůta pro podání opravného. Jenže ze skutečností, které uvedl mhepp, je zřejmé, že výzva odešla v poslední den lhůty pro vrácení přeplatku, což je jiná lhůta. A to už košér úplně není. Bohužel se to dá vysvětlit tzv. kupičkami (vyřídit přeplatek OK / zaslat POP / počká - má totiž povinnost)

@Eric A když se vy*****e, díváte na produkt svých střev, jestli tam taky nevidíte Babiše?
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 663
    • Zobrazit profil
Re:Přeplatek na dani
« Odpověď #10 kdy: 06 Května 2024, 12:13:12 »

Ach, mladý pane ... :-)
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 663
    • Zobrazit profil
Re:Přeplatek na dani
« Odpověď #11 kdy: 06 Května 2024, 12:22:46 »

Kéž by. Má profesionální kariéra v oblasti daní, účetnictví a práva čítá už hezkých pár křížků. Já pamatuji ještě Kočárníka.
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 663
    • Zobrazit profil
Re:Přeplatek na dani
« Odpověď #12 kdy: 06 Května 2024, 12:49:16 »

V tom případě by se dědkové neměli navzájem rozčilovat :-)
IP zaznamenána

mhepp

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Přeplatek na dani
« Odpověď #13 kdy: 06 Května 2024, 13:15:49 »

Pánové, děkuji za přátelskou a konstruktivní diskuzi.

Rodinný člen je v tomto vyškolen dobře, takže se nebojím.

Jde o to, že mé podání bylo správné, opravné není třeba podávat, zvláště když nevím, že je chybné (navíc chybné jen z pohledu úřadu). Podávám identické podání už dlouho (jen čísla se samozřejmě mění) a nikdy s tím problém nebyl. Takže jsem zvědavý co přinese dopis. Zvláště si ověřím kdy byl odeslán, protože dnes ještě nebyl doručován. Podezřívám je, že inicializaci dopisu přinesl až můj dotaz na stav, což už bylo po lhůtě.

Takže až budu mít vratku na účtu, určitě podám stížnost.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 663
    • Zobrazit profil
Re:Přeplatek na dani
« Odpověď #14 kdy: 06 Května 2024, 14:21:44 »

Ano. Až příliš to vypadá, jako využití výzvy k hašení průšvihu, který pravděpodobně vznikl odložením přiznání na špatnou "hromádku". Asi by se to dalo i prokázat. Podatelna by měla došlá papírová přiznání orazit a zapsat počet příloh.
Já tedy stížnost nedoporučuji. Žádný hmatatelný osobní benefit Vám to nepřinese. Benefit v tzv. vytížení úředníka, aby nemohl škodit jiným také ne, protože "šikanování" poplatníků má primárně na starosti jiné oddělení s jinými úředníky. Naopak, případné vysírání ze strany úřadů může být značně nepříjemné.
IP zaznamenána