30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.

Příspěvky - hh

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 379
31
Nedopravní tématika / Re:Dvě prasátka
« kdy: 01 Února 2024, 17:41:03 »
Kdybyste chtěl mít absolutní jistotu a zvažoval všelijaké okrajové případy, tak to máte těžké, nabytí PM zpravidla nastává tzv. ze zákona, tedy v okamžiku, kdy nastanou všechny právní skutečnosti, se kterými je nabytí PM spojeno. O tom, kdy přesně něco nabylo PM, tedy nikdo nerozhoduje (správním) aktem, stane se to "samo". SO rozhodující v posledním stupni má ale povinnost na stejnopis rozhodnutí ve spisu vyznačit doložku PM (ale tohle vyznačení má pouze deklaratorní povahu, tedy pokud by to SO udělal blbě, ať už z nepozornosti či z jiného názoru na nějakou rozhodnou skutečnost, pořád platí to, co nastalo ve skutečnosti, ne to, co tam SO v doložce prdnul).

Čistě prakticky v nekomplikovaných případech ale není co řešit. Pravomocné je rozhodnutí, proti kterému se nedá dále odvolat, a které bylo všem účastníkům oznámeno. Tedy jste-li jediný účastník, nejdřív určíte, kdy vám bylo doručeno (pozor na fikci doručení), a je-li to potvrzující rozhodnutí o odvolání, nastává PM zároveň s doručením, je-li to rozhodnutí v prvním stupni, kde je přípustné odvolání, které nikdo z těch, kdo k tomu byli oprávněni, nepodal, nastává PM následující den po posledním dni lhůty k podání odvolání (v případě, že osob s právem podat odvolání bylo víc a lhůta jim neběžela současně, tak den po uplynutí té poslední). Pokud si chcete ověřit, že jste dospěl ke stejnému číslo jako SO, můžete si nechat svůj stejnopis rozhodnutí opatřit doložkou PM, případně nahlédnout do spisu nebo si tuto informaci vyžádat v režimu § 36 odst. 2 správního řádu.

Sporné případy nastávají, pokud není jasné, jestli a kdy bylo (se všemi právními účinky) doručeno, jestli a kdy bylo podáno odvolání, jak dlouhá byla lhůta k podání odvolání (prodlužování v případě vadného poučení, opomenutí účastníci). Pokud bylo ohledně doručení fikcí podána žádost dle § 24(2) správního řádu či ohledně odvolání žádost dle § 41 správního řádu nebo probíhá nějaký podobný proces, záleží též na jeho výsledku. A hafo dalších okrajových situací či jejich kombinací ...

32
Nedopravní tématika / Re:Dvě prasátka
« kdy: 01 Února 2024, 15:54:39 »
Neřešte ptákoviny. Na nedopravní agendě je sice možná odvolání méně běžná událost, ale že by vůbec netušili, jak s ním naložit, to snad nehrozí ani na personálně hůře vybaveném úřadu. Tak jako tak, odvolání, i kdyby mělo nějaké vady, musí SO1 postoupit nadřízenému SO2 a minimálně tam na 99% přijdou na to, že je to nedoplněný blanket a buď to SO1 vrátí, nebo sami vyzvou. Kdyby to teoreticky SO1 považoval za non-podání a úplně ignoroval, tím líp, po roce se to promlčí. Kdyby mezitím zkoušeli vymáhat pokutu, obrana existuje (a téměř jistě nastane aspoň jeden pokus dostat z vás platbu neformálně před nějakou formou exekuce). Že by SO2 rovnou odvolání zamítnul je také málo pravděpodobné, ale kdyby, taky dobrý, je tam jen pokuta, tedy nic co by vám bezprostředně zasáhlo do života, a správní žalobu minimálně v prvním kole máte takřka loženou.

33
Zdravím, toto je pokračování tohoto témata: https://www.30kmh.cz/index.php?topic=13184.0 Přišel mi trestní příkaz, kde mě samosoudce odsuzuje k pokutě 20 000,- + ZŘMV na dvanáct měsíců. Zároveň přišel návrh na potrestání, kde státní zástupce navrhuje rozhodnout o uložení peněžitého trestu ve výši 15 000,- + osmnáct měsíců ZŘMV. Chápu to tedy správně [...]
Návrh na potrestání je něco jako obžaloba tam, kde se vedlo zkrácené přípravné řízení. Od plnotučné obžaloby se liší především tím, že neobsahuje odůvodnění, plus nějakými procesními detaily, které vás nemusí trápit. Každopádně stejně jako u obžaloby soud není návrhem SZ na druh a výměru trestu vázán, ani jinak limitován (může být přísnější i mírnější).

Pokud soud vydal trestní příkaz, jste na tahu vy, pokud nepodáte odpor, bude platit to, co stojí v příkazu a věc tím skončí. Pokud podáte odpor, dojde na hlavní líčení, kde předpokládám nejsou velké šance zpochybnit vinu jako takovou, ale asi by byl prostor dotvrdit nějaké polehčující okolnosti či usilovat o jiný poměr pokuta vs. délka zákazu. Teoreticky si můžete i pohoršit, když toho soudce nějak naštvete, ale podáte-li standardní herecký výkon a nedojde k nějakým excesům, dopadne to nejspíš stejně jako v příkazu nebo s kosmetickou úpravou. Jestli vám těch 20 k + 12 měsíců zákaz přijdou snesitelné a vyhovuje i načasování, tak bych odpor nepodával.

34
Nedopravní tématika / Re:Dvě prasátka
« kdy: 17 Ledna 2024, 11:31:30 »
Něco jsem zaslechl, že chtěj zrušit nebo zrušili možnost podat blanketní odvolání. Tak se radši ptám: stále to možné je, nic se nezměnilo? Díky
To, co jste zaslechl, bylo pravděpodobně v souvislosti s novelou tzv. liniového zákona, tam je možnost dodatečně odstraňovat vady podání a doplňovat odvolací důvody skutečně zrušena, srov. § 8,9 zák. 416/2009 Sb.

Pro přestupkové či obecné správní řízení zatím podobné omezení neplatí, ani nevím o žádných konkrétních plánech či dokonce něčem už v legislativním procesu, ale samozřejmě do budoucna to nelze vyloučit.

35
Rozsudky NSS a ÚS / Re:Ustavni soud judikatura
« kdy: 16 Ledna 2024, 15:08:19 »
Po letmém přečtení rozsudku taky fakticky nevidím šanci. Pokud jde o nabídky advokátů, je to netuctová záležitost, napsat dobře ústavní stížnost taky neumí kdokoliv, nemá-li to odfláknout, je třeba kalkulovat třeba celý člověkoden na prostudování případu, rešerše a sepis, přičtěte režii na obsluhu řízení (nějaké to nahlížení do spisů, repliky a další případné vstupy) a vynásobte běžnou sazbou a nízké desítky tisíc vám vyjdou jako zcela adekvátní nabídka. 60K je trochu přestřelené (pokud nešlo o nějakého vyhledávaného specialistu), ale obávám se, že je to spíš jen jiný způsob, kterým se vám oslovený advokát snaží vysvětlit, že nemá cenu do toho jít.

Chcem pre advokáta to trošku pripraviť, pretože žiaden advokát z ktorých som oslovil sa do toho nemá.
Takhle to nefunguje. Aby vám advokát jen "orazítkoval" případně lehce dopracoval už připravené podání není obyvklá služba, to se dělá ze známosti a předpokladem je poměrně vysoká míra oboustranné důvěry. Pro advokáta, má-li vyšší ambice než tahat peníze z hejlů, to také představuje reputační riziko, bude-li s vyšší frekvencí než 1x za uherský rok vrcholné soudy krmit nějakými zjevně beznadějnými návrhy, které navíc ani nejsou z jeho vlastní hlavy. Chcete-li jít hlavou proti zdi, najděte si někoho, kdo už nějakou historii úspěšných ústavních stížností má za sebou a ukecejte ho (začal bych ujištěním, že počítáte s neúspěchem, ale i tak do toho chcete jít). Povede-li se, bude zcela zbytečné to z pozice někoho, kdo včera objevil nalus, chtít "trošku připravit". Vaše cesta, tedy že existencí draftu budete chtít nějakého random advokáta motivovat k tomu, aby do toho šel, povede zcela jistě k tomu, že si najmete pouze hodně drahého pošťáka.

36
Rozsudky NSS a ÚS / Re:Ustavni soud judikatura
« kdy: 16 Ledna 2024, 08:56:11 »
Na ústavní stížnost potřebujete advokáta, tak bych rešerši relevantní prejudikatury nechal na něm.

V nalusu přes metadata toho moc nenajdete, nejčastější důvody, proč ÚS něco NSS vrátí, mají základ v porušení práva na spravedlivý proces, tedy obvykle už to v této fázi s podkladovým hmotným právem či řízením před správním orgánem nemá mnoho společného, omezením hledání na nálezy s relevancí k ZPPK či přestupkovému kodexu vylijete dítě s vaničkou.

37
Potřebuji poradit - alkohol, drogy / Re:Kratom za volantem
« kdy: 21 Prosince 2023, 12:45:36 »
Jsme OT, ale v čem se mýlím? Nikde jsem nepopíral, že mák může generovat pozitivitu v testu na opiáty, jen tvrdím, že konkrétní test je nastavitelný tak, že konzumaci maku od zneužívání opiátů odliší. Ostatně i ta studie, kterou šermujete, netvrdí nic víc ani míň než to, že obvyklý threshold 300 ng/ml u těch čůracích testů je makožrouty snadno pokořitelný, a že k odlišení moc nepomáhá ani sledování kombinace kodein-morfin, protože nezanedbatelná menšina makožroutů měla hladiny morfinu nečekaně nízké.

Opakuji, že zásadní je kontext a smysl testu. Pokud se zjišťuje zakázané ovlivnění (při řízení, práci apod.), tak s výjimkou jedinců, kteří myslí vylučovacím traktem, je úplně fuk, kolik čeho mají v moči. Podobný test může sloužit jen jako orientační resp. indikativní pro další vyšetření. Pokud je někdo vyšetřován/testován na absolutní neužívání/nezneužívání nějakých látek, tak by ten, kdo takový test dělá, měl s "makovou obranou" počítat a adekvátně nadesignovat test a/nebo obecné podmínky celé té buzerace. Abych dal konkrétní příklad, provozuji jeden menšinový sport, a to čas od času i v režimu, kdy se na mě teoreticky vztahuje antidopingová opičárna. Sice se asi ještě nestalo, aby v tomto odvětví a na dané úrovni fakticky došlo na kontrolu, ale když jsem si k tomu ze zvědavosti pročítal podklady, zrovna o máku tam byla celá kapitola (a IIRC nějaké doporučené limity konzumace v určitém časovém okně před soutěží).

38
Potřebuji poradit - alkohol, drogy / Re:Kratom za volantem
« kdy: 20 Prosince 2023, 12:23:00 »
No to ale závisí na tom, v jaké souvislosti se ten test dělá. Pokud někdo (z libovolného důvodu) je povinen zcela se zdržet užívání nějakých látek, tak čůrací, slintací či podobný test hledající metabolity může fungovat jako kontrola. Samozřejmě jako každý jiný test to má nějakou senzitivitu a specificitu, ale obecně je ta korelace silná (a nepochybně je to nastavitelné tak, že to ve valné většině případů heroin od makové buchty odliší).

Pokud se ale má testovat zakázané ovlivnění (tak jak je definováno v ZPPK, zákoníku práce, trestním zákoníku a na řadě dalších míst), může podobný test sloužit nanejvýš jako indikace, u koho má smysl vyšetřit krev na tu aktivní látku.

39
Potřebuji poradit - alkohol, drogy / Re:Kratom za volantem
« kdy: 20 Prosince 2023, 07:28:19 »
Ještě si dovolím postrašit pohledem chemika. V krvi se málokdy prokazuje nějaká droga nebo doping v původní formě, ale v drtivé většině produkty metabolismu, takže látku nemusíte mít jako takovou na indexu, ale při podobnosti s něčím zakázaným dokáže i tak pořádně zavařit...
To není úplně přesné. Toxikologicky lze zkoumat lecos, ale ve vztahu k povinnostem dle § 5 ZPPK (nepožívat chlast a drogy před/za jízdy a neřídit pod vlivem těchto látek), a stejně tak ve vztahu k § 274 TZ je podstatné to, zda a jak byla vyšetřovaná osoba v rozhodný okamžik ovlivněna etanolem či jinou látkou na indexu. Přítomnost metabolitů sice (s různou mírou spolehlivosti) prokazuje, že dotyčný něco požil, ale už neumožňuje spolehlivě určit, kolik té původní psychoaktivní látky měl v krvi v okamžiku odběru či nějakém konkrétním čase před ním. Čistě z pohledu platné právní úpravy není vyloučeno, aby se ovlivnění odvozovalo i od něčeho jiného, než z průkazu přítomnosti a množství původní látky v krvi. Je to ponecháno odbornému zkoumání, takže pokud někdo s patřičným kulatým razítkem do posudku napíše, že míru ovlivnění určil z kávové sedliny, může to být hodnoceno jako dostatečný důkaz, ale AFAIK aktuálně panuje široký konsensus na tom, že bez určení množství té původní látky v krvi takové závěry dělat nelze.

40
Nedopravní tématika / Re:(Ne) rezervační smlouva k nájmu bytu
« kdy: 19 Prosince 2023, 16:39:33 »
Do smlouvy to davam, jako najemnik i najemce - je to vyhodne pro obe strany, proc platit 2x.
Technická, nájemce a nájemník jsou synonyma. Nájemce je pojem NOZu (a kam sahá má paměť, i starších občanských zákoníků platných na území Kocourkova) a je jím označována příslušná strana libovolné nájemní smlouvy (nejen k nemovitosti/bytu). Nájemník je totéž v obecném jazyce, jen (v mém cítění) omezené v podstatě na nájem bytu, možná domu (nesetkal jsem se s tím, že by se mluvilo o nájemníkovi třeba auta, pozemku, že by jako "nájemník" bylo označeno něco neživého jako např. právnická osoba).

Druhá strana nájmu je pronajímatel.

41
Nedopravní tématika / Re:(Ne) rezervační smlouva k nájmu bytu
« kdy: 18 Prosince 2023, 09:17:33 »
Realitka poslala smlouvu. V ní vidím jen dvě věci, kterémi přijdou zajímavé.

"Smluvní strany se dále dohodly na tom, že ust. § 2285 občanského zákoníku se nepoužije."

Vzhledem ke komentáři HH (nevytýkám, jsa si vědom, že HH označil většinu ustanovení, jako jednostranně kogentní) mi tohle přijde jako celkem důležitý paragraf a překvapuje mě, že je možné ho smluvním souhlasem ignorovat. Nemám v plánu v bytě bydlet bez platné nájemní smlouvy sjednané s dostatečným předstihem před koncem předchozí smlouvy a tak nemám s tím ustanovením problém, jen mě to zarazilo.
§ 2285 je sice v tom pododdíle, na který se vztahuje ochranářský § 2235 OZ, ale vzhledem k tomu, že přímo v něm je explicitně uvedena možnost odchýlení, de facto to tuto ochranu anuluje. Tvůrcům NOZu do hlavy nevidím, ale z logiky věci bych hádal, že neutralizace § 2235 je přesně důvod, proč tam je ta klauzule "to neplatí ..." za středníkem, bez § 2235 by to bylo dispozitivní i bez tohoto dovětku. Navíc to fakticky žádná práva ani jedné straně nepřidává, jen zavádí nějaké fikce pro případ pasivity obou stran, i kdybyste tu větu ze smlouvy vyškrtnul, pronajímateli stačí písemně vyzvat k opuštění bytu a stane se to ekvivalentní stavu, kdyby § 2285 vyloučený byl. Jinak bych v tom nic ďábelského nehledal, jsou dobré důvody, proč § 2285 v OZ je, ale jak jste sám identifikoval, pro někoho, kdo smlouvu nemá za nepodstatný cár papíru, to stejně nemá valného významu. Osobně bych to z pozice pronajímatele taky vyloučil, a aniž bych chtěl s kýmkoliv vy*bat, s novým nájemcem bych uzavřel smlouvu striktně na dobu určitou a po uplynutí této doby a oboustranném zájmu na pokračování bych případně řešil nějakou zjednodušenou prolongaci.

"Svoz domovního odpadu je povinen zajistit nájemce vlastním jménem a na svůj účet. Nájemce je tedy povinen ve lhůtě 30 dnů ode dne zahájení nájemního vztahu uzavřít s příslušným dodavatelem smlouvu o svozu domovního odpadu."
Jak už padlo, zákon o odpadech připouští různé systémy, kde nějakou roli může hrát vlastník nemovitosti, osoba/osoby s trvalým pobytem i faktičtí původci odpadu. Též může záležet na tom, jestli si to pronajímáte k bydlení, podnikání či k obojímu. Začal bych nastudováním příslušné obecní vyhlášky. Teoreticky může nastat rozpor v tom, že by nájemní smlouva po vás požadovala něco, co je nesplnitelné či minimálně nedává smysl, např. uzavřít jako nerezident a nevlastník nemovitosti smlouvu o svozu tam, kde toto je podle aktuálně platného systému povinen zajistit vlastník. To samo o sobě nečiní to ustanovení neplatným, plnění soukromoprávní nájemní smlouvy je v zásadě nezávislé na tom, jaká veřejnoprávní práva a povinnosti oběma stranám vznikají v souvislosti s odpadovým hospodařením. Nicméně pro pronajímatele není moc racionální se lokálnímu systému vzpírat, mnohem větší smysl dává ty náklady prostě na nájemce přenést.

42
Nedopravní tématika / Re:(Ne) rezervační smlouva k nájmu bytu
« kdy: 12 Prosince 2023, 12:22:46 »
Je to obvyklá etuda realitek. Samotný princip rezervace je v pořádku, je to nějaký časově omezený závazek, do kterého má dojít k uzavření smlouvy. V plné verzi by mělo jít o závazek zájemce uzavřít kupní/nájemní či podobnou smlouvu, závazek zprostředovatele předmět nenabízet, ale i závazek vlastníka/disponenta předmětu uzavřít smlouvu se zájemcem a zdržet se všeho, co by takové plnění znemožnilo (např. tu věc prodat/pronajmout někomu jinému), a aby to dávalo smysl, všechny tyto závazky by měly být pod smluvní pokutou.

Vcelku logicky, zájmem realitky je především mít splněno a zajistit si vlastní odměnu, proto si z té plné verze vyzobou především povinnosti pro zájemce a uspokojení vlastních pohledávek (pokuta pro RK započitatelná proti složené záloze). Člověk by neměl být překvapen, že RK hájí v první řadě vlastní zájmy, v druhé zájmu jejich klienta, který si je sjednal, a o zájemce jim nejde vůbec.

Záleží na parametrech toho obchodu, pokud je ta nabídka pro mě výhodná, stojím o to, aby transakce proběhla, a dá se předpokládat, že zájemců je dost a vlastník si může vybírat, nemá smysl vést žabomyší válku s RK. Na druhou stranu, pokud to nemusím mít za každou cenu, tak na požadavku na draft budoucí smlouvy (kvůli tomu, jestli tam nejsou nějaké nepřijatelné "drobnosti") ještě před podpisem rezervace není nic nestandardního. Stejně tak tajení identity vlastníka je ptákovina, poměry plynoucí z toho, že by vlastník obešel RK a uzavřel napřímo smlouvu se zájemcem, kterého fakticky tato RK vyhledala, si má vyřešit mezi sebou vlastník a RK, ne do toho tahat zájemce.

Jinak zrovna u nájmu bytu nemá smysl se z pozice (budoucího) nájemce příliš trápit detaily smlouvy, protože většinu podstatných záležitostí reguluje OZ a to jednostranně kogentně (bez možnosti odchýlení se v neprospěch nájemce), není pravděpodobné, že by se ve finální smlouvě objevilo překvapivé ustanovení, o kterém současně platí, že vadí nájemci a zároveň není (relativně) neplatné pro rozpor s OZ (a tedy ze strany nájemce ignorovatelné).

Obecně ale platí, že kdykoliv se v nějaké podobě zavážu uzavřít smlouvu, musí být ujednány podstatné parametry smlouvy, dále jsou 2 možnosti. Buď budou domluveny i "detaily" (tedy de facto celý obsah budoucí smlouvy), nebo bude ujednán nějaký oboustranně akceptovaný způsob, jak vyřešit případné rozpory o těch detailech a finální obsah smouvy určit. Také je dobré mít jasno v tom, zda formálně jde o tzv. smlouvu o budoucí smlouvě, tedy zda v případě, že se jedna ze stran rozhodne závazek porušit a smlouvu neuzavře, může druhá strana vymáhat jen sekundární závazky z toho vzniklé (typicky smluvní pokutu a/nebo náhradu škody) nebo si může vynutit i uzavření smlouvy.

43
Nedopravní tématika / Re:Vykopání nájemníka
« kdy: 06 Listopadu 2023, 18:14:41 »
Na toto by žádný soud neměl být potřeba. Před PČR prokázat vztah k bytu ( majitel kupní smlouvu - zápis v katastru) a "Nájemník" platnou !!! smlouvu... Nemá ,a je to po 2 měsících ( klidně ať uzákonní takovou ochrannou lhůtu) - tak vykopat na ulici a věci do úschovny .. to vše za asistence PČR. Ulevilo by se soudům a hlavně majitelům bytu, kdy mají svázané ruce debilními zákony.
Nebudu se zapojovat do brainstormingu ohledně toho jak kreativně vykopat nájemníka, aby to de lege lata nebylo trestné. Pokud ale jde o představy, že spor mezi nájemníkem a pronajímatelem vyřeší nabitá zbraň nebo přivolaná PČR, tak to je dost naivní. S tou puškou u hlavy by to nefungovalo ani v té bájné Americe a v kontextu Kocourkova to doufám bylo myšleno pouze jako bonmot. A kdyby to měla pískat PČR, tak sám píšete, že by součástí procedury muselo být, že někdo před PČR prokáže ne/existenci platné nájemní smlouvy (přičemž není rozhodující, koho by tížilo jaké břemeno). Tedy v podstatě byste chtěl od hlídky, aby na místě vyřešila ten soukromoprávní spor o existenci nájemního vztahu, aktéři by vytáhli nějaká lejstra - smlouvu, výpověď, různé výzvy a další korespondenci, a fízl by měl na místě posoudit, zda vůbec platná smlouva vznikla, jestli, kdy přesně a z jakého důvodu zanikla atd. atp. Dalším krokem by logicky bylo zrušení soudů jako takových, protože extrapolací by se zjistilo, že fízl s maturitou může na místě řešit i jakékoliv jiné spory.

Skutečným řešením by bylo nikoliv to, aby spory o nájem pískaly fízlové, ale aby soudní proces v případech, kde je skutkově vše ložené, trval v řádu týdnů včetně opravných prostředků, nikoliv měsíců či roků.

44
Nedopravní tématika / Re:Nabyti statniho obcanstvi CR prohlasenim
« kdy: 03 Listopadu 2023, 09:21:53 »
Hmmm, takže to nakonec vypadá na roztříštěnou judikaturu a klasický kocourkovský bordel. Asi by to chtělo důkladnější rešerši veškeré relevantní judikatury a dalších pramenů. Mě přišel srozumitelný a dobře vyargumentovaný ten Olomoucký rozsudek, kde těch 10 let (resp. možná 10,99) je jen nejzazší okamžik pro počátek doby, ze které se pak budou počítat 2/3, ale nemusí tu být dřívější pobyt, tedy v extrémním případě by skutečně stačil příchod do ČR v ~13 letech. Na druhou stranu, důvodová zpráva a nějaká směrnice, ze které ta úprava vychází, operuje s teleologií, že má jít o 2. generaci imigrantů, kteří tu žijí od dětství, přičemž ta podmínka 2/3 času od 10 let do dospělosti má mj. zajistit, že tu dotyčný vychodí aspoň 1/2 povinné školní docházky. Tedy na Asiamuta, který přišel na své 14. narozeniny, to úplně myšleno nebylo.

Viz výše, v podstatě asi nejde nic zkazit tím, že se Asiamut o zjednodušenou naturalizaci pokusí - přičemž splnění podmínky 2/3 zkusí vyargumentovat nějakou syntézou té judikatury, z jednoho rozsudku si vezme, jak se počítají 2/3, z jiného, že "10 let věku" je i 10,99 a že in dubio mitius. Jestli to úřady nevezmou a o CZ občanství stojí, tak holt bude muset absolvovat plnotučnou proceduru. Znám ve svém okolí řadu lidí, kteří tím prošli, a je to sice zdlouhavý a místy nepříliš důstojný proces, ale pro kohokoliv, kdo tu fakticky naturalizovaný je, to není problém zvládnout.

45
Nedopravní tématika / Re:Nabyti statniho obcanstvi CR prohlasenim
« kdy: 02 Listopadu 2023, 16:47:09 »
Vidím tu právní úpravu poprvé, ale vyplněním příslušného § do vyhledávače NSS mi vypadnul rozsudek KS Ostrava-Olomouc 65 A 5/2015-29 ze 7. 2. 2017, který do podrobna rozebírá přesně to, co řešíte. A na rychlé přečtení v tom nevidím nic, co by nějak odporovalo textu předpisu a obecným principům výkladu právních norem, takže jestli se neobjeví nějaká novější judikatura NSS, která by to stavěla na hlavu, bral bych to jako hotovou věc.

Z výkladu dle rozsudku plynou dvě zprávy, dobrá a špatná. Dobrá je, že počátek i konec rozhodné doby, ze které se pak počítají 2/3 legálního pobytu v ČR, si může žadatel zvolit, a není podmínkou, aby ten pobyt začínal před 10. narozeninami. Špatná zpráva je, že zákonné "nejpozději od věku 10 let" vykládá soud tak, že nejzazší okamžik pro volbu počátku rozhodné doby je den 10. narozenin, nikoliv den před 11. narozeninami. A pokud správně počítám, tak i kdyby v rámci daných limitů Asiamut počátek i konec rozhodné doby maximálně optimalizoval, tedy začátek volil v den 10. narozenin a prohlášení učinil den před 21. narozeninami, vychází, že by v ČR musel nepřetržitě pobývat od věku 13,66 let. Píšete-li ~14, bude patrně ďábel ukryt v té vlnovce. Navíc podle textu má jít o legální pobyt, tedy bude třeba to doložit nějakými dokumenty (vízy, registrací na cizinecké policii atp.), nečekal bych benevolenci a případná neurčitost by zřejmě šla k tíži žadatele.

Bude-li to hra o dny, tak další drobná komplikace je, že prohlášení sice lze učinit teoreticky těsně před 21. narozeninami, ale do stejné lhůty je nutné občanství i nabýt, a KÚ má na vystavení příslušných listin nějaké lhůty a související rituály také nepořádá denně, takže komentáře doporučují minimálně 2 měsíce rezervu, tedy prohlášení učinit ve věku cca 20,83, což dále mírně posouvá rozhodný okamžik pro zahájení pobytu v ČR na číslo 13,61.

Tedy ve vašem případě bych v první řadě zjistil přesný příchod do ČR a jak přesně lze doložit. Kdyby to nevyšlo vzhledem k počátku rozhodné doby 10,00, ale s 10,99 by to vycházelo, zkusit se to dá, ale velké šance bych tomu nedával. Kdyby to náhodou prošlo, dobrý, kdyby ne, než se x let soudit, tak je skoro jednodušší jít cestou klasické naturalizace - je to sice opruz, ale nic nepřekonatelného.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 379