Poradna > Potřebuji poradit - ostatní

provozování elektrokoloběžky 5600W

(1/2) > >>

coupe20vt:
Zdravím.
Již cca 2 roky jsem majitel kolběžky boyueda 5600W. Po koupi jsem na ní dodělal funkční blinkry vpředu a vzadu, zadní osvětlení. Jelikož na ní jezdím do práce mnohdy za tmy po silnici. Samozřejmě mám přilbu a brýle. Tyto věci nemám z důvodu nějaké zákonné povinnosti ale z důvodu vlastního bezpečí.

Nyní je všude masírování ohledně povinného ručení na koloběžky. Co se týče těch mediálně zmiňovaných podmínek VMax 25km/h a více, 25kg hmotnost samozřejmě převyšuji. Tento stroj váží 45 kg a jede až 85km/h. Nejde mi o nějakých cca 300Kč ročně za pojištění ale:

Stroj nemá žádný COC list, ani vin.

k jádru problému: pokud uzavřu povinné ručení a pojedu po silnici a způsobím nehodu, jak se pojišťovna bude stavit k plnění, když stroj nemá COC ani SPZ, tudíž vlastně není způsobilé k provozu na pozemních komunikacích. A další věc jak na to bude nahlížet PaCH při kontrole.
Trochu jsem studoval zákony a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 168/2013 jsou vyjímky v článku 2 uvedené v odstavcích "a - k". kdy v odstavci "i" jsou uvedena samovyvažovací stroje (seegway,apod), v odstavci "j" jsou vozidla, která nejsou vybavena alespoň jedním místem k sezení.

to znamená že ani moje koloběžka jelikož nemá sedadlo, nepotřebuje pro provoz na komunikacích COC listy, SPZ apod, a ani to povinné ručení? protože třeba o seegway se nikde nepíše že by měl mít ručení...

závěrem:
můžu s touto koloběžkou jezdit po pozemních komunikacích a musím uzavřít ručení? A bude v případě nehody pojišťovna plnit? a jakou vlastně musím mít na tuto koloběžku skupinu v ŘP?


děkuji Ondra

urbann:
Zatím nežijeme ve Spojených Státech Evropských, proto právně závazné na území ČR jsou české zákony. Pravidla povinného ručení upravuje nový zákon č. 30/2024 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

gumidos:
Je to záležitost, kterou v tuto chvíli nikdo racionálně neumí vysvětlit, natož vyřešit. Na straně jedné splňujete podmínky pro uzavření pojištění - tedy §2(1a) v obou odstavcích 1 a 2.
Na straně druhé ale platí § 32 - zejména odst. 2 a právo pojistitele na regres, což má poněkud fatální dopad při škodě.
Dále ale existuje též §2(4) který stanoví, že terén není podstatný - takže obvyklá ustanovení že "vozidlo nelze provozovat na pozemních komunikacích" jsou také problém - pojištění má platit i pro jízdu po poli a povinnost platí dle §6(1b).
Při nějakých diskusích se přiblížilo pár závěrů:
- pojištění lze uzavřít, ale různé buď čipované nebo z podstaty výkonné stroje = problém.
- nejjednodušší případ je kolobrnda nad 25 kg, do 25km/h  - tato varianta zatím nepředstavuje problém
- lhát o hmotnosti či rychlosti při sjednání = problém s možným  a reálným regresem
- v případě škody se skoro vyplatí vzít cihlu, rozmlátit řídící elektroniku  a tvrdit, že se jednalo o vozidlo do 25km/h = škodu lze zlikvidovat z občanské odpovědnosti.
Bude zajímavé sledovat vývoj výkladu tohoto zpraseného předpisu.

coupe20vt:

--- Citace: urbann  24 Dubna 2024, 13:06:58 ---Zatím nežijeme ve Spojených Státech Evropských, proto právně závazné na území ČR jsou české zákony. Pravidla povinného ručení upravuje nový zákon č. 30/2024 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

--- Konce citace ---
ze zákona č. 30/2024 Sb.
(2) Za vozidlo poháněné výhradně mechanickým pohonem se považuje i vozidlo kategorie moped podle přímo použitelného předpisu Evropské unie2) splňující podmínku podle odstavce 1 písm. a), s výjimkou mopedu vybaveného pomocným pohonem, jehož hlavním účelem je pomoc při šlapání.

zde se odstavec odkazuje na mnou zmíněné nařízení Evropského parlamentu a Rady 168/2013.

motoosman:
Jedna věc je zákon o pojištění a jeho definice vozidla a dále kategorie vozidel dle vyhl. 153/2023.
Nařízení Evropského parlamentu a Rady 168/2013 pro vaší koloběžku neplatí - nemá místo k sezení. Vaše koloběžka by mohla spadat do kategorie Z, ale ta vyžaduje schválení technické způsobilosti. Z toho plyne, že koloběžku nesmíte provozovat na pozemní komunikaci. Pokud na ní jedete, musíte se chovat jako jezdec na motocyklu. ŘP A1,B, povinné ručení a přilbu. V případě kontroly PČR to vidím na jízdu bez RZ.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi