30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Povinné ručení - změny od 01.01.2015  (Přečteno 5096 krát)

carisma

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Povinné ručení - změny od 01.01.2015
« kdy: 02 Října 2015, 22:08:03 »

Ahoj všem,

chci se pozeptat, zda někdo ví přesný název novely zákona platného od 01.01.2015, stran nějakých změn v "povinném ručení". O co jde:
Prodal jsem suto novému majiteli. Po provedené registraci, jsem 02.10. zajel na pobočku Kooperativy, zrušit smlouvu o povinném ručení. Vše proběhlo OK, pracovnice po předložení kupní smlouvy, pojistnou smlouvu zrušila k 02.10.2015, ale upozornila mě, že podle nějaké novelizace jsem povinnen pojišťovně doplatit pojistné ne za ty DVA dny, ale za celý měsíc říjen. (Ono shodou okolnosti mi končila splatnost pojistného k 30.09.2015). Když jsem po ní chtěl vědět číslo sbírky té novely, tak to nevěděla, jenom mi řekla, že to platí v rámci těch změn od 01.01.2015. Osobně to považuji za vrchol sprostoty, protože:

1) pojistná smlouva skončila 02.10.2015, takže nevím za co bych měl platit,
2) nový majitel musel uzavřít novou smlouvu, jinak by neproběhla přeregistrace.

Snažil jsem se číslo sbírky vygooglit, ale nikde se mi to nepovedlo (ePravo,Podnikatel.cz, atd.), šude vám nabídnou všechny možné zákony, ale předpoklad je vložit číslo sbírky a rok. Jak tam dáte jen nějaký podobný text, všude - nenaalezeno. Proto prosím, pokud někdo znáte číslo sbírky tohoto zákonného ustanovení vložte to sem. Chci to prostudovat a možná zažalovat český stát, za přijetí zákona, kterým umožňuje desítkám soukromých společností, nedovolené obohacování na úkor občanů.

Já vím, mnoho z vás si řekne, kvůli nějakým 200 dělá vědu. Mně nejde o moje dvě-tři stovky. Ani nezbohatnu, ani neschudnu. Ale když si uvědomíte, že v roce 2014 bylo provedeno více jak 600 tisíc prodejů a nákupu ojetých aut, kdyby jen polovina z nich byla v situaci, že bude doplácet půlku měsíce, tak to jsou již čísla se šesti a více nulami na konci. Proč máme těm hajzlům dávat prachy za nic?
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Povinné ručení - změny od 01.01.2015
« Odpověď #1 kdy: 02 Října 2015, 22:24:28 »

Tipoval bych, že jste skočil na špek vypečené pracovnici Kooperativy.
Nechte si to od nich potvrdit písemně.
Pojištění končí dnem oznámení změny vlastníka.
http://www.povinne-ruceni.tv/obsah/jak_ukoncit_povinne_ruceni_pri_prodeji_vozu
http://www.top-pojisteni.cz/povinne-ruceni/zmena-pojistovny#vyp4
IP zaznamenána

carisma

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Povinné ručení - změny od 01.01.2015
« Odpověď #2 kdy: 03 Října 2015, 09:32:46 »

Díky za INFO. Počkám si na složenku a uvidím kolik budou chtít doplatit. Pak se zde ozvu.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 756
    • Zobrazit profil
Re:Povinné ručení - změny od 01.01.2015
« Odpověď #3 kdy: 05 Října 2015, 21:47:16 »

takže vozidlo bylo od 30.9. do 2.10. nepojištěno ?
IP zaznamenána

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Povinné ručení - změny od 01.01.2015
« Odpověď #4 kdy: 06 Října 2015, 09:35:49 »

Pokud čtu dobře, tak píšete "po provede registraci" Tedy vozidlo je přeregistrováno na nového vlastníka. Ten, pokud se nemýlím, musel před přihlášením uzavřít pojistnou smlouvu. Kdy jste registroval vozidlo? Pokud před 30.9., pak nemáte vůbec žádný problém. Pokud po, pak byste měl doplatit ty dny, kdy bylo vozidlo nepojištěno.
Na druhou stranu, pokud bylo vozidlo přehlášeno třeba 28.9, pak máte u pojišťovny zaplacené dva dny navíc (když to chtějí hnát do detailů).
IP zaznamenána

mike35

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Re:Povinné ručení - změny od 01.01.2015
« Odpověď #5 kdy: 07 Října 2015, 13:11:34 »

(2) Zanikne-li pojištění odpovědnosti před uplynutím doby, na kterou bylo pojištění sjednáno, má pojistitel právo na pojistné do konce kalendářního měsíce, ve kterém pojištění odpovědnosti zaniklo. Zbývající část zaplaceného pojistného je pojistitel povinen vrátit. Nastala-li v době do zániku pojištění odpovědnosti škodná událost, vzniká pojistiteli právo na pojistné podle věty první; povinnost zbývající část pojistného vrátit má pouze tehdy, jestliže mu z této škodné události nevznikne povinnost plnit.


Toliko zákon 168 o provozu na pozemních komunikacích. I ta pracovnice Kooperativy je povinna se tímto řídit, požadované pojistné do konce měsíce vám řekla dobře. Navíc pojišťovna smlouvu zruší ale okamžikem KDY se to dozví.
IP zaznamenána

carisma

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Povinné ručení - změny od 01.01.2015
« Odpověď #6 kdy: 08 Října 2015, 20:35:37 »

Ahoj všem a díky za příspěvky. Zatím se mi Kooperativa neozvala, tak čekám. Ale v souvislosti s tím mě napadla další myšlenka. Prostudoval jsem si příslušnou novelu, resp. zákon č.56/2001 Sb., včetně všech novelizací a k tomu Tacháč.cz a další. Mimo jiné jsem tam našel upozornění, že při změně vlastníka, pokud do 10 dnů neproběhne přeregistrace, prodejce může bý pokutován až do 50k. A teď mě napadá, jak se to vše, včetně povinného ručení dělá, když prodáte své vozidlo bazaru (nemyslím do komise, ale tak jak to dnes bazary nabízí, prostě za hotové). Bazar sepíše kupní smlouvu, prodejce dodá bianco plnou moc s ověřeným podpisem, vyinkasuje penízky a jde domů. Druhý den jde do pojišťovny, předloží kupní smlouvu a zruší pojistku. Jenomže bazar registraci na sebe samozřejmě nedělá. Přeregistrace se udělá, až přijde nějaký kupec pro to auto. No jo, ale ten kupec může přijít za týden, nebo za půl roku. Problém vidím, že auto, byť již prodané, (stojí na parkovišti bazaru) neprovozované, ale pořád s SPZ prodejce. Přičemž povinné ručení nikdo neplatí (smlouvu prodejce zrušil na podkladě kupní smlouvy). Kdyby pak došlo na lámání chleba, odnese to vše prodejce auta i když v podstatě nemůže nic ovlivnit a navíc mu hrozí dosti značná pokuta.

Druhým problémem jsou SPZ (RZ). Při přeregistraci zůstává na vozidle původní RZ, i kdy je vozidlo převedeno například z Ostravy do Prahy. Tak mě nějak napdá, že za takové 3-4 roky, bude v Praze 300 tisíc aut s nepražskou RZ a za druhé, proč tedy MD ČR nezačne vydávat jednotné RZ pro celou republiku? Vždyť za pár let ten bordel bude ve všech městech v ČR.

Zajímal by mě váš názor na celou tu věc. Každopádně vidím, že tato idiotská změna přinesla doopravdy velké ulehčení všem řidičům a majitelům aut v ČR.   
IP zaznamenána