30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: osoba blízká  (Přečteno 5709 krát)

gogobrno

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 647
    • Zobrazit profil
osoba blízká
« kdy: 31 Července 2018, 10:50:59 »

IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:osoba blízká
« Odpověď #1 kdy: 31 Července 2018, 11:04:21 »

Kupodivu, dokonce rozbili i teorii, že s osobou blízkou se musíte pravidelně stýkat. Takže jedno z mála rozhodnutí US, kterému lze tleskat.
IP zaznamenána

zodiiac

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:osoba blízká
« Odpověď #2 kdy: 31 Července 2018, 20:35:34 »

Po tom, co ústavní soud vyblil v kauze sprdelí, je to velice rozumný, ale když pročtu ty komenty, tak některý mě fakt děsej. To si ty lidi vážně neviděj do držky? :-D to prostě nechápu, nazývat jedno ze základních práv koncem právního státu je fakt mazec
IP zaznamenána

gogobrno

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 647
    • Zobrazit profil
Re:osoba blízká
« Odpověď #3 kdy: 31 Července 2018, 22:02:53 »

Po tom, co ústavní soud vyblil v kauze sprdelí, je to velice rozumný, ale když pročtu ty komenty, tak některý mě fakt děsej. To si ty lidi vážně neviděj do držky? :-D to prostě nechápu, nazývat jedno ze základních práv koncem právního státu je fakt mazec

na techhle serverech se komenetáře číst nesmí:-) Jsou to z větsi části  jen zvratky:-)
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:osoba blízká
« Odpověď #4 kdy: 01 Srpna 2018, 07:19:08 »

IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:osoba blízká
« Odpověď #5 kdy: 01 Srpna 2018, 07:34:46 »

na techhle serverech se komenetáře číst nesmí:-) Jsou to z větsi části  jen zvratky:-)
[/quote]
Právě naopak. Dokud můžu na podobných serverech číst nejhodnocenější názory v diskusi, nepřekvapí mě pak společenská poptávka nebo výsledky voleb. Kdybych chodil jen sem, žil bych v bublině, kde nespokojený lid ovládá hrstka fízlů a úředníků, ale ono to tak právě není.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:osoba blízká
« Odpověď #6 kdy: 01 Srpna 2018, 09:17:04 »

.... kde nespokojený lid ovládá hrstka fízlů a úředníků, ale ono to tak právě není.

No když cca 5 milionům lidí v produktivním věku vládne 0,5 milionu ouředníků  není to IMHO "hrstka"

IP zaznamenána

Jenyk

  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:osoba blízká
« Odpověď #7 kdy: 01 Srpna 2018, 09:27:02 »

Jenze tak ctyri miliony jsou s tim spokojene a z nich znacna cast vola po dalsim utazeni sroubu.
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:osoba blízká
« Odpověď #8 kdy: 01 Srpna 2018, 10:04:59 »

No když cca 5 milionům lidí v produktivním věku vládne 0,5 milionu ouředníků  není to IMHO "hrstka"
Tak to víme my tady. Právě běžná nálada je, že fízlů je málo a nestíhaj, úředníci to samé a ještě je málo platěj. A podstatná část elektorátu to tak žádá. To je ta hodnota letmého čtení diskusí pod hlavními sračkomety. Aby člověk viděl, kde žije a co může i od lidí kolem sebe (třeba při nehodě nebo parkování) čekat.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:osoba blízká
« Odpověď #9 kdy: 01 Srpna 2018, 16:19:31 »

Takhle na první pohled to jistě vypadá jako výhra.

Včera večer jsem na ČRo Plus (nebo ČRo Radiožurnal?) poslouchal komentář, který zmiňoval, že taková změna v chápání osoby blízké je velice nebezpečná, neboť se může (nepříznivě) projevit i v jiných odvětvích. Třeba že osoba blízká má nárok na informace o zdravotním stavu nebo schvaluje použití těla zemřelého pro účely školní pitvy. Přiznám se, že nevím, zda je na tom něco pravdy, neověřoval jsem to. Pokusil jsem se pořad dohledat na archivu ČRo (abych mohl zmínit alespoň autora té myšlenky), ale neuspěl jsem.

Nebylo by ale lepší se úplně vykašlat na osobu blízkou, možnost způsobení újmy sobě nebo osobě blízké, utajované informace a podobné nesmysly a prostě do zákonů zavést něco ve smyslu, že kdokoli má práv odmítnout vypovídat kdykoli a z jakéhokoli důvodu? Přijde mi zvrácené, že máme povinnost (až na pár výjimek) spolupracovat s fízly, úředníky, soudy.

edit: Tak prý to říkal Filip Melzer, audio stále nemám.
« Poslední změna: 01 Srpna 2018, 16:25:35 od Číkus »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:osoba blízká
« Odpověď #10 kdy: 01 Srpna 2018, 17:42:27 »

Tak co se týče informací o zdravotním stavu - není to tak horké protože to nastupuje, až když o sobě jaksi nevíte. Navíc jistě to nebude fungovat tak, že přijdu k doktorovi a řeknu "Číkus je osoba blízká - naval jeho zdravotní záznamy" a pravděpodobně bude nutné nějak prokázat že opravdu jsem osoba blízká.
Nicméně nelze než souhlasit s tím, že výpověď by měla být dobrovolná v každém případě.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:osoba blízká
« Odpověď #11 kdy: 01 Srpna 2018, 18:18:18 »

Tak co se týče informací o zdravotním stavu - není to tak horké
+1.. nefunguje to že nakráčíte do nemocnice a řeknete že jste osoba blízká a ať vyklopí všechno co vědí..

..takový případ jsem řešil a proběhlo to že osoba blízká nakráčela do nemocnice a tam ji vyfakovali..
..musela se poslat písemná žádost a tam napsat co chce vědět a zdůvodnit proč to chce vědět.. a pak ty informace poskytli.

Navíc bych čekal že v tom případě asi nebude na prokázání osoby blízké stačit třebas vaše tvrzení že jste nejlepší kamarád..
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:osoba blízká
« Odpověď #12 kdy: 01 Srpna 2018, 22:02:45 »

Když vás hospitalizují a jste při vědomí tak vám dají podepsat papír kde můžete vyjmenovat osoby kterým podají informace. Pokud tam například manželku neuvedete - nic jí neřeknou. Ta příbuznost nastupuje až tehdy kdy nejste schopen ty souhlasy poskytnout.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:osoba blízká
« Odpověď #13 kdy: 02 Srpna 2018, 15:06:15 »

A ještě k tématu..
za pozornost stojí i jak ta kauza vznikla..
potrestaná se bavila s policajtem a vytáhla na něj osobu blízkou..
..a policajti vycítili čárku a pokutičku a musela se pak tahat po soudech..

když by trénovala jednání s úřady třebas u dopravních přestupků a měla nastudováno odsud tak by jen řekla že podle článku 37 Listiny základních práv a svobod odmítá vypovídat
a celá kauza by ani nevznikla.

Můžeme se poučit z chyb druhých..
..a taky je to argument proti "lepší zaplatit 1500 než se handrkovat s úřadem ve správním řízení".. protože nikdy nevíte vám zkušenosti z toho handrkování ušetří tahání po soudech.
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:osoba blízká
« Odpověď #14 kdy: 02 Srpna 2018, 15:25:45 »

když by trénovala jednání s úřady třebas u dopravních přestupků a měla nastudováno odsud tak by jen řekla že podle článku 37 Listiny základních práv a svobod odmítá vypovídat
a celá kauza by ani nevznikla.

Nema vysetrovatel pravo zadat upresneni, dle ktere casti cl.37 ods.1 LZPaS odmita vypovedet?
Protoze jsou tam sloucene dva duvody do jedne vety: "...nebezpeci trestniho stihani sobe NEBO osobe blizke..."
IP zaznamenána