30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.

Témata - fafejt

Stran: [1]
1
Zdravím a prosím o radu.
Dnes mi přišla výzva o výpalné za údajný přestupek, kterého se měl dopustit neznámý řidič před 5-ti měsíci tím, že projel na červenou "zpomalovacím semaforem" u liduprázdného přechodu na liduprázdné komunikaci. Zítra se jdu kouknout na OD, co vlastně na provozovatele vozidla mají a zda je přestupek řádně zdokumentován. Podle toho se dál rozhodnu, co dělat - asi bych použil Helmuta. Vím, že problém Sprdel nyní řeší ÚS - nevíte, v jakém to je stádiu (jestli se vyplatí zdržovat). Ale potřebuji poradit s tímto:
1. V oznámení je uveden opačný směr, než ten, kterým vozidlo skutečně jelo.
2. Technický prostředek byl v době spáchání přestupku s velkou pravděpodobností ve zkušebním provozu.
3. Musí být důkazní fotografie barevná - jak jinak se dá prokázat červená?
Díky za rady.

2
Zdravím a prosím o posouzení následujícího postupu.
Přijde mi výzva, že byl mým vozidlem spáchán přestupek na který lze použít SPRDEL.
Poslušně nabonzuji řidiče (ideálně s bydlištěm na obecním úřadu), orgán mu pošle obálku s pruhem, nabonzovaný si ji pochopitelně nevyzvedne, platí pro tyto případy fikce doručení? Pokud ne, je to v pytli, ale pokud ano, má skutečnosti odůvodňující zahájení řízení o přestupku proti určité osobě a neměl by zahajovat SPRDEL. Je to tak nebo se pletu?

3
Potřebuji poradit - ostatní / Provozovatel a informace o řidiči
« kdy: 19 Května 2015, 08:30:19 »
Prosím o vysvětlení následujícího ustanovení zák. 361:
§10 odst. 1 písm. d) - Provozovatel vozidla nesmí přikázat nebo svěřit samostatné řízení vozidla osobě, o které nezná údaje potřebné k určení její totožnosti.
Jednak nevím, co v tomto případě znamená slovo "samostatné" (jako, že provozovatel nebude při jízdě ve vozidle?) a jednak nikde není uvedeno, jak dlouho si má údaje o té osobě (řidiči) pamatovat. Je to jen po dobu, kdy tato osoba řídí nebo až do smrti řidiče nebo provozovatele. A nebo to může být jakýkoliv časový interval mezi těmito událostmi.
Myslím na případ, kdy bych byl správním orgánem vyzván, abych sdělil totožnost řidiče, mohla by má odpověď vypadat takto ?
V době, kdy jsem vozidlo osobě zapůjčil, jsem údaje o řidiči věděl, teď (po měsíci, dvou, tří...) jsem to již zapomněl, lístek s napsaným jménem ztratil apod.

4
V ustanovení § 10, odst. 3 zákona 361/2000 Sb. je uvedeno, že:
Provozovatel vozidla zajistí, aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích stanovená tímto zákonem.
Můj dotaz spočívá v tom, jakým způsobem zákonodárce předpokládá ono zajištění dodržování povinností řidiče v případě, kdy není provozovatel během jízdy ve vozidle a nemá tak možnost toto dodržování ovlivnit. Resp. co musí provozovatel učinit, aby splnil ustanovení tohoto zákona (ústní nebo písemné poučení řidiče, jeho závazek, že bude předpisy dodržovat apod.) a vyhnul se tak případnému postihu za SPRDEL. Domnívám se, že není dost dobře možné v právní společnosti trestat někoho za něco, co při nejlepší vůli neměl možnost ovlivnit.
Je nějaká cesta, jak z tohoto kruhu ven? Mimo to, že nebudu auto půjčovat?

5
V souvislostí s novým občanským zákoníkem se opět dostávají na přetřes náhrady škod způsobenou nezaviněnou dopravní nehodou - ze zákonného pojištění a její pochybné krácení. Nebudu se pouštět do polemik, zda na to má pojišťovna nárok, nicméně předkládám k posouzení návrh postupu, jak nebezpečí krácení plnění minimalizovat.
Napadla mě tato možnost: Poškozené vozidlo nechat opravit na vlastní náklady a tyto náklady později vymáhat po viníkovi nehody. V případě, kdy je nehoda řešena ve správním řízení nebo u soudu, je situace jednoduchá, jako účastník řízení se připojím se žádostí o náhradu škody. Předpokládám, že pokud jsou požadavky na náhradu škody reálné, není důvod povinnost náhrady škody nepřiznat. Pokud byla nehoda vyřešena policií na místě, je situace složitější, nehoda se neřeší u přestupkového řízení nebo soudu a tak se musí žaloba o náhradu škody k soudu podat samostatně. Poslední možnost, pro předpokládanou malou výši škody, polici k nehodě nevolat, nedoporučuji pro složitější dokazování zavinění nehody před soudem o náhradu škody.
Je mi jasné, že tento postup není tak úplně košer vůči viníkovi nehody, ale já nehodu nezavinil a tak nevím, proč bych měl být na celé události škodný a dohadovat se s pojišťovnou viníka, ať se se svoji pojišťovnou dohaduje on.
Chtěl bych znát vaše odborné názory na tento postup, hlavně, jestli tam není nějaká paragrafová skulina a jestli by to tak mohlo v praxi fungovat.

6
Potřebuji poradit - ostatní / Zastavení na chodníku.
« kdy: 21 Ledna 2014, 07:36:26 »
Může majitel chodníku (město) povolit nájemci obchodu zastavení na rozšířené části chodníku (nebrání průchodu chodců) za účelem složení zboží (zásobování), které není možné provést jiným způsobem, nebo je nutný souhlas se zvláštním užíváním vydaným silničním správním úřadem, příp. je k vydání tohoto souhlasu potřeba souhlasné stanovisko DI PČR? Jako zástupci vlastníka chodníku (odbor MÚ) vedeme spor s městskou policií, která námi vydané povolení k zastavení na chodníku odmítá akceptovat. Nebo poraďte jiné řešení, jak nájemci obchodu umožnit zásobování. Díky.

7
Potřebuji poradit - ostatní / Sdělení totožnosti řidiče.
« kdy: 07 Ledna 2014, 13:06:57 »
Zdravím, prosím o vysvětlení ust. § 10 odst. 4 zákona č. 361/2000 Sb. "Provozovatel... , jsou povinni na výzvu policie... sdělit skutečnosti potřebné k určení totožnosti řidiče vozidla..." Není zde stanovena doba, po kterou bych si měl, jako provozovatel vozidla, pamatovat, komu vozidlo zapůjčím. Mohu si to pamatovat jen po tu dobu, kdy je vozidlo zapůjčeno nebo až do smrti (koho? mé nebo řidiče?) a nebo jakoukoliv dobu mezi tím. Na jedné straně mi zákon nařizuje to vědět a na druhé straně neuvádí, jak dlouho. Pokud tedy mohu, v souladu se zákonem, jméno řidiče druhý den zapomenout, nemohu dost dobře splnit ust. § 10 odst. 4. Nebo se v tomto pletu?

Stran: [1]