30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: námitka podjatosti  (Přečteno 49386 krát)

chom

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 108
    • Zobrazit profil
Re:námitka podjatosti
« Odpověď #45 kdy: 17 Prosince 2015, 15:32:02 »

Já to spíš myslel při nějakém korespondenčním řešení přestupku, kdy v určitě fázi pošlu plnou moc a vzápětí (druhý den) pošlu třeba námitku podjatosti... Spíš jen takový drobný nápad, jak zábavnou formou ztížit postup úřadu v situacích, kdy už třeba není co ztratit :-)
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 092
    • Zobrazit profil
Re:námitka podjatosti
« Odpověď #46 kdy: 17 Prosince 2015, 16:46:42 »

Jordánek by to možná vzal a dál vesele správně řídil. Podjatost bych za těchto okolností spíše nenamítal a Jordánka nechal záslužnou práci dodělat.
« Poslední změna: 17 Prosince 2015, 16:53:44 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

smg465

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 147
    • Zobrazit profil
Re:námitka podjatosti
« Odpověď #47 kdy: 20 Prosince 2015, 13:00:19 »

Úřad mi nařídil ústní projednání, kterého jsem se pro naléhavý lékařský zákrok nemohl zúčastnit. V den jednání jsem poslal omluvu. Úřad hned druhý den rozhodl a uznal mě vinným. V rozhodnutí se ani slovem nezmínil o mojí omluvě.

Pokud podám blanketní odvolání a hned v druhém dopise námitku podjatosti, odešlu to v ten samý den. Mohou do vyřešení námitky podjatosti mě vyzvat k doplnění odvolání? Mohou případně do vyřešení námitky předat spis na kraj?
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:námitka podjatosti
« Odpověď #48 kdy: 20 Prosince 2015, 13:59:59 »

Pokud podám blanketní odvolání a hned v druhém dopise námitku podjatosti, odešlu to v ten samý den. Mohou do vyřešení námitky podjatosti mě vyzvat k doplnění odvolání? Mohou případně do vyřešení námitky předat spis na kraj?
Z logiky věci vyplývá, že úřadu nic nebrání tak jednat.
par.14 zákona 500/2004 Sb. Ssprávnm řád praví:
každá osoba ......je vyloučena ze všech úkonů v řízení, při jejichž provádění by mohla výsledek řízení ovlivnit.
Výše uvedenými postupy není výsledek řízení nijak ovlivněn.
IP zaznamenána

džeryna

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 213
    • Zobrazit profil
Re:námitka podjatosti
« Odpověď #49 kdy: 22 Prosince 2015, 17:20:04 »

Jedou teď podle tohoto judikátu 9 As 121/2014-33 (http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2014/0121_9As__1400033_20141121084215_prevedeno.pdf) kde se počítá s podjatostí jen u osob "bezprostředně se podílejících na pravomoci výkonu správního orgánu", takže podle nich můžou být podjaté jen osoby, které jsou uvedeny jako oprávněné ve spisu. A jejich podjatost pak zamítne nadřízený ze stejného ouřadu.

A co podat námitky podjatosti po jedné postupně na celej ouřadův chain of command jmenovitě s odůvodněním, že coby účastník řízení nemám zájem na tom, aby o podjatosti "bezprostředně se podílejících úředních osob" rozhodovala jiná úřední osoba, o jejíž nepodjatosti lze pochybovat vzhledem k tomu, že pokuty jsou příjmem obce a tedy i celej ouřadův řetězec nadřízených je podjatý a v momentě vyřizování námitky podjatosti zároveň i "bezprostředně se podílející" ?
IP zaznamenána

Foxik

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 179
    • Zobrazit profil
Re:námitka podjatosti
« Odpověď #50 kdy: 22 Ledna 2016, 13:58:19 »

Mám jeden dotaz jaká je ideální reakce na zdělení úřadu, že jsem namitku podjatosti uplatnil pozdě? V námitce bylo na konci napsáno toto:

Tuto námitku v souladu s § 14 zák. č. 500/2004 Sb. podávám v okamžiku, kdy jsem se o této skutečnosti dozvěděl při přípravě na ústní jednaní.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 654
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:námitka podjatosti
« Odpověď #51 kdy: 22 Ledna 2016, 17:09:35 »

Nereagovat, pro vás jsou stále podjatí. Úřad nemá co kde sdělovat, nadřízenej toho, proti komu byla podjatost, má vydat usnesení, ve kterém to eventuelně smete, protože jste to dodal pozdě. Pokud místo rozhodnutí poslali nějaký plky, nemusíte to vůbec řešit.

Mě by zajímala jedna jiná sranda. Podával sem podjatost proti všem, přišlo rozhodnutí o nepodjatosti tajemníka, řiditele odboru a jednoho ouřady, co to řešil. Platí teda, že všechny ostatní úřední osoby jsou stále v režimu podjatosti? Nebo to skončilo odložením toho případu a příště se začíná nanovo? A když bych s nima řešil někdy něco příště a dostal to někdo jinej, je stále podjatej a nemůže to řešit? :D A jak to takhle může dlouho viset? :D
« Poslední změna: 22 Ledna 2016, 19:54:41 od Behemot »
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

burtonbell

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 564
    • Zobrazit profil
Re:námitka podjatosti
« Odpověď #52 kdy: 22 Ledna 2016, 19:51:18 »

když už musí být tvůj koment pod každým postem, tak ať to aspoň není blbost - o námitce se vydává usnesení, ráčej si ten zákon aspoň přečíst, než cpát lidem do hlavy bludy...
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 654
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:námitka podjatosti
« Odpověď #53 kdy: 22 Ledna 2016, 20:01:01 »

Můžeš to říct normálně a né jak debil. Nepamatuju si to všechno nazpaměť a ve vlastním zájmu by si to měl každej ověřit sám ::) V každým případě to není žádný sdělení. Úřady ovšem nezřídka takový věci posílají, často u zamístnutí žádostí dle 106ky. Tady to zřejmě zkopírovali.

A když seš takovej ekspert, tak mi řekni, co s tím mým nápadem. Ze zákona nevyplývá nic o tom, že by se námitka podjatosti nějak časově omezovala, ani že by se omezovala na jedno konkrétní řízení:
Citace
Účastník řízení může namítat podjatost úřední osoby, jakmile se o ní dozví. K námitce se nepřihlédne, pokud účastník řízení o důvodu vyloučení prokazatelně věděl, ale bez zbytečného odkladu námitku neuplatnil. O námitce rozhodne bezodkladně usnesením služebně nadřízený úřední osoby nebo ten, kdo má obdobné postavení (dále jen "představený").
Takže pokud rozhodnou jen o námitce vůči všehovšudy třem osobám ze „všech úředních osob“, tak všichni ostatní jsou stále v režimu námitky, ne? A současně představenej porušuje ustanovení o bezodkladně.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

burtonbell

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 564
    • Zobrazit profil
Re:námitka podjatosti
« Odpověď #54 kdy: 22 Ledna 2016, 20:25:16 »

Nejsem ekspert, ať už to znamená cokoliv, jen se mi ekluje, když někdo "radí" aniž by si to, co píše, alespoň ověřil a než někomu napíšeš, že se vyjadřuje jako debil, zkus trochu sebereflexe, votvírat hubu si umí každej spratek...

Odpověď na tvou otázku se překvapivě skrývá opět v citovaném zákoně, konkrétně §14 odst. 1: "Každá osoba bezprostředně se podílející na výkonu pravomoci správního orgánu (dále jen "úřední osoba"), o níž lze důvodně předpokládat, že má s ohledem na svůj poměr k věci, k účastníkům řízení nebo jejich zástupcům takový zájem na výsledku řízení, pro nějž lze pochybovat o její nepodjatosti, je vyloučena ze všech úkonů v řízení, při jejichž provádění by mohla výsledek řízení ovlivnit."

Což aspoň mě říká, že námitka se týká konkrétního řízení, tudíž její trvání po skončení řízení je poněkud absurdní výklad.

lesson over, doporučená četba: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/spravni_rad/
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 092
    • Zobrazit profil
Re:námitka podjatosti
« Odpověď #55 kdy: 22 Ledna 2016, 20:26:01 »

I když jsem si předsevzal, že do diskuzí, opřených o SprŘ se raději nebudu montovat abych nebyl za úplného blba, nedá mi to, protože tohle možná zde není v obecném povědomí. Narazil jsem na rozsudek NSS, ve kterém se obsahově praví přibližně, že námitka podjatosti je přípustná pouze proti konkrétním osobám, jejichž činnost přímo souvisí s danou věcí. Já si to amatérsky vykládám tak, že lze maximálně proti konkrétnímu úředníkovi, jeho šéfovi, tajemníkovi a starostovi/primátorovi - a to kdoví jestli lze najednou a není nutné postupovat jako po schodišti druhou námitkou po první po jednotlivých osobách. Nějak se mi to nedaří zpětně dohledat.
Mám opět v hlavě bordel, nebo si to pamatuji správně?
Kolegu enzyma odešlu na výlet o šest příspěvků výš (s tím mým vlastně o sedm):D Njn, pod svícnem...
Díky, fakt přímo pod svícnem.
« Poslední změna: 22 Ledna 2016, 20:57:16 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

burtonbell

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 564
    • Zobrazit profil
Re:námitka podjatosti
« Odpověď #56 kdy: 22 Ledna 2016, 20:42:37 »

I když jsem si předsevzal, že do diskuzí, opřených o SprŘ se raději nebudu montovat abych nebyl za úplného blba, nedá mi to, protože tohle možná zde není v obecném povědomí. Narazil jsem na rozsudek NSS, ve kterém se obsahově praví přibližně, že námitka podjatosti je přípustná pouze proti konkrétním osobám, jejichž činnost přímo souvisí s danou věcí. Já si to amatérsky vykládám tak, že lze maximálně proti konkrétnímu úředníkovi, jeho šéfovi, tajemníkovi a starostovi/primátorovi - a to kdoví jestli lze najednou a není nutné postupovat jako po schodišti druhou námitkou po první po jednotlivých osobách. Nějak se mi to nedaří zpětně dohledat.
Mám opět v hlavě bordel, nebo si to pamatuji správně?

 Rozsudek NSS ze dne 20.11.2014, č.j. 9 As 121/2014 – 33 (údajná podjatost více úředních osob, podjatost v materiálním smyslu): Stěžovatel (krajský úřad) přehledně shrnuje názory doktríny a především judikatury NSS k otázce podjatosti, včetně  případů, kdy námitka směřuje proti více osobám než těm, které se podílejí na rozhodování.
NSS námitkám stěžovatele přisvědčuje, když mj. uvádí: „Naopak nelze nalézt rozumný důvod, proč by se mělo rozhodovat i o těch osobách, které se bezprostředně na výkonu pravomoci správního orgánu nepodílí. (…) Je-li  tedy  zřejmé,  že  se  z několika  účastníkem  zpochybněných  úředních  osob  bude na výkonu pravomoci správního orgánu podílet pouze určitá či určité osoby (oprávněné úřední osoby),  je  účelné  se  zabývat  otázkou  pojatosti  jiných  než  těchto  úředních  osob  jen za předpokladu, že u nich bude shledán důvod k vyloučení. V případě, že tomu tak není a že tedy nic nebrání v tom, aby úřední osoby, které byly pověřeny k vyřízení věci ji skutečně vyřizovaly, postrádá zkoumání podjatosti dalších  osob daného správního orgánu smysl, neboť vůbec není dán důvod ke změně okruhu osob, kteří mají věc vyřizovat.“
IP zaznamenána

mila6032

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 349
    • Zobrazit profil
    • www.osbid.cz
Re:námitka podjatosti
« Odpověď #57 kdy: 22 Ledna 2016, 20:45:10 »

Kolegu enzyma odešlu na výlet o šest příspěvků výš (s tím mým vlastně o sedm):D Njn, pod svícnem...

A kolegu Behemota upozorním, že všechno má svoje hranice. Fakt není potřeba se vyjadřovat ke všemu. A už vůbec ne takhle. Fakt nemám v plánu kohokoliv vychovávat, ale opravdu zkus zapremyslet, jestli by ti takové chování prošlo v reálu. Kapištó?

Edit: no dobře, tak píšu pomalu, no.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 654
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:námitka podjatosti
« Odpověď #58 kdy: 23 Ledna 2016, 09:54:27 »

Odpověď na tvou otázku se překvapivě skrývá opět v citovaném zákoně, konkrétně §14 odst. 1: "Každá osoba bezprostředně se podílející na výkonu pravomoci správního orgánu (dále jen "úřední osoba"), o níž lze důvodně předpokládat, že má s ohledem na svůj poměr k věci, k účastníkům řízení nebo jejich zástupcům takový zájem na výsledku řízení, pro nějž lze pochybovat o její nepodjatosti, je vyloučena ze všech úkonů v řízení, při jejichž provádění by mohla výsledek řízení ovlivnit."
Ne, neskrývá. Že ocituješ pár řádků nijak neodpovídá na mou otázku skrývající se právě v nekonkrétnosti ustanovení, čili abych volně parafrázoval, když už musíš vodpovídat, tak ať to aspoň není blbost.

Citace
Každá osoba bezprostředně se podílející na výkonu pravomoci správního orgánu (dále jen "úřední osoba"), o níž lze důvodně předpokládat, že má s ohledem na svůj poměr k věci, k účastníkům řízení nebo jejich zástupcům takový zájem na výsledku řízení
je naprosto obecné tvrzení, řízení ve smyslu spávního řízení je téměř veškerá agenda úředníků z oddělení správního řízení. Nijak mi z toho nevyplývá, že by se to mělo vztahovat ke konkrétnímu jednomu řízení, během něhož je námitka podána, a naopak, je-li zajímavě odůvodněná v tom, že by měla být podjatost k účastníkům řízení nebo jejich zástupcům, tak neexistuje důvod, aby tato podjatost k osobám netrvala dále, i na příští (a další a další) řízení. A že vona mnohdy skutečně trvá (viz různé smetáky, kteří tvoří osobní mstu vůči některým osobám, takových případů je i zde spousta).

Cíl je jaksi v tom, že když příští případ dostane někdo jinej z oddělení, o kom původně nebylo rozhodnuto ve smyslu, že není vyloučen z projednávání, tak by zůstával kontinuálně ve stavu vyloučení a takový další případ fakticky nemohl řešit. No a než to sprostý obviněný úřadu laskavě sdělí, půl roku v čudu…

mila6032: kolegu Míla upozorním, že když tu onehdá podobné skuliny hledal pan kverulant, kterej má dodnes zhruba dvojnásobek příspěvků, než já, tak si nikdo nestěžoval, že píše do každýho vlákna. Čili já toto s dovolením budu do jisté míry ignorovat, protože různejch existencí, který se za mnou osobně táhnou jako smrad z webu na web a z fóra na fórum jenom proto, že jsem si někdy dovolil s pány velkomožnými nesouhlasit a dát jim to důrazně najevo, je nemalé množství, a já už na ně seru jak na placatej šutr. Že tu nějakej burtonbell dolítne a nevybíravě do mě začne rejt že jsem idiot, protože si nepamatuju jedno slovo, sorry, ale ať mi vleze na hrb. Může napsat jako normální člověk, že se to nejmenuje rozhodnutí, ale usnesení. OK, není problém, beru, dokonce bych poděkoval. Když dolítne jak mastnej papír do průjezdu a začne se do mě srát, tak já už to beru zkratkou a posílám ho někam rovnou - takovejch jsem si užil a vím naprosto zřejmě, kam to vede, nebudu ztrácet čas. Neboli jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

V neposlední řadě připomínám, že pláč některých lidí že voni čtou všechno a teď musí číst i něco, co se jim nelíbí (drží jim někdo pistoli u hlavy?), to je jak v mateřské školce proboha živýho. Připomíná mi to nejdřív si otevřel hospodu u silnice na Písek; ale chodili mu tam lidi… Že v roce 2016 netuší, že valná většina fór umožňuje sledovat vlákna, která chtějí (i jaksi pouhým zařazením na seznam sledování pomocí tlačítka, ne jen tím, že do vlákna přispějí - a i toto sedá vypnout/zapnout), a nemusí prolízat všechno, to je jejich problém, ne můj.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

burtonbell

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 564
    • Zobrazit profil
Re:námitka podjatosti
« Odpověď #59 kdy: 23 Ledna 2016, 11:02:25 »

jak to jen říct - právě jsi prošvihnul jedinečnou šanci držet... mlčet, takže last call - jen uvedu na pravou míru některý tvý blbosti a tím končím:

1) parafráze - missed - pokud je citace platného zákona nicneříkající blbost, kterou přirovnáváš ke svým plkům, tak jo, to má úroveň
2) pokud jsi tak neotřesitelně přesvědčen o svém výkladu a jeho aplikaci, nechápu, proč se na to vůbec ptáš a je s podivem, žes tuto ženiální strategii již nepoužil v jednom z mnoha svých, zde zveřejněných, vyhraných případů...oh, wait...
3) ad hominem, ok, enjoy, e-hrdino - jednak jsem nepřilít, ale už se tu nějakej ten pátek vyskytuju stejně jako se vyskytuju na této straně barikády již od doby, kdy tys dělal e-e na hrnek, druhak jsem tě nenazval idiotem, pouze jsem tvé chování přirovnal ke spratkovi, ale když na tom trváš, tvé přání samozřejmě respektuju
4) přirovnat se ke Kverulantovi mne opravdu pobavilo, děkuji, veselé ráno a dobrá kostarická káva od manželky
5) za tebou se někdo táhne z webu na web, z fóra na fórum? To je děsnej úděl, bejt taková celebrita. Ale nic si z toho nedělej, to je jen paranoia, to maj všichni ve vesmíru (thx D. Adams)

tím s tebou končím a dál si tu plkej dle své libosti, moje fórum to není

2admin: část vlákna od odpovědi na Foxikův dotaz, kterou již JUDr. Behemot editoval v souladu s mým sraním (respektive se skutečností), můžeš dle své úvahy smazat, ať to zbytečně nezasírá faktickou část fóra, já to dělat nebudu, aby z toho někdo nedostal záchvat, díky, BB
IP zaznamenána