Poradna > Potřebuji poradit - řidičské oprávnění, zákazy činnosti

Zákaz řízení vs. řizení v zahraničí

<< < (2/4) > >>

gumidos:

--- Citace: SimSon  17 Února 2023, 00:18:20 ---
.....Kdyby sem tedy o ceskej prisel kvuli nakymu prestupku, bez obav bych jezdil i do CR na rakouskej.


--- Konce citace ---

Čímž byste se dopustil TČ maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, pokud byste o "ceskej prisel kvuli nakymu prestupku" na území ČR.

Pongo:
U mě se jedná o Polsko. Fakticky jsem včera prověřoval možnost výměny ŘP na úřadě.

Váží se k tomu dvě podmínky:
1) pobyt minimálně 6 měsíců (jsem již déle, lze vyřešit čestným prohlášením)
    -budu mít dočasné bydliště, stále si chci nechat české jako trvalé..
2) Z toho co chápu nevydají bez místní "karty pobytu" něco jak OP pro cizince s bydlištěm

Nechám si to prověřit ještě u známe úřednice.

Jen teda nevím, jak to skutečně funguje s tím odevzdáním, ponecháním si českého ŘP, to mě skutečně zajímá. Ale, rozhodně půjdu cestou výměny.

Podtrhávám, že během zákazu řízení bych se ČR vyhýbal jak čert kříži. Jde mi jen o překlenutí doby zákazu, pro ježdění mimo ČR.


SimSon:
V tom pripade by ste se zadneho prestupku nedopustil, protoze zakaz rizeni vydany v CR plati jenom pro uzemi CR. A kdyby ste si nevybavil zahranicni ridicak, staci rict ouradu ze ste ten ceskej "stratil" a proto ho nemuzete odevzdat. Oni ho sice stejne zneplatni, jenze to polskej "policjant" nema pri bezne kontrole jak zjistit.

Pro jistotu bych se ale snazil jezdit slusne (vyhybat se prestupkum, nehodam, atd), alespon v tomto "prechodnem" obdobi. Aby se policie v zahranici nerozhodla nejak ten ridicak poradne proverit, a kontaktovat ceskou policii...

pk202:

--- Citace: SimSon  17 Února 2023, 11:50:34 ---... Oni ho sice stejne zneplatni, jenze to polskej "policjant" nema pri bezne kontrole jak zjistit.

--- Konce citace ---

Tady je problém při pípadné větší havárii - pojišťovna by pak nemusel plnit a to je pak dražší než taxíky na rok.

gumidos:
pk202+1

Zákon 168/1999 Sb.
§ 10

Právo pojistitele na úhradu vyplacené částky
(1) Pojistitel má proti pojištěnému právo na náhradu toho, co za něho plnil, jestliže prokáže, že pojištěný
....
g) řídil vozidlo a nebyl držitelem příslušného řidičského oprávnění, s výjimkou řízení vozidla osobou, která se učí vozidlo řídit nebo skládá zkoušku z řízení vozidla, a to vždy pouze pod dohledem oprávněného učitele nebo řidiče cvičitele individuálního výcviku,
h) řídil vozidlo v době, kdy mu byl uložen zákaz činnosti řídit vozidlo,

Tedy pokud by kolega SimSon při zaviněné nehodě mával polskému policajtovi před nosem českým "ztraceným" řidičákem, který neodevzdal při uděleném zákazu řízení v ČR, pak by nejspíše byl nepříjemně překvapen. Sice uvádí nějakou definici "slušné" jízdy, leč nadále to jsou hraběcí rady.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

[*] Předchozí strana

Přejít na plnou verzi