30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Alkohol - žádné měření, jen PŘIZNÁNÍ  (Přečteno 16769 krát)

Seržant Pepř

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Alkohol - žádné měření, jen PŘIZNÁNÍ
« kdy: 05 Ledna 2016, 18:54:35 »

Zdravím,

potřebuji poradit, neboť jsem se vlastní debilitou dostal do velmi zajímavé situace.

Byl jsem na policii podat vysvětlení (ohlašoval jsem trestný čin, který na mě byl spáchán) a přitom se vyslýchajícímu policistovi podařilo bravurně ze mě dostat přiznání, že jsem vypil nějaký ten alkohol a poté jsem řídil kolo.

Žádné měření alkoholu v dechu či krvi tedy neproběhlo, nicméně v úředním záznamu o podání vysvětlení je výčet toho, co jsem měl vypít, a taky kdy. A že jsem poté řídil. A celé jsem to podepsal.

Nyní jsem byl předvolán k podání vysvětlení na úřad v rámci prošetření, zda byl spáchán přestupek, tedy řízení o přestupku ještě nebylo zahájeno, nicméně rád bych byl připraven.

Uvítám jakékoliv nápady, jak se bránit. A jo, vím, že jsem debil, ale v té situaci mě fakt nenapadlo, kam těma otázkama policajt míří.

Předně mě zajímá, zda lze vůbec někoho odsoudit z řízení pod vlivem, pokud nebylo žádné měření (ale ovlivnění alkoholem se nějak vypočte podle množství vypitého alkoholu, konstituce řidiče a plynutí času).

Dále zda lze někoho usvědčit na základě jeho přiznání učiněného před zahájením řízení o přestupku, které následně popře. Mám za to, že ne (pokud si nadto seženu svědky, kteří mi dosvědčí, že jsem nic nepil).

Co myslíte vy?

IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol - žádné měření, jen PŘIZNÁNÍ
« Odpověď #1 kdy: 05 Ledna 2016, 20:17:15 »

No, Vy jste kolo sice řídil, ale to neznamená ještě, že jste na něm jel, ne? Mohl jste to kolo taky jen tlačit (což funguje nejčastěji tak, že jednou rukou tlačíte a druhou řídíte)… Přijde na to, co všechno jste jim o tom řeknul a jak barvitě popsal. Nicméně je na nich, aby provedli důkazní řízení a přestupek Vám prokázali. Až Vás předvolají na úřad, tak můžete ve výpovědi pokračovat, že jste jel na tom kole na místo vraždy své tchyně, aby jste se přesvědčil, zda-li jste její mrtvolu zakopal dostatečně hluboko a že nic nevykukuje, protože až udeří ty mrazy, tak to těžko překopete hlouběji. A co, obviní Vás na základě toho z vraždy Vaší tchyně, která se jinak těší dobrému zdraví?
IP zaznamenána

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol - žádné měření, jen PŘIZNÁNÍ
« Odpověď #2 kdy: 05 Ledna 2016, 20:56:21 »

http://www.clovekvpravu.cz/trestni-pravo-aktualizovano-k-112012-452/trestni-pravo-procesni-456/obvineny-776/podani-vysvetleni-z-hlediska-prava-na-obhajobu-829

Bacha na to, mel by mluvit pravdu....

osoba podávající vysvětlení má povinnost vypovídat pravdu a nic nezamlčet, s výjimkou osoby neformálně podezřelé, resp. osoby, která se dopustila trestného činu: tato – stejně jako později obviněný – může vypovídat nepravdivě; porušením této povinnosti se osoba může dopustit přestupku křivého vysvětlení (§ 47a, zákona č. 200/1990 Sb.)

IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 202
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol - žádné měření, jen PŘIZNÁNÍ
« Odpověď #3 kdy: 05 Ledna 2016, 21:07:16 »

http://www.clovekvpravu.cz/trestni-pravo-aktualizovano-k-112012-452/trestni-pravo-procesni-456/obvineny-776/podani-vysvetleni-z-hlediska-prava-na-obhajobu-829

Bacha na to, mel by mluvit pravdu....

osoba podávající vysvětlení má povinnost vypovídat pravdu a nic nezamlčet, s výjimkou osoby neformálně podezřelé, resp. osoby, která se dopustila trestného činu: tato – stejně jako později obviněný – může vypovídat nepravdivě; porušením této povinnosti se osoba může dopustit přestupku křivého vysvětlení (§ 47a, zákona č. 200/1990 Sb.)

http://panirtenka.blogspot.cz/2012/09/lhat-se-nema-lhat-se-muze.html

a

Obviněný má při své obhajobě právo lhát. Nesmí však nikoho křivě obvinit, jinak by si mohl přivodit další trestní stíhání. Lhaní však může být pro obhajobu dvousečné, a to zejména v případech, kdy ve věci není důkazní nouze v jeho neprospěch. Takové jednání obviněného pak na něho může házet negativní světlo při rozhodování soudu při výběru nebo výše trestu.
http://is.muni.cz/th/170569/pravf_b/bak1.doc

pripadne

http://www.iusetsocietas.cz/fileadmin/user_upload/Vitezne_prace/Kotlan_Pravidla_lzi_pro_web.pdf
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol - žádné měření, jen PŘIZNÁNÍ
« Odpověď #4 kdy: 05 Ledna 2016, 22:07:54 »

IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol - žádné měření, jen PŘIZNÁNÍ
« Odpověď #5 kdy: 06 Ledna 2016, 00:25:11 »

..... v úředním záznamu o podání vysvětlení je výčet toho, co jsem měl vypít, a taky kdy. A že jsem poté řídil. A celé jsem to podepsal.
...................
A jo, vím, že jsem debil, ......
Na tom budete muset založit postup ...... byl jsem oznámit trestný čin, policista to zapisoval, byl jsem rozrušen, tak jsem potom podepsal bez kontroly, protože to bylo stresující a byl jsem rád, že to mám za sebou. A přeci nejsem debil, abych podepisoval nějaký úřední záznam, kde jsou věci použitelné proti mě. Takže teď již v klidu nesouhlasím s použitými formulacemi a jestli mě chcete nutit, abych to zopakoval, tak vlastně ze mě toho debila chcete udělat.
A myslíte si, že jsem debil ?
Nemyslíte, že.
Takže je Vám již jasné, že ten úřední záznam není pravdivý.
a tak stále dokola .... repeat until ....
IP zaznamenána

JM

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol - žádné měření, jen PŘIZNÁNÍ
« Odpověď #6 kdy: 06 Ledna 2016, 15:06:07 »

základní pravidlo u alkoholu je:
a) musí být provedena alespoň orientační dechová zkouška, případně rozbor krve, jelikož v opačném případě není důkaz o tom, že jste pod vlivem byl a v případě, že jednoho z toho je (ve vašem případě není)
b) musí se prokázat platnost zkoušky (dechová se dá napadnout, krev jen těžko)
c) musí být zavinění - viz známý případ, že řidič měl důvodný předpoklad, že není pod vlivem, byť nadýchal, jelikož si kontroloval dech komerčním analyzátorem a praxí odladil, kolik toho může vypít, aby následující den mohl řídit

a co se teď asi stane:
něco jste řekl -> policista buď bude debil, a pošle to na správní orgán jako oznámení o spáchání přestupku, nebo se na to sám vysere -> pokud pošle, správní orgán opět buď shodí automaticky, nebo zahájí správní řízení (hodně bych se divil), -> odpor, námitka, že s tím nesouhlasíte, že jste řídil viz ViktorN a že pokud chtějí prokázat, že tomu tak nebylo a byl jste pod vlivem, tak ať to doloží viz bod a) a b) výše - > důkazní nouze a in dubio pro reo a výhra
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Alkohol - žádné měření, jen PŘIZNÁNÍ
« Odpověď #7 kdy: 06 Ledna 2016, 19:29:26 »

Navíc se to týká jen PK, pokud jste jel po poli, trávě, chodníku, tak je to jedno. Snad jste jim ještě nenakecal, že ste jel po silnici, ne? To už si to pak vyloženě zasloužíte, sorry…jak se říká, když je blbá hlava, trpí celý tělo :D

Pokud to nebyla nouze, jako že asi ne když ste moh jet nalitej na kole, tak oznámení máte podat písemně, a nejlíp na státní zastupitelství, ne na opičárnu. Pro příště…
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol - žádné měření, jen PŘIZNÁNÍ
« Odpověď #8 kdy: 06 Ledna 2016, 22:22:03 »

A mimochodem kolik čeho a kdy jste nadiktoval ?
To že udělají nějaký odhad nic neznamená. Rozhodnutí musí být podloženo číslem. Jinak je nepřezkoumatelné.
Je to jako by jste se přiznal k vraždě a mrtvola se nenašla.
To by jste mohl zkusit při dalším slyšení. A potom to tlačit na bájnou lhavost (syndrom barona Prášila alias Munchhausena). Nebo v light verzi jako v pohádce o Dařbujánu a Pandrholovi.  :)
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 925
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol - žádné měření, jen PŘIZNÁNÍ
« Odpověď #9 kdy: 07 Ledna 2016, 14:02:06 »

A mimochodem kolik čeho a kdy jste nadiktoval ?
To že udělají nějaký odhad nic neznamená. Rozhodnutí musí být podloženo číslem. Jinak je nepřezkoumatelné.
Je to jako by jste se přiznal k vraždě a mrtvola se nenašla.
To by jste mohl zkusit při dalším slyšení. A potom to tlačit na bájnou lhavost (syndrom barona Prášila alias Munchhausena). Nebo v light verzi jako v pohádce o Dařbujánu a Pandrholovi.  :)
anebo jim rici, ze byl pri tom projednavani vozralej tak, ze nevedel co rika ;-).
IP zaznamenána

JM

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol - žádné měření, jen PŘIZNÁNÍ
« Odpověď #10 kdy: 08 Ledna 2016, 20:44:18 »

A mimochodem kolik čeho a kdy jste nadiktoval ?
To že udělají nějaký odhad nic neznamená. Rozhodnutí musí být podloženo číslem. Jinak je nepřezkoumatelné.
Je to jako by jste se přiznal k vraždě a mrtvola se nenašla.
To by jste mohl zkusit při dalším slyšení. A potom to tlačit na bájnou lhavost (syndrom barona Prášila alias Munchhausena). Nebo v light verzi jako v pohádce o Dařbujánu a Pandrholovi.  :)
tak tak, rozhodnutí musí být podloženo číslem, není číslo (dechová zkouška) není, co řešit
IP zaznamenána

jose

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol - žádné měření, jen PŘIZNÁNÍ
« Odpověď #11 kdy: 08 Ledna 2016, 22:14:47 »

A nejel jsi na dvojkole vzadu jako spolujezdec a tedy jsi neřídíl a nejsi řidičem. :-D:-D:-D:-D
IP zaznamenána

Seržant Pepř

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol - žádné měření, jen PŘIZNÁNÍ
« Odpověď #12 kdy: 10 Ledna 2016, 19:33:53 »

Díky moc za rady, zatím to vypadá že v nic nebude, ale pokud by si chtěli zkusit spočítat mě ovlivnění na základě toho co jsem řekl že jsem vypil, a ten výpočet dopodrobna uvedli v R, tak by to nebylo neprezkoumatelne ne?
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol - žádné měření, jen PŘIZNÁNÍ
« Odpověď #13 kdy: 10 Ledna 2016, 20:30:46 »

Díky moc za rady, zatím to vypadá že v nic nebude, ale pokud by si chtěli zkusit spočítat mě ovlivnění na základě toho co jsem řekl že jsem vypil, a ten výpočet dopodrobna uvedli v R, tak by to nebylo neprezkoumatelne ne?
Je tam velká neurčitost v přesném určení času vypití, množství tučného jídla a dalších tekutin, Vaší individuální schopnosti odbourávat .... dát se jen odhadnout kam to spadá, jestli do 0.3, 0.3-1, 1 a více promile. Ale stejně to nebude stačit k odsouzení, protože tady budou ty pochybnosti. Mohou to zkoušet jedině v té nejnižší katagorii do 0,3 promile, ale i to by se Vám asi dost nelíbilo. 
IP zaznamenána

Seržant Pepř

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Alkohol - žádné měření, jen PŘIZNÁNÍ
« Odpověď #14 kdy: 13 Ledna 2016, 09:24:01 »

Tak mi volal úředník, že to odložil. Možná škoda, že? :)
IP zaznamenána