30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Daňové řízení - lze se zeptat zde, nebo nevíte o nějakém serveru jako 30kmh?  (Přečteno 4836 krát)

Tačůd

  • Příspěvků: 162
    • Zobrazit profil

SZ.

Jo, včera byla neděle, tak to odvolání musím podat do dneška... tak si na to jdu sednout
IP zaznamenána

Tačůd

  • Příspěvků: 162
    • Zobrazit profil

Žena mi určitě nic nepošle, nebude si nechávat ověřovat nějaká prohlášení nebo chtít svědčit, má novýho chlapa, do kterýho je zamilovaná a já do jejího novýho života rozhodně nepatřím. Odvolání stavím na tom, že společná domácnost je něco, co se nedá nějak snadno definovat ani dokázat, děti mají nárok být ve společných domácnostech obou odděleně žijících rodičů, dočasný pobyt mimo jednu z nich ji tímto neruší, navíc rozsudek soudu v USA nebyl u nás uznán - chápu to správně, že když rozsudek soudu v USA u nás nebyl uznanej, tak se k tomu přistupuje, jako by vůbec neexistoval ?  Žádná dohoda o automatickým uznávání těchhle rozsudků neexistuje, a například se ani nemůžu znova oženit, protože jsem pořád ženatej a mám to i v občance...
Kromě toho dokládám rozhodnutí soudu, že daňový bonus může pobírat i rodič, kterýmu nebyla přiřknuta péče o dítě - důležité je jenom to, že o bonus za tento rok nežádá i druhý rodič.   finančák po mně chce, abych to doložil čestným, úředně ověřeným prohlášením matky, ale proč si to proboha neověří z vlastní databáze? přece tam asi má uvedeno, jestli nějaká konkrétní osoba podávala DAP nebo za ni platil daň zaměstnavatel, ne?
IP zaznamenána

Tačůd

  • Příspěvků: 162
    • Zobrazit profil

Můžu i v daňovém řízení nahlédnout do (celého) spisu? Za stejných podmínek jako u správka, tedy kdykoliv v pracovní době úřadu a bez ohlášení?
Kdybych tam zašel a oni se mnou chtěli "když už jste tady" sepsat nějaké moje vyjádření, můžu odmítnout, s tím, že nejsem připraven, atd?
Může mít nějakej smysl si popovídat s referentem, který má můj připad na starosti? Jako, že bych mu byl sympatickej a on všechna řízení zastavil?
Už jsem sice podal odvolání k platebnímu výměru, ale další tři řízení jsou pořád na 1. stupni: Výzva k podání dodatečného daňového tvrzení: "Na základě výše  uvedeného Vás správce daně  vyzývá k podání dodatečného daňového  přiznání, eventuálně  k  vysvětlení oprávněnosti  uplatňované slevy" za rok 2020, a totéž za rok 2021. Za rok 2022 pak Sdělení
o výsledku postupu k odstranění pochybností podle ust. § 90 odst. 1 a 2 DŘ, kde je poučení: "Daňový subjekt je oprávněn do 15 dnů ode dne, kdy byl seznámen s výše uvedeným
dosavadním výsledkem postupu k odstranění pochybností (takže do zítřka), podat návrh na pokračování v dokazování spolu s návrhem na provedení dalších důkazních prostředků (§ 90 odst. 2 daňového řádu)"
Prekluze za tyto roky by nastala ještě za hodně dlouhou dobu, tak předpokládám, že vůbec nemá smysl řízení nějak natahovat? Mám počkat, až mi za roky 2020 a 2021 pošlou platební příkazy a zase se proti nim odvolat, jako za rok 2019? A co s tím rokem 2022? Tam mi asi nepošlou plaťák, ale rovnou upraví DPO, ještě než ho vyúčtujou? Lze se tam tedy proti něčemu vůbec odvolat? Pošlou mi tu úpravu ve formě rozhodnutí?
IP zaznamenána

Tačůd

  • Příspěvků: 162
    • Zobrazit profil

Taky mne docela zaujalo, že mi nedovolí uplatnit bonus na děti, které má bejvalka, "ve výši 0" měsíců.
To je docela zajímavá věc, ta "Výše 0" - objevuje se v posledním DAP, bez nějakýho bližšího vysvětlení, a když jsem zkoumal na přiznání a instrukcích k vyplnění, co se dalo, došel jsem k úsudku, že když bejvalka uplatní bonus ve 12 měsících, já ho můžu uplatnit aspoň ve výši 0 měsíců. Což má na výši bonusu vliv, protože ostatní děti se tak dostanou na pozici "třetí a další dítě", kde je ovšem za dítě bonus vyšší.
Pochopil jsem to správně? Proč po mně chtěj čestný prohlášení od matky, když bonus 0 měsíců můžu, jestli jsem to dobře pochopil, uplatnit v každém případě, at už matka žádala o 0, nebo 12 měsíců...?
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 251
    • Zobrazit profil

To je naprostá lenost a neschopnost lidí na berňáku a alibismus všech na personálních odděleních ve firmách, prostě všichni v republice dokládají prohlášení manželů, partnerů, zaměstnavatelů drahé polovičky, přestože to ouřada k ničemu nepotřebuje a dle rodného čísla dítěte okamžitě může sám zjistit, jestli se sleva na dani nečerpá vícekrát... Já píšu prohlášení manželky sám a před personální ho ze srandy podepisuju, ale to je o hubu, pokud s manželkou nevycházíte.
IP zaznamenána

oemd

  • Příspěvků: 61
    • Zobrazit profil

To ladin: ourada si to casto zjistit nemuze, neb pri uplatneni ditete v ramci mzdy nebo rocniho zúčtovani se nic na financak nereportuje.

To Tačůd: jakmile si uplatnite dany mesic dite ve vysi 0, tak se automaticky dite ve vyssim poradi posouva na jeho misto. Tj. Deti si sice muzete co do poradi libovolne menit(nekdy je to vyhodné), ale vzdy je poradi se slevou. Jakmile sleva na konkretni dite neni, tak z poradi vypadava.
IP zaznamenána

Tačůd

  • Příspěvků: 162
    • Zobrazit profil

Takže finančák ani zpětně nezjistí, jestli byl nebo nebyl na dítě uplatněnej bonus, podle rodnýho čísla? Myslel jsem, že i pokud je bonus vyplacenej v rámci mzdy, tak se to nakonec stejně k finančáku dostane? A může si aspoň fú zjistit,  jestli žena ten rok pobírala mzdu? Pokud ji nepobírala a nepodávala DAP, tak by o ten bonus neměla jak požádat, ne?

V oddílu DAP "údaje o dětech ve společně hospodařící domácnosti" se má na každej řádek napsat jedno dítě a počet měsíců, za který se bonus nárokuje. V pokynech je napsaný: "Vyplňte počet kalendářních měsíců, po které uplatňujete daňové zvýhodnění za 1. dítě bez ZTP/P. Uveďte i vyživované děti, u kterých neuplatňujete daňové zvýhodnění tak, že do sloupce vyplníte nulu." Takže jsem z toho pochopil, že dítě s nulou klidně můžu napsat do 1. řádku, v dalším řádku už bude dítě, za který uplatňuju třeba 12 měsíců, a to už se počítá jako 2. dítě, s vyšším měsíčním bonusem.  Jinak by nemělo smysl dítě s 0 měsícema vůbec uvádět, protože by se tím vůbec ničeho nedocílilo. ALe protože přímo naváděj, ať člověk dítě s 0 měsícema uvede, tak si myslím, že to je kvůli tomu zvýšení pořadí. Ne?
IP zaznamenána

oemd

  • Příspěvků: 61
    • Zobrazit profil

Finančák se k tomu,jestli někdo pobírá mzdu nedostane. Teoreticky by to šlo přes sociálku,ale i kdyby se k tomu dostal,tak sociálka zase neví,jaké odpočatý člověk uplatnil. Výše daně nemá na sociální pojištění vliv. Finančák kontroluje jen když si někdo uplatní děti přes daňové přiznání. Tam ta kontrola funguje na 100%.

Ohledně pořadí děti: to že  je technicky dítě v tabulce uvedené je pravda,ale pořadí na slevu je podle čerpání.  Nejdřív se čerpá první sleva,pak druhá atd. Z logiky věci kdybyste měl dvě děti,tak to nelze udělat tak,že  si jedno dítě uplatnite ve výši 0 a na druhé budete čerpat vyšší slevu a manželka by to udělala stejne, jen zrcadlove.tj. Byste oba čerpali slevu na jedno dítě ve výši slevy na druhé dítě.
IP zaznamenána

Tačůd

  • Příspěvků: 162
    • Zobrazit profil

Hm, a já myslel, že tím, že z každé mzdy se platí daň, tak berňák o tom nějaký data má. Takže nemá? Mně by stačilo, kdyby moh fú nějak zjistit, že nějakej člověk v čr ten rok vůbec nepracoval (pak by nebylo důležitý, že fú nemůže zjistit VÝŠI bonusů – pak by asi neměl o bonus jak zažádat, ne? Matka v čr vůbec nebyla, ani tu nepracovala...

No a k tý nule – proč nám ale na formuláři nabízej, abysme tam ty děti s 0 měsícema psali? K čemu to pak je, pokud se nezapočítávaj do pořadí a za 0 měsíců je 0 korun? Rodič by si nepřilepšil ani o korunu. Dřív v Pokynech nulový děti vůbec nezmiňovali...
Navíc, na formuláři není ani zmínka o tom, že se nulový děti do pořadí nezapočítávaj, takže každej rodič, kterej přemejšlí, dá to nulový dítě na první místo a další dítě dá na další místo, kde mu formulář na něj vypočte víc peněz. To by pak fú musel opravovat spoustu DAP – a zbytečně. Jste si jistej, že to je tak, jak píšete?
IP zaznamenána

oemd

  • Příspěvků: 61
    • Zobrazit profil

To tačůd: berňák má opravdu jen přehled o tom, když si někdo uplatní slevu v daňovém přiznání.  To jestli někdo pracoval nebo ne principiálně (dle předchozí věty) netuší, když nepodává daňové přiznání. Zaměstnanec může bonus čerpat například v rámci měsíční mzdy nebo v ročním zúčtování. Nic z toho se na finančák  jmenovitě nereportuje. Proto finančák požaduje potvrzení od zaměstnavatele manžela nebo čestné prohlášení.

k té nule: - abychom si rozuměli. Ten formulář skutečně vyžaduje vyplnit všechny děti ve společné domácnosti.  Ty, co se neuplatňují mají 0. Dokonce máte pravdu, že vám to dovolí vyplnit 2 děti  s odpočtem 0 a z třetího čerpat nejvyšší bonus. Ale pak se kontroluje, jestli manželka uplatnila nebo neuplatnila první a druhé dítě a v jakém pořadí. Jak je ve zmiňovaném rozsudku (8 Afs 155/2019–46) ....svědčí o zřejmém úmyslu zákonodárce, aby ve vztahu k jednomu dítěti bylo daňové zvýhodnění a sleva na dani uplatňována pouze jednou.. Tj může nastat situace, že budete mít ve střídavé péči dvě děti a vy si uplatníte jen jedno a to tak, že první  ve výši 0 a druhé ve vyšší sazbě. Manželka pak ale musí mít jedno v nížší sazbě a druhé v sazbě 0. Nemůže to udělat stejně jako vy (první 0 a druhé ve vyšší sazbě). Jak plyne rozšířeně z rozsudku, lze slevu na první, druhé třetí a další dítě  v rámci jedné společné domácnosti (včetně střídavky) uplatnit jen jednou. Tomu svědčí i §35c ZDP (1) "Je-li v jedné společně hospodařící domácnosti více vyživovaných dětí poplatníka, posuzují se pro účely tohoto ustanovení dohromady."
IP zaznamenána