30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Exekuční příkaz, nepřehlášené auto  (Přečteno 5671 krát)

mala.panda

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 329
    • Zobrazit profil
Exekuční příkaz, nepřehlášené auto
« kdy: 10 Června 2016, 09:46:04 »

Zdravím všechny, mám tady jeden případ se kterým by se mi hodily nějaké tipy.

Situace taková, kolega prodal auto, 4 roky neřešil, nebylo převedeno, nový majitel si udělal nějaký krásný přestupek v Lysé nad Labem a včera přistál na firmě exekuční příkaz.

Problém je že kolega se přestěhoval a tedy samozřejmě o přestupku nevěděl vůbec nic. Nicméně trvalé bydliště si změnil až někdy v září 2015, počítám s tím , že mu přišel platební příkaz někdy v dubnu, 29.4.2015 se stal pravomocným.

Chci se nějak dostat ke spisu a najít tam rozpory, ať už tam jsou jakékoliv. Pokud ale nějaké najdu, co pak ? Dá se s tím něco ještě dělat ? A nemá někdo cestu kolem toho úřadu, přece jen z Ostravy je to trošku z ruky.
IP zaznamenána

tarmara

  • Příspěvků: 265
    • Zobrazit profil
Re:Exekuční příkaz, nepřehlášené auto
« Odpověď #1 kdy: 10 Června 2016, 10:16:58 »

Pokud o spis požádáš přes 106ku, tak by ti ho měl náš kocourkovský národní výbor okopírovat a poslat poštou. Sice tě to bude stát pár kaček za kopii a poštovné, ale dostaneš se k němu. Spisové číslo asi nebude třeba znát, stačí popsat případ a jmenovat konkrétní osobu.  Naděje sice umírá poslední, ale pokud už to je ve fázi exekuce, tak už teď bude holka dost maličká a rachytická.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Exekuční příkaz, nepřehlášené auto
« Odpověď #2 kdy: 10 Června 2016, 11:15:40 »

Téměř jistě šlo o sprdelní příkaz nebo rozhodnutí doručené fikcí, kopie titulu by měla být exekutorem přiložena k exekučnímu příkazu. Dělat se s tím toho moc nedá, lze zaútočit na 2 frontách - jednak na doručování (zneplatnění doručení fikcí, prominutí zmeškání odporu/odvolání a navrácení v předešlý stav), jednak na zákonnost samotného příkazu/rozhodnutí.

Jenže - kolega má zjevně vše na háku (auto prodá a neřeší převod, fyzicky se přestěhuje, ale neohlásí to ani nepodnikne jiné kroky - dosílka, datovka ...) a nedovedu si představit, jakou argumentací by úřad ukecal k navrácení v předešlý stav, zejména když už to úřad předal exekutorovi a v případě zrušení titulu z toho smrdí pro úřad komplikace. Útok na pravomocné rozhodnutí (cestou přezkumu nebo obnovy řízení) také moc šancí nedává - můžete zjistit, zda byly dány podmínky pro sprdel (vykonány povinné rituály jako odpustek a výzva, nikoliv např. turbo). Můžete dát návrh na obnovu řízení s tím, že novou skutečností je fakt prodeje auta, což zakládá možný liberační důvod. Ale do té doby exekuce poběží, v odklad nelze doufat, v rámci minimalizace škod by bylo tedy nejlepší vymáhanou pohledávku co nejrychleji uspokojit a v případě úspěchu u úřadu to pak po státu zpětně požadovat.
IP zaznamenána

mala.panda

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 329
    • Zobrazit profil
Re:Exekuční příkaz, nepřehlášené auto
« Odpověď #3 kdy: 10 Června 2016, 11:41:31 »

No upřímně, radši bych ho asi nechal to vyžrat ale skrytý zmrdobijec ve mě mi to nedovolí . Zatím máme jen informace o tom, že na adresu trvalého pobytu žádný dopis nebyl doručen. Jedinou šanci taky vidím na tom rozporu doručení . No snad byl úřad lempl , nenechal vhodit do schránky a zároveň vyloučil vhození (neměl k tomu reálný důvod)
IP zaznamenána

PJ

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 286
    • Zobrazit profil
Re:Exekuční příkaz, nepřehlášené auto
« Odpověď #4 kdy: 10 Června 2016, 20:33:37 »

Jaktože to nejde zneplatnit z důvodu že vůz byl prodán (pokud šlo o přestupek spáchaný až po prodeji)? Leda by to byla pokuta za to že nepřevedl vozidlo :D
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Exekuční příkaz, nepřehlášené auto
« Odpověď #5 kdy: 10 Června 2016, 20:44:52 »

Jaktože to nejde zneplatnit z důvodu že vůz byl prodán (pokud šlo o přestupek spáchaný až po prodeji)? Leda by to byla pokuta za to že nepřevedl vozidlo :D

Jedná se o odpovědnost provozovatele, nikoli vlastníka. Když byl pořád de iure provozovatelem …

Pokud má aspoň kupní smlouvu a současný vlastník vozu je ochotný komunikovat, tak by to možná mohlo jít uvařit na tom, že nebyl faktickým provozovatelem … ale všechno je to hodně vachrlaté.

V zásadě souhlasím s kolegou hh, že je nejrozumnější to teď zaplatit a snažit se to později vymoct zpátky, protože pravděpodobnost výhry je mizerně malá.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Exekuční příkaz, nepřehlášené auto
« Odpověď #6 kdy: 10 Června 2016, 21:45:01 »

No upřímně, radši bych ho asi nechal to vyžrat ale skrytý zmrdobijec ve mě mi to nedovolí . Zatím máme jen informace o tom, že na adresu trvalého pobytu žádný dopis nebyl doručen. Jedinou šanci taky vidím na tom rozporu doručení. No snad byl úřad lempl , nenechal vhodit do schránky a zároveň vyloučil vhození (neměl k tomu reálný důvod)
Viděl jsem už mraky lidí, kterým zlý exekutor něco sebral, ale zaklínají se, že jim určitě nikdy nic nepřišlo. Naposledy např. člověka, co mu prodali v soudní dražbě barák kvůli dluhu v řádu nízkých desetitisíců (těch dopisů mu mezitím na správnou adresu bylo doručováno nejmíň 20, asi měl fakt velkou smůlu).

Vycházet z tvrzení adresáta o tom, jak něco nepřišlo, nota bene na adresu, kde už se nevyskytuje a kdoví jestli tam vůbec má označenou schránku, to nemá vůbec smysl. Jediný racionální postup je podívat se do spisu a vzít si pod drobnohled doručenky. Až bude jasné kdy přesně, na jakou adresu a v jakém režimu bylo doručováno, teprve pak má smysl pátrat v místě, shánět případné svědky atp.

Pokud jde o nevhození, mám pocit, že aktuální judikatorní závěry jsou takové, že pokud úřad vyloučil vhození a neměl k tomu relevantní důvod, tak je to sice nesprávný postup, ale nezpůsobí neplatnost fikce. Zatímco pokud to vyloučeno nebylo, ale pošta nevhodila, fikci doručení to znemožní.

Jaktože to nejde zneplatnit z důvodu že vůz byl prodán (pokud šlo o přestupek spáchaný až po prodeji)? Leda by to byla pokuta za to že nepřevedl vozidlo :D
Formálně je provozovatelem a hlavně řízení prohrál kontumačně (prodej vozidla samozřejmě mohl v tom řízení uplatnit, patrně jako liberační důvod). Zahájení následného řízení pro přestupek podle § 83 zákona č. 56/2001 Sb. samozřejmě nelze vyloučit, ale z toho by neměl být ve většině případů velký problém se vykroutit na neprokázání zavinění (žádost musí podat oba, oba budou tvrdit, že toho druhého neustále urgovali, ať se to udělá, ten druhý na to kašlal).

Pravomocné rozhodnutí se bude napadat blbě. Pokud nebude vada v doručení, tak v přezkumu u příkazu moc šancí není, protože zákonné podmínky pro vydání příkazu tam nejspíš budou dány. V obnově řízení kvůli tomu prodeji je šance, ale bude to stát a padat na tom, zda SO uzná, že ty důvody provozovatel nemohl v původním řízení uplatnit - srov. § 100(1)(a) SprŘ - protože mu nebylo fakticky doručeno.
« Poslední změna: 10 Června 2016, 21:48:02 od hh »
IP zaznamenána

mala.panda

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 329
    • Zobrazit profil
Re:Exekuční příkaz, nepřehlášené auto
« Odpověď #7 kdy: 20 Června 2016, 18:37:06 »

Takže spis mám (díky moc pk202) a u příkazu je samozřejmě vrácená obálka, přestože na ní je "nevracet, vhodit do schránky" a to z důvodu Adresát na uvedené adrese neznámy. Což mi moc nejde dohromady s první stranou, na které je zaznačeno, že výzva a s poučením byla zanechána na místě, tak a teď kam to paní pošťačka dala když potom schránku už nenašla :)

Otázka tedy je, jak dále postupovat ? Mám to nejdříve zkusit nějak neformálně s úřadem vyřešit a nebo je na to nějaký přesně daný postup ?
IP zaznamenána

Lexx

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 295
    • Zobrazit profil
Re:Exekuční příkaz, nepřehlášené auto
« Odpověď #8 kdy: 21 Června 2016, 07:21:32 »

Není-li schránka, tak je výzva s poučením zanechána na místě např. na nástěnce, položená u schránek (takhle třeba v našem domě), někde vylepená. Dopis ale nelze vhodit do schránky, tak se vrací odesílateli.
IP zaznamenána