30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Jak se chovat (bezprostredne) po nehode?  (Přečteno 6461 krát)

Mikek

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Jak se chovat (bezprostredne) po nehode?
« kdy: 15 Listopadu 2014, 13:53:21 »

Zdravim,
ma zadost o radu se netyka zadneho konkretniho pripadu. Obecne by me zajimalo, jak se chovat v pripade, ze bych se stal ucastnikem nejake zavaznejsi nehody, kde hrozi ze z nektereho z ucastniku udelaji exemplarni pripad, jako uz se to nekolikrat stalo. Lze tu pouzit obecny princip "s policisty se nebavime"? Je nutne po prijezdu policie neco vypovidat, podepisovat atd. Co je ucastnik ci potencionalni vinik povinen delat atd.? Nikde jsem zadne podobne rady nenasel, pokud tu neco takoveho je, tak me prosim jen odkazte na spravny topic. Diky.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Jak se chovat (bezprostredne) po nehode?
« Odpověď #1 kdy: 15 Listopadu 2014, 17:19:58 »

Zásadně platí pro všechny případy odmítat podávat vysvětlení. To je naše právo. Počkat si co na nás mají a pak přizpůsobit taktiku. Zbytečným mluvením se snahou obhájit své jednání se vše akorát zhorší. Takže rozhodně používat obecný princip "s policisty se nebavíme".
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Jak se chovat (bezprostredne) po nehode?
« Odpověď #2 kdy: 15 Listopadu 2014, 18:10:24 »

To je riziková situace.
Účastník nehody je ve stresu, v hlavě X věcí současně a třeba nemá ani ještě přebrané co se vlastně stalo. A stačí něco plácnout nebo se nechat vmanipulovat do určité odpovědi na nějakou otázku a bude to použité proti němu.

Nejlepší bude říct něco na způsob: Bylo to stresující, necítím se teď na to řešit nějaké otázky a papírování, jestli to chcete řešit tak mě předvolejte na jindy.

S vytahováním nějakých paragrafů a odpíráním výpovědi opatrně protože úřady když využíváte svá práva tak v tom vidí přitěžující okolnost (ve smyslu kdo si bere advokáta tak je vinen).
IP zaznamenána

jose

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:Jak se chovat (bezprostredne) po nehode?
« Odpověď #3 kdy: 17 Listopadu 2014, 21:00:48 »

Ahoj,
jak to bude např. v případě, že se "viník" bude u SZ následně vyhýbat, oddalovat a proběhne prekluze.
Uhradí mi pak pojišťovna škodu na autě? Škoda se přeci hradí z pojistky viníka a pokud ten nebude označen tak mám asi smolíka, že?
Díky za info.
IP zaznamenána

tomasmaladd

  • Příspěvků: 209
    • Zobrazit profil
Re:Jak se chovat (bezprostredne) po nehode?
« Odpověď #4 kdy: 17 Listopadu 2014, 21:24:05 »

Mikek - Pojišťovna dělá vlastní šetření nezávislé na správním řízení
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Jak se chovat (bezprostredne) po nehode?
« Odpověď #5 kdy: 18 Listopadu 2014, 08:34:28 »

jak to bude např. v případě, že se "viník" bude u SZ následně vyhýbat, oddalovat a proběhne prekluze.
Uhradí mi pak pojišťovna škodu na autě? Škoda se přeci hradí z pojistky viníka a pokud ten nebude označen tak mám asi smolíka, že?
Na tohle to pojišťovny zkoušejí uhrát docela často - vymlouvají se, že nemají rozhodnutí správního orgánu o viníkovi, takže nemůžou nic vyplatit a čekají, že to spadne do prekluze, načež po roce prohlásí, že viník nebyl zjištěn, takže dostanete hovno.

Tak pozor, tohle je nezákonné!

Pojišťovna je totiž povinna sama provést šetření a to ukončit do 3 měsíců, nebo v této lhůtě písemně uvést, proč nebylo možno ve stanovené lhůtě ukončit šetření (ale to její, ne správního orgánu, na ten se vymlouvat nemůže).

Konkrétně to upravuje § 9 odst. 3 zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla:
Pojistitel je povinen provést šetření škodné události bez zbytečného odkladu. Ve lhůtě do 3 měsíců ode dne, kdy bylo oprávněnou osobou uplatněno právo na plnění z pojištění odpovědnosti, je pojistitel povinen
a) ukončit šetření pojistné události a sdělit poškozenému výši pojistného plnění podle jednotlivých nároků poškozeného včetně způsobu stanovení jeho výše, jestliže nebyla zpochybněna povinnost pojistitele plnit z pojištění odpovědnosti a nároky poškozeného byly prokázány, nebo
b) podat poškozenému písemné vysvětlení k těm jím uplatněným nárokům, které byly pojistitelem zamítnuty nebo u kterých bylo plnění pojistitele sníženo, anebo u kterých nebylo možno ve stanovené lhůtě ukončit šetření.

Taky se mě pojišťovna jednou pokoušela ojebat. Až když jsem je písemně upozornil na tento paragraf a sdělil jim, že mě žádné vyšetřování správního orgánu nezajímá a čekat na něj nebudu, tak zacálovali.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Jak se chovat (bezprostredne) po nehode?
« Odpověď #6 kdy: 18 Listopadu 2014, 22:30:39 »

Pojišťovna je totiž povinna sama provést šetření a to ukončit do 3 měsíců, nebo v této lhůtě písemně uvést, proč nebylo možno ve stanovené lhůtě ukončit šetření (ale to její, ne správního orgánu, na ten se vymlouvat nemůže).

Drobnost mimo téma: Pojišťovna má povinnost to vyřešit to 3 měsíců. Úřad na to má rok a ještě jim je to málo.
IP zaznamenána

éRooo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 613
    • Zobrazit profil
Re:Jak se chovat (bezprostredne) po nehode?
« Odpověď #7 kdy: 19 Listopadu 2014, 14:16:17 »

Taky trochu mimo: S tim rokem, slysel jsem , ze to chteji protahnout na 4roky, ale nenasel k tomu nic vic, nema o tom nekdo zpravu?
IP zaznamenána
In dubio pro reo

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Jak se chovat (bezprostredne) po nehode?
« Odpověď #8 kdy: 19 Listopadu 2014, 17:04:09 »

IP zaznamenána