30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zbraň na sedadle  (Přečteno 10125 krát)

Re

  • Příspěvků: 114
    • Zobrazit profil
Zbraň na sedadle
« kdy: 15 Února 2016, 11:03:40 »

Ahoj všichni,
Je to něco proti něčemu (z podledu práva) když budu mít při policejní kontrole na sedadle položenou (samozřejmě schválně) zbraň (samozřejmě legálně drženou)? Chápu "skryté nošení", ale v autě na sedadle spolujezdce snad nic neporošuju a reakce PaChů či dokonce Opičáků by mohla být zábavná, ale zase bych byl nerad případně (za)postřelen zmateným aktivním troubou... a taky by je to mohlo rozhodit a odvést od původního záměru kontrolní kontroly. Díky za Vaše případné postřehy.
P.S. Mám trochu problém s barvocitem a tak opsat správně captcha (zejména v tomto provedení) je pro mě vcelku oříšek...
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Zbraň na sedadle
« Odpověď #1 kdy: 15 Února 2016, 11:18:06 »

Už se mi to taky stalo. Maximálně tři dotazy: to je ostrá? Jo. A máte na ni papíry? Jo. A proč ji máte na sedadle? Jedu daleko a pod pásem to není nic moc.
Má to jen jednu nevýhodu - když prudce zabrzdíte, tak zmizí kamsi dolů, takže ji takhle moc často nevozím.

Lepší byl zážitek z OBI od pokladny.
- Co to tam máte na vozíku zabalené?
- Pušku.
- Pušku????
- Jo, pušku. Měl jsem nějaké zařizování a v autě ji nechat nemůžu, není to trezor. Co jako?
- Fakt tam máte pušku???
- Vytahuju z kapsy hrst nábojů: Jo, můžu ji vyndat a nabít jestli na tom trváte. Ale radši bych to nedělal.
- Tak to fakt nechci. Účet máte 830,- a radši už jeďte :-D
IP zaznamenána

Re

  • Příspěvků: 114
    • Zobrazit profil
Re:Zbraň na sedadle
« Odpověď #2 kdy: 15 Února 2016, 11:24:06 »

No já jí nosím v ledvince a myslel jsem, že bych jí před zastavením schválně vyndal a položil na sedadlo aby byla zábava, ale jestli to nemá (skoro) žádný zábavný potenciál...
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Zbraň na sedadle
« Odpověď #3 kdy: 15 Února 2016, 11:37:38 »

Ke to kravina. Tvrdíte, že skryté nošení chápete, ale zjevně to chápete nějak jinak, než je to napsané v zákoně o zbraních.

Pistole na sedadle není v režimu držení (není uvnitř nemovitosti a není v uzavřeném obalu - pokud tedy za ten "obal" nechcete považovat vozidlo). Tedy je buď v režimu nošení (pokud připustíte, že ji v tu chvíli máte u sebe) a pak se dopouštíte přestupku porušením § 28(4)c ZoZ (nošení viditelně na veřejnosti, a fakt neukecáte, že auto do kterého je vidět není na veřejnosti). Nebo ji nemáte "u sebe", a pak je to pochopitelně ještě větší problém.

Zamýšlený efekt je jaký? Chcete se nechat zastřelit? Chcete odvést pozornost od silniční kontroly/řešení přestupku v dopravě tím, že nejdřív budete za zločince se zbraní a když se ukáže, že na to máte zbroják, tak se vám budou klanět jako pánu velkomožnému? Chcete se chlubit tou pistolkou/machrovat?

Omlouvá vás, že to byl jen (blbý) dotaz, ale v zájmu legálních držitelů zbraní pevně doufám, že podobné nápady nebudou jejich původci realizovat.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 140
    • Zobrazit profil
Re:Zbraň na sedadle
« Odpověď #4 kdy: 15 Února 2016, 11:42:25 »

Jak už napsal kolega hh, tohle by fakt bylo na jasného Darwina… (v tom lepším případě, v tom horším by se z toho pak udělal monstrpřípad proti legálnímu držení zbraní!)
IP zaznamenána

Re

  • Příspěvků: 114
    • Zobrazit profil
Re:Zbraň na sedadle
« Odpověď #5 kdy: 15 Února 2016, 12:01:12 »

Tak pro me to asi hloupy dotaz nebyl, kdyz (jak pisete) jsem se s tim skrytym nosenim mylil... a ano povazoval jsem auto za neco jako obal, nemovitost a ne verejny prostor... Takze Vam dekuju za vysvetleni  jen asi neni treba byt (skryte) neprijemny...
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Zbraň na sedadle
« Odpověď #6 kdy: 15 Února 2016, 12:08:03 »

Za prvé si myslím, že auto splňuje definici uzavřeného obalu, takže zbraň bez náboje na sedadle spolujezdce je zcela ok (a nabitou bych ji tam fakt nedával vzhledem k riziku pádu někam pod nohy), takže je to režim držení jak vyšitý.
A taky to nepřehánějte. Nikdy jsem nezažil, že by policajt dělal nějaké drama, když o nic nejde a je to běžná silničně buzerační kontrola. Otázka samozřejmě je, kdo je řidič a jak se chová.
Zažil jsem i průjezd obcí, kde byla nějaká technoparty, nebo co a zastavovali a prohledávali auta. Policajt se zeptal, jestli mám zbraň, já řekl že jo, že legální na papíry a co jde. Na to policajt, že tam je nějaká akce a kontrolují lidi co na tu akci jedou. Já na to že domů a nějaká akce mně nezajímá. Tím to zhaslo a nic dalšího nechtěl.

On je totiž rozdíl asi i v tom, jestli řídí pán o dost starší než ten policajt, nebo mládenec co se snaží dělat dojem i na zrcadlo 8)
IP zaznamenána

tazi

  • Příspěvků: 40
    • Zobrazit profil
Re:Zbraň na sedadle
« Odpověď #7 kdy: 15 Února 2016, 12:11:16 »

Viditelné odložení zbraně v autě se řeší na střeleckých fórech, takže spíše bych doporučoval přečíst patřičná vlákna tam.

IMHO tím, že zbraň odložím v autě na sedadlo spolujezdce zákon neporuším, ale je tu otázka PROČ bych to dělal?
Zbraň nosím skrytě a činil bych tak i v případě, že by nás bylo povoleno "open carry". Není to totiž jen splnění litery zákona, ale hlavně taktické. Uvědom si, že volně položenou zbraň v autě můžou vidět i další lidi, ne jen příslušník, který tě kontroluje.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 140
    • Zobrazit profil
Re:Zbraň na sedadle
« Odpověď #8 kdy: 15 Února 2016, 12:35:07 »

Tak pro me to asi hloupy dotaz nebyl, kdyz (jak pisete) jsem se s tim skrytym nosenim mylil... a ano povazoval jsem auto za neco jako obal, nemovitost a ne verejny prostor... Takze Vam dekuju za vysvetleni  jen asi neni treba byt (skryte) neprijemny...

Váš dotaz se stal hloupým (a adeptem na Darwina) až v okamžiku, kdy jste napsal: „…že bych jí před zastavením schválně vyndal a položil na sedadlo aby byla zábava, ale jestli to nemá (skoro) žádný zábavný potenciál...“. Do té chvíle se skutečně jednalo o normální dotaz… ;)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Zbraň na sedadle
« Odpověď #9 kdy: 15 Února 2016, 13:23:27 »

Tak pro me to asi hloupy dotaz nebyl, kdyz (jak pisete) jsem se s tim skrytym nosenim mylil... a ano povazoval jsem auto za neco jako obal, nemovitost a ne verejny prostor... Takze Vam dekuju za vysvetleni  jen asi neni treba byt (skryte) neprijemny...
O tom, že auto není nemovitost (ani "něco jako"), se hádám přít nebudeme. A jestli to je obal, tak doporučuju vzít z trezoru CZ 858, zaparkovat za slunného dne na nějakém frekventovaném náměstí, nebo třeba před úřadem vlády, hodit tu flintu na palubní desku, udělat si pohodlí a číst Zbraně a náboje. A pokud vyváznete jen se stíháním za přestupek proti ZoZ, tak se tu pak pochlubte, jak jste je to zúčastněným orgánům u soudu nandal s tím autem jakožto uzavřeným obalem.

Nepříjemný jsem byl proto, že vůbec nevidím rád, jak někdo aktivně vyhledává potenciálně konfliktní situace, ve kterých hlavní roli hraje legálně držená zbraň.

Za prvé si myslím, že auto splňuje definici uzavřeného obalu, takže zbraň bez náboje na sedadle spolujezdce je zcela ok (a nabitou bych ji tam fakt nedával vzhledem k riziku pádu někam pod nohy), takže je to režim držení jak vyšitý.
A taky to nepřehánějte. Nikdy jsem nezažil, že by policajt dělal nějaké drama, když o nic nejde a je to běžná silničně buzerační kontrola. Otázka samozřejmě je, kdo je řidič a jak se chová. Zažil jsem i průjezd obcí, kde byla nějaká technoparty, nebo co a zastavovali a prohledávali auta. Policajt se zeptal, jestli mám zbraň, já řekl že jo, že legální na papíry a co jde. Na to policajt, že tam je nějaká akce a kontrolují lidi co na tu akci jedou. Já na to že domů a nějaká akce mně nezajímá. Tím to zhaslo a nic dalšího nechtěl. On je totiž rozdíl asi i v tom, jestli řídí pán o dost starší než ten policajt, nebo mládenec co se snaží dělat dojem i na zrcadlo 8)
Ještě k tomu uzavřenému obalu. Ustanovení zákonů je třeba mj. vykládat i podle smyslu a účelu. Účel skrytého nošení v ZoZ je, aby ty zbraně zbytečně nezpůsobovaly znepokojení veřejnosti (protože na to tady prostě nejsou lidi zvyklí) - bez ohledu na to co si kdo myslí o concealed/open carry, toto je platná úprava. Jaký je přesně účel toho uzavřeného obalu při transportu zbraně si nejsem jist, ale předpokládám, že uplně ten samý - nebudit tím zbytečně rozruch. Tj. kufr auta, kastlík/přihrádka apod. je OK (minimálně pro absenci materiálního aspektu potenciálního přestupku). Ale umístit zbraň tak, aby byla zvenku viditelná a někdo ji fakt uvidí, tak to prostě transport v uzavřeném obalu není.

Pokud jde o ty veselé historky, tak asi mnoho aktivní střelců zažilo situaci, ve které byla policie, zbraň a dobrý konec. Cíleně něco takového vyhledávat je ale opravdu, jak už tu bylo řečeno, na Darwinovu cenu.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Zbraň na sedadle
« Odpověď #10 kdy: 15 Února 2016, 13:25:56 »

Pokud jde o ty veselé historky, tak asi mnoho aktivní střelců zažilo situaci, ve které byla policie, zbraň a dobrý konec. Cíleně něco takového vyhledávat je ale opravdu, jak už tu bylo řečeno, na Darwinovu cenu.

To bezesporu. Jen že zase bych z toho nedělal nějaké drama. Policajti jsou většinou v klidu a pan kolega z toho třeba vyroste :-)
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:Zbraň na sedadle
« Odpověď #11 kdy: 15 Února 2016, 13:48:49 »

Ještě k tomu uzavřenému obalu. Ustanovení zákonů je třeba mj. vykládat i podle smyslu a účelu. Účel skrytého nošení v ZoZ je, aby ty zbraně zbytečně nezpůsobovaly znepokojení veřejnosti (protože na to tady prostě nejsou lidi zvyklí) - bez ohledu na to co si kdo myslí o concealed/open carry, toto je platná úprava. Jaký je přesně účel toho uzavřeného obalu při transportu zbraně si nejsem jist, ale předpokládám, že uplně ten samý - nebudit tím zbytečně rozruch.

Nošení zbraně se s obalem prakticky vylučuje, má-li být naplněn smysl nošení pro ochranu života, zdraví či majetku. Pro držení naopak žádná skrytost explicitně definována není, ovšem jsou kladeny přísnější nároky na okamžitou použitelnost držené zbraně (uzavřený obal, zbraň nenabitá náboji), případně možnost volnějšího režimu držení zbraní v prostorách, kde je to OK (soukromé prostory, typicky domácnost, střelnice, obchod se zbraněmi, apod.)

Podle mě je úplně v pohodě i situace, kdy by ses procházel s nenabitou Kosou po ulici, pokud by byla uzavřená v obalu - třeba plexisklovym kufru nebo zatavená v průhlednym igelitu.

Na druhou stranu je to zbytečná provokace a taky nemam radost, když se mezi legálníma držitelama takovýhle nápady objevujou. Auto bych ale tak tragicky neviděl.

Nicméně má-li člověk - řidič zbraň, dá se fun factor buzerační kontroly zvýšit i bez toho, aby byla vidět. Stačí se nenápadně zmínit, že existuje. Nejlíp hned po tom, co řidič vypne motor a vystoupí z auta, ideálně ještě před tím, než stihne vystoupit policajt. Tím sebere policajtům hned tři taktický převahy a donutí je provést úkony s kontrolou nesouvisející. To by pro ně mohl bejt dostatečně velkej overload na to, aby nadělali dost chyb, nebo tu kontrolu radši rovnou zrušili. Tuším Svobodný Ovčan tady takovou situaci docela vtipně popisoval.
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Zbraň na sedadle
« Odpověď #12 kdy: 15 Února 2016, 14:03:26 »

Co jsem se bavil s policajtem (kamarádem, přišla na to řeč), tak on osobně to bere naprosto v pohodě, protože jakmile má řidič papíry na zbraň, tak je celkem jasné, že to není debil, není kriminálník nebo feťák a policajt se nemusí bát že dostane bez varování cihlou po hlavě nebo že nastane jiné překvapení. Naopak bude mít dost peněz na případnou pokutu a pokud se mu nápad s pokutou nebude líbit, nebude agresivní ale prostě požádá o správní řízení :-)
Z hlediska policajta ideální zákazník, takže není důvod dělat si nějaké problémy.
IP zaznamenána

Re

  • Příspěvků: 114
    • Zobrazit profil
Re:Zbraň na sedadle
« Odpověď #13 kdy: 15 Února 2016, 14:28:13 »

Položil jsem slušný (doufám) dotaz, jehož smyslem bylo: 1 Je legální mít v autě zbraň položenou na sedadle? 2. Má to nějaký potenciál sabotovat buzerační či jinou kontrolu? Zbraň nosím i vozím skrytě a rozhodně nemám potřebu s ní machrovat. Takže všem, kterých jsem se dotkl a mají potřebu urážet, zesměšňovat či vychovávat se omlouvám a prohlašuji, že jsem namachrovanej debil, co si zaslouží vymřít po meči.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 201
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Zbraň na sedadle
« Odpověď #14 kdy: 15 Února 2016, 14:36:11 »

Co jsem se bavil s policajtem (kamarádem, přišla na to řeč), tak on osobně to bere naprosto v pohodě, protože jakmile má řidič papíry na zbraň, tak je celkem jasné, že to není debil, není kriminálník nebo feťák a policajt se nemusí bát že dostane bez varování cihlou po hlavě nebo že nastane jiné překvapení. Naopak bude mít dost peněz na případnou pokutu a pokud se mu nápad s pokutou nebude líbit, nebude agresivní ale prostě požádá o správní řízení :-)
Z hlediska policajta ideální zákazník, takže není důvod dělat si nějaké problémy.

Na Pach se delaji podobne psychotesty(klidne opakovane), jako na noseni zbrane a praxe(nikoliv pocit) ukazuje, ze  cast Pachovu jsou sociopati ci psychopati (agresivni jedinci apod.)
Z posledni doby uvedu pripad kopani do zraneneho motokare(2 policiste) a 8 policistu kdesi v cechach kopalo do spoutaneho, ktery se nechoval take nijak nasilne a spolupracoval, pak tusim vrazda spoutaneho vietnamce v Brne.

A co jsem zkoumal nejde jen o nejake vyboceni z rady, je to pomerne caste a opakovane chovani nejakeho zlomku policistu.
Vasi(Pach) dedukci vidim, jako invalidni.
« Poslední změna: 15 Února 2016, 15:13:17 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin