30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] zastavení na místě pro invalidy  (Přečteno 12411 krát)

Yanna

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
[?] zastavení na místě pro invalidy
« kdy: 11 Srpna 2016, 21:44:07 »

Prosím o radu, jak postupovat a bránit se - zastavila jsem na cca 3 minuty na místě pro invalidy u nádraží. Svislé dopravní značení bylo dobrých 15metrů vpravo (píše se na něm 6 stání a šipka doleva) a ještě jsou oddělené mezerou, kde se neparkuje. Na zemi malé vybledlé označení vozíků, nejde skoro vidět, ale je tam. Čekala jsem ony 3minuty, pak otevřela dveře, vystoupila, vytřepala kobereček a uviděla měšťáky. Hned jsem si zapnula pás, že jedu pryč, ale rychle přiběhl a už mě nenechal. Takže hádka, doklady a správní řízení. Na papír napsal, že jsem vjela do toho místa a spáchala přestupek, ale nejsem si toho vědoma. (Domnívala jsem se totiž, že jde o vyhrazené místo a když se z vozidla nevzdálím, nevadí to a navíc jim řekla, že zbytečně otravujou, když jsem nikoho neomezila a chci odjet). Na papír jsem pak připsala své vyjádření, že jsem na místě stála jen okamžik a chtěla odjet, ale strážník mě nenechal. A že okolo byla další volná místa. Dostanu pokutu 5-10 tisíc? Za to, že vjedu na tak špatně (ale zřejmě přesto podle zákona) označené místo, rozhlídnu se a chci jet pryč? Co když jsem si toho prostě všimla až po vystoupení z auta, protože svislé značení je tak daleko? Na místě jsou taky myslím kamery městské policie, které by to potvrdily. Co mám teď čekat za obsílku?
IP zaznamenána

kraklakvakve

  • Příspěvků: 27
    • Zobrazit profil
Re:zastavení na místě pro invalidy
« Odpověď #1 kdy: 11 Srpna 2016, 22:25:59 »

Psaní od městapa ignorovat, pokud by nějaké přišlo (jakékoli sdělování informací jim je vám jen na škodu). Psaní od obce bude nejspíš Příkaz o uložení pokuty. Na ten se podává Odpor (bez zdůvodnění). Pak bude nejspíše pozvánka na ústní jednání. Dá se postupovat různě, například se dostavit na ústní jednání, vyžádat si kompletní kopii spisu a lhůtu na vyjádření. Dále podle situace.
Dopisy je radno přebírat poslední den lhůty (10. den od data, kdy je zásilka připravena k doručení). I když po prodloužení celkové lhůty na projednání přestupku už to asi nemá takový význam, jako dříve.

Vytřepání koberečku je velice důležité, zvlášť, když se z nějakého důvodu posunul a brání v bezpečnému ovládání vozidla. Pak je nutné bezpečně _zastavit vozidlo_ (nikoli zaparkovat) a upravit jej, a když to nejde zevnitř vozidla, tak i vystoupit a kobereček vytřepat. Zajištění bezpečnosti ovládání vozidla má přednost před vyhrazeným parkováním, nota bene když jste nikoho nepoškodila.
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:zastavení na místě pro invalidy
« Odpověď #2 kdy: 11 Srpna 2016, 23:24:26 »

Zdokumentovat (vyfotit) aktuální stav svislého a vodorovného značení. Pokud nejsou parkovací místa souvisle vedle sebe, pak je dodatková tabulka s šipkou a počtem míst přinejmenším nejasná. Vodorovné značení zase musí být dostatečně zřetelné. Svislé musí být zřetelně vidět z příslušného místa, nebo by se kolem něj muselo projet. A pak počkat, jestli něco přijde.
IP zaznamenána

Yanna

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:zastavení na místě pro invalidy
« Odpověď #3 kdy: 12 Srpna 2016, 09:18:56 »

Díky.  Vysvětlím situaci, ukážu foto (foto místa už mám, značka je fakt blbě v rohu a když jedete kolem, musíte si málem hlavu vykroutit; pak jsou dvě místa na parkování, pak dvě místa nic - vchody do budovy, pak zase čtyři místa pro invalidy; a navíc vodorovné značení je dost vybledlé),ale už vidím ty jejich protokoly, kde se píše, že je to všechno označeno podle zákona toho a toho, a že podle zákona toho a toho se tam prostě nesmí a že tudíž musím zaplatit. Zajímalo někdy někoho z magistrátu, že je značení "nejasné"?  Nebo mám tedy spíše vysvětlit, že jsem musela nutně zastavit vozidlo a opravit ten kobereček a hned odjet, když jsem viděla značku? Jo a má smysl jít to místo přeměřit, jestli má opravdu 3,5m, jak je v zákoně? Zdá se totiž menší a velké jsou jen ty dvě místa úplně vpravo.
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:zastavení na místě pro invalidy
« Odpověď #4 kdy: 12 Srpna 2016, 09:22:27 »

Tak hlavně pro příště - nemá cenu městskejm opičákům cokoliv vysvětlovat a když už jim opravdu něco chcete říct, tak to, že tam v žádném případě neparkujete, pouze jste zde "zastavila vozidlo", to by je mělo od opruzování odradit.
IP zaznamenána

Yanna

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:zastavení na místě pro invalidy
« Odpověď #5 kdy: 12 Srpna 2016, 09:48:18 »

Ano, to jsem jim opakovala desetkrát. Že neparkuji, jen jsem zastavila a odjíždím. Nemělo to cenu, nejdříve chtěl doklady a pak vyhrožoval, že někoho zavolá a někam mě předvedou, když mu je okamžitě nedám. To už jsem viděla rudě. Říkali, že je to jedno, jestli zastavuji nebo stojím, že prostě na to místo nesmím vůbec.
IP zaznamenána

Yanna

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:zastavení na místě pro invalidy
« Odpověď #6 kdy: 12 Srpna 2016, 09:53:09 »

Ale řekla jsem "zastavila" nikoli "zastavila vozidlo" - to je fakt.
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:zastavení na místě pro invalidy
« Odpověď #7 kdy: 12 Srpna 2016, 10:04:31 »

Díky.  Vysvětlím situaci, ukážu foto (foto místa už mám, značka je fakt blbě v rohu a když jedete kolem, musíte si málem hlavu vykroutit; pak jsou dvě místa na parkování, pak dvě místa nic - vchody do budovy, pak zase čtyři místa pro invalidy; a navíc vodorovné značení je dost vybledlé),ale už vidím ty jejich protokoly, kde se píše, že je to všechno označeno podle zákona toho a toho, a že podle zákona toho a toho se tam prostě nesmí a že tudíž musím zaplatit. Zajímalo někdy někoho z magistrátu, že je značení "nejasné"?  Nebo mám tedy spíše vysvětlit, že jsem musela nutně zastavit vozidlo a opravit ten kobereček a hned odjet, když jsem viděla značku? Jo a má smysl jít to místo přeměřit, jestli má opravdu 3,5m, jak je v zákoně? Zdá se totiž menší a velké jsou jen ty dvě místa úplně vpravo.

Použíjte všechno. Pokud se s tím nevypořádá magistrát, tak to bude dobré v odvolání. Zajděte si nahlédnout do spisu a udělejte si kopii (klidně kdykoli v pracovní době, pokud by nechtěli spolupracovat, že jsou nutné úřední hodiny nebo telefonické objednání, tak požadujte protokol o odmítnutí nahlédnutí do spisu, pokud úředník nechce psát protokol, tak volat vedoucího, pokud vedoucí není, tak následně podat stížnost a pochopitelně vše nahrávat). K ničemu se nevyjadřujte a doma prostudujte spis. Pokud pošlou příkaz, podejte blanketní odpor. Nebo si můžete pro spis zajít až po obdržení příkazu (někdy to skutečně vyhnije samo :) ). Počkejte si, až vás vyzvou na ústní jednání nebo k seznámení s podklady pro rozhodnutí (pokud by ústní jednání nevyhlásili, tak bod pro vás). Tam si vyžádejte lhůtu na vyjádření (ústně nic nevysvětlujte, ještě se do toho zamotáte a oni z toho pak napíší zápis, který nebude mít ani hlavu ani patu). Písemně uveďte stručně všechny námitky (třeba bez fotek, nechte je udělat chyby) - chybné svislé značení, nezřetelné vodorovné, podložená doměnka, že se jednalo o normální parkoviště se zbytkem starého značení, nouzové zastavení kvůli bezpečnosti atd. Nebo, pokud si troufnete, požadujte výslech svědků, tj. policistů, ale to už si musíte připravit, aby se do výpovědi zamotali oni, a ne vy. Pokud stejně vydají rozhodnutí ve váš neprospěch, tak podejte odvolání k nadřízenému orgánu, v něm vše, co jste namítala odůvodněte, přidejte fotky a ještě napadněte případné chyby v rozhodnutí. Pak se uvidí. Ten můj popis nezhrnuje všechny možné alternativy a něco může být taky jinak, nicméně zhruba by to mělo odpovídat.
IP zaznamenána

Černovous

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:zastavení na místě pro invalidy
« Odpověď #8 kdy: 12 Října 2016, 14:14:39 »

-
« Poslední změna: 12 Října 2016, 14:45:49 od Černovous »
IP zaznamenána

stava79

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:zastavení na místě pro invalidy
« Odpověď #9 kdy: 03 Listopadu 2016, 18:21:05 »

Obdobný dotaz
Zastavil jsem na místě pro invalidy a syn zůstal v autě a já asi za 3 minuty došel. Pokuta byla malá, takže v pohodě, dalo se "domluvit" ale i tak bych rád věděl, když je někdo v autě jestli se jedná o parkování či zastavení a jestli se to smí?
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:zastavení na místě pro invalidy
« Odpověď #10 kdy: 03 Listopadu 2016, 19:30:15 »

Pokud to bylo opravdu do tří minut, přestupku jste se nedopustil. Pro řidiče není tak úplně zbytečné znát pravidla. § 27 odst. 1 písm. o) ZPPK Řidič nesmí zastavit a stát......na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno; to neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut a které neohrozí ani neomezí ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, popřípadě neomezí řidiče vozidel, pro něž je parkoviště vyhrazeno
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:zastavení na místě pro invalidy
« Odpověď #11 kdy: 03 Listopadu 2016, 19:37:19 »

Pokud to bylo opravdu do tří minut, přestupku jste se nedopustil. Pro řidiče není tak úplně zbytečné znát pravidla. § 27 odst. 1 písm. o) ZPPK Řidič nesmí zastavit a stát......na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno; to neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut a které neohrozí ani neomezí ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, popřípadě neomezí řidiče vozidel, pro něž je parkoviště vyhrazeno

To se ale netýká místa pro invalidy!
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:zastavení na místě pro invalidy
« Odpověď #12 kdy: 03 Listopadu 2016, 19:50:36 »

Opas má pravdu, pravidla neznám já. § 67 odst. 8 ZPPK Na vyhrazeném parkovišti pro vozidlo označené parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením je vozidlům bez tohoto označení zakázáno zastavení a stání.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.