30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zedník střelil mladíka před barem do hlavy, dostal dva roky  (Přečteno 26161 krát)

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Zedník střelil mladíka před barem do hlavy, dostal dva roky
« Odpověď #45 kdy: 24 Listopadu 2016, 12:42:18 »

Ten mu dal dokonce jenom dva roky a co jsou jaký okolnosti je taky na něm. Výjimečný trest dtto.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

Natean

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
Re:Zedník střelil mladíka před barem do hlavy, dostal dva roky
« Odpověď #46 kdy: 24 Listopadu 2016, 12:45:37 »

Tady jsem slabý v kramflecích, protože třeba nevím, za jakých podmínek lze udělit vyjíměčný trest a jak je vlastně definovaný, takže se do další diskuze moc pouštět nebudu ;-).
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:Zedník střelil mladíka před barem do hlavy, dostal dva roky
« Odpověď #47 kdy: 24 Listopadu 2016, 12:51:51 »

Natean> Ovšem ty mantinely jsou patrně dosti gumové. Viz kauza Koblížek, kterému jeden soudce dal podmínku a druhý 15 let na tvrdo.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Zedník střelil mladíka před barem do hlavy, dostal dva roky
« Odpověď #48 kdy: 24 Listopadu 2016, 12:58:33 »

Tady jsem slabý v kramflecích, protože třeba nevím, za jakých podmínek lze udělit vyjíměčný trest a jak je vlastně definovaný, takže se do další diskuze moc pouštět nebudu ;-).

https://portal.gov.cz/app/zakony/zakonPar.jsp?idBiblio=68040&nr=40~2F2009&par=54&rpp=15#parCnt
IP zaznamenána

Natean

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
Re:Zedník střelil mladíka před barem do hlavy, dostal dva roky
« Odpověď #49 kdy: 24 Listopadu 2016, 13:34:39 »

Číkus> Tam to ale napoprvé nebylo za vraždu, napodruhé ano. Že jeden z těch soudců nejspíš pracoval špatně, to nerozporuji.

t4455> Díky za link. Potvrzuje mi to, co jsem si myslel, a sice, že za neúmyslné zabití vyjímečný trest u nás uložit nelze. Nejblíž případu v tomto vlákně je z nabízených kvalifikací vražda, která ale nemohla být opicajtovi prokázána, neb nebyl prokázán úmysl. Aspoň jak to chápu já, právo je pro mne španělská vesnice.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Zedník střelil mladíka před barem do hlavy, dostal dva roky
« Odpověď #50 kdy: 24 Listopadu 2016, 14:43:05 »

to hh: Ještě jendou se pokusím formulovat co mne na těch Vašich vyjádřeních nejvíce dráždí a to je zjevná nespravedlnost v posuzování úmyslu. Vy tvrdíte že Lacina (obecně každý kdo dělá tzv výchovnou myšku) chtěl způsobit kolizi a tím pádem zranění - jinak by to prý nemělo smysl což je podobné jako bych u Vašeho milovaného zedníka tvrdil, že oběť chtěl zastřelit, protože jinak nemá smysl jí přikládat pistoli k hlavě. Přitom obě motivace/úmysly jsou zcela jasné - a tou je jakási "výchova". V prvním případě dává pachatel najevo svoji nelibost zařazením těsně před vozidlo a "vychovávaného" řidiče chce donutit k zpomalení a tím mu to předchozí pontencionální příkoří hezky vrátit, v druhém případě, chce v oběti vyvolat strach aby si uvědomila, že ne vždy se může spolehnout na mírnost justice. Čili oba skutky jsou z pohledu úmyslu srovnatelné. Ne už ovšem z hlediska možných následků, a z hlediska osoby pachatele. Pokud by tresty byly uděleny obráceně, tak bych ani necekl.

Dále mne doslova pobouřilo Vaše tvrzení že si dovedete představit legitmní strašení přiložením zbraně k hlavě již zpacifikovaného pachatele. To pardón, ale přikládat nabitou pistoli k hlavě by neměl nikdy nikdo a nikomu a jestli Vám to přijde legitimní...no pak tedy sorry.

No a co se týče souzení podle úmyslu, nevím ale v praktickém životě na mne z mnoha kauz čiší buď na jednu stranu vychcané zbavení se odpovědnosti díky "nemožnosti" prokázat úmysl, nebo naopak účelové prokázání úmyslu tam kde prostě tutově nebyl ale je potřeby "udělat" pachatele.
 
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Zedník střelil mladíka před barem do hlavy, dostal dva roky
« Odpověď #51 kdy: 24 Listopadu 2016, 16:37:01 »

to hh: Ještě jendou se pokusím formulovat co mne na těch Vašich vyjádřeních nejvíce dráždí a to je zjevná nespravedlnost v posuzování úmyslu. [...]
Uznávám, že tam je průsečík, že v obou případech vychovatel úmyslně navodí potenciálně nebezpečnou situaci. Rozdíl je v tom, že v případě těch výchovných automanévrů nad tím on osobně zcela ztrácí kontrolu, tedy donutí své okolí zahrát si ruskou ruletu. Další rozdíl je právě i v tom úmyslu. U vychovávání namířenou zbraní patrně jde o vyvolání nějakých pocitů ve vychovávaném a možná i v sobě, v tomto (jistě zavrženíhodném) mixu myšlenek pachatele není ale nijak přítomna možnost, že by se to zvrtlo stejně jako v Přerově. U myškařů mi skutečný úmysl do značné míry uniká, ale je-li to tedy tak, že cílem je někoho donutit vyřešit nebezpečnou situaci, tak i když předpokládám, že se mu ji podaří vyřešit úspěšně, tak už tím, že jsem do svého cíle vyvolané nebezpečí částečně zahrnul, odpovídám za případný poruchový stav ve formě úmyslu, byť nepřímého. Odlišná situace by byla při absenci onoho nebezpečí, např. pokud by ten řidič-vychovatel vychovával relativně bezpečným předjetím a pak donucením k pomalé jízdě (ovšem nikoliv prudkým vybržděním).

Citace
Dále mne doslova pobouřilo Vaše tvrzení že si dovedete představit legitmní strašení přiložením zbraně k hlavě již zpacifikovaného pachatele.
OK, nahraďte legitimní za racionální. A netvrdil jsem to o přikládání zbraně k temeni zpacifikovaného pachatele, ale o hrozbě zbraní obecně. Bylo-li to v kontextu pochopeno tak, že bych tím snad legitimizoval celkové jednání pana F., tak se omlouvám za vyvolané pobouření.

Citace
To pardón, ale přikládat nabitou pistoli k hlavě by neměl nikdy nikdo a nikomu a jestli Vám to přijde legitimní...no pak tedy sorry.
Nikdy neříkej nikdy! Pokud pan „Nikomu“ bude držet prst nad ovládáním rozbušky, tak mu pistoli k hlavě klidně přiložím a přijde mi to zcela legitimní.

Citace
No a co se týče souzení podle úmyslu, nevím ale v praktickém životě na mne z mnoha kauz čiší buď na jednu stranu vychcané zbavení se odpovědnosti díky "nemožnosti" prokázat úmysl, nebo naopak účelové prokázání úmyslu tam kde prostě tutově nebyl ale je potřeby "udělat" pachatele.
Ano, ale to bohužel narážíme na to, že souzení či obecně rozhodování sporů není exaktní věda. Já bych vůbec nebyl proti, kdyby někdo vymyslel něco jednoduššího, předvídatelnějšího, lépe objektivizovatelného atp., než je dovozování vnitřních pohnutek pachatele z vnějších projevů jeho vůle. Do té doby se budeme muset smířit s tím, co tu máme.
« Poslední změna: 24 Listopadu 2016, 16:38:40 od hh »
IP zaznamenána

Anorex

  • Příspěvků: 179
    • Zobrazit profil
Re:Zedník střelil mladíka před barem do hlavy, dostal dva roky
« Odpověď #52 kdy: 24 Listopadu 2016, 16:38:01 »

Když ono je to pro neprávní laiky občas trochu těžký pochopit a pobrat, jak se co hodnotí. Například v tomto případě zemřel také člověk při strkanici s tím rozdílem, že ho zabil běžný občan, vlastní rukou a dostal pět let. V tom kontextu mi za střelení do hlavy v případě zedníka městského strážníka přijdou dva roky směšné.
http://olomouc.idnes.cz/soud-radek-paloncy-ublizeni-na-zdravi-s-nasledkem-smrti-rvacka-jesenik-1z8-/olomouc-zpravy.aspx?c=A161124_143347_olomouc-zpravy_stk
« Poslední změna: 24 Listopadu 2016, 16:39:57 od Anorex »
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 202
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Zedník střelil mladíka před barem do hlavy, dostal dva roky
« Odpověď #53 kdy: 24 Listopadu 2016, 17:09:58 »

Nechci virit diskuzi, kdyz vyslo k sjednoceni(vyjasneni) stanovisek, patrne to vice vypovida o soudcich, nez systemu, jako takovem.

Pětiletým vězením potrestal olomoucký krajský soud Radka Paloncýho, který se v lednu připletl do konfliktu jeho kamaráda s dalším mužem. S tím se dostal do rvačky a udeřil ho, poškozený se při pádu na zem praštil do hlavy. Začal krvácet do mozku a později zemřel.
Zdroj: https://olomouc.idnes.cz/soud-radek-paloncy-ublizeni-na-zdravi-s-nasledkem-smrti-rvacka-jesenik-1z8-/olomouc-zpravy.aspx?c=A161124_143347_olomouc-zpravy_stk

IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Zedník střelil mladíka před barem do hlavy, dostal dva roky
« Odpověď #54 kdy: 24 Listopadu 2016, 17:12:37 »

Rozdíl je v tom, že v případě těch výchovných automanévrů nad tím on osobně zcela ztrácí kontrolu, tedy donutí své okolí zahrát si ruskou ruletu.
Takže pan Fryč nad svým prodlouženým kovovým penisem kontrolu neztratil ?


Nicméně nade mnou máte přesně ten příklad kdy se do podobné situace dostane normální člověk - dostane 5 let.
« Poslední změna: 24 Listopadu 2016, 17:14:27 od pk202 »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Zedník střelil mladíka před barem do hlavy, dostal dva roky
« Odpověď #55 kdy: 24 Listopadu 2016, 19:32:53 »

Takže pan Fryč nad svým prodlouženým kovovým penisem kontrolu neztratil?
Po desáté. Pan F. - kontrolu ztratil v průběhu děje v důsledku vlastního idiotského ale neúmyslného jednání. Pan Myškař (*) - dopředu se kontroly úmyslně vzdal a spoléhal na náhodu.

(*) Nikoliv Lacina, protože tam osobně prokázání úmyslu nevěřím a kritika procesu i jeho výsledku je přinejmenším z části důvodná.

Citace
Nicméně nade mnou máte přesně ten příklad kdy se do podobné situace dostane normální člověk - dostane 5 let.
Opravdu nemám sílu glosovat každý medializovaný trestní případ, o kterém navíc nic nevím. Po přečtení prvního odstavce odkazovaného článku na LžiDnes se projevila kvalita novinářské práce, když je zde řeč o jakémsi ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti, což je nonsens. Když už tu propíráme ten úmysl vs. nedbalost, tak vězte, že patrně šlo o ublížení na zdraví podle § 146 TZ ve čtvrtém odstavci, což je samozřejmě úmyslný TČ. Nejspíš v jednočinném souběhu s rvačkou podle § 158 TZ, což je též úmyslný TČ (tentokrát ohrožující, ne poruchový). Víc ten případ komentovat nebudu, protože opravdu netuším, co se stalo, ani jestli rozsudek odpovídá provedeným důkazům. V obecné rovině - pokud se někdo jde zbytečně rvát a úmyslně v rámci této aktivity někomu jednu ubalí tak, že dotyčný druhou chytne o zem, nepřijde mi v nepořádku, má-li být trestně odpovědný jak za ohrožení, tak za (zde dokonce fatální) následek.
« Poslední změna: 24 Listopadu 2016, 19:40:27 od hh »
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Zedník střelil mladíka před barem do hlavy, dostal dva roky
« Odpověď #56 kdy: 24 Listopadu 2016, 20:36:48 »

Hlavní trest by mělo být vyplacení všech možných náhrad poškozeným. Jestli pak bude pod mostem je jeho problém a následek jeho blbosti. Vězení tu už nic nezmění a nikomu nepomůže a je jedno, jestli 2 roky nebo 10 let.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Zedník střelil mladíka před barem do hlavy, dostal dva roky
« Odpověď #57 kdy: 29 Listopadu 2016, 12:03:41 »

Stačil jeden exces legálních držitelů zbraní v ubrodu a půl roku se nemluvilo o ničem jiným, než o zákazu držení zbraní v ČR potrestání všech držitelů. Na cestě je novela se zpřísněním podmínek pro získání. Měšťáci popravujou lidi na ulici a je o tom jedna noticka ve zprávách, žádná změna systému, zákonů, žádná inspekce MP do toho města, nic. To v téhle diskuzi nezaznělo. Just sayin..
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána