30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Natáčení revizora  (Přečteno 11501 krát)

Leviathan

  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
Natáčení revizora
« kdy: 05 Prosince 2016, 16:26:30 »

Zdravím fórumstvo, napadl mě dotaz, na nějž jsem nikde nenašel dostatečně ozdrojovanou odpověď: Smím natáčet revizora, když po mně chce Krndačku?
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Natáčení revizora
« Odpověď #1 kdy: 05 Prosince 2016, 17:41:17 »

Vzhledem k tomu, že revizor není úřední osoba ale jen zaměstnanec dopravního podniku. Tedy by mělo platit, že pouze s jeho svolením, stejně jako kteréhokoliv jiného občana. Je to asi jako natáčet školníka ve škole když chce aby sis sundal boty.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

Leviathan

  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
Re:Natáčení revizora
« Odpověď #2 kdy: 05 Prosince 2016, 17:45:30 »

Dík, to docela dává smysl. Ale to i znamená, že nebude mít moc možností mě zadržet, že ano? Platí třeba to (je to z MikeJePanova videa, proto raději ověřuju), že mu nemusím prokázat identitu a když ji prokážu policajtovi (stojícímu vedle), tak si ji od policie musí vyžádat dopravní podnik oficiálně (a ne jen ten revizor)?
IP zaznamenána

tahoma

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Natáčení revizora
« Odpověď #3 kdy: 05 Prosince 2016, 18:26:34 »

Platí, že dle  z.č. 273/2008 o Policii ČR je
policista oprávněn vyzvat  k prokázání totožnosti osobu mmj.

na žádost jiné osoby, která má na zjištění totožnosti právní zájem, jakož i osobu, která o prokázání totožnosti policistu žádá, a zjištěné osobní údaje předat osobě, která o prokázání totožnosti požádala.

Takže policista ( není uvedeno policie jako sbor ) předává zjištěné informace přímo revizorovi. Revizor je osobou, která má na zjištění totožnosti právní zájem.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Natáčení revizora
« Odpověď #4 kdy: 05 Prosince 2016, 20:45:04 »

Podle mě je mi umožněno nahrávat kohokoliv, kdykoliv, pro osobní potřebu. Nahrávat revizora smím, ale nesmím nahrávku zveřejnit. Jako důkazní materiál je to ale podle mě v pořádku. Důležité na tom je, že nahrávám na veřejnosti - s tím, že vás někdo na veřejnosti uvidí musíte počítat stejně tak, jako že se objevíte někomu v záběru.

Takovou jsem dostal odpověď od UOOU před několika lety, když jsem se zajímal o legalitu kamery na fasádě paneláku.

Nevím odkud pochází zceyeeho tvrzení, že civila nahrávat nesmím. Podle mě můžu nahrávat kohokoliv chci, kdekoliv chci. Vliv by na to mělo třeba to, že jednám jménem firmy a ta už takové právo nemá (například při pohovoru musí ten člověk s nahráváním souhlasit).

Pravomoc požadovat prokázání totožnosti a tuto předávat třetí straně může jen PČR, nikoliv MP. MP vás může k prokázání totožnosti vyzvat, ale tuto nesmí nikomu dalšímu předat. Jestli v téhle úpravě proběhla nějaká aktualizace - nevím.
« Poslední změna: 05 Prosince 2016, 21:01:25 od mcsoap »
IP zaznamenána

tahoma

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Natáčení revizora
« Odpověď #5 kdy: 05 Prosince 2016, 21:24:22 »

I strážník MP je k tomu oprávněn, viz. zákon č. 553/1991 o obecní policii, kde je uvedeno, tedy mmj. :

Strážník je oprávněn vyzvat osobu, aby prokázala svoji totožnost,
- na žádost jiné osoby, jestliže tato osoba má na zjištění totožnosti právní zájem.
Strážník je oprávněn údaje zjištěné podle odstavce 1 poskytnout osobě podle odstavce 2 písm. e) ( tedy konkrétně to znamená, zjištěné údaje z prokázání totožnosti je oprávněn poskytnout osobě, která má na zjištění totožnosti právní zájem )
To vysvětlení v závorce je proto, aby se tady nemusel vypisovat celý § 12 ze zákona o obecní policii.
IP zaznamenána

kravamaga

  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
Re:Natáčení revizora
« Odpověď #6 kdy: 05 Prosince 2016, 23:13:59 »

Podle mě je mi umožněno nahrávat kohokoliv, kdykoliv, pro osobní potřebu. Nahrávat revizora smím, ale nesmím nahrávku zveřejnit. Jako důkazní materiál je to ale podle mě v pořádku. Důležité na tom je, že nahrávám na veřejnosti - s tím, že vás někdo na veřejnosti uvidí musíte počítat stejně tak, jako že se objevíte někomu v záběru.

Takovou jsem dostal odpověď od UOOU před několika lety, když jsem se zajímal o legalitu kamery na fasádě paneláku.

Nevím odkud pochází zceyeeho tvrzení, že civila nahrávat nesmím. Podle mě můžu nahrávat kohokoliv chci, kdekoliv chci. Vliv by na to mělo třeba to, že jednám jménem firmy a ta už takové právo nemá (například při pohovoru musí ten člověk s nahráváním souhlasit).
Občanský zákoník § 84 a § 86, na kameru na fasádě lze aplikovat výjimku dle § 88, nikoliv však na cílené natáčení vámi jako fyzickou osobou. Nahrávku nesmíte bez souhlasu ani pořídit ani vlastnit natož pak zveřejnit. Vyjadřoval se k tomu tuším i NSS.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Natáčení revizora
« Odpověď #7 kdy: 06 Prosince 2016, 10:20:54 »

IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Natáčení revizora
« Odpověď #8 kdy: 06 Prosince 2016, 10:53:55 »

Dík, to docela dává smysl. Ale to i znamená, že nebude mít moc možností mě zadržet, že ano? Platí třeba to (je to z MikeJePanova videa, proto raději ověřuju), že mu nemusím prokázat identitu a když ji prokážu policajtovi (stojícímu vedle), tak si ji od policie musí vyžádat dopravní podnik oficiálně (a ne jen ten revizor)?

Totožnost revizorovi prokázat teoreticky nemusíte, ale vyřeší to přivoláním policajta.. policajtovi prokázat totožnost musíte a může ty údaje sdělit osobě která na tom má právní zájem..

Jak to je se zadržením nevím, ale asi může zadržet cestujícího do příchodu policajta.. asi jako ochranka obchodu může zadržet chyceného zloděje do příchodu policie..
..ale asi je to jedno.. v praxi když postup revizora nebude vyložený exces tak se to nějak přikryje..
IP zaznamenána

Mhzz

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 234
    • Zobrazit profil
Re:Natáčení revizora
« Odpověď #9 kdy: 06 Prosince 2016, 11:19:22 »

Ono ohledně zadržení - pokud vím, tak Vás může zadržet na pozemku dopravního podniku - a to zastávka není. Takže teoreticky by policajt musel přijít na další stanici. Taktéž Vás nemůže nutit vystoupit. Ale už nevím, odkud jsem to sebral. Třeba někdo dohledáte oporu téhle konstrukce v zákonech.
IP zaznamenána

tahoma

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Natáčení revizora
« Odpověď #10 kdy: 06 Prosince 2016, 11:39:10 »

Ono ohledně zadržení - pokud vím, tak Vás může zadržet na pozemku dopravního podniku - a to zastávka není. Takže teoreticky by policajt musel přijít na další stanici. Taktéž Vás nemůže nutit vystoupit. Ale už nevím, odkud jsem to sebral. Třeba někdo dohledáte oporu téhle konstrukce v zákonech.

Revizor má právo osobu zadržet, problematiku již řešil NSS sp. zn. 1 As 34/2010
IP zaznamenána

ryuu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Natáčení revizora
« Odpověď #11 kdy: 07 Prosince 2016, 10:12:09 »

Totožnost revizorovi prokázat teoreticky nemusíte...

Nastupem do dopravniho prostredku nebo vstupem do vyhrazeneho prostoru automaticky souhlasite se smluvnimi prepravnimi podminkami, cimz se mimo jine (alespon v pripade Prahy) zavazujete k povinnosti revizorovi prokazat totoznost. Je tam za to stanovena i sankce, pokud tuhle povinnost nesplnite.
IP zaznamenána

mrkef

  • Příspěvků: 483
    • Zobrazit profil
Re:Natáčení revizora
« Odpověď #12 kdy: 07 Prosince 2016, 10:22:03 »


Nastupem do dopravniho prostredku nebo vstupem do vyhrazeneho prostoru automaticky souhlasite se smluvnimi prepravnimi podminkami, cimz se mimo jine (alespon v pripade Prahy) zavazujete k povinnosti revizorovi prokazat totoznost. Je tam za to stanovena i sankce, pokud tuhle povinnost nesplnite.

To ale platí v dopr. prostředku nebo vyhrazeném prostoru. Pokud po mě bude chtít totožnost až na zastávce, tak tam ta povinnost už padá né?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Natáčení revizora
« Odpověď #13 kdy: 07 Prosince 2016, 10:42:09 »

Pročetl jsem si výše odkazované shrnutí http://www.revisor.cz/predpisy/vyklad_nahravani_kontroly.htm a sice jsem detailně nezkoumal jednotlivé v něm uvedené názory, judikatura ohledně nahrávání se pořád vyvíjí, ale celkově mi to přijde rozumné. Pořízení audio záznamu interakce s revizorem kdykoliv a video v případě nějaké nestandardní situace za účelem ochrany vlastních práv je zcela v mezích § 88 OZ - že revizor není úřední osoba/správní orgán nevadí, implikace platí jen jedním směrem, tj. je úřední osoba při výkonu své pravomoci (A) => lze nahrávat (B), nikoliv negace A => negace B.

Pokud jde o automatickou závaznost přepravních podmínek a oprávnění revizora, tak to je věc na pomezí soukromého a veřejného práva (vyjadřoval se k tomu dokonce i ÚS, pro zájemce případně dohledám). Pokud by se to vzalo striktně smluvně, tj. že nastoupením do tramvaje konkludentně uzavíráte smouvu o přepravě osoby ve znění libovolných podmínek přepravce, včetně např. smluvní pokuty milion za libovolné porušení smlouvy či oprávnění revizora provést na místě každému cestujícímu klistýr, dosáhlo by to absurdních rozměrů. Proto musí být obsah takových podmínek veřejným právem regulován (jako kompenzace za to konkluedntní uzavření smlouvy), chybí-li k tomu konkrétní předpis, tak alespoň na úrovni principu přiměřenosti a rozumné úvahy soudu. Tolik k tomu, že ne každá kravina, kterou si přepravce napíše do podmínek, je automaticky závazná (na rozdíl od každé kraviny, kterou vyblije Parlament do Sbírky - ty bohužel závazné jsou).
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Natáčení revizora
« Odpověď #14 kdy: 07 Prosince 2016, 11:08:01 »

Na zastávce revizoři nekontrolují.

A nevím co se řeší.. odmítnutí prokázat totožnost revizorům povede k přivolání PČR.
V praxi jsem to viděl asi jednou a revizor domluvil policajty na nějakou zastávku a tam černého pasažéra vzali dva revizoři mezi sebe aby neutekl a počkali na policajty.

Pak je varianta utíkat a ta bude buď úspěšná a nebo skončíte někde v blátě s revizorem na zádech.. ale že by ty revizory pak někdo popotahoval za to že černému pasažérovi udělali bebí tak tomu nevěřím.. možná při nějakém excesu když by ho zmlátili tak že skončí v nemocnici a nebo to někdo natočil..
IP zaznamenána