30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Družstevní byt a v osobním vlastnictví X družstvo a SVJ X Výměna stoupaček  (Přečteno 13611 krát)

jvms

  • Příspěvků: 192
    • Zobrazit profil

Zdravím,

poprosím místní odborníky na právní podporu v tomto začínajícím boji. O co jde:
Bydlíme v domě (v paneláku, věžáku) se 72 byty (používám jej pro Hellmuta) a je nás tu několik nových rodin, které si zde koupily byty v osobním vlstnictví nebo družstevní a nyní je převádějí do osobního vlastnitví. Všechny zakoupené byty prošly totální rekonstrukcí, kterou ale prováděl předchozí majitel nebo realitka. V žádném případě to nikdy nebyl současný majitel. Byt jsme kupovali dokončený, se všemi protokoly a proběhl řádný převod v rámci družstva a katastru.
Nyní nás čeká výměna stoupaček. A narazili jsme na problém. V požadavcích realizační firmy je uvedeno, že se musí demontovat zadní stěna WC, aby se dostali k jádru. Ve stavebích předpisech družstva jsem našel formulaci, že "stěna jádra musí být opatřena servisním otvorem a v celé výšce demontovatelná". A ten problém je, že naše zrekonstruované byty mají jádra vyzděné a obložené obkladem. Servisní otvor tam máme dostatečně velký. Pracuji v oboru VODO-TOPO a myslím si, že výměna i tak je možná a jsem ochoten uhradit případné vícepráce při výměně. Ale:
1. Pán z družstva, co to má na starosti, je arogantní hovado, které se s nikým novým nebaví a z fleku by mohl dělat na nějaké dopravce a "řešit" přestupky
2. Všichni jsme kupovali byt v dobré víře, že vše je v pořádku (koho by napadlo kontrolovat čerstvě zrekonstruovaný byt, zda odpovídá požadavkům SBD)

A teď možnosti:
1. Byty v osobním vlastnictví mají v soupisu majetku bytu uvedenou i stěnu bytového jádra. Hranice bytu je u měřidel (vodoměry, plynoměr) a ty jsou až za stěnou jádra. Ve stanovách SBD je však uvedno, že i vlastníci bytů v osobním vlastnictví jsou povinni žádat družstvo o povolení k zásahu do této konstrukce. Netuším, jak je to ošetřeno na katastru, ale pochybuji, že by to bylo uvedeno jako např. věcné břemeno. Je to nějak vymahatelné?
2. Veškeré rekonstrukce družstevních bytů musí mít souhlas družstva a musí se předložit projekt. Můj družstevní byt měl např. vybouranou většinu příček, zrušenou komoru atd. Rekonstrukce trvala skoro 2 roky (podle sdělení sousedů). Takže na černo to určitě nebylo. Dle mého názoru se družstvo muselo k projektu vyjádřit, stanovit podmínky a pak je průběžně kontrolovat v rámci kontrolních dnů (stadartní praxe v jiných družstvech). Podal jsem si žádost o podklady na SBD, protože realitka je nemá a předchozího majitele jsem nikdy neviděl žije mimo ČR a prodej s převodem zajišťovala realitka. Uvidíme, co tam bude, ale pokud rekonstrukci schválili a je udělaná dle projektu, tak asi nemají vůči nám šanci.
3. Nepřichází v úvahu, aby se ani ne 2 roky staré koupekny a WC s novými pěknými obklady bouraly. Nehledě na to, že nám všem družstvo oznámilo, že uvedení do původního stavu si budeme hradit sami. Jsme ochotni uhradit případné vícepráce a materiál navíc, kvůli komplikovanější výměně, ale bourat se nic v našich jádrech nebude.
4. Ve stanovách mám jako majitel bytu povinnost po předchozí písemné výzvě vpustit: Osobu na odečet měřidel, osobu na údržbu zřízení a rozvodů BYTU (stoupačky nejsou součástí bytu, ten končí u měřidel). Takže nějakou rekonstrukci mám na háku.

V této situci budu rád za každou radu, jak donutit SBD a SVJ k rozumnému jednání a vyřešení situace.
Jak je v našem právním řádu zaričena domovní svoboda? Na základě čeho mi může např. majitel (SBD) vstoupit do bytu?
Jak se nejlépe aktivně legálně bránit tomu, aby mi někdo rozkopal obklady a stěnu na mém WC?

Zatím máme  vplánu toto: Dokud se to nějak nevyřeší bez bourání, tak nehodláme nikoho vpustit do bytu. Ať si klidně volají PČR nebo MP, ti k nám taky nesmějí bez pozvání nebo povolení soudu. Někteří i: Mám zbraň a nebojím se ji použít :-D

Situaci chceme řešit hlavně v klidu, ale s nekterými lidmi není rozumná řeč.

Díky
IP zaznamenána

jvms

  • Příspěvků: 192
    • Zobrazit profil

Ještě doplním, díval jsem se teď do online katastru nemovitostí a v žádném bytě v našem domě, který je v osobním vlastnictví, není uvedeno nějaké omezení či věcné břemeno, které by nějak omezovalo s nakládáním se stěnou jádra. Takže bod pro nás?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 313
    • Zobrazit profil

Dobrý den,

předně tedy musím předeslat, že si nejsem jist, zda z tohoto fóra dělat nějakou obecnou bezplatnou právní poradnu, IMHO jich existuje dost. Ale k věci. Podstatné pro vás je prohlášení vlastníka (rozdělení domu na jednotky a jejich přesná delimitace), stanovy SVJ, případně dokumenty, na které stanovy SVJ odkazují (zejm. tzv. pravidla pro správu domu a pozemku a užívání společných částí, viz § 1200(2) OZ).

Jste-li vlastník jednotky v osobním vlastnictví, nejste tedy členem družstva, tak se vás nějaké jejich stanovy či jiná pravidla nijak nedotýkají a můžete je v klidu ignorovat (pokud tam ovšem nemají nějakou berličku, např. ve stanovách SVJ přímý odkaz nebo klauzuli o přiměřeném použití stanov družstva).

Každopádně situaci by bylo pro všechny zúčastněné lepší neřešit silově - je-li technicky možné stoupačky vyměnit bez bourání, tak prostě nesmíte vyměknout a jako kolovrátek pořád dokola, nicméně v klidu, opakovat, že jim tu rekonstrukci beze všeho umožníte, ale bez bourání. Druhá strana to nakonec pochopí.
IP zaznamenána

se777

  • Příspěvků: 49
    • Zobrazit profil

Zkus raději http://www.portalsvj.cz/ . Tam se touto problematikou zabývají.  :)
IP zaznamenána

jvms

  • Příspěvků: 192
    • Zobrazit profil

TO HH:
Na toto fórum chodím od doby, co jej DF uveřejnil na svých stránkách. Díky tomu jsem vyřešil dost dopravních přestupků, zatím s čistým štítem. Vím, že tu chodí spousta odborníků, tak si říkám, že když tu máme sekci Nedopravní tématika, tak proč ji nevyužít.

Já mám družstevní byt. Podle stanov mám povinnost po předchozí písemné výzvě vpustit do bytu osobu na odečet měřidel a osobu na údržbu technického zařízení BYTU. Byt je definovám ve stanovách a končí na MĚŘÁCÍCH. Tzn. ze stanov pro mě nevyplývá povinnost vpustit do byu někoho na opravu stoupaček. Tento argument hodlám použít, pokud nebude rozumná domluva s vedením.

Kolega má byt v osobním vlastnictví. Ve smlouvě o převodu a v prohlášení vlastníka je psáno, že součástí bytu je i příčka k jádru. Ale není na ni uvalené žádné omezení ani ve smlouvě ani v zápisu v katastru. A tento kolega byt převedl a zrekonstruoval ještě před vznikem SVJ. Takže ten se taky s nikým o tom bavit nebude, protože jeho názor je, že příčka je dle smlouvy o převodu jeho a v době rekonstrukce mu nevyplývala žádná povinnost, co se týká rekonstrukce. V té době totiž byyl převedeny jen 2 byty a nikomu se do zakládání SVJ nechtělo. Nyní je již součástí SVJ, které vzniklo vloni v létě. Ostaní zrekonstruované byty jsou na tom podobně a stanovy SVJ jsem zatím nesehnal.

Chceme to řešit v klidu. Vzali jsme láhev něčeho dobrého a šli za předsedou SVJ, který má tuto rekonstrukci na starost. Chtěli jsme to s ním v klidu probrat, navrhnout alternativy a nějak se dohodnout, ať se nemusíme hádat na schůzi celého domu, která je tento týden ve čtvrtek. A dopadlo to tak, že nás označil za hovada, se kterýma se o ničem nebude bavit, vše je udělané na černo, jeho to nezajímá a vše se bude bourat. A než jsme ho stihli poslat do prdele, tak nás tam poslal on a třískl nám dveřma před nosem.  >:( Takže pokus o dohodu zatím ztroskotal.

TO se777: Díky za odkaz, ale mám podezření, že tam od nás někdo chodí, protože se o tom někdo zmiňoval v jiné souvislosti na předchozí schůzi. Nerad bych tam odkrýval karty.

------------------

Žádám tímto o jakoukoliv slušnou radu, jaká páka by šla při vyjednávání jště použít? CO na tento náš problém říká domovní svoboda, ústava, případně LZPS??

Díky
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 313
    • Zobrazit profil

Nedopravní tématika je podle nadpisu bohapustý gaychat, nejsem si jist, zda pod tuto definici spadá i stínový portál SVJ.

Přečetl jsem si váš dotaz i reakci znovu a nepochopil jsem, o co vám vlastně jde, resp. čemu chcete předejít. V domě se mají měnit stoupačky (to bych jako majitel/uživatel toho bytu obecně vnímal vcelku pozitivně). Podle jakéhosi dokumentu (požadavky stavební firmy) má být demontována stěna stoupačky. Chybí informace, ze které by se dalo usoudit, nakolik je tento dokument závazný a koho vlastně a k čemu zavazuje. Je to součást smlouvy s tou stavební firmou? Když nebude ta příčka demontována, tak se stane co? Vám např. někdo vyhrožuje, že k vám vtrhnou, rozmlátí koupelnu, nechají to tak a ještě vám to naúčtujou?

Jestliže jde o družstevní byt, tak bych vám rozhodně neradil tu rekonstrukci silově znemožnit. Oni vám sice přes váš odpor do bytu (s ohledem na ochranu domovní svobody) vtrhnout nemůžou, ale mohou si to vynutit soudně, navíc to bránění rekonstrukci může být snadno důvodem k vypovězení nájemní smlouvy pro její závažné porušení (ano, ten byt není váš, jste tam v nájmu, vlastníkem je družstvo) a zbyde vám pak jen družstevní podíl v nějaké nominální hodnotě (obvykle řádově nižší než tržní cena bytu), protože jedinou cennou věcí na tom podílu je právě to právo nájmu ke konkrétnímu bytu. A to právě hrozí, že bez náhrady ztratíte.

Vy můžete chod družstva ovlivňovat jako jeho člen (sám ničeho nedosáhnete, ale je-li tam členů s podobným problémem víc, tak můžete na orgány družstva vyvolat patřičný tlak). Ve vztahu k vašemu bytu se ale chovejte jako nájemník. Chce majitel provést rekonstrukci? OK, beze všeho, přečtěte si § 2259 a násl. OZ a podle toho se zařiďte.

Pokud jde o nějaké "stavební předpisy družstva", tak krom toho, že je třeba vyjasnit pramen jejich závaznosti (jestli, koho a k čemu vlastně zavazují), tak bych tak nějak odhadnul, že by se měly vztahovat např. na rekonstrukce těch bytů. Takže je otázka, zda platily už v době, kdy ta rekonstrukce proběhla. Zda k té rekonstrukci daly nějaké orgány družstva souhlas atd. Bude-li ve finále rekonstrukce stoupaček dražší, tak by rozklíčování toho, jestli a kým byly případně tyto předpisy porušeny, mohlo mít vliv na to, kdo má ty vícenáklady hradit, resp. po kom je případně požadovat z titulu odpovědnosti za škodu. Což se ale každopádně bude řešit až ex post a pokud, jak avizujete, nemáte problém na tomto participovat, tak pravděpodobně ani žádný takový problém nevznikne.


EDIT: Podíval jsem se na portál SVJ originál a musím konstatovat, že to sem jednoznačně patří, protože bohapustý gaychat to rozhodně je :)
« Poslední změna: 12 Dubna 2016, 15:38:51 od hh »
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil

Já osobně bych si pozval někoho,kdo stoupačky dělá, at se na to mrkne a řekne, co  udělat lze a co nelze. Bránit se výměně stoupaček není dobrý nápad. Momentálně přijdete o dva metry čtvereční obkladu, ale pokud se něco posere totálně, tak můžete mít klidně vytopený byt, buchne plyn..... Bydlel jsem v paneláku z roku 1976 a pohled do stoupačky byl neradostný.
IP zaznamenána

jvms

  • Příspěvků: 192
    • Zobrazit profil

O co jde: Dostali jsme všichni do schránek papír s harmonogramem výměny stoupaček a požadavky na stavební připravenost. V těch požadavcích je právě odstranění zadní stěny WC. Což se samozřejmě mnoha lidem se zrekonstruovanými byty nelíbí.

My se výměně stoupaček nebráníme. Naopak, jsme rádi. Vadí nám však přístup předsedy SVJ, který má v našem domě na starosti výměnu (Zastupuje SVJ i SBD). Ten z pozice síly se s námi odmítá vůbec bavit a jedinné, co nám sdělil, že ho nic nezajímá a ta příčka k jádru se u všech vybourá. My jsme ovhotni se nějak domluvit a zaplatit případné vícepráce, ale nějak nenacházíme sluchu na druhé straně. Mám známé v jiných domech, kde výměna již proběhla a tam se to obešlo bez demontáže těch příček. Výměna se dělala pouze přes servisní dvířka.

Čeká nás schůze, kde se to bude řešit. Chtěli jsme to v klidu probrat před schůzí, abychom se nemuseli dohadovat tam. Ale dotyčný se s námi odmítá jakkoliv bavit. Proto jsem zde žádám o rady, jak mít nějakou právní páku na zástupce SVJ a SBD v dané věci.

Vyloučení z družstva se nebojím, to by se stejně nestihlo. Zrovna probíhá převod do osobka, vše je zaplaceno a do 20.května by to mělo jít na katastr.

PS: Na portálu SVJ je to opravdu hardcore gay chat ;D
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World

Já osobně bych si pozval někoho,kdo stoupačky dělá, at se na to mrkne a řekne, co  udělat lze a co nelze. Bránit se výměně stoupaček není dobrý nápad. Momentálně přijdete o dva metry čtvereční obkladu, ale pokud se něco posere totálně, tak můžete mít klidně vytopený byt, buchne plyn..... Bydlel jsem v paneláku z roku 1976 a pohled do stoupačky byl neradostný.
Paneláky se taky snad projektovaly s tím, že po 20, maximálně 30 letech bude totální rekonstrukce. Tady se na to mnohdy sere 50 let a pak se každej diví. Přijde mi divný, že to jako nikoho předem nenapadlo, provedli tam poměrně razantní změnu v přístupu do stoupačky (asi to nebylo z toho papundeklu jen tak pro srandu, ale kvůli přístupu, že?) a teď se diví, že jim je předložen standardní postup rekonstrukce, tj. demontáž. Předseda je sice debil, ale vy jste to taky mohli předvídat.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 313
    • Zobrazit profil

O co jde: Dostali jsme všichni do schránek papír s harmonogramem výměny stoupaček a požadavky na stavební připravenost. V těch požadavcích je právě odstranění zadní stěny WC. Což se samozřejmě mnoha lidem se zrekonstruovanými byty nelíbí.
Řekl bych, že člověk nemusí být zrovna právní génius na to, aby pochopil, že nějaký vrchnostensky pojatý papír ve schránce ho automaticky k ničemu nezavazuje. Vy jste zatím v bytě nájemník, takže nějaká rekonstrukce stoupaček je prostě starostí majitele bytu (SBD) a správce společných částí domu (SVJ). Závazná je pro vás nájemní smlouva. Dále jste členem družstva, takže máte i nějaká práva a povinnosti plynoucí z tohoto členství (ty budou primárně ve stanovách).

Máte nepochybně povinnost tu rekonstrukci při splnění určitých podmínek strpět (viz ta úprava v občanském zákoníku, na kterou jsem odkazoval). K odpovědi na otázku, jestli máte i povinnost něco aktivně vykonat, tj. např. na vlastní náklady vybourat příčku a pak si ji zase na vlastní náklady postavit (nebo nahradit něčím jiným, co vám určí, např. těmi odpornými plechovými panely z původních panelákových jader) by bylo potřeba prozkoumat všechny výše zmíněné podklady, tj. nájemní smlouvu, stanovy, další dokumenty, na které primární dokumenty odkazují, rozhodnutí orgánů družstva, všechny relevantní právní události a jedno- či vícestranná jednání, která by na to mohla mít vliv atd. A pokud by nějaká povinnost skutečně z podkladů plynula, tak ještě posoudit, zda je taková konstrukce zákonná a skutečně vás zavazuje (když si družstvo odhlasuje do stanov, že musíte na povel předsedy SBD skočit z okna či vymalovat byt na růžovo, tak to úplně vážně brát nemusíte). Tohle musíte udělat sám nebo si na to někoho zjednat, takto obecně to posoudit nelze.

Citace
My se výměně stoupaček nebráníme. Naopak, jsme rádi. Vadí nám však přístup předsedy SVJ, který má v našem domě na starosti výměnu (Zastupuje SVJ i SBD). Ten z pozice síly se s námi odmítá vůbec bavit a jedinné, co nám sdělil, že ho nic nezajímá a ta příčka k jádru se u všech vybourá. My jsme ovhotni se nějak domluvit a zaplatit případné vícepráce, ale nějak nenacházíme sluchu na druhé straně. Mám známé v jiných domech, kde výměna již proběhla a tam se to obešlo bez demontáže těch příček. Výměna se dělala pouze přes servisní dvířka.
Musíte si hlavně srovnat priority. Jako budoucí vlastník bytu bych měl primárně starost o to, aby ta rekonstrukce proběhla, následně by mě asi zajímalo, na kolik mě to přijde a jak tu částku minimalizovat. Že nemá pan předseda dle mého názoru správný přístup by mi asi vadilo taky, ale na žebříčku hodnot by se to zařadilo někam mezi starost o nesmrtelnost chrousta a snahu o světový mír.

Jestli je předseda debil, tak bych se pokusil o domluvu přímo s realizační stavební firmou (jak velký otvor fakt potřebují). Pokud by ten stávající opravdu nestačil, patrně by se dalo domluvit nějaké co nejméně destruktivní řešení, které bych následně na svůj náklad realizoval.

Právničením a silovým přístupem (zejména bude-li druhá strana jednat podobně) patrně bez většího úsilí dosáhnete stavu, který by se dal charakterizovat jako fail-fail. Např. tu rekonstrukci úspěšně zablokujete, načež se stanete vlastníkem bytu, u kterého stoupačky jsou časovanou bombou a navíc vás budou družstvo, SVJ či ostatní vlastníci tahat po všech čertech kvůli náhradě škody. Nebo je tedy do bytu pustíte, ale jinak zůstanete zcela pasivní, a skončíte s brutálně vybouranou příčkou provizorně nahrazenou nějakým papundeklem a následně se budete 10 let vzájemně soudit (vy o náhradu újmy a uvedení do původního stavu, oni o vícepráce spojené s tím bouráním).

Citace
Čeká nás schůze, kde se to bude řešit. Chtěli jsme to v klidu probrat před schůzí, abychom se nemuseli dohadovat tam. Ale dotyčný se s námi odmítá jakkoliv bavit. Proto jsem zde žádám o rady, jak mít nějakou právní páku na zástupce SVJ a SBD v dané věci.
Viz výše, určit, jaká přesně máte práva a povinnosti, jaké by byly pravděpodobné důsledky jejich porušení a s čím můžete jít do jednání, nelze určit bez podrobné znalosti věci. Chcete-li jít na členskou schůzi řádně připraven, nehledejte obecné rady anonymně na internetu. V obecné rovině, základní pákou by mohla být vaše pasivita spojená s trváním na právech nájemce dle OZ, např. § 2259 - dal jste souhlas? pokud ne, hrozí přímo zvlášť závažná újma? pokud ne, nazdar. § 2260 - bude třeba byt vyklidit? už vám pronajímatel poskytl zálohu na náklady, které vám s rekonstrukcí vzniknou? bylo zahájení prací včas a řádně oznámeno? § 2262 - proběhlo-li již oznámení o zahájení prací a vy jste zůstal pasivní, není náhodou už v háji lhůta, ve které může pronajímatel vyklizení navrhnout u soudu, tedy by si to celé musel zopakovat, bez možnosti nějak nájemce sankcionovat? atd. Ale pozor, v konkrétním případě to může být s ohledem na smlouvu a stanovy dost jinak, ale ne neomezeně (srov. § 2235(1) OZ).

Tolik teorie. V praxi bude ze schůze stejně akorát žvanírna, kde 90% lidí nebude věci absolutně rozumnět, ale zato bude platit nepřímá úměra, totiž že čím horší znalost, tím silnější názor a potřeba jej prosazovat. Takže na nějaké právní páky se vykašlete, prostě se tam pohádejte a ukažte, že si nenecháte jen tak srát na hlavu, on pak i předseda-debil pochopí, že pro něj nebude úplně bezpečné bez dohody vydat někomu pokyn k rozmlácení vaší koupelny.

Citace
Vyloučení z družstva se nebojím, to by se stejně nestihlo. Zrovna probíhá převod do osobka, vše je zaplaceno a do 20.května by to mělo jít na katastr.
Budete-li mít byt v osobním vlastnictví, vypadají ty vztahy pod drobnohledem úplně jinak. Ve výsledku to ale nic moc nezmění - snad jen to, že narozdíl od družstva by bylo pro SVJ o něco těžší vás soudní cestou k něčemu donutit a prakticky nemožné vás o ten byt připravit. Stále velmi snadno dosáhnete stavu fail-fail, pro výsledek win-win se budete muset nějak dohodnout.
« Poslední změna: 13 Dubna 2016, 00:57:16 od hh »
IP zaznamenána

emet

  • Příspěvků: 66
    • Zobrazit profil

O co jde: Dostali jsme všichni do schránek papír s harmonogramem výměny stoupaček a požadavky na stavební připravenost. V těch požadavcích je právě odstranění zadní stěny WC. Což se samozřejmě mnoha lidem se zrekonstruovanými byty nelíbí.

My se výměně stoupaček nebráníme. Naopak, jsme rádi. Vadí nám však přístup předsedy SVJ, který má v našem domě na starosti výměnu (Zastupuje SVJ i SBD). Ten z pozice síly se s námi odmítá vůbec bavit a jedinné, co nám sdělil, že ho nic nezajímá a ta příčka k jádru se u všech vybourá. My jsme ovhotni se nějak domluvit a zaplatit případné vícepráce, ale nějak nenacházíme sluchu na druhé straně. Mám známé v jiných domech, kde výměna již proběhla a tam se to obešlo bez demontáže těch příček. Výměna se dělala pouze přes servisní dvířka.

Čeká nás schůze, kde se to bude řešit. Chtěli jsme to v klidu probrat před schůzí, abychom se nemuseli dohadovat tam. Ale dotyčný se s námi odmítá jakkoliv bavit. Proto jsem zde žádám o rady, jak mít nějakou právní páku na zástupce SVJ a SBD v dané věci.

Vyloučení z družstva se nebojím, to by se stejně nestihlo. Zrovna probíhá převod do osobka, vše je zaplaceno a do 20.května by to mělo jít na katastr.

PS: Na portálu SVJ je to opravdu hardcore gay chat ;D

Já nějak nechápu, proč jste tedy takovou rekonstrukci odhlasovali nebo chcete odhlasovat. Při "velkých, zásadních" (nebo jak to nazvat) rekonstrukcích bývá většinou i ve stanovách upraven souhlas na 75% někdy i na 100%. Nikoliv jenom dle NOZ. Mrkněte co máte ve stanovách. Říkáte, že je vás víc, kterým se to nelíbí, tak to projevte na hlasování. Ano, někdo z nespokojených se zřejmě bude muset ujmout iniciativi, aby se další přidali. Navrhněte, že jste pro výměnu stoupaček, ale NE touto technologií, že se pomalu rozbourá půlka jádra. Vždyť dnes jde např. vyříznout prostor na velikostí 4 obkladaček (řez provést ve spárách), provést výměnu, vyříznutý kus vlepit zpět a zaspárovat. Pokud to bude provedeno kvalitně, tak v podstatě nic nepoznáte.
Za další mi přijde, že to předseda tlačí až takovou silou, že možná je v tom nějak zainteresovaný. Možná s tou firmou, co to má provádět, má "bližší" vztah. Pokud se ale předseda chová, tak jak popisujete, tlačí všechno silou a nikoho nebere ohled, tak se znovu ptám, proč ho trpíte? Svolejte schůzi, navrhněte hlasování o odvolání předsedy a zvolte nového.
IP zaznamenána

se777

  • Příspěvků: 49
    • Zobrazit profil

@jvms: Pokud nechceš odkrývat karty, tak si projdi aspoň starší diskuze na toto téma, občas se tam objeví něco použitelného, https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=v%C3%BDm%C4%9Bna+stoupa%C4%8Dek+site:portalsvj.cz nebo konkrétně třeba tady, http://www.portalsvj.cz/diskuse/vymena-stoupacek-6 . Nick lake, kterému tam mnozí nemohou přijít na jméno, na mne dělá dojem, že se v paragrafech a problematice SVJ celkem slušně orientuje. :)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 313
    • Zobrazit profil

V rychlosti jsem si portál SVJ prošel (ze zvědavosti a taky proto, že v orgánech několika SVJ ke své nelibosti sedím). Nick Lake je zajímavý úkaz, podle své krátké návštěvy ho odhaduji na nadšence, který to hrozně žere, má jisté patrně v praxi nasbírané znalosti, ale způsob, jakým se pouští do právní argumentace, je krajně směšný, zejména pokud jde jeho o plamenné polemiky k teoretickým aspektům NOZu, mnohdy vedené ad hominem na adresu dotčených civilistů, kteří, pokud by si to omylem někdy přečetli, nejspíš obratem odevzdají všechny funkce a půjdou radši okopávat brambory, aby zase něco nezkazili.

Některé jeho rady a závěry jsou k věci, jinde blábolí totální nesmysly, a často má silný názor na věci, které prostě jasné nejsou a jen tak nebudou (a pan Lake, i když si to myslí, to svojí bizarní argumentací fakt nerozsekne). Četnost těchto tří skupin je zhruba vyrovnaná, kdo hledá radu v konkrétní věci pak vzhledem ke stylu prezentace Lakeových názorů stojí před nelehkým úkolem poznat, do které kategorie daná odpověď patří. Míra toho, jak moc mu v daném vláknu nemohou mnozí přijít na jméno (jak konstatuje se777 v příspěvku, na který reaguji) je vcelku dobrým indikátorem ...


« Poslední změna: 13 Dubna 2016, 16:46:25 od hh »
IP zaznamenána

jvms

  • Příspěvků: 192
    • Zobrazit profil

Přidám pár novinek a informací, co jsem zatím zjistil. Ze strany SBD je rekonstrukce schválená již delší dobu, ještě před tím, než jsem koupil onen družstevní byt. SVJ o tom bude teprve hlasovat dle svých stanov. Tak uvidíme. Rekonstrukci celkově řeší předseda SVJ, který jedná za SVJ i za SBD.

Včera proběhla informační schůzka, kde byli i zástupci realizační firmy, která prošla výběrovým řízením. Předseda SVJ vykřikoval, že se všechno vybourá a ti, co mají cokoliv jiného, než původní jádro, to budou platit jako vícepráce. To, že můj byt prošel rekonstrukcí schválenou družstvem a mám jádro obestavěné sádrokartónem jej prý vůbec nezajímá, ať se prý starám a stejně to mám na černo. Nehledě na to, že rekonstruci jsem nedělal já, ale předchozí majitel, to mohu doložit fakturami a předávacími protokoly. Dalším faktem je, že SBD při rekonstrukci neprovádělo kontrolní dny, takže ani nekontrolovalo, zda byly dodrženy podmínky rekonstrukce, které stanovilo (některé dodržené nebyly).

Takže, půjdu za svým domovním důvěrníkem, dlouholetým členem domovní samosprávy a vyžádám si od něj, kdo tedy rekonstrukci řeší a jak s ním oficiálně komunikovat. Po té pošlu (předám) dotyčné osobě (asi ten předseda SVJ) dopis, kde budu řešit věci uvedené zde na fóru gaychatu ;D

Proto bych rád požádal hh o radu a odpověď na několik otázek:
1. Podle odkazovaného § 2259 NOZ není potřebé mé povolení, pokud rekonstrukce proběhne bez většího nepohodlí pro nájemce. Máme 2 malé děti a rekonstrukce bude probíhat tak, že budeme min. 3 dny bez plynu (nemáme na čem vařit), přes den bez vody a WC. Z mé strany je to značné nepohodlí. Kdo to tedy rozhodne, jak velké to nepohodlí je a zda tedy potřebují mé svolení, jakožto nájemce bytu SBD?
2. Následující paragrafy NOZ ohledně vystěhování - kdo rozhodne o nutnosti vystěhování a náhrad a to zejména ve vztahu k povolení nájmece, které řeším v předcházejícím bodě.
3. Ve stavebních předpisech družstva je napsáno, že "Zadní sěna za WC musí být snadno demontovatelná". V povolení k přestvavbě bytu pro předchozího nájemce, který zajišťoval rekonstrukci, je napsáno, že jádro může bý ze sádrokartónu. A teď by mě zajímalo, kdo a jak definuje "snadno demontovatelné"? Všechno se dá snadno demontovat, záleží pouze na výkladu slova "snadno"  ;D Rozhodně tuto vícepráci neuznávám a nehodlám ji platit ze svého.
4. Z našich stanov SBD:
Člen družstva, který je nájemcem družstevního bytu, je povinen:
e) umožnit po předchozí písemné výzvě družstvu nebo jím pověřené osobě aby provedlo instalaci a údržbu zařízení pro měření a regulaci tepla, teplé a studené vody nebo odpočet naměřených hodnot,
d)    umožnit po předchozí písemné výzvě družstvu nebo jím pověřené osobě prohlídku a revizi nebo nezbytnou opravu technického vybavení a zařízení bytu,

Vztahuje se něco z toho na stoupačky? Pokud vím, tak byt končí (a to je uvedeno i ve smlouvě o převedu byto do osbního vlastnictví) na měřácích (vodoměr, plynoměr). A ve stanovách se píše o bytu. Další povinnosti sem nepíšu, jedná se jen o poplatky a členské záležitosti.
5. Byli jsme informováni, že si máme sami zakrýt např. podlahy atd a chránit si je tak před poškozením. Já se ve stavebnictví pohybuju dlouho a toto v žádném případě nehodlám akceptovat. Nemohu něco zakrývat, když neznám přesný technologický postup provádění a pracovní návyky pracovníků. Takže když něco zakryju a oni to stejně poškodí, tak to skončí na tom, že jsem si to zakryl špatně. Naopak běžná praxe je, že pokud tu budete něco provádět, tak si to sami zakryjte, aby jste něco nepoškodili. Jinak si to zaplatíte. Extrémní případ z naší firmy. Máme pracovníka, který téměř celoročně (i v zimě) chodí v sandálech. A druhý extrém - nácek, celoročně chodí v kanadách. Jak byste si zakriyli podlahu, když nevíte, kdo tam přijde? Proto si nácek sebou vozí vždy roli koberce a nidky s ním není v ničem problém.  8) Jak jim to omlátit o hlavu?

Závěrem: Nechci v rekonstruci dělat obstrukce. Zástupci stavební firmy mluvili rozumě, pokusí se všem se zrekonstruovanými byty vyjít vstříc a budou provádět obhlídky bytů a individuálně domlouvat postupy. Myslím si, že se nějak dohodneme. Ale po tom, co včera předvedl ten buzík z SVJ to je už hodně osobní a tím dopisem ho chci spíše trošku potrápit a přilít olej do ohně.

PS: Věděli jste, že při rekonstrukci bytu - nové rozvody elektro, vody, plynu, nové omítky a nahrazení umakartu sádrokartónem potřebujete vždy povolení stavebního úřadu? Jinak jste ti nejhorší gauneři, je to obecné ohrožení a může na vás přijít policie? Alespoň dle toho buzíka ze SVJ  :P

A dotaz na závěr za kolegu, který je dle mě v určitém právním vakuu: Leden 2014 - byt převeden do osobního vlastnictví, včetně stěny k jádru - na ni nejsou vázané žádné další podmínky ani ve smlouvě o převodu ani v katastru. Následně započala svévolná rekonstrukce v rozsahu uvedeném v PS. Srpen 2014 - dokončena rekonstrukce bytu a byt prodán mému kolegovi. Jaro 2015 - vzik SVJ v našem domě a přijetí stanov, kolega vstoupil do SVJ. A teď tvrdí: Podle smlouvy o převodu je stěna moje. Neváže se na ni žádné stavební omezení. V době rekonstrukce neexistovalo SVJ ani jeho stanovy a předpisy. Byt jsem koupil v dobré víře, že je vše v pořádku. Pokud tam chcete něco bourat, tak mi vše zaplatíte a nebo uvedete do původního stavu. Je v právu a má pravdu nebo ne?
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil

....Nechci v rekonstruci dělat obstrukce. Zástupci stavební firmy mluvili rozumě, pokusí se všem se zrekonstruovanými byty vyjít vstříc a budou provádět obhlídky bytů a individuálně domlouvat postupy. Myslím si, že se nějak dohodneme. Ale po tom, co včera předvedl ten buzík z SVJ to je už hodně osobní a tím dopisem ho chci spíše trošku potrápit a přilít olej do ohně.

Moje selská rada. Vykašlete se na buzíka a neztrácejte s ním čas. Spočítejte si kolik času tomu věnujete a vynásobte si to svojí hodinovou sazbou. Možná nakonec zjistíte, že boj je dražší než ústup. Jestli to je jak to popisujete, tak buzíka stejně nepotrápíte, budete trápit spíše sebe. Tohle není státní moloch proti kterému je nutno bojovat i za cenu vlastních ztrát. Soustřeďte se na domluvu se stavební firmou.
IP zaznamenána