30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: [1] 2 3 ... 6

Autor Téma: [LOST] Překročení 40+ v obci, zastaven, ztotožněn  (Přečteno 1803 krát)

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
[LOST] Překročení 40+ v obci, zastaven, ztotožněn
« kdy: 28 Srpna 2018, 18:31:47 »

25.10.2017 - Pyrát změřen (překročení cca o 55 km/h v obci), zastaven, ztotožněn
13.04.2018 - Pyrátovi doručen příkaz (5000 pokuta, zákaz řízení na 6 měsíců a samozřejmě 5 bodů), čímž bylo zahájeno řízení.
29.08.2018 - Ústní jednání. Zastavím se tam vybaven plnou mocí.

Nápad:

1. Vylákám z úředníka lhůtu na vyjádření ke spisu, budu požadovat předvolání fízlů jako svědků, přiložení návodu k Rameru, etc.
2. Pyrát sdělí úřadu, že 25.10.2017 měl od Pyráta půjčené vozidlo Číkus a že si Pyrát v autě zapomněl své doklady. Číkus se jimi prokázal fízlům.
3. SO mne předvolá k podání vysvětlení. Já se k překročení rychlosti i prokázání se Pyrátovými doklady doznám.
4. Jelikož už se blíží výročí přestupku, s dobrým time managementem by SO neměl stihnout zahájit řízení proti mně. (I kdyby náhodou stihl, záznam o podání vysvětlení nelze použít jako důkazní prostředek. Pak by stačilo vydržet do výročí příkazu a vmést mu to do ksichtu.)

Opomínám něco zásadního? Díky.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 201
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Překročení 40+ v obci, zastaven, ztotožněn
« Odpověď #1 kdy: 28 Srpna 2018, 19:10:36 »

Asi bych si dal pozor na vydavanim se za nekoho jineho... konkretni ustanoveni jsem nenalezl
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:Překročení 40+ v obci, zastaven, ztotožněn
« Odpověď #2 kdy: 28 Srpna 2018, 19:27:19 »

Já jsem to už řešil tady.

Nejvíc se přikláním k § 2 odst. 2 písm. a) zák. č. 251/2016 Sb., příp. písm. b), e), f). Jelikož to jsou přestupky s pokutou pod 100k, bude také promlčeno rok od spáchání.

Ve výše zmíněné diskusi to ještě také zasmrdělo §§ 180, 181 TZ, ale řekl bych, že v návaznosti na Rozhodnutí Nejvyššího soudu 11 Tcu 42/2001 to spíše nehrozí:

Jestliže z obsahu spisu se podává, že odsouzený měl u sebe originální cestovní pas jiné osoby, aniž do tohoto dokladu provedl jakýkoliv zásah, a tento použil způsobem a za účelem výše uvedeným, pak toto jednání nenaplňuje zákonné znaky žádné skutkové podstaty trestného činu podle trestního zákona České republiky.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:Překročení 40+ v obci, zastaven, ztotožněn
« Odpověď #3 kdy: 29 Srpna 2018, 16:40:48 »

Dnes (ne)proběhlo ústní jednání.

Ve složení Blondi a Číkus jsme se dostavili s asi šestiminutovým zpožděním na nařízené ústní jednání s Pyrátem.

Blondi vybavena plnou mocí od Pyráta, v plné moci výslovně dovoleno udělit plnou moc jiné osobě dle § 33 odst. 3 SprŘ.

Bohužel nahrávka stojí za prd, budu muset pořídit lepší nahrávací zařízení. Níže přepis co bylo rozumět:

(vcházíme do kanceláře)

Číkus: Dobrý den!
Soudružka Orgánka: Prosím vás jednání bylo 9:30 ano? Tak bych vás požádala, už podruhé, abyste ctili termín jednání, ano?
Blondi: Dobrý den!
...
SO: Prosím vás jako, vy jednání nařízené na dnešní den nemáte.
B: Jestli bych vám jako mohla sdělit v jaké věci jdu.
SO: Já mám teď nařízené jednání s Pyrátem, takže bych vás prosila, abyste opustila tuto místnost, ano? Pokud Číkus zastupuje Pyráta...
Č: Ne, Pyráta zastupuje Blondi.
SO: Takže Blondi tady zůstane, předá mi plnou moc a Vy opustíte tuto místnost.
Č: A já zastupuju Blondi.
...
(Blondi předává plnou moc)
...
B: Pyrát mne zmocňuje jako zástupce a ...
Č: a v souladu se správním řádem umožňuje aby zmocnila další osobu. Takže to funguje.
SO: (čte) Tato plná moc není plnou mocí pro celé řízení, ano?
SO: Takže já Vás žádám, abyste opustil, Vy nemáte plnou moc. Vy jste byl zmocněn toliko k tomu, abyste nahlédl do spisu. (dříve jsem byl nahlížet do spisu na základě plné moci)
Č: Ale mě teď zmocnila Blondi.
SO: Kde Vás zmocňuje?
B: Jestli bych mohla uvést ústně do protokolu...
SO: Vy mi nebudete uvádět nic do protokolu, ano? ... Vy opusťte tuto místnost, zastupuje tady Blondi.
Č: Ale tu zastupuju já na základě její plné moci udělené ústně.
B: Já mám právo zmocnit někoho dalšího.
SO: Vy nebudete, ano? Další zmocněnec tady nebude, ano?
Č: Bude.
SO: Nebude.
Č: Bude.
SO: Nebude. Dobře já zavolám vedoucího.
Č: Dobře.
SO: Takže prosím vás, já musím jít, opusťte tuto místnost, ještě jsme nezačali jednání, ano?
B: Poprosím tu plnou moc zpátky. (SO předává)
...
Odcházíme z kanceláře, SO zamyká, odchází pro nadřízeného.

Po pěti minutách se vrací bez nadřízeného, otevírá kancelář.
...
SO: Takže bych prosila Blondi.
(zvedáme se oba)
SO: Nebudete zmocňovat, substituční plná moc je toliko možná u advokáta, nikoliv u zmocněnce.
SO: Zavolám městskou policii.
Č: Tak zavolejte.
SO: Tak zavolám.
Č: Mimochodem ústní jednání bylo na 9:30, já Vás vyzývám, abyste ho příště zahájila včas.
SO: 9:36 jste se dostavili...
Č: ... a vy jste ještě nezačala
SO: 9:36 já už jsem vás ani neměla připustit k jednání, protože jste přišli pozdě.
Č: Vy jste přišla pozdě.
SO: Takže já volám městskou policii. Znova vyzývám Blondi aby vstoupila do jednací místnosti. Pokud do ní nevstoupí sama, volám městskou policii.
(vcházíme oba)
Č: .. mne zmocňuje k jednání dle § 33 odstavce 3 správního řádu...
B: Můžeme začít protokolovat?
...
Č: Už budeme začínat?
SO: Já vás žádám, abyste opustili oba dva místnost a vyčkali příjezdu městské policie.
Č: Takže dostaneme nějaký protokol že jsme se dostavili?
SO: Ne, nemůžete. Já jsem nezahájila jednání.
Č: Takže tím pádem si nás předvolejte jindy. Nashledanou!
SO: 9 hodin 36 ...
Č: Nashle, mějte se!
(odcházíme)

Tak jsem zvědav, jaký bude následující vývoj. Jestliže SO nařídil ústní jednání, pak je to ke splnění účelu řízení a uplatnění práv účastníků nezbytné (nebo § 80 odst. 2 zák. 250/2016 Sb.). Vydat rozhodnutí bez ústního jednání tak patrně SO nemůže. Ústní jednání v nepřítomnosti obviněného asi SO také spáchat nemůže, neboť nebyly splněny podmínky.

Nebo SO vyhlásí nový termín ústního jednání? To se vyloženě těšíme, zastavíme se ve stejném složení.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Překročení 40+ v obci, zastaven, ztotožněn
« Odpověď #4 kdy: 29 Srpna 2018, 20:25:01 »

Něco celkem podobného jsem před pár měsíci zažil v Hradci Králové. Mojí Blondi se nakonec podařilo zmocnit mne do protokolu, načež byla z jednání vykázána ještě než stihla protokol obsahující substituční zmocnění podepsat...
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:Překročení 40+ v obci, zastaven, ztotožněn
« Odpověď #5 kdy: 30 Srpna 2018, 00:48:48 »

kdo> Mělo to nějaké pokračování?
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Překročení 40+ v obci, zastaven, ztotožněn
« Odpověď #6 kdy: 30 Srpna 2018, 09:52:21 »

Minuly tyden jsme podavali odvolani. To, ze se moje Blondi ucastnila jako verejnost, kdyz jsem byl nucen pozadat o verejne jednani, a pozbyla tak moznosti zastupovat obvineneho, je jeden z odvolacich duvodu, na ktery celkem spoleham.

EDIT: Citace z odvolání:
Při jednání dne 4. 4. 2018 zmocnil zmocněnec do protokolu kdo jakožto substitučního zmocněnce pro vedení výslechů svědků. Správní orgán v protokolu přes zmocněncem zjevně projevený záměr zmocnit substitučního zmocněnce pouze pro určitý úkon rozsah zmocnění nepoznačil. Navíc se pokusil v rozporu s čl. 38 odst. 2 LZPS vykázat zmocněnce z jednání s tím, že nadále se může jednání účastnit pouze substituční zmocněnec. Zmocněnec se tak mohl jednání nakonec účastnit jen díky tomu, že substituční zmocněnec požádal dle § 49 odst. 3 SprŘ, aby ústní jednání bylo veřejné, čemuž pověřená úřední osoba po několika telefonátech (pravděpodobně svým kolegům) vyhověla. Je třeba zdůraznit, že zmocněnci tímto bylo znemožněno hájit práva obviněné, neboť se ústního jednání účastnil de facto jen jako zástupce veřejnosti.
« Poslední změna: 30 Srpna 2018, 13:20:06 od kdo »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:Překročení 40+ v obci, zastaven, ztotožněn
« Odpověď #7 kdy: 11 Září 2018, 12:12:25 »

Pyrát nalez ve schránce oznámení od pošty a poučení od úřadu, kde je uvedeno, že se jedná o rozhodnutí a číslo jednací, které je shodné s číslem jednacím příkazu (včetně čísla za pomlčkou, které by mělo určovat pořadové číslo listu spisu). V poslední den bude vyzvednuto.

Ještě se nabízí, že by Pyrát nahlásil ztrátu občanky a následně zásilku vyzvedl na ztracenou občanku, čímž by později šlo zpochybnit doručení. Má pošta možnost ověřovat platnost OP?
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Překročení 40+ v obci, zastaven, ztotožněn
« Odpověď #8 kdy: 12 Září 2018, 00:04:54 »

Má pošta možnost ověřovat platnost OP?
No těžko říci - na přepážce to někdy ťukají do PC a tam by k validaci možná mohlo dojít, ale podle mně nedochází, protože to by musel být dotaz do regisru a ten by pak měl být vidět ve výpise co chodí do DS. A já tam nikdy poštu že by se na mne dotazovala nemám. Pravada mohli by mít někde DB neplatných občanek a porovnat to s ní, ale nezdá se mi že by to tak bylo.
Spíš bych se bál kamerového systému na poště. - Takže raději s tou občankou poslat někoho jiného, nebo se trochu poupravit.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:Překročení 40+ v obci, zastaven, ztotožněn
« Odpověď #9 kdy: 12 Září 2018, 00:19:14 »

pk202> Děkuji. Tuhle tvrďárnu asi necháme na jindy. Pokud úřednice vydala rozhodnutí bez toho, aby proběhlo nařízené ústní jednání, mělo by to jít v prvním kole vyhrát na odvolačce. Tedy alespoň doufám.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Překročení 40+ v obci, zastaven, ztotožněn
« Odpověď #10 kdy: 12 Září 2018, 11:17:36 »

Spíš bych se bál kamerového systému na poště. - Takže raději s tou občankou poslat někoho jiného, nebo se trochu poupravit.

Asi není důvod.. riziko že úřad třebas po několika měsících osloví poštu a bude chtít kamerový záznam a pošta ho bude mít je minimální.. a stejně to nic neprokáže.. jen že člověk na záznamu je obviněnému podobný..
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:Překročení 40+ v obci, zastaven, ztotožněn
« Odpověď #11 kdy: 17 Září 2018, 19:21:43 »

Pyrátovi doručeno rozhodnutí. V plánu je samozřejmě (pro začátek blanketní) odvolání.

První postřehy:

1. Jak může SO1 ukládat pokutu a ZŘMV příkazem, když se jedná o rozhodnutí a navíc už byl jeden příkaz vydán a zrušen odporem? Navíc se ve výrokové části SO1 odvolává na § 90 odst. 1 PřesZ a § 150 SprŘ. (nestačí už toto na zrušení rozhodnutí u SO2?)

2. Proč by substituční plná moc měla být možná pouze při zastoupení advokátem? § 33 odst. 3 SprŘ to nepodmiňuje, navíc v plné moci bylo uvedeno "Zároveň zmocněnci výslovně dovoluji udělit plnou moc jiné osobě dle § 33 odst. 3 SprŘ."

3. Číkus a Blondi opustili jednací místnost na pokyn úřednice "Já vás žádám, abyste opustili oba dva místnost" a vyjádřili se ve smyslu, nechť je tedy SO předvolá na jindy.

4. SO projednal věc v nepřítomnosti obviněného, přičemž se odkazuje na § 80 odst. 4 PřesZ. Obviněný (resp. jeho zmocněnec) se dostavil a s konáním ÚJ bez vlastní přítomnosti nesouhlasil. Podmínky § 80 odst. 4 PřesZ tak IMHO nebyly naplněny. (nestačí už toto na zrušení rozhodnutí u SO2?)

5. Ještě jsem si všiml že rozhodnutí je v RZ vozidla PČR chyba - jeden znak je odlišný oproti RZ uvedené jinde (oznámení o přestupku od PČR, ověřovací list rameru). Že by měřili vozem pro který nemají platný ověřovací list? :-)
« Poslední změna: 17 Září 2018, 21:43:27 od Číkus »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Překročení 40+ v obci, zastaven, ztotožněn
« Odpověď #12 kdy: 18 Září 2018, 09:45:14 »

Formálně je to zprasek. Příkaz lze vydat v zásadě kdykoliv v průběhu řízení - není nutné, aby se jím řízení zahajovalo (je to pouze možné), není ani zakázáno rozhodnout příkazem opakovaně poté, co už byl předchozí příkaz odporem zrušen (je to sice neobvyklé, ale dovedu si představit situace, kdy by to dávalo smysl, např. by celou dobu nebylo pochyb o spáchání přestupku, ale obviněný by po prvním odporu doložil nějaké zásadní informace odůvodňující uložení nižšího trestu).

Zde konkrétně jde nejspíš o nezvládnutou práci s Ctrl-C Ctrl-V, podle podrobného odůvodnění a poučení o odvolání jde patrně o pokus o standardní rozhodnutí, podle výroku je to ale jednoznačně příkaz. O tom není vůbec žádných pochyb, je tam slovo příkaz, odkaz na příslušnou procesní úpravu (§ 150 SprŘ a § 90 PřesZ) a pochybnost nevyvolává ani nadpis Rozhodnutí, protože příkaz je také rozhodnutí (nejde o úplně jinou formu, jen zvláštní případ, viz např. společný nadpis nad § 148 SprŘ).

Takže bych jednoduše podal odpor a zvážil, zda z procesní opatrnosti raději zároveň i odvolání.

I v dalším to vypadá, že tam berou slušnej matroš, že nebyla úřednice nadšená z řetězení zmocněnců lze pochopit, že na místě plácne blábol je standard, ale aby něco, co je v příkrém rozporu se zákonným ustanovením (zde konkrétně citovaný § 33(2) SprŘ vs. tvrzení, že substituce je možná jen u advokáta) napsala i do rozhodnutí, na to je potřeba nadstandardní kombinace tuposti a bezstarostnosti.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:Překročení 40+ v obci, zastaven, ztotožněn
« Odpověď #13 kdy: 18 Září 2018, 10:53:29 »

hh> Děkuji. Myslel jsem si, že vydat příkaz opakovaně není možné, jak je vidět, myslel jsem si to špatně.

To mě ale přivádí k nápadu na takovou malou zákeřnost:

1. Obratem podat odvolání proti rozhodnutí s nějakou mizernou argumentací (nikoli blanketní). SO1 tak patrně předá odvolání vč. spisu k SO2.

2. Následně podat odpor proti příkazu, kterým se příkaz bez dalšího ruší (ale SO1 pravděpodobně nebude mít spis k dispozici). Jen je otázkou zda stačí ve lhůtě 15 dní (dle poučení) a nebo raději ve lhůtě 8 dní (dle zákona).

To by jim mohlo trochu zamotat hlavy. Nebo přehlížím něco zásadního?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Překročení 40+ v obci, zastaven, ztotožněn
« Odpověď #14 kdy: 18 Září 2018, 11:29:54 »

Variant je mnoho asi by je bylo potřeba detailněji promyslet. V zájmu obviněného obvykle je mít jistotu, že opravný prostředek byl uplatněn, tj. podat odpor v 8denní lhůtě a odvolání v 15denní. Samozřejmě z hlediska fun factoru či vytvoření co nejkomplikovanější pozice pro SO může optimální řešení vypadat jinak, ale vytváří to i větší nejistotu pro obviněného. Na druhou stranu, není-li prostor pro cílenou obranu (např. že se přestupek vůbec nestal či nejde spolehlivě prokázat), může být i rozmazání formálních problémů funkční taktikou, je ale třeba počítat s tím, že to všechno může SO poměrně snadno opravit.

Ke konkrétním možnostem.

1) podat odpor (v normální lhůtě pro odpor - zákon nespojuje s chybějícím či vadným poučením o odporu žádné přímé důsledky, což je IMHO mezera vyplnitelná analogickou aplikací § 83(2) SprŘ, ale na to nelze spoléhat a hlavně k tomu není důvod, když lze odpor podat včas) a odvolání jen z procesní opatrnosti (klidně do něj uvést, že jediným důvodem je právě procesní opatrnost s ohledem na poučení, které je ale samo o sobě nezákonné, protože neodpovídá § 150(3) SprŘ).

2) podat jen odpor a doufat, že SO1 půjde hlavou proti zdi a zkusí ho ignorovat či tu zjevnou chybu nějak hloupě pokrýt - to je ale pro obviněného nekomfortní vzhledem k zákazu řízení, protože jakmile si SO1 bude myslet, že ten zprasek je pravomocný, pošle ho domovskému ORP k zápisu do registru a bude-li obviněný řídit, říká si o problémy (bez ohledu na to, že by se následně nezákonnost postupu SO vyšla najevo)

3) podat něco, co nutně vyvolá proceduru podle § 37 - např. podat ve lhůtě 8 dní „opravný prostředek“ a v jeho těle poukázat na rozpor výroku a poučení a třeba to nějak podmínit, tedy že pokud šlo o příkaz, ať to je považováno za odpor, pokud nešlo o příkaz, za odvolání
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3 ... 6