30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Předvolání k vyřízení přestupku - 251/2016 Sb. zábor - stání na hlíně  (Přečteno 2579 krát)

aeiou

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil

Dobrý den,

Prosím o radu.

Auto stálo na hlíně, nasazena bota, pokuta zaplacena na místě nebyla, nic jsem nepodepsal, nejsem provozovatelem vozidla, přišlo mi předvolání k vyřízení přestupku. Moc zkušeností s tím zatím nemám. Co bych měl prosím udělat /nedělat dále? Mám tam chodit?

Příloha vložena

DĚKUJI VÁM
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil

Spíš předvolání k podání vysvětlení, ne? Přišlo to od úřadu, nebo je to nějakej žvást MP? Z kontextu předpokládám, že spíš od úřadu. Pokud to tedy bylo skutečně předvolání k podání vysvětlení, mělo by stačit podat vysvětlení písemně a to s jednoduchým obsahem - že jste na místo vozidlo nezaparkoval vy.

Mimochodem, přijde mi zajímavý, že si úřad předvolává Vás a nikoliv provozovatele. Skutečně jste se na místě nepřiznal? Nemůže existovat nějaký důkaz, že jste to tam zaparkoval vy? Opravdu by bylo lepší, kdybyste zveřejnil vycenzurovaný celý dokument, co vám přišel.
« Poslední změna: 20 Června 2021, 22:47:06 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

aeiou

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil

Děkuji za odpověď.
Jmenuje se to předvolání k vyřízení přestupku a poslal to magistrát. Dostavit se mám tedy na magistrát. Když se to řešilo na místě MP říkali, že když jsem to neřídil, tak to půjde na provozovatele, takže se taky divím, že to přišlo mě. MP si komunikaci se mnou nahrávala. Určitě jsme jim ale neříkal, že jsem to tam zaparkoval já. MP dala botu, protože je někdo zavolal, jinak by to neřešili.
Poslat něco písmeně už zřejmě časově nestihnu. Datovou schránku nemám.

V dokumentu už toho více není, jen to že to posílá odbor správní a že lze přestupek vyřídit pokutou zaplacenou na místě a že si mám přinést občanku.
« Poslední změna: 20 Června 2021, 22:58:07 od aeiou »
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil

No tak pokud nemáte problém s tím tam zajít a úředníkovi ústně a nekompromisně sdělit, že jste to tam vy prostě neparkoval, tak byste od toho měl mít pokoj.

Já osobně bych tam za normálních okolností zašel o něco dříve a nahlédl do spisu, nicméně musím přiznat, že si nejsem 100% jist Vaši pozicí (jestli jste oprávněn v této fázi nahlížet do spisu, když vlastně nejste (asi?) obviněný, ani provozovatel; ale tipuju, že by to neměl být problém, když se k tomu máte vyjádřit to máte vyřídit).

Alternativně, pokud Vám činí potíže to řešit face to face, tak můžete podání vysvětlení na papíře psané podat ten den na podatelně úřadu.

Působí to na mě, že to úřad prostě zkouší a nebo (a to je paranoidní a asi nepravděpodobný scénář) existuje nějaký kamerový záznam, či svědek. To je ale z mé strany pouze spekulace a nerad bych předbíhal.
« Poslední změna: 20 Června 2021, 23:06:32 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil

No to je pěkné, tady tomu prasečáku s příkazem na místě se nedá rozumět. Chápu to správně, že vás úřad vyzývá k tomu, abyste se dostavil a že s vámi vyřídí věc příkazem na místě? To je asi nějaká nová taktika. Tady ani nejde o vyjádření, z kontextu dopisu mi vyplývá, že z vás bude úřad dolovat přiznání a pak bude chtít vydat příkaz na místě. Při vší úctě z toho IMHO kouká víc pastí než to přinese užitku, nechodil bych nikam.

Nerozumím ale ani vašemu argumentu, že to nestihnete poslat písemně, to znamená co? Nařízeno je na zítra?

Edit: A k té pozici, ta mi přijde celkem atypická stejně jako zvolený postup, protože řízení zatím zjevně neběží. Přesto, pokud vás moc zajímá, co je ve spisu, máte titul k nahlédnutí. Ale nedělal bych v této fázi nic a čekal, co úřad vymyslí dál.
Pokud tam nepůjdete, nehrozí vám nic - jak říkám, můžete si leda uškodit, protože úřad z vás bude dolovat nějaké vyjádření (ideálně přiznání) a to je lepší poslat písemně a pohlídat si, jaké informace v něm úřadu poskytnete.
« Poslední změna: 20 Června 2021, 23:21:25 od IZS »
IP zaznamenána

aeiou

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil

...vyzývá k tomu, abyste se dostavil a že s vámi vyřídí věc příkazem na místě?
Ano, tak to chápu.

Nařízeno je na zítra?
Bohužel ano

IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil

Tak se na to s klidným svědomím vykašletě a nelezte tam. Vzhledem k tomu, že se nejedná ani o podání vysvětlení, tak Vám pořádková pokuta nehrozí ani v těch nejdivočejších úředníkových snech :)

Leda, že byste se tím chtěl vyloženě bavit a věděl, že se nenecháte chytit do pasti, nebo zviklat.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil

Tak bohužel... Já být vámi se hodím do klidu, nikam nechodím (viz. edit u mého předchozího příspěvku) a počkám, co z úřadu vypadne dál.

Eventuálně mě ještě napadá, že by se z toho dalo omluvit, kdy měl být přestupek spáchán?
IP zaznamenána

aeiou

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil

Děkuji za info :)
Údajný přestupek byl spáchat cca začátek května.
Do toho spisu mohu nahlédnout kdykoliv? Nebo je třeba se předem nějak ohlásit?
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil

Přestupek provozovatele z toho nebude a krása je v jednoduchosti:

Sděluji nadepsanému správnímu orgánu, že s poukazem na čl. 37 odst. 1 Usnesení předsednictva České národní rady č. 2/1993 Sb., o vyhlášení Listiny základních práv a svobod jako součásti ústavního pořádku České republiky, odpírám výpověď ve věci vedené pod spisovou značkou XXXXXXX.

Dovoluji si dále z procesní opatrnosti nadepsaný správní orgán upozornit na skutečnost, že jím definovaný skutek není podřaditelný pod tzv. objektivní odpovědnost provozovatele, neboť není splněna podmínka dle ust. § 125f odst. 2 písm. b) zák. č. 361/2000 Sb., zákon o provozu na pozemních komunikacích.

V dokonalé úctě

PIRÁT POZEMNÍ

Stačí poslat mailem bez el. podpisu a případně do pěti dnů potvrdit poštou.
IP zaznamenána

aeiou

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil

Děkuji Vám,

tohle by mi dávalo smysl napsat na žádost o podání vysvětlení. Mám to poslat v tomto případě, kdy se jedná o vyřízení přestupknu na magistrátu?
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil

Tak jako problém je, že vyřízení přestupku nic není. Je to jako kdyby si vás předvolávali k tomu, ať jim tam zacvičíte 20 dřepů. Nemá to žádnou oporu v zákoně, ani praxi (proto jsem se z počátku tak vyptával, jestli se opravdu nejedná o předvolání k podání vysvětlení). Strategie, kterou zvolíte, je na Vás. Jak strategie pana IZS, tak pana kdo , je více než legitimní a obě nejspíše nic moc nezkazí, ani nezlepší.

Pokud bude úředník aktivní, může ještě vyzvat k podání vysvětlení provozovatele, což je v podstatě to jediné, co v současné chvíli může a co by v současné chvíli dělat měl (vynecháme-li experimenty Prahy 10 s presumpcí viny provozovatele). A dovolím si amatérsky tvrdit, že to, jestli ho obešlete s výše uvedeným vzkazem na tom nic moc nezmění.
« Poslední změna: 21 Června 2021, 00:02:39 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

aeiou

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil

Děkuji Vám všem za rychlé a věcné odpovědi. Pro teď nemám dalších otázek.
Jen poslední: Mohu do spisu přijít nahlédnout kdykoliv v rámci úředního hodin?
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil

Údajný přestupek byl spáchat cca začátek května.
Tak v tom případě je omluva ze hry, dávala by smysl pouze v případě, že by se blížila prekluze.

Do toho spisu mohu nahlédnout kdykoliv? Nebo je třeba se předem nějak ohlásit?
Do spisu můžete nahlížet kdykoliv, jediným omezením je pro vás pracovní doba úřadu (tedy nikoli úřední hodiny). Nahlížení do spisu je tu věnovaná celá samostatná sekce, pokud byste se tam chtěl vypravit, tak doporučuji důsledně nastudovat, případně se před návštěvou na konkrétní nejasnosti doptat.
IMHO je ale v tuto chvíli zbytečné se s nahlížením zatěžovat - prostě proto, že to nepotřebujete: řízení neběží, ani v tuto chvíli nelze s jistotou říct, jestli úřad vůbec kdy zahájí, a pokud zahájí, tak budete mít dostatek prostoru pro nahlédnutí pak.

vyřízení přestupku nic není. Nemá to žádnou oporu v zákoně, ani praxi
Tohle není tak docela pravda, úřad se snaží o postup podle §§ 91 a 92 PřesZ, pro úředníka je to nejméně pracné řešení, protože nemusí sepisovat ani odůvodnění a obviněný si to nemůže ani rozmyslet (§ 150 odst. 5 SprŘ). Obviněnému samozřejmě nic nehrozí, pokud bude takovou výzvu ignorovat.

ani nezlepší.
Strategii pana kolegy kdo považuji za ultra bezpečnou, teoreticky zvyšuje pravděpodobnost, že úřad přestane otravovat. Možná by to chtělo trochu upravit současné situaci, jako "nedostavím se a dále odmítám cokoliv sdělovat s odkazem na ...".
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil

IZS > Děkuji za dovysvětlení. Co je příkaz na místě samozřejmě vím, myslel jsem to spíše tak, že tato procedura s názvem "předvolání k vyřízení přestupku", kterou úřad (nejspíš za běhu) vytváří "neexistuje". Měl jsem tam asi spíš napsat "předvolání k vyřízení přestupku" nic není. Strategii s popřením viny jsem navrhoval úplně z počátku, ale vzhledem k tomu, že pan aeiou později zmínil, že nemá DS ani e-podpis, tak je to asi zbytečně vynaložené úsilí.

Toto píšu ale hlavně proto, abych pana aeiou odkázal na Frank Bold poradnu, kde nalezne vše o nahlížení do spisu, včetně např. toho, že by měl v případě zamítnutí požadovat usnesení :) Určitě se hodí nastudovat do budoucna, i když z tohoto nejspíš nic nebude.
« Poslední změna: 21 Června 2021, 00:25:22 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.