30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Policejní kontrola po odpuštění zbytku zákazu se zahraničním ŘP  (Přečteno 1437 krát)

Pongo

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil

Zdravím,

13.10.2023 jsem prohrál za rychlost na 6 měsíců. Během čekání na rozhodnutí od krajského úřadu, jsem lišácky vyměnil ŘP na zahraniční (dočasné bydliště, čili povinnost).
15.1.2024 žádám o zkrácení trestu (cestička vyšlapaná, rozhodnutí+nabytí pravní moci ještě ten den)
Otázka zní.. co se stane, pokud mě zastaví PČR na kontrolní kontrolu a v systému bude viset platný zákaz, protože ouřada zareaguje až za týden vzhledem k tomu, že nebudu žádat o vrácení ŘP. Jak to bude vypadat v případě nehody? Je lepší si rozhodnutí a nabytí právní moci vytisknout a vozit s sebou? Bude mít vůbec nějakou výpovědní hodnotu?

Všem kteří mají něco věcného k tématu, díky!
« Poslední změna: 09 Ledna 2024, 20:42:01 od Pongo »
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 921
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontrola po odpuštění zbytku zákazu se zahraničním ŘP
« Odpověď #1 kdy: 09 Ledna 2024, 14:01:41 »

Pokud již neplatí ZŘMV. Můžete jezdit na zahraniční ŘP.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontrola po odpuštění zbytku zákazu se zahraničním ŘP
« Odpověď #2 kdy: 09 Ledna 2024, 14:43:58 »

Jenomže zrušení platnosti ZŘMV v popsané situaci není vyznačeno. To samo o sobě, pokud opravdu je pravomocně rozhodnuto o zrušení, není formální problém. Problém ovšem je, že při kontrolní kontrole toto není podstatné, resp. fízlové nemají jak (a proč) ověřovat, že sice vidí v systému platnost ZŘMV, ale řidič tvrdí, že je to jinak. Možná by pomohlo mít sebou nějaké pravomocné rozhodnutí, ověřené, ale na to dle mého taky hledět nemusí. Tedy, mohlo by se klidně stát, že řidičě zajistí, protože domněle maří úřední rozhodnutí. Samozřejmě, pak se řidič z toho dostane, pokud tedy neudělá extrémní botu, ale stejně to můžou být hodiny prudy s fízly na stanici a další věci kolem.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 921
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontrola po odpuštění zbytku zákazu se zahraničním ŘP
« Odpověď #3 kdy: 09 Ledna 2024, 18:16:01 »

Zrušení platnosti ZŘMV je nutno ověřit v evidenční kartě řidiče.
IP zaznamenána

Pongo

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontrola po odpuštění zbytku zákazu se zahraničním ŘP
« Odpověď #4 kdy: 09 Ledna 2024, 20:49:29 »

Tedy nejlepší možnost bude si opatrně zajet na úřad s rozšířenou působností, předložit rozhodnutí+nabytí právní moci s prosbou o propsání do rejstříku řidičů.
Otázku řízení se zahraničním ŘP nezpochybňuju, vím že můžu.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 921
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontrola po odpuštění zbytku zákazu se zahraničním ŘP
« Odpověď #5 kdy: 09 Ledna 2024, 21:16:56 »

Předpokládám, že ono rozhodnutí + nabytí právní moci budete muset vyzvedávat osobně na úřadu s rozšířenou působností. Ten předá informace do centrálního registru elektronicky. Když už je ta cestička prošlápnutá, tak snad nebude problém se zmínit o odeslání na registr v ten den.
IP zaznamenána

Pongo

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontrola po odpuštění zbytku zákazu se zahraničním ŘP
« Odpověď #6 kdy: 11 Ledna 2024, 08:18:09 »

Ono je v tom teď zamotaný ještě druhý problém. Krom ZŘMV visí v registru řidičů i pozbytí řidičského oprávnění - což není pravda. Na úřadě s rozšířenou působností pod který spadám jsem si to ověřoval, bohužel paní ouřednice absolutně neví která bije a plete si pojmy s dojmy. Tedy, že pokud mám zahraniční ŘP, nemohl jsem při pravomocném rozhodnutí o zákazu v ČR pozbýt ŘO, protože už jsem měl zahraniční ŘP, na který je vázané ŘO. Toto se do systému předpokládám dostalo takovou tou běžnou rutinou, protože jsem Čech, tak tam z automatu propsala i pozbytí ŘO.

Každopádně, byl jsem informaci ověřit na jiném úřadu, kde mi paní řekla, že je vše v pořádku, že vidí že mám zahraniční ŘP a tedy zápis o pozbytí ŘO je nesmyslný a je třeba ho změnit po vystavení nového rozhodnutí a nabytí PM. Otázkou je, jak moc budu muset na úřadu pod který spadám bojovat..

Nějaké nápady jak se bránit?
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 921
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontrola po odpuštění zbytku zákazu se zahraničním ŘP
« Odpověď #7 kdy: 11 Ledna 2024, 08:29:32 »

Žádost o opravu údajů v registru?
Ale řešil bych po NPM.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 653
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontrola po odpuštění zbytku zákazu se zahraničním ŘP
« Odpověď #8 kdy: 11 Ledna 2024, 12:20:18 »

Pokud jste ŘO v ČR pozbyl, tak nejste oprávněn řídit. Držba zahraničního ŘP vás k řízení v ČR neopravňuje a klidně se dál lakujte nějakou běžnou rutinou a automatickým propsáním a nesmyslnosti nějakého zápisu.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontrola po odpuštění zbytku zákazu se zahraničním ŘP
« Odpověď #9 kdy: 11 Ledna 2024, 12:38:45 »

+1

ŘO je to, co umožňuje řídit na nějakém území. Můžete mít teoreticky ŘO pro celou evropu vydaný jiným státem, k tomu ŘP, který to na první pohled dokládá (ale nezaručuje), nicméně na území ČR ŘO nemáte, protože jste ho z mnoha důvodů (vybodování, pravomocným rozhodnutím, ...) pozbyl. Stejně tak si někteří myslí, že tím, že neodevzdají ŘP můžou dál řídit po tom, co ho měli odevzdat, nebo mají ZŘMV, ale kartička jim přeci zůstala. Nemůžou, kartička jim pouze dává šanci, že se při kontrole nikdo nepodívá do registru.
IP zaznamenána

Pongo

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontrola po odpuštění zbytku zákazu se zahraničním ŘP
« Odpověď #10 kdy: 11 Ledna 2024, 12:44:06 »

Pokud jste ŘO v ČR pozbyl, tak nejste oprávněn řídit. Držba zahraničního ŘP vás k řízení v ČR neopravňuje a klidně se dál lakujte nějakou běžnou rutinou a automatickým propsáním a nesmyslnosti nějakého zápisu.

Můžete prosím rozvést?
příkládám časovou osu ještě jednou
29.05.23 - ŘP doručen na MěÚ poté skartace, čili jsem držitelem zahraničního ŘP (členského státu)
13.10.23 - prohra na 6 měsíců a zápis o neodevzdání ŘP a zároveň odejmutí ŘO orgán postupuje bězně, protože o výměně neví (řp jsem již neměl nebylo co odevzdat)
15.01.24 - měl bych dostat rozhodnutí o upuštění a NPM

Prošel jsem si snad vše co jsem mohl a z toho mi vychází: žádný členský stát nemůže odejmout ŘO, pokud není vydavatelem ŘP na který se ŘO váže - může pouze udělit zákaz, případně zabavit ŘP a ten poté odeslat do státu který jej vydal

Skutečně se snažím pochopit jak postupovat a to, že každý tvrdí něco jiného (včetně úředníků), není nápomocné.
Díky
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontrola po odpuštění zbytku zákazu se zahraničním ŘP
« Odpověď #11 kdy: 11 Ledna 2024, 12:51:55 »

ČR úřad Vám neodebral oprávnění vydané jiným státem, pouze Vám odebral oprávnění ho využít na území ČR (tedy neplatí akceptace ŘO vydaného jiným státem na dobu zákazu ZŘMV v ČR a na území ČR). Je to asi jako, když je cizinec vykázán z území ČR a má zákaz vstupu na určenou dobu. Tím, že do ČR nesmí není řečeno, že není občanem jiného státu, že nemá občanský průzkaz, ani, že se nemůže pohybovat jinde mimo ČR. Ale v ČR není vítán a porušením zákazu se vystavuje možnému postihu.

EDIT: A to je ještě otázka, jak by to bylo v případě, že jste zastaven v zahraničí a šlo by (popravdě nevím, jak to je, akceptace zákazů se snad řešila, stejně tak nějaký centrální registr, ale jak to je netuším) ověřit, že máte zákaz, protože sice máte ŘP jiného státu, ale na základě akceptace ŘO vydaného ČR v daném státu. Tedy, umím si představit, že by ani takový ŘP nebyl platný, protože podkladové ŘO je neplatné. Ale toto se při běžné kontrole dle všeho zatím neděje, nicméně, pokud by jste třeba způsobil nějakou nehodu...
« Poslední změna: 11 Ledna 2024, 13:16:51 od swenak »
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 653
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontrola po odpuštění zbytku zákazu se zahraničním ŘP
« Odpověď #12 kdy: 11 Ledna 2024, 13:51:08 »

Odpusťte si ta prohlášení o "běžném" postupu orgánově, či o tom, co neví, protože to není vůbec podstatné.
Byl-li vám vysloven v ČR zákaz činnosti (vy popisujete jako odejmutí ŘO), pak nesmíte tuto činnost v ČR vykonávat. Máte-li plastovou kartičku z Filipín či Marsu, je docela jedno. Jestli vám trest zákazu činnost nevypršel, či nebyl zbytek prominut, máte problém, bude-li v ČR řídit vozidlo.

S ohledem na sjednocující se legislativu EU bude brzy všechno jinak: https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20231127IPR15438/road-safety-ending-impunity-for-non-resident-drivers
« Poslední změna: 11 Ledna 2024, 17:47:17 od gumidos »
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 921
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontrola po odpuštění zbytku zákazu se zahraničním ŘP
« Odpověď #13 kdy: 11 Ledna 2024, 17:45:44 »

Pokud jste ŘO v ČR pozbyl, tak nejste oprávněn řídit. Držba zahraničního ŘP vás k řízení v ČR neopravňuje a klidně se dál lakujte nějakou běžnou rutinou a automatickým propsáním a nesmyslnosti nějakého zápisu.

Dovolím si nesouhlasit. V případě, že již ZŘMV pozbyl platnost. Může s platným ŘP z jiného státu (dle Haag, Ženeva) řídit i na území ČR.

Pokud je držiteli ŘO z jiného státu vystaven ŽŘMV v ČR tak po uplynutí doby může držitel platného ŘO řídit v ČR, bez nutnosti podstoupit opičárny typu DPV, přezkoušení, atd..
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 653
    • Zobrazit profil
Re:Policejní kontrola po odpuštění zbytku zákazu se zahraničním ŘP
« Odpověď #14 kdy: 11 Ledna 2024, 17:50:20 »

Hugo: nemyslím, ze jsem sděloval něco jiného…
IP zaznamenána