30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 ... 6 7 [8] 9 10

Autor Téma: [WIN] Rychlost D1 - Velke Mezirici  (Přečteno 14071 krát)

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání zástupce Helmuta
« Odpověď #105 kdy: 07 Září 2021, 09:28:43 »

Pomalu se blíží prekluze (i se započítáním soudního řízení):
29.7.2020 - vydano rozhodnutí SPRDEL
Žaloba: 3.2.-30.3.2021 (55d)
Promlčeno: 22.9.2021

Vzhledem ke skutečnosti, že SO by během 15 dnů snad už neměl mít šanci cokoliv stihnout, začínám pomalu chladit šampaňské.
IP zaznamenána

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání zástupce Helmuta
« Odpověď #106 kdy: 13 Září 2021, 10:19:42 »

Příští týden mám hodně práce, tak si plním domácí úkoly. V den výročí pošlu dva pozdravy:

Citace
Žádost o vrácení přeplatku na dani

S odkazem na ustanovení § 254 odst. 1 a násl. zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, tímto žádám o vrácení přeplatku, který mám u vašeho úřadu evidován a který činí XXXX,- Kč plus zákonný úrok ode dne XXXXX do zaplacení. Ke dnešnímu dni zákonný úrok činí XXXXX Kč.

Přeplatek vznikl, když jsem dne xxxxx uhradil městskému úřadu města Velké Meziříčí pod variabilním symbolem xxxxx pokutu ve výši xxxxx,- Kč za údajné spáchání přestupku a úhradu nákladů řízení pod variabilním symbolem xxxxx ve výši xxxxx,- Kč, celkem tedy xxxxx,- Kč, kdy bylo vedeno proti mně vaším správním orgánem správní řízení pod č. j. xxxxx, a v němž jsem byl protiprávně shledán vinným ze spáchání přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.

Rozhodnutí správního orgánu bylo, stejně jako rozhodnutí odvolacího orgánu o zamítnutí mého odvolání, zrušeno v rámci přezkumného řízení rozhodnutím Ministerstva dopravy dne xxxxx (č.j. xxxxx).

Na základě čehož vznikla městskému úřadu města Velké Meziříčí povinnost vrátit přeplatek.

S odkazem na výše uvedené důvody, žádám o vrácení částky xxxxx,- Kč a zákonného úroku ve lhůtě 7 (sedmi) dnů na můj účet č. xxxxx.

Citace
Žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti ve smyslu § 80 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád

Dne xxxxx bylo v rámci přezkumného řízení zrušeno rozhodnutí městského úřadu Velké Meziříčí (č.j. xxxxx), a to tak, že věc vrátil správnímu orgánu I. stupně prostřednictvím odvolacího správního orgánu k novému projednání.

Správní orgán do dnešního dne v této věci neučinil žádné další kroky ani nevydal rozhodnutí.

Ze shora uvedených důvodů navrhuji, aby nadřízený správní orgán:
1)   přikázal podle § 80 odst. 4 písm. a) správního řádu nečinnému úřadu, aby ve lhůtě 10 dnů učinil potřebná opatření ke zjednání nápravy, a to nejlépe vydáním rozhodnutí, nebo
2)   sám převzal věc dle § 80 odst. 4 písm. b) správního řádu a rozhodl bez prodlení namísto nečinného úřadu, nebo
3)   pověřil na základě § 80 odst. 4 písm. c) správního řádu jiný úřad ve svém správním obvodu urychleným dokončením správního řízení.
IP zaznamenána

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání zástupce Helmuta
« Odpověď #107 kdy: 22 Září 2021, 11:24:41 »

Dnes došlo k jistému promlčení přestupku, takže lze považovat za WIN, ale ještě před přesunutím do sekce ukončených případů bych počkal na to, jak se SO vyjádří k dokumentům (v předchozím postu), které jsem dneska poslal.

Pro rekapitulaci:
Přestupek spáchán: 30.9.2019
Prikaz SPRDEL: 15.6.2020
Rozhodnuti SPRDEL: 29.7.2020
Rozhodnutí odvolání: 9.12.2020
Žaloba podána: 3.2.2021
Přezkum (zrušení rozhodnutí): 3.3.2021
Usnesení soudu o zpětvzetí žaloby: 30.3.2021
Promlčeno: 22.9.2021


IP zaznamenána

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání zástupce Helmuta
« Odpověď #108 kdy: 30 Září 2021, 12:24:33 »

Mam otázku - SO mi nevrátil peníze na můj účet ve lhůtě, kterou jsem jim stanovil a ani se k tomu nevyjádřil. Je možné je dát rovnou k soudu nebo je potřeba je ještě upomenout nějakou předžalobní výzvou?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání zástupce Helmuta
« Odpověď #109 kdy: 30 Září 2021, 13:57:08 »

Těžko říct, DŘ je od 1.1.2021 novelizován a vše je jinak. Berte vše následující s rezervou, protože to nemám vyzkoušené v praxi a novelu a její důvodovou zprávu jsem jen prolétnul.

Chytil-li jsem správně časovou osu, důvodem vzniku přeplatku je, že tu bylo pravomocné a vykonatelné rozhodnutí, na základě kterého jste zaplatil pokutu, a to rozhodnutí pak bylo zrušeno. První otázka tak je, zda takový přeplatek má správce daně vrátit ex offo, nebo jen na základě žádosti podle § 155 DŘ, a v jaké lhůtě. Odpověď je IMHO v § 155b(4) DŘ, podle kterého má být přeplatek vrácen ze zákona do 15 dnů od zrušení (a mělo by to skutečně být do 15 dnů od právní moci přezkumného rozhodnutí, bez ohledu na to, kdy se to fakticky od nadřízených SO dozvěděl SO, který pokutu v prvním stupni vyměřil a inkasoval, jde totiž pouze o procesní, nikoliv kompetenční dělenou správu, tedy se neaplikuje odkaz na § 160 DŘ). To samozřejmě nebrání tomu žádost podat. U žádosti je lhůta 30 dní, ale pokud redundantně žádám o něco, co mělo být vráceno ex offo a dřív, platí ta dřívější lhůta. Nějaká vaše lhůta, kterou jste správci daně stanovil, bude asi bez účinku (dispozičním úkonem by snad mohlo být prodloužení zákonné lhůty, určitě ne zkrácení), ale jelikož ten přezkum je někdy z jara, patrně stejně není co řešit.

Další otázka je, jaké jsou opravné prostředky, pokud se SO nemá k vrácení, ať už na základě žádosti či ze zákona. V DŘ je obecný prostředek ochranny proti nečinnosti v § 38. O opatření lze požádat, pokud správce daně neprovedl ve lhůtě úkon. Nevím a jsem líný zkoumat, zda vrácení peněz je v tomto smyslu úkonem. Existuje ale ještě speciální prostředek a tím je námitka podle § 159 DŘ. Tu určitě použít lze (to plyne z odst. 6, sice mi není úplně jasné, zda mám k dispozici jen námitku, nebo si mohu vybrat mezi § 159 a § 38, ale je to fuk, protože § 159 DŘ na to jednak líp pasuje, ale hlavně je silnější). Je to opět principiální změna, do 31.12.2020 se např. o žádosti podle § 155 muselo v případě nevyhovění rozhodnout - pak se dalo bránit opravnými prostředky a následně žalobou proti tomuto negativnímu rozhodnutí, resp. proti nečinnosti, pokud správce nic nevrátil ani nerozhodl. Teď je změna, že se nevydává rozhodnutí, žadatel má o nevyhovění být jen vyrozuměn, a primární obranou je pak právě ta námitka podle § 159, o které už rozhodnutí musí být vydáno.

A ještě jiná otázka je, jak a kdy lze jít k soudu. Tedy konkrétně, zda je nutné např. námitku podle § 159 DŘ vyčerpat, a ať už ano či ne, zda žalovat na nečinnost, zásah či proti rozhodnutí (např. o té námitce). Tohle přiznávám nemám analyzované podrobně, ale určitě je funkční (i když možná ne jediná) cesta jít právě přes tu námitku a pokud jí nebude vyhověno, tak pak dát žalobu podle § 65 SŘS proti nepříznivému rozhodnutí o té námitce.
IP zaznamenána

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání zástupce Helmuta
« Odpověď #110 kdy: 30 Září 2021, 15:18:29 »

Děkuji moc za analýzu - moc mi to pomohlo. Pošlu tedy tu "námitku" a uvidí se.

Jsem docela zvědavý, jak se to vyvine.
IP zaznamenána

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání zástupce Helmuta
« Odpověď #111 kdy: 07 Října 2021, 10:18:12 »

Včera jsem obdržel reakci na svou "Námitku" s tím, že zaplacené peníze mi vrátí na účet, ale s úroky mám smůlu, protože "ve smyslu ustanovení § 251a odst. 2 daňového řádu se úrok nepředepíše a nevzniká povinnost jej uhradit, nepřesáhne-li v úhrnu u jednoho druhu daně u jednoho správce daně za jedno zdaňovací období nebo za jeden kalendářní rok u jednorázových daní částku 1000,- Kč."
 
Rozhodnutí zatím SO nevydal - jak dlouho musím čekat, než můžu podat nečinnostní žalobu?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání zástupce Helmuta
« Odpověď #112 kdy: 07 Října 2021, 11:15:58 »

Rozhodnutí zatím SO nevydal - jak dlouho musím čekat, než můžu podat nečinnostní žalobu?
Jaké rozhodnutí, ve věci samé, tj. náhradu za to, které bylo zrušeno přezkumem? Tady musíte nejdřív vyčerpat prostředek ochrany uvnitř veřejné správy, tedy konkrétně žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti podle § 80 SprŘ. Co tím přezkumem bylo zrušeno, jen rozhodnutí SO2, nebo i prvoinstanční? Na tom záleží, zda je nečinný SO1 či SO2 (žádost o opatření se pak posílá o patro výš).

Pokud jde o vracení přeplatku a úroky, tak rozhodnutí o námitce podle § 159 má sice formálně otřesnou úroveň a odůvodnění je jen prázdná slupka, ale na žalobu to asi není. Úroky pod 1000 se podle aktuální verze zákona nejspíš skutečně v režimu daňového řádu (včetně dělené správy) nevymáhají ani nevrací. Teoreticky by nějakou náhradu (konstruovanou podobně jako úrok) za dočasnou nemožnost disponovat těmi penězi šlo požadovat jako škodu způsobenou rozhodnutím podle OdpŠk, ale to už by byl čistě průzkům bojem pro nadšence, ekonomicky se to u částky pod 1000 nemůže vyplatit (ani v případě úspěchu, který zdaleka není jistý).
IP zaznamenána

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání zástupce Helmuta
« Odpověď #113 kdy: 07 Října 2021, 12:11:12 »

Zadost o uplatneni opatreni proti necinnosti jsem uz podal 22.9.

Podano bylo k SO2, protoze prezkumě bylo zrusene rozhodnuti SO1
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání zástupce Helmuta
« Odpověď #114 kdy: 07 Října 2021, 12:38:32 »

Aha. V tom případě je potřeba, aby byl tento prostředek "bezvýsledně vyčerpán" (§ 79(1) SŘS). Za takovou bezvýslednost se považuje i to, že nadřízený SO s reakcí na žádost eufemisticky řešeno nespěchá (neboli nejen že je nečinný žalovaný SO, ale i orgán, který to má řešit). Není to explicitně v zákoně, ale judikatura dovodila, že je třeba počkat aspoň 30 dní (tj. defaultní lhůtu podle § 71 SprŘ). Na fóru už to bylo víckrát, při troše hledání (ať už na fóru či přímo v právních databázích) by nemělo být složité to najít. V žalobě ale není nezbytně nutné to citovat, soud bude vědět, jen je třeba uvést a doložit, že žádost byla podána, kdy byla podána a že do podání žaloby už se nic nestalo.
IP zaznamenána

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání zástupce Helmuta
« Odpověď #115 kdy: 07 Října 2021, 13:46:40 »

Moc díky za upřesnění - já jsem si to myslel, že to tak je, ale nebyl jsem si jistý. Takže si nastavím upomínku na 22.10., kdy pošlu žalobu, pokud se nic nestane.
IP zaznamenána

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání zástupce Helmuta
« Odpověď #116 kdy: 08 Října 2021, 14:32:39 »

Dneska dorazilo usnesení o nevyřízení mé žádosti na vydání opatření proti nečinnosti (v příloze).

Trochu nechápu, co SO1 vymýšlí s onou nicotnosti usnesení a jaké další kroky bude činit, ale nezbyde mi asi nic jiného, než se nechat překvapit, protože spis mi nepošlou a přes půl republiky se mi trmácet nechce.

Tak trochu jsem naivně doufal, že to odloží, protože odpovědnost za přestupek zanikla, ale vypadá to, že si s nimi užiju ještě nějakou srandu...

Ještě mě napadlo, ačkoliv SO2 mou žádost zamítl, znamená to, že jsem vyčerpal všechny možnosti a třicátý den od podání mé žádosti o vydání opatření proti nečinnosti stále mohu podat nečinnostní žalobu, ačkoliv SO2 tvrdí, že SO1 nečinný není?
« Poslední změna: 08 Října 2021, 14:34:33 od OldSoldier »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání zástupce Helmuta
« Odpověď #117 kdy: 08 Října 2021, 15:29:31 »

Je to nějaké divné, tedy aspoň moje fantazie nestačí na to, co tam vygenerovali za usnesení poznamenané do spisu, že mají potřebu nechat si prohlašovat jeho nicotnost. Touto formou se dělají většinou nějaká zatimní procesní opatření, a lze je prakticky kdykoliv změnit či upravit jinak, tedy těžko může jít o překážku dalšího postupu v řízení (prohlášení nicotnosti klidně může proběhnout asynchronně, pokud to někomu připadalo důležité).

Zároveň řízení o prohlášení nicotnosti by mělo mít povahu plnotučného správního řízení vedeného ex offo, tedy především by mělo mít nějaké účastníky, a ti by měli být o jeho zahájení vyrozuměni (bez toho ani formálně nejde zahájit a už vůbec ne rozhodnout). A opět je mi záhadou, s kým tedy to řízení vedli, pokud ne s účastníkem podkladového řízení, ve kterém to nicotné usnesení bylo vydáno.

Vznesl bych na KÚ žádost podle § 36(2) SprŘ, aby mi poskytli informaci o tom řízení o prohlášení nicotnosti, a to v rozsahu opisu přezkoumávaného usnesení, rozhodnutí podle § 77 SprŘ a vysvětlení, proč jste nebyl účastníkem. Nebo chcete-li je naštvat, podejte zároveň podle § 28 SprŘ žádost o to, aby vám bylo přiznáno postavení účastníka tohoto řízení (budou o tom muset rozhodnout, bez ohledu na to, zda ne/postupovali správně).

Ohledně nečinnostní žaloby je to šedá zóna, trochu mi ta žádost a reakce na ni jako bezvýsledné vyčerpání dostupného prostředku přijde, ale asi bych nedával žalobu naslepo bez dohledání informací o tom tajemném nicotném usnesení. Kdyby ale SO1 nerozhodl dalších 30 dní (od doručení usnesení o neprovedení opatření proti nečinnosti), šlo by už IMHO o zjevnou bezvýslednost, a rozhodně není povinnost tu žádost podávat opakovaně ani to, aby její ne/vyřízení bylo v okamžiku podání žaloby "čerstvé".
IP zaznamenána

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání zástupce Helmuta
« Odpověď #118 kdy: 11 Října 2021, 09:17:48 »

Díky - zařídím se podle Vaší rady. Včetně toho §28.
IP zaznamenána

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání zástupce Helmuta
« Odpověď #119 kdy: 01 Listopadu 2021, 16:52:54 »

Tak bohužel účastníkem řízení jsem se nestal, rozhodnutí jsem si musel najít na úřední desce a spis mi neposlali (dokumenty v příloze).

Každopádně - na moji žádost o vydání opatření proti nečinnosti vydali usnesení (viz výše) 8.10.2021 - takže bych pomalu začal připravovat nečinnostní žalobu, kterou bych poslal, pokud se nic nestane, hned 9.11.2021.

IP zaznamenána
Stran: 1 ... 6 7 [8] 9 10