30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Odbočování doleva a sestřelení předjíždějícího motorkáře  (Přečteno 5954 krát)

pokutobijec

  • Příspěvků: 228
    • Zobrazit profil

https://youtu.be/3_Lr0D3ozRE?t=263

Zaujala mě část nejnovějšího videa od jehlárenské, resp. od jednoho z fanoušků. Řidič jede po hlavní a na křižovatce se chystá odbočit doleva - začne odbočovat a sestřelí motorkáře, který ho objíždí. V diskuzi to jehla komentuje, že vina je jak na straně řidiče auta, tak motorkáře. To jako fakt?  :o
IP zaznamenána

pokutobijec

  • Příspěvků: 228
    • Zobrazit profil
Re:Odbočování doleva a sestřelení předjíždějícího motorkáře
« Odpověď #1 kdy: 29 Dubna 2019, 08:45:57 »

Odbočování je upraveno paragrafem 21 ZPPK, kde v odstavci 5 je specifikováno:
Řidič odbočující vlevo musí dát přednost v jízdě protijedoucím motorovým i nemotorovým vozidlům, jezdcům na zvířeti, protijdoucím organizovaným útvarům chodců a průvodcům hnaných zvířat se zvířaty, tramvajím jedoucím v obou směrech a vozidlům jedoucím ve vyhrazeném jízdním pruhu, pro něž je tento jízdní pruh vyhrazen, a cyklistům jedoucím v jízdním pruhu pro cyklisty.

Ano, platí, že při předjíždění nesmí řidič ohrozit řidiče za sebou (par. 17 odst. 2), to ale není tenhle případ. Nikde nevidím povinnost hlídat si, jestli mě někdo nepředjíždí v křižovatce zleva.
Naopak, podle mě to zcela padá na motorkáře, viz par. 17, odst. 5, pís. e):
Řidič nesmí předjíždět, dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo podle odstavce 1 nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v tomtéž směru jízdy
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Odbočování doleva a sestřelení předjíždějícího motorkáře
« Odpověď #2 kdy: 29 Dubna 2019, 08:55:16 »

Mám pocit, že tady na fóru někdo stejný případ snad i řešil.
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Odbočování doleva a sestřelení předjíždějícího motorkáře
« Odpověď #3 kdy: 29 Dubna 2019, 09:32:59 »

Je to v § 21 odst. 1. Musí dbát zvýšené opatrnosti tzn. mj. čekovat zrcátka a nesmí ohrozit řidiče za sebou tzn. neodbočovat, když už ho teda zleva někdo nedovoleně bere. Když na tohle kašle, je tam s motorkářem na půl.
« Poslední změna: 29 Dubna 2019, 09:34:47 od iWarp »
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:Odbočování doleva a sestřelení předjíždějícího motorkáře
« Odpověď #4 kdy: 29 Dubna 2019, 09:41:36 »

§ 21
Odbočování
(1) Při odbočování na křižovatce nebo na místo ležící mimo pozemní komunikaci musí řidič dávat znamení o změně směru jízdy; při odbočování nesmí ohrozit řidiče jedoucí za ním a musí dbát zvýšené opatrnosti.
-------------------------------

Motorka nesmí předjíždět, pokud řidič dává znamení o směru jízdy, to je jasné. Ale v praxi víme, jak to chodí (proto na motorce nikdy nepředjíždím tam, kde se dá jakkoliv odbočit vlevo).
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 925
    • Zobrazit profil
Re:Odbočování doleva a sestřelení předjíždějícího motorkáře
« Odpověď #5 kdy: 29 Dubna 2019, 09:51:11 »

... Nikde nevidím povinnost hlídat si, jestli mě někdo nepředjíždí v křižovatce zleva ...
Samozrejme, ze si ridic pri odbocovani vlevo musi hlidat, jestli ho nekdo nepredjizdi v krizovatce.
§ 17 Předjíždění
...
   (5) Řidič nesmí předjíždět
      ...
      (f) na křižovatce a v těsné blízkosti před ní; tento zákaz neplatí
         ...
         3. na hlavní pozemní komunikaci,
...

Coz je tento pripad.

Nevime samozrejme, kdy pan plechovkar zacal blikat a kdy ho pan motorkar zacal predjizdet. Od toho by se melo odvijet, kdo z nich je ten 'debil', jak pan plechovkar trefne poznamenal po narazu.

         
« Poslední změna: 29 Dubna 2019, 09:57:25 od medved »
IP zaznamenána

Dýkej

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 370
    • Zobrazit profil
Re:Odbočování doleva a sestřelení předjíždějícího motorkáře
« Odpověď #6 kdy: 29 Dubna 2019, 12:39:33 »

No určitě blikal o 300% času dříve než bych blikal já ( podle zvuku to dával fakt s velkým předstihem)
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Odbočování doleva a sestřelení předjíždějícího motorkáře
« Odpověď #7 kdy: 29 Dubna 2019, 12:43:29 »

Jenže při rozdílu rychlostí ta motorka začala předjíždět až dávno po tom, co pán začal odbočovat.
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 350
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Odbočování doleva a sestřelení předjíždějícího motorkáře
« Odpověď #8 kdy: 29 Dubna 2019, 13:53:04 »

Těžko mohl chtít předjíždět, když byla auta v protisměru.
« Poslední změna: 29 Dubna 2019, 13:58:11 od urban.novak »
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 925
    • Zobrazit profil
Re:Odbočování doleva a sestřelení předjíždějícího motorkáře
« Odpověď #9 kdy: 29 Dubna 2019, 14:47:42 »

dk> ja si prave nejsem uplne jist, kdy tam cvakani blinkru pod tim ducduc ramusem zacne byt slyset.
opas> nemyslim si, ze by ta motorka zase jela tak rychle. Ale z toho nekolikasekundoveho zaznamu z predni kamery si to odhadovat netroufam.
urban.novak> to neni az tak uplne neobvykle, ze se motorka v pohode vejde mezi dve auta. Je tam prerusovana cara.

Nezastavam se ani jednoho, ani druheho. Muj nazor je ten, ze motorkar je jelito, protoze lezi na zemi. V dnesni dobe je jezdit na motocyklu v beznem provozu neco jako plavat mezi hladovymi zraloky s krvacejici nohou.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 029
    • Zobrazit profil
Re:Odbočování doleva a sestřelení předjíždějícího motorkáře
« Odpověď #10 kdy: 29 Dubna 2019, 14:52:48 »

Cvakání blinkru neprokazuje, že skutečně blikal levý zadní blinkr.
IP zaznamenána

gobuyit

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Odbočování doleva a sestřelení předjíždějícího motorkáře
« Odpověď #11 kdy: 29 Dubna 2019, 20:07:53 »

Mám pocit, že tady na fóru někdo stejný případ snad i řešil.

Ja jsem zase (na zaklade vyse zmineneho videa jsem si hledal, jak presne zni predpisy v tomto pripade), a nasel jsem tento rozsudek NSS https://www.codexisuno.cz/3Vh#!17 ktery resi velmi podobnou situaci. Auto v predu odbocuje, vse vypada v poradku (nic v protismeru, nic v zrcatkach dle vypovedi ridicky), a o par vterin pozdeji do auta boura 500 ccm motorka, ktera udajne ani nebrzdila. Auto zakaz rizeni na rok, pokuta 25 tisic a vzhledem ke zraneni ridicky motorky predpokladam, ze jako bonus jeste 7 bodu? Ale procital jsem to velmi rychle jen na mobilu.
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Odbočování doleva a sestřelení předjíždějícího motorkáře
« Odpověď #12 kdy: 29 Dubna 2019, 21:48:07 »

Cvakání není nic, máme judikát že řidič se musí kouknout do zrcátka, ale ne po celou dobu úkonu odbočování protože je nutný aby čuměl kam jede. Potom se nesmí předjíždět pokud je již zahájeno odbočování a to bude asi v tomto případě rozhodující. Pokud blikala (což samozřejmě z videa zjistit nejde ani náhodou), tak záleží na momentu, kdy motorkář začal předjíždět, jestli předtím nebo po tom. Dál se asi bude řešit zda motorkář mohl předvídat ... za mě mohl, protože vozidlo začalo zpomalovat a najíždět vlevo (tedy i bez blinkru lze čekaž že bude odbočovat)Jeho kolega na červený motorce (asi klíčovej svěděk?) to předvídal úplně v pohodě. Souhra náhod a chyb, stane se, za mě největší podíl na nehodě má motorkářova nepředvídavost, ale hodně bude záležet na tom co ostatní vypovídali.
« Poslední změna: 29 Dubna 2019, 21:50:04 od .qoyi »
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Odbočování doleva a sestřelení předjíždějícího motorkáře
« Odpověď #13 kdy: 29 Dubna 2019, 23:56:16 »

pro posudek staci rychlost mijejici motorky, ne? Zalezi na vypovedi ridice. Pokud prohlasi ze motorkare daleko za sebou videl, nicmene ocekaval ze jej predjede vpravo tak jak pravi zakon protoze mel pusteny blinkr doleva a pak se jiz venoval protismeru kteremu musi dat prednost tak je motorkar v haji.
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Odbočování doleva a sestřelení předjíždějícího motorkáře
« Odpověď #14 kdy: 30 Dubna 2019, 07:04:38 »

pro posudek staci rychlost mijejici motorky, ne? Zalezi na vypovedi ridice. Pokud prohlasi ze motorkare daleko za sebou videl, nicmene ocekaval ze jej predjede vpravo tak jak pravi zakon protoze mel pusteny blinkr doleva a pak se jiz venoval protismeru kteremu musi dat prednost tak je motorkar v haji.
A na to oba motorkáři vypoví že mu blinkr nefungoval a on bude naopak v horší situaci, protože o motorkářovi věděl a přesto mu nevěnoval dostatek pozornosti. Navíc pokud vezmeme v potaz místo, kdy se míjí vozidlo z výhledu s protijedoucím autem, tak musel mít motorkář rychlost a nebo musel akcelerovat těsně za vozem, každopádně vše bylo vidět ve zpětnym. I z reakce řidičky je patrný že se do zrcátka koukla, ale bohužel pozdě. To mělo prostě přijít dřív než vybočila a ne při vybočení se kouknout do zrcátka, natož ve chvíli kdy je protisměr naprosto volnej a já nehledam žádnou mezeru pro dokončení úkonu.

Bylo by asi hodně zajímavé vidět video od motorkáře, je taky možné že blinkr fungoval, ale on se věnoval jízdě a soustředil se na jiný věci a blinkr přehlédl protože mu nevěnoval pozornost, navíc nepředvídal. Kombinace několika chyb a pak to takhle dopadá.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.