30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: moje vozidlo a opilý řidič  (Přečteno 5014 krát)

kraplos

  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
moje vozidlo a opilý řidič
« kdy: 23 Prosince 2016, 12:14:03 »

Zdravím,
toto téma jsem zde nenašel, proto se omlouvám, pokud tu již je.
Můj dotaz nespočívá ve snaze řešit můj přestupek, ale ve snaze vyhnout se případným dalším tahanicím, které by mohly vzniknout při projednávání jiného přestupku.
Situaci bych popsal takto- jsem majitel vozidla, které řídil opilý řidič a zastavila ho hlídka. Při opakované dechové zkoušce se pohyboval v hranici nad 0,3 a pod 1 promili. Ve vozidle seděla i má manželka.
Ještě ten večer se ke mě dostavila hlídka PČR a na vše se ptali, mluvil jsem co nejméně, neudával jsem jména atp. Hlídka po mně vyžadovala dechovou zkoušku na alkohol, když jsem odmítl, vyhrožovali pokutou 25-50 000, tak jsem tedy dýchl.
Vozidlo je psané na mě a vlastnil jsem ho již před svatbou- toto je zajímalo.
Dle chyceného řidiče budeme pozváni k podání vysvětlení jak já,tak manželka.
Chci se zeptat, zdali nám hrozí postih za to, že řidič řídil moje/naše vozidlo, a případně jak se při podání vysvětlení chovat?
Můžeme odepřít výpověď, abychom nepoškodili svou osobu případně jeden druhého?
Děkuji
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:moje vozidlo a opilý řidič
« Odpověď #1 kdy: 23 Prosince 2016, 12:46:53 »

Jako provozovatel nesmíte svěřit řízení vozidla podnapilé osobě. Pokud jste ale vozidlo zapůjčil dříve, než dotyčný požil, ničeho protiprávního jste se nedopustil.

Moc mi není jasné, z jakého důvodu jste fízlům vůbec otevřel a následně se s nimi bavil a dokonce i dýchal.

Odepřít výpověď samozřejmě můžete.
IP zaznamenána

Natean

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
Re:moje vozidlo a opilý řidič
« Odpověď #2 kdy: 23 Prosince 2016, 12:53:17 »

Znalejší me jistě doplní.  Za prvé, vysvětlení můžete odmítnout podat, což je Vaše právo. Řeknete jim něco ve smyslu "v této věci odmítám podat vysvětlení". Žádné osoby blízké apod, nezamotávejte se do toho.

Za druhé, nepíšete, jestli jste něco nadýchal Vy doma, každopádně i kdyby ano, tak oni musí prokázat, že jste i řídil, jak to udělají, když Vám dávali dýchat bůhví jak dlouho potom doma, to nevím. Mohl jste se napít kdykoliv později. Tohle má jednu výjimku, kdybyste se účastnil jako řidič dopravní nehody, tak se pak napít nesmíte. Opět, asi nejlepší je jim prostě nic neříkat.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk

IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:moje vozidlo a opilý řidič
« Odpověď #3 kdy: 23 Prosince 2016, 14:50:15 »

Policajti se buď chovali úplně nesmyslně, nebo chybí nějaký podstatný kontext. Pokud při kontrolní kontrole byl zjištěn alkohol na úrovni přestupku (a nebylo v tom nic jiného, např. nehoda, auto hlášené jako kradené, zastavené krátce poté, co stejným typem vozu poblíž byl sražen Bouchal atp.), tak nedává žádný smysl, proč by měla policie něco dalšího prošetřovat, prostě to sepíšou a předají na úřad.

Pokud jde o zákaz svěřit řízení osobě, která je pod vlivem, tak to se týká jen řidiče (srov. § 5(2)(d) ZPPK), nikoliv provozovatele (srov. § 10(1)(b,c) ZPPK). Tedy by to dávalo smysl jen v případě, že by PČR měla nějaké indicie, že vlastník to vozidlo předtím řídil a předal jej někomu, o kom věděl, že požil. Pokud jde o jiné osoby (např. manželku, která by se nechala někým odvézt, přestože věděla, že je ovlivněn, či o to dokonce požádala), tak to ještě cca 1/2 roku není postižitelné, jde-li jen o přestupkové hodnoty alkoholu (pozor, u TČ to problém je, protože taková osoba může být stíhána za účastenství).

Každopádně momentálně je zbytečné radit - měl jste ty policajty vyrazit nebo jim neotevírat, pokud jste jim už něco navykládal, tak žádnou dodatečnou nepřipravenou akcí už to nezlepšíte. Teď musíte vyčkat, co se stane, a teprve pak vše vyhodnotit a volit další postup.
IP zaznamenána

icu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 337
    • Zobrazit profil
Re:moje vozidlo a opilý řidič
« Odpověď #4 kdy: 23 Prosince 2016, 15:39:53 »

S policií se nebavíme. Starší a obecnější: Mlčeti zlato. A obávám se, že jste opět přidal další důkaz pro tato tvrzení.

K již napsanému to zkusím shrnout z jiného pohledu. PČR si musela zjistit, kde bydlíte, zvednout se a dojet/dojít za vámi. Jinými slovy - PŘIPRAVILI SE NA VÁS. k vám se dostavili ten den večer, o dechové zkoušce řidiče vozu jste asi informován byl, nicméně vy osobně jste nic neprovedl, přišli bez jakéhokoliv ohlášení a v době, kdy úřední návštěvy obvykle nechodí. Jinými slovy - ZCELA ZÁMĚRNĚ A PODLE VÁM UPŘELI MOŽNOST SE PŘIPRAVIT, ABY SAMI ZÍSKALI VŮČI VÁM NAVRCH. Řečeno slovy Mirka Dušína - to je nečestné a nesportovní.

Takže nikoliv za trest (o ten se vám s největší pravděpodobností postará soukolí PČR a SO), ale abyste si to všichni pořádně vryli do paměti, napište si každý 100x:

1. S policií se nebavíme. 2. Na základě č. 37 LZPS odmítám v této věci podávat vysvětlení.

A dovětek: A modlete se, aby řidič neřekl cokoliv, z čeho by PČR či SO mohli nabýt dojmu, že jste mu vozidlo svěřil a věděl jste o jeho alkoholu. Jemu to nijak nepomůže, ale vám to může docela zavařit. A také mám pocit, že zde nějaká podstatná informace chybí. Že by totiž ausgerechtet nyní, kdy PČR blokuje Pařížskou, jela hlídka řešit takto postavenou věc, to se opravdu, ale opravdu nezdá.
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:moje vozidlo a opilý řidič
« Odpověď #5 kdy: 23 Prosince 2016, 16:48:13 »

Policajti se buď chovali úplně nesmyslně, nebo chybí nějaký podstatný kontext......
Na mě to působí dojmem, že dodatečně zjistili něco k tomu řidiči, co je nepotěšilo (hledaná osoba, falešné doklady, doklady někoho jiného, bezdomovec, předchozí neřešená nehoda, získali podezření, že se jednalo o Vás ....) a snažili se to dohnat post actum. V každém případě platí, co napsali předpisálkové = pasivita, nicnevysvětlovat a reagovat až na to, co vymyslí. 
IP zaznamenána

kraplos

  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
Re:moje vozidlo a opilý řidič
« Odpověď #6 kdy: 23 Prosince 2016, 17:14:28 »

Všem děkuji za odpovědi.
Pokud jde o zákaz svěřit řízení osobě, která je pod vlivem, tak to se týká jen řidiče (srov. § 5(2)(d) ZPPK), nikoliv provozovatele (srov. § 10(1)(b,c) ZPPK). Tedy by to dávalo smysl jen v případě, že by PČR měla nějaké indicie, že vlastník to vozidlo předtím řídil a předal jej někomu, o kom věděl, že požil. Pokud jde o jiné osoby (např. manželku, která by se nechala někým odvézt, přestože věděla, že je ovlivněn, či o to dokonce požádala), tak to ještě cca 1/2 roku není postižitelné, jde-li jen o přestupkové hodnoty alkoholu (pozor, u TČ to problém je, protože taková osoba může být stíhána za účastenství).
Toto je odpověď na otázku, která mě tížila nejvíc a to, že v nějaké bláhové naději na vrácení papírů řekne "ona mi řekla, ať ji odvezu" a tím začnou tahanice se ženou, potažmo se mnou, jakožto s vlastníkem/provozovatelem. Něčím podobným se oháněl. Pravdou však je, že se hlídka nestarala, kdo ve voze je/není, kdo pro auto přijel a jak se to vyřešilo...fouklo se, papíry pryč a hotovo.
IP zaznamenána