30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zrychlení správního řízení  (Přečteno 5794 krát)

Kryten

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Zrychlení správního řízení
« kdy: 14 Července 2016, 23:34:05 »

Zdravím.

Mám asi netradiční problém. Rád bych urychlil postup úřadu  ;D
Po rozhodnutí orgánu jsem podal odvolání na kraj, bohužel opožděně, takže zatím je to pravomocné. Na kraji to již sedí skoro půl roku a nic z nich nepadá. Pokud to přeci jen hodí úřadu na hlavu, tak do prekluze to nestihnou, což by pro mne bylo fajn. Pokud úřad podrží, podnikl bych další kroky. Ale potřebuji nějaké rozhodnutí. Samozřejmě raději bych kladné pro mne, tak je zas nechci moc prudit, ale spát na tom nemusí ;)
Dá se je nějak pobídnout ke cvalu?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Zrychlení správního řízení
« Odpověď #1 kdy: 14 Července 2016, 23:57:31 »

Obecným prostředkem k urychlení činnosti veřejné správy je opatření proti nečinnosti podle § 80 správního řádu - stačí dát podnět nadřízenému orgánu.

Pokud jste podal opožděné odvolání, tak si ale moc nepomůžete. I o tom opožděném odvolání by měli vydat rozhodnutí, ale to nic nemění na tom, že původní rozhodnutí je a zůstává pravomocné. Opožděné odvolání by kraj měl automaticky posoudit jako podnět k provedení přezkumného řízení, pokud úřad neshledá důvod k jeho zahájení, měl by to s uvedením důvodů sdělit.

Ty vaše další kroky by mě dost zajímaly. Kromě přezkumu patrně není žádná standardní cesta, jak to pravomocné rozhodnutí odstranit. Lhůta na žalobu je pryč a stejně by z důvodu nevyčerpání opravných prostředků nebyla přípustná.
IP zaznamenána

Kryten

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Zrychlení správního řízení
« Odpověď #2 kdy: 17 Července 2016, 13:12:10 »

Díky za odpověď.

Já myslel, že i když je to opožděné, tak to kraj může shodit ze stolu a pak jsme zase na začátku.
Takhle to nezní moc dobře.

Další kroky nemám, chtěl jsem je probrat tady v závislosti na tom, co mi napíšou z kraje. Vůbec jsem nevěděl, že tyhle stránky existují, tak jsem to rozjel špatně.


IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Zrychlení správního řízení
« Odpověď #3 kdy: 17 Července 2016, 14:21:57 »

Když je odvolání opožděné, tak je logicky napadené rozhodnutí již pravomocné. Pro řešení situace, že se nadřízený orgán dozví, že existuje nějaké sice pravomocné, ale nezákonné rozhodnutí, existuje právě přezkumné řízení. Při splnění podmínek by měl nadřízený orgán opožděné odvolání posoudit právě jako podnět k provedení přezkumu. Finta je v tom, že to udělat může ale provedení přezkumného řízení si nelze nijak vynutit. Takže asi nebude problém odhadnout, jak se k tomu nejspíš kraj postaví, není-li v tom napadeném rozhodnutí nějaký opravdu zásadní průšvih.

Existuje ještě obnova řízení (k řešení situace, že dodatečně vyjdou najevo nějaké nové skutkové okolnosti a důkazy). To ale ve vašem případě nejspíš taky nehrozí, protože by to bylo přípustné jen v případě, že jste takové argumenty nemohl uplatnit v odvolacím řízení.

Kromě přezkumu a obnovy ještě existuje možnost prominutí zmeškání lhůty a navrácení v předešlý stav, to ale taky vyžaduje prokázat náležité důvody a též to značně závisí na libovůli orgánu. Navíc by to bylo nutné udělat zároveň s tím odvoláním, nikoliv dodatečně.

Závěr je, že nějaké cesty k odstranění pravomocného rozhodnutí sice existují, ale podat odvolání pozdě není zkrátka nejlepší nápad.
« Poslední změna: 17 Července 2016, 14:25:09 od hh »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:Zrychlení správního řízení
« Odpověď #4 kdy: 12 Ledna 2017, 22:03:06 »

Také potřebuji zrychlit (resp. prošťouchnout) správní řízení, tak píši sem.

K SO 1. stupně podáno odvolání včas, ale už 2.5 měsíce ticho po pěšině. Mám důvodné podezření, že se SO 1. stupně pokusí celý případ uhrát do ztracena (už prohrál a nechce se mu zbytečně pracovat), tak si nejsem jist, zda to visí na SO1 nebo na odvolacím orgánu. Komu v takovém případě směřovat podnět? Díky.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Zrychlení správního řízení
« Odpověď #5 kdy: 13 Ledna 2017, 02:08:45 »

2.5 měsíce na rozhodnutí o odvolání je brzy. Ověřit, zda bylo odvolání a spis postoupeno SO2 můžete např. tím, že na jeden z těch úřadů zajdete nahlížet, případně že tam, kde si myslíte, že spis není, pošlete avízo, že dorazíte nahlížet pozítří v 9.00 a zda by mohl být spis připraven. Nebo si tam prostě zavoláte. Trváte-li na formálním postupu, tak se na stav řízení můžete dotázat žádostí podle § 36(2) SprŘ.

Žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti musí směřovat proti odvolacímu orgánu (SO2), i kdyby ve skutečnosti nečinný byl SO1 (srov. NSS č. j. 2 As 198/2015-20 ze 4. 11. 2015). Formálně by se tedy musela žádost podle § 80(3) SprŘ podat SO3 (nadřízený SO2, typicky nějaké ministerstvo), i když zde by bylo více než vhodné se předtím neformálně obrátit přímo na SO2 nebo mu alespoň ten ministerský bonz poslat na vědomí.
IP zaznamenána

Lexx

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 295
    • Zobrazit profil
Re:Zrychlení správního řízení
« Odpověď #6 kdy: 13 Ledna 2017, 08:29:25 »

Doporučuji telefonát s "výhrůžkou", že bude-li SO dále nečinný, tak podáš opatření proti nečinnosti. Však ono se něco začne dít :-)
Též mám na kraji jeden případ, který prekluduje v březnu, ale to nechci. Na kraji mi bylo sděleno, že spis obdrželi 21. 12., takže koncem ledna se jim opět ozvu a trochu je popostrčím.
IP zaznamenána