30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Výzva k oznámení provozovatele vozidla  (Přečteno 5725 krát)

filshave

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Výzva k oznámení provozovatele vozidla
« kdy: 20 Prosince 2015, 14:26:51 »

Zdravím.

Mám poměrně zajímavý (počítám, že nepříliš obvyklý) případ.

Od roku 2012 používám auto svého otce (který je dlouhodobě v Americe).
Podařilo se mi 14.10. spáchat přestupek v Kladně (parkování na zákazu stání, zřejmě).
Po mé dlouhodobé nepřítomnosti jsem ve schránce nalezl (touto dobou už po reakční době) "Výzvu k oznámení provozovatele vozidla", doručenou toliko fikcí.

V příloze dopis, je z něj zřejmé o co se jedná.

Pojistníkem je toliko moje matka, kterážto jest taktéž dlouhodobě v Americe.

Moje poznatky (nula právních zkušeností a omezené povědomí):
1. Existuje oznamovací povinnost na změnu provozovatele, takže můj (otcův) fail.
2. Ptají se na současného provozovatele vozidla, kterým byl v minulosti spáchán přestupek. Nedá se to prodloužit o tuto dobu?

Děkuji za jakoukoliv radu, kvůli komplexnosti problému je pro mě zatím nejjednodušším řešením se (hřích) napráskat.
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k oznámení provozovatele vozidla
« Odpověď #1 kdy: 20 Prosince 2015, 14:48:47 »

Osobně bych se na to vybodnul a nic jim neříkal, btw. mi to přijde jako dobrej trik, jak se vyhnout pokutě  ;D
« Poslední změna: 20 Prosince 2015, 14:51:19 od plikous »
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k oznámení provozovatele vozidla
« Odpověď #2 kdy: 20 Prosince 2015, 19:18:41 »

To není úplně špatná situace, jen je ji třeba trochu poladit. Práskáním se o můžete připravit o výjimečnou výhodu a možná si také způsobit dost komplikací. Nakonec někdo neznámý může to auto používat neoprávněně, bez vědomí majitele. Nový silniční zákon se správním deliktem provozovatele byl přijat až v roce 2013, a to už byl asi majitel mimo.

Správný postup závisí na několika detailech.
a) máte trvalé bydliště v místě doručování Vašim rodičům ? Mají tam i oni trvalé bydliště ?
Vycházejme z předpokladu, že jste neměl žádnou možnost se s dopisem seznámit a také mohl být už 10. v pořadí od různých úřadů
b) čím se prokážete, když budete kontrolován (máte nějakou Plnou moc k používání ?)
Mohli by to auto exekučně zabavit, pokud provozovatel (IČ) již neexistuje
c) matka platí pojištění osobně nebo to děláte Vy jejím jménem ?
Je díky tomu pro úřady kontaktní osobou, která by to měla vědět
d) s rodiči spolupracujete nebo Vás tu nechali s autem na holičkách ?
e) mají v úmyslu někdy v blízké době přijet ?
Mohli by je zadržet na hranicích za účelem podání vysvětlení. Kdysi jsme to zažil u jedné přítelkyně, účetní firmy v likvidaci, která změnila bydliště a byla pro finanční úřad nedostupná. Asi by to ale muselo být nejprve v trestněprávní rovině (ujetí od nehody s důsledky apod. ).

Mělo by se vyřešit :
1. antidatované prohlášení majitele (IČ), že auto je předáno k užívání - Vám, nějaké Vám blízké osobě bez ŘP, jiné fyzické nebo právnické osobě, nejlépe cizinci z EU (předáno k užívání neznamená, že jste řidič)
2. vytvořit smlouvu o smlouvě budoucí, že v případě nevrácení půjčky .......... do ............. bude auto převedeno na ........... . Vytečkovaná místa lze později vyplnit. Jedná se zástavu proti dluhu (zástava)

IP zaznamenána

msk

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k oznámení provozovatele vozidla
« Odpověď #3 kdy: 21 Prosince 2015, 12:13:04 »

Mohli by to auto exekučně zabavit, pokud provozovatel (IČ) již neexistuje

Jak? Provozovatel != majitel. Nemozu predsa exekuovat majetok niekoho ineho, nie?
IP zaznamenána
automaticky mi tykaj

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k oznámení provozovatele vozidla
« Odpověď #4 kdy: 21 Prosince 2015, 15:08:30 »

Mohli by to auto exekučně zabavit, pokud provozovatel (IČ) již neexistuje

Jak? Provozovatel != majitel. Nemozu predsa exekuovat majetok niekoho ineho, nie?

Jenže je tu problém, že, pokud chápu dobře, majitel, tedy firma neexistuje. Zanikla nebo něco podobného. Pak nemá auto majitele/provozovatele a pro ouřadu je to dost problém.
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k oznámení provozovatele vozidla
« Odpověď #5 kdy: 21 Prosince 2015, 16:21:04 »

Jak? Provozovatel != majitel. Nemozu predsa exekuovat majetok niekoho ineho, nie?

Pokud budou mít v systému hafo nezaplacených výměrů, tak to k exekuci dojde a klidně se zabaví, ať se majitel o majetek přihlásí. Nemusí to být nutně exekuce, stačí institut zajištění.

http://obcanskyzakonik.justice.cz/smluvni-pravo/konkretni-zmeny-v-obecne-casti/zajisteni-a-utvrzeni-dluhu
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k oznámení provozovatele vozidla
« Odpověď #6 kdy: 21 Prosince 2015, 18:33:54 »

Já bych viděl pro úřad problém v tom, že nelze vydat rozhodnutí na někoho, kdo prokazatelně neexistuje.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k oznámení provozovatele vozidla
« Odpověď #7 kdy: 21 Prosince 2015, 18:40:56 »

Je tu sice možnost "zabrání věci" ale nejsem si jistý zda lze "zabrání věci" použít při SprDelu.
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k oznámení provozovatele vozidla
« Odpověď #8 kdy: 21 Prosince 2015, 18:50:10 »

Vymáháním pohledávek státu jsou pověřeny finanční úřady event. celní správa. Není problém, zadat do systému pokyn policii zajistit auto dlužníka (provozovatele), ať už je jím kdokoli. Auta bez majitele jsou jako zbraně mimo kontrolu, to systém nemá rád.
IP zaznamenána

msk

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil
Re:Výzva k oznámení provozovatele vozidla
« Odpověď #9 kdy: 26 Prosince 2015, 19:08:00 »

No dobre, to vsetko chapem ked provozovatel je zaroven majitel. Ale pokial auto vlastni Jozko Mrkvicka, ale provozovatel je John Doe sro, ktora v medzicase zanikne?
IP zaznamenána
automaticky mi tykaj