30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Exekuce  (Přečteno 3440 krát)

TendYx

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Exekuce
« kdy: 23 Července 2020, 19:37:51 »

Dobrý den.
Koupil jsem auto a po měsíci mi přišel dopis od exekutora, že bývalý majitel je v exekuci a že se exekuce vztahuje i na auto, které nesměl prodat a že mám předložit kupní smlouvu o koupi auta.
Hned jsem na exekutorský úřad volal a řekl jim můj problém a tam mi jen řekli, ať jim nafotim a pošlu kupní smlouvu na email. Už je to měsíc od doby, kdy jsem jim to poslal a ještě nikdo neodpověděl. Chtěl bych auto prodat a pořídit si lepší. Mám na to právo ? Je to přeci můj majetek a auto je napsané na mě.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Exekuce
« Odpověď #1 kdy: 23 Července 2020, 20:28:04 »

Pokud vyjdu z občanskoprávních znalostí, tak registr motorových vozidel je ryze veřejnoprávní evidence, tzn. nepřesahuje do soukromoprávní sféry. Protože se nejedná o veřejný seznam, zejména není na evidenční stav vázáno skutečné vlastnické právo a nevidím tedy jediný důvod, proč by se do takového registru měly zapisovat exekuce či jiná omezení vlastnického práva, protože zde nelze uplatnit princip materiální publicity, což je důvod, proč se věci týkající se vlastnického práva do veřejných seznamů zapisují (samozřejmě to lze jen u věcí, které jsou ve veřejných seznamech zapsané, například většina nemovitostí).

Rozhodný bude podle mě okamžik zahájení exekuce na vozidlo vs. okamžik uzavření kupní smlouvy, proto chtěli ofotit kupní smlouvu. Nicméně už se to zde nejméně jednou řešilo, zkuste hledat.

Edit: pokud exekuce probíhá podle exekučního řádu, tak z §§ 44 a 44a vyplývá, že povinný nesmí nakládat se svým majetkem na základě vyrozumění, které mu má být doručeno nejpozději s prvním exekučním příkazem. Bude tedy záležet na tom, jestli povinný jednal v rozporu s tímto vyrozuměním či nikoliv - pokud ne, tak je právní jednání platné (uzavření kupní smlouvy) a auto je vaše.

Edit2: Beneji mezitím svůj příspěvek s odkazem smazal, proto ta reakce na registr nyní nedává takový smysl, ale nechám ji tu.
« Poslední změna: 23 Července 2020, 21:08:10 od IZS »
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Exekuce
« Odpověď #2 kdy: 23 Července 2020, 23:54:18 »

Přesedlal jsem na PC, takže se můžu trochu více rozepsat.

To, co jsem psal výše k registru motorových vozidel, se bohužel aplikuje i na vás. To znamená, že byť jste k vozidlu evidován jako vlastník, nezakládá vám to žádná majetková práva. Převod vlastnického práva k vozidlu je realizován již prostřednictvím kupní smlouvy (pokud nebylo ve smlouvě ujednáno jinak), nikoli zápisem do registru. Evidenční stav vás proto před exekutorem neochrání.

K samotnému uzavření kupní smlouvy. Jak jsem psal, záleží na tom, za jakých podmínek byla kupní smlouva uzavřena. Exekutor z toho, co píšete, zjevně vychází z toho, že vozidlo bylo zahrnuto v nějakém exekučním příkazu. V předchozím příspěvku jsem zmínil situaci, kdy smlouva byla sjednána platně, nyní k situaci, pokud byla sjednána neplatně, tj. povinný = prodávající neměl oprávnění se svým majetkem nakládat (a nakládal).
V takovém případě se dle § 44a odst. 1 exekučního řádu jedná o relativně neplatné právní jednání, tj. jeho (ne)platnost závisí na tom, jestli oprávněný, exekutor nebo přihlášený věřitel vznese námitku neplatnosti. Pokud k tomu dojde (což pokud vymáhané pohledávky není možné dostatečně uspokojit z ničeho jiného nastane), je kupní smlouva mezi vámi a povinným neplatná. Jelikož je vozidlo zatížené exekucí, tak půjde k exekutorovi a prodávající by vám měl vrátit peníze, ovšem pokud je v exekuci, nejspíše budete muset vymáhat rovněž soudně, protože peníze již s největší pravděpodobností nemá, nebo vám je nedá.

Běžela tu diskuse o rozebrání auta v podstatě na díly (samozřejmě k tomu došlo předtím, než vám přišel dopis od exekutora), čímž se sice vyhnete zabavení, ale zároveň s autem nemůžete jezdit, takže je to vesměs patová situace.
Edit: Bohužel už je to zřejmě tak dávno, že se mi ji nedaří dohledat, nicméně navazující OT koverzace byla asi toto.
« Poslední změna: 24 Července 2020, 00:05:46 od IZS »
IP zaznamenána

TendYx

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Exekuce
« Odpověď #3 kdy: 24 Července 2020, 00:22:58 »

Děkuji za odpověď.
Klidně vám mohu zaslat dopis od exekutora a kupní smlouvu, jestli by jste z toho poznal víc.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Exekuce
« Odpověď #4 kdy: 24 Července 2020, 00:27:38 »

Auto prodané osobou, proti které je vedena exekuce, se tu už řešilo. Není to pro laika úplně jednoduchá materie. Velmi záleží na tom, v jaké fázi exekuce vám bývalý vlastník (dále jen BV) auto prodal, a jak konkrétně postupoval či ještě bude postupovat exekutor.

Jsou totiž (minimálně) tři možnosti. Buď k prodeji došlo ještě před zahájením exekuce, pak, pokud jinak vše proběhlo standardně, jste vlastníkem a exekutor ani věřitelé BV na vás nemůžou. Chcete-li auto prodat, nic vám nebrání.

Nebo se BV pokusil něco z auta vyrazit až poté, co exekutor rozhodl o prodeji konkrétního auta. Pak je kupní smlouva absolutně neplatná, vy si jen myslíte, že jste vlastník. Až se exekutor o auto přihlásí kvůli jeho prodeji, nezbyde vám, než ho vydat, a vnitřně byste se měl rozloučit i s penězi, které jste za něj zaplatil (ty sice můžete vymáhat po BV, ale budete na konci fronty).

No a je tu i třetí možnost, že k prodeji došlo už po zahájení exekuce a za účinků tzv. generálního inhibitoria (tj. zákazu dlužníka nakládat s majetkem), ale ještě předtím, než exekutor postihl konkrétní věc. Pak jste se sice stal vlastníkem, ale záleží na exekutorovi, jestli se neplatnosti prodeje dovolá (má na to 3 roky, pokud se to tedy už nestalo). Pokud auto prodáte a následně se vůči vám a BV exekutor dovolá neplatnosti prodeje, nebude to pro vás mít přímé následky (auto už tak jako tak není vaše, na peníze za něj utržené si exekutor nesáhne), ale mohl by je po vás chtít z titulu bezdůvodného obohacení ten, komu jste auto prodal. Taktické by bylo prodat auto někam na Ukrajinu, na díly atp., aby bylo vyloučené, že na něj ještě exekutor fyzicky dosáhne, a že se následně bude kupec hojit na vás. Ale pozor, toto připadá v úvahu opravdu jen v případě, že zatím je auto vaše, tedy že nešlo ze strany BV o porušení speciálního inhibitoria, a že se zatím exekutor vůči vám relativní neplatnosti nedovolal (což se dělá nejčastěji tím, že vám doručí exekuční příkaz postihující auto, kde je dovolání se neplatnosti jeden z bodů výroku).
IP zaznamenána

TendYx

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Exekuce
« Odpověď #5 kdy: 24 Července 2020, 00:36:02 »

Bývalému majiteli jsem volal a zkoušel jsem se s ním dohodnout. Ten mě ale ujišťoval, že sice exekuci má, ale nevěděl o tom, že mu chtějí zabavit auto. Údajně mu prý ani nepřišel žádný dopis, ani u něj exekutor nebyl, takže nevím.
Kdyžtak kdyby jste se v tom nějak vyznal, tak pán má přidělené číslo exekuce - 31 EXE 11281/2017-10 (Okresní soud Litoměřice)
« Poslední změna: 24 Července 2020, 00:37:56 od TendYx »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Exekuce
« Odpověď #6 kdy: 24 Července 2020, 02:04:25 »

No, podle spisovky je exekuce vedená od října 2017. Kdy došlo k prodeji auta, a co přesně vám poslal exekutor?

Jinak, tohle fórum není občanská poradna ani advokátní kancelář, a řešení exekucí je dost mimo zdejší zaměření. Tím vás nevyháním, jen předcházím zklamání - abyste nečekal, že vám někdo na základě té spisovky či dalších podkladů dodá řešení na klíč.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 658
    • Zobrazit profil
Re:Exekuce
« Odpověď #7 kdy: 24 Července 2020, 07:15:53 »

Já kromě VIN a nájezdu kilometrů prověřuji i prodávajícího.
https://ispis.cz/lustrace - nechci dělat reklamu, ale tohle funguje i z mobilu. Cena 30,- nebo 60,- dle typu platby. Jiní zprostředkovatelé chtějí i 200,-
IP zaznamenána

František Dobrota

  • Příspěvků: 363
    • Zobrazit profil
Re:Exekuce
« Odpověď #8 kdy: 26 Července 2020, 15:35:12 »

Nejsmutnejsi na tom je fakt, ze se exekutor snazi zahojit na cloveku ktereho zmetek v exekuci podvedl, ten co je v exekuci je vysmaty a v podstate mu nic nehrozi. Reseni zde zaznelo, doporucuji jednat urychlene dokud exekutor nevyslovi namitku neplatnosti. Budto na dily nebo vyvoz mimo EU. S provozovanim v cesku se rozlucte. Nebo jeste jedna varianta, pokud ma exekuci jen jednu, muzete uhradit jeho dluh a naklady na exekuci primo exekutorovi a auto vam zustane. Pokud ma tech exekuci vice, tak i kdyby jste uhradil castku prvnimu exekutorovi, muze se prihlasi o to auto jiny exekutor.

Dalsi moznost pokud je byvaly majitel kontaktni se s nim 'domluvit' na vraceni auta a zaplacene castky.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Exekuce
« Odpověď #9 kdy: 28 Července 2020, 11:31:01 »

ten co je v exekuci je vysmaty a v podstate mu nic nehrozi.

Já myslím že to jednání ..nechat si zaplatit za auto které nemůžu prodat.. je podvod a hrozí za to vězení.
Zejména jestli kupní smlouva byla z nějaké šablony a je tam prohlášení že auto není předmětem exekuce.
IP zaznamenána