30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Darek k dospelosti: exekuce!  (Přečteno 2624 krát)

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Darek k dospelosti: exekuce!
« kdy: 11 Ledna 2021, 09:05:01 »

Trochu OT, ale pekne to demonstruje zrudnost tohoto systemu:

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/detske-dluhy-exekuce-novela-zadluzeni.A210105_111806_domaci_knn

Protoze za 10-lete dite (!) nebyl kdysi v nemocnici zaplacen regulacni poplatek ve vysi 90Kc, ceka holku po dovrseni plnoletosti exekuce na 16 tisic! Ne, nejde o pripad z nake stredoafricke krajiny. Tohle se deje v Ceske republice...
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Darek k dospelosti: exekuce!
« Odpověď #1 kdy: 11 Ledna 2021, 12:49:56 »

Tak  úplně nejzákladnější je to, že z 90CZK vznikne 16000 CZK. To jako ZA CO ???!!!! Napsání a odeslání upomínky doporučenou poštou dejme tomu do 100CZK (50 práce 50 odeslání) takže mi někdo chce říct, že té dívce poslali 159 upomínek ?
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Darek k dospelosti: exekuce!
« Odpověď #2 kdy: 11 Ledna 2021, 13:03:19 »

Tak ono na to je snad paušál a možná to je něco staršího, mám za to, že se právě pro toto měnil zákon, aby se nestávalo něco podobné, ale je to pár let. Byly firmy, co odkoupily podobné pohledávky, nebo s nemockicí měly smlouvu a pak šly po dlužnících.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Darek k dospelosti: exekuce!
« Odpověď #3 kdy: 11 Ledna 2021, 16:16:11 »

Za co... Jako každá správná instituce hospodařící s veřejnými prostředky to nejspíš postoupili k vymáhání firmě, která z dlužníka stáhne kůži...
IP zaznamenána

Rudá Zmije

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 103
    • Zobrazit profil
Re:Darek k dospelosti: exekuce!
« Odpověď #4 kdy: 11 Ledna 2021, 19:31:37 »

Prisernost, ze se to deje dodnes. Ja jsem se kratce po dovrseni 18 let dockal exekuce 21.000 CZK kvuli tomu, ze rodice za mne nekdy v predchozich letech 1x nezaplatili rocni poplatek 150 CZK za odpady v obci (odkud jsme byli davno odstehovani, a ja jsem si zmenil i trvale bydliste). Uz jsem nekolikrat cetl, ze by nejaka novela mela tyhle absurdity zrusit, ale ocividne se to deje stale...
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 753
    • Zobrazit profil
Re:Darek k dospelosti: exekuce!
« Odpověď #5 kdy: 11 Ledna 2021, 22:11:11 »

za dluhy dětí by měli odpovídat rodiče
ať si to pak řeší v dědictví

argumentem exekutorů je, že pak by malé dluhy nikdo nevymáhal
myslím, že časem by se určitě někdo našel  8)
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Darek k dospelosti: exekuce!
« Odpověď #6 kdy: 11 Ledna 2021, 22:29:07 »

Argumenty zlodějů mne nezajímají.  Já jsem pro aby se i malé dluhy platily a aby věřitel nebyl krácen, al ať tedy věřitel (nebo ten komu to postoupí) dostane nahrazeny SKUTEČNÉ náklady na SKUTEČNÉ vymáhání dluhu a ne tyto nesmyslné automatismy.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:Darek k dospelosti: exekuce!
« Odpověď #7 kdy: 11 Ledna 2021, 22:38:28 »

Argumenty zlodějů mne nezajímají.
Jako (unter)fízlů, úředníků, soudců, exekutorů? :-)
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Darek k dospelosti: exekuce!
« Odpověď #8 kdy: 11 Ledna 2021, 22:40:07 »

pjesně
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Darek k dospelosti: exekuce!
« Odpověď #9 kdy: 11 Ledna 2021, 22:43:52 »

Ja jaksi porad tim svym selskym rozumem nemuzu pochopit, jak dite muze neco dluzit, kdyz nemuze vydelavat a tedy ani nic platit. Co se tyce placeni, nema zadnou paku na rodice. A ve veku nakejch 10 let jeste mozna ani nechape, co je to manipulacni poplatek, nebo poplatek za odpad.

Co je tohle za bananistan? To je jako potrestat cloveka za to, ze nekdy byl dite...
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Darek k dospelosti: exekuce!
« Odpověď #10 kdy: 11 Ledna 2021, 22:57:13 »

To je jako potrestat cloveka za to, ze nekdy byl dite...
Pssssst, ctou to tady.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil
Re:Darek k dospelosti: exekuce!
« Odpověď #11 kdy: 12 Ledna 2021, 07:25:32 »

Á pan JUDr. Volopich. Holt provoz paní Mgr. Verešové je drahý.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Darek k dospelosti: exekuce!
« Odpověď #12 kdy: 12 Ledna 2021, 07:47:27 »

No ta problematika je obšírná, ale např. při pracovněprávních vztazích nezletilých může stejně tak vzniknout dluh na sociálním či zdravotním pojištění, pokud dítěti vznikne povinnost k účasti.
Co taky nechápu je, jak se na tom může nabalovat X dalších firem... Prostě další patro Kocourkova.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Darek k dospelosti: exekuce!
« Odpověď #13 kdy: 12 Ledna 2021, 09:18:34 »

Mícháme tu víc témat dohromady (dítě obecně jako subjekt soukromoprávních vztahů, dětské dluhy a exekuce, vymáhací byznys ...), ale zajímá-li někoho čistě technicky, jak z dluhu, jehož jistina je kladná nula, je ve finále x tisíc, jde o převážně o kumulaci nákladů jednotlivých fází řízení, konkrétně

* náhrada nákladů nalézacího řízení (SOP z návrhu na nalézací řízení, advokátovi protistrany odměna dle tarifu plus náhradový paušál za každý úkon, náhrada za cesty k soudu, plus DPH, jde-li o plátce)
* náklady exekuce (odměna exekutora, náhrady za cesty k úkonům, hotové výdaje)
* náhrada nákladů oprávněného v exekučním řízení (exekutorovi sice stačí ze strany oprávněného dodat vykonatelný titul a jednoduchý návrh, ale využije-li oprávněný k podání návrhu či k nějakým dalším úkonům v exekučním řízení advokáta, má právo na náhradu nákladů podle podobných pravidel jako v nalézacím řízení)

Článek na iBabiš jsem nečetl, nesmyslů tam bývá podobně jako slov. Tyhle automatické náklady při obvyklém běhu všech fází řízení (dlužník/povinný zcela pasivní, věřitel ve všech fázích zastoupen a udělá přesně ty úkony, které jsou uznatelné pro účely náhrady nákladů) dlouho vycházely tak, že z dluhu 1 Kč to vygenerovalo cca 18 k. Od té doby ale došlo k mnoha změnám, ať už přímo z pera zákonodárce s pro-dlužnickou motivací, či k zásahům ÚS (zrušení paušální přísudkové vyhlášky, problematika formulářových žalob) a v současné době už to je zlomek. Nalézací řízení je skoro zadarmo (SOP za návrh na EPR 400 Kč, přísudek limitovaný výší jistiny - všechny dluhy typu poplatků za popelnice, pokut ze socky, z knihovny, regulačních poplatků atp. jsou žalovány jako formulářové žaloby), exekuce je za 3000 Kč plus nějaké stovkové paušální náhrady za úkony, a na formálním zastoupení oprávněného v exekučním řízení už se toho taky moc netrhne. S ubývající kořistí přestává fungovat symbióza institucionálních věřitelů, exekutorů a advokátů, nefungují ani v období hojnosti běžně využívané prvoplánové triky (jako např. jednu stokorunovou pohledávku společnosti věřitel s.r.o. rozdělit a postoupit jako 100 korunových pohledávek společnostem věřitel N s.r.o. pro N=1..100 s týmž jediným společníkem, které si to pak žalovaly a vymáhaly "nezávisle").

O tom, co je shnilé na vymáhacím byznysu, dlouhodobě píše docela dobře Pecina. Problém není ani tak v tom, jak jsou dluhy vymáhány, ale že jsou vymáhány neexistující dluhy.
IP zaznamenána

Lys

  • Příspěvků: 78
    • Zobrazit profil
Re:Darek k dospelosti: exekuce!
« Odpověď #14 kdy: 12 Ledna 2021, 13:34:33 »

Exekuční byznys si prosadila v parlamentu, podobně jako kdysi sníženou daň za lehké topné oleje, lobbistická skupina. Na rozdíl od zmíněné kauzy, kde teklo ze státního, však díky exekucím spousta lidí přišla o domov a veškerý majetek.
Z údivem zjišťuji z příspěvku pana hh, že se snad našla po letech ruka, která těm státem podporovaným loupežníkům přiškrtila přítok.
IP zaznamenána
"Každej nemůže bejt chytrej. Ty hloupí musej dělat výjimku, protože kdyby byl každej chytrej, tak by bylo na světě tolik rozumu, že by z toho byl každej druhej člověk úplně blbej."