30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 ... 7 8 [9] 10

Autor Téma: Datová schránka  (Přečteno 34831 krát)

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #120 kdy: 29 Června 2023, 12:51:16 »

...tak doručeno nemají.

Pokud DS vybral, tak mají doručeno.  Pouze by neměli doručeno fikcí po 10 dnech, ale až ve chvíli kdy se do "špatné" DS uživatel přihlásil.
« Poslední změna: 29 Června 2023, 12:53:25 od pk202 »
IP zaznamenána

DJManas

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #121 kdy: 29 Června 2023, 20:15:20 »

Patrně jste přehlédl vyjádření pana hh. Pokud úřad vystupuje jako orgán veřejné moci (vrchnost) má povinnost doručovat do DS. Pokud jde o nějaké nájemní vztahy mezi Vámi a městem, tato povinnost neplatí.
Ale o případné exekuci (návrhu na vydání platebního rozkazu, atd.) byste už z DS věděl.

Já ho pochopil, jenom jsem se snažil vysvětlit proč co a jak. Jako ajťák nejsem moc dobrý v komunikaci, hlavně té psané.


Citace
Pokud již otevřete pošťákovi, tak stačí sdělit, že daná osoba není doma a nemůže převzít.
Díky!
IP zaznamenána

DJManas

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #122 kdy: 29 Června 2023, 20:16:56 »

[...] Mě nějak nejde o to, abych se něčemu vyhýbal, ale chci, aby se mnou stát komunikoval elektronicky, když už jsem si DS zřídil (ono je to i pohodlnější, když teda odhlédnu od toho, jak je to uživatelsky "přítulné").
Píšu to sem při každé příležitosti (jako Cato o zničení Kartága) - prvním krokem je pořídit si všechny typy DS...

Díky, srozumitelné, zařídím se. Neříkám podle všeho, ale skvělé náměty.
IP zaznamenána

DJManas

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #123 kdy: 29 Června 2023, 20:24:07 »

mám onu "povinnou" DS PFO
přesto mi do ní FU poslal výměr daně z nemovitosti, která je na FO
jediné, co je stejné, je DIČ a RČ  >:(

neobstruoval jsem, protože by si to stejně strhli z nadměru....

Tady bych Vám mohl říci, jak k tomu došlo. Ono FÚ vidí, že máte datovku, ale ADIS, nebo jak se ta DOSová příšera od IBM jmenuje nezobrazí, jestli se jedná o schránku OSVČ, nebo soukromou a prostě to pošle kam to pošle. Úřednice, prý, nemají jak zjistit, kam to posílá. (Tohle mi bylo řečeno, když jsem řešil poslední daňové přiznání, se mnou se vždycky tak skvěle rozpovídají...)

Ono vůbec je to celý vtipný. V novém elektronickém formuláři, k přiznání k dani z nemovitostí je taková suprová "past". Pokud vyplníte email a nevšimnete si, že tam je checkbox, kterým dáváte finanční správě svolení, aby Vám posílala složenky k dani z nemovitostí emailem, který je defaultně zakliknutý, tak tenhle checkbox přebije to, že Vám to budou posílat do DS... Jsem na to zvědavý, kdy první člověk bude mít problém, že mu to spadlo do spamu a bude se řešit, jak je to možný, když má DS...
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #124 kdy: 29 Června 2023, 20:33:56 »

1) To, že se rozpovídají a otevírají ústa neznamená, že je to pravda, i kdyby šlo jenom o neznalost s ne úmysl.

2) Past nepast, nebál bych se toho, hlavně nepotvrdit, že to emailem došlo a o písemnosti vím.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 753
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #125 kdy: 29 Června 2023, 23:12:26 »

ono většinou to otvírání úst, odpovídá realitě
alespoň při běžné komunikaci
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #126 kdy: 30 Června 2023, 00:03:37 »

Píšu to sem při každé příležitosti (jako Cato o zničení Kartága) - prvním krokem je pořídit si všechny typy DS, které připadají v úvahu. Tedy kdo je OSVČ a byla mu státem vnucena DS PFO (nebo ji měl už zřízenou dřív), měl by si založit i DS FO. Pokud budu mít jen jednu z více DS, je naprosto na vodě, co, jak a kam se vlastně má doručovat, a jaké má mít následky, pokud se bude postupovat jinak.

Jmenujte mi realné důvody, proč bych si měl jako OSVČ s DS FPO pořizovat DS FO, jsem-li ohledně doručování vysoce gramotný a zároveň mám funkční poštovní schránku a pošťačku. Naopak si myslím, že při správném zahrání mohou vznikat spíše situace v můj prospěch - bude (resp. nebude) doručeno fikcí něco co mělo jít do DS a naopak. Chápu, že tato rada je vhodná pro "běžné" lidi, kterým objektivně DS spíše pomůže a opravdu usnadní život, na druhou stranu nevidím důvody, proč to plošně doporučovat zrovna na tomto fóru.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #127 kdy: 30 Června 2023, 09:30:07 »

Pokud si poštu přebíráte a jste smířený s tím, že věci od OVM vám mohou v podstatě náhodně chodit do DS PFO (i ty, které nesouvisí s podnikáním) nebo fyzicky, tak asi pořízením DS FO nic moc nezískáte. Nebo pokud z nostalgických důvodů preferujete papír, tak nepořízením DS FO zvyšujete šanci, že nepodnikatelské záležitosti přijdou papírově.

Ve všech ostatních případech dává pořízení všech relevantních typů DS smysl. Adresátovi to práci nepřidělá - stejně musí řešit povinnou DS PFO, pokud se naučí s aplikací Datovka nebo něčím podobným, je fuk, zda má schránku jednu nebo deset. Fyzickou schránku musí tak jako tak mít a v rozumných intervalech kontrolovat. OVM jsou povinny doručovat do DS, tedy kdykoliv se ve fyzické schránce objeví výzva s procesním poučením, od prvního okamžiku vím, že na 99% úřad chyboval, dohledám si (viz výše) o co jde a můžu to případně ve svůj prospěch využít.

Pokud tvrdíte, že naopak pořízení jen DS PFO má nějakou komparativní výhodu, tak si zkuste detailně promyslet různé scénáře.

- Pokud zásilka nesouvisí s podnikáním, OVM má v podstatě na výběr, do DS to sice (asi) nepatří, ale když to tam přesto pošlou, vy si to stejně dříve či později fakticky převezmete (takže kočkování bude možné nanejvýš o den doručení) a i kdyby se povedo nastolit spor o to, jestli takové doručení je nesprávným úředním postupem a jaké to má důsledky, pravděpodobně by z toho výhoda nebyla. Tohle konkrétně AFAIK jednoznačně judikováno není, ale jsem si dost jist, že výsledkem by bylo buď konstatování, že je to zcela OK, protože zákon říká "do DS" a už ne do které, nebo že to možná není úplně OK, ale rozhodně to nezpůsobí neúčinnost doručení.

- Pokud zásilka jednoznačně souvisí s podnikáním a OVM ji pošle poštou, je to stejné, jako když máte všechny DS. Tenhle scénář do budoucna není moc pravděpodobný, protože úřady, které tyto záležitosti řeší, vědí, že všichni jejich adresáti mají povinnou DS PFO. Nevýhodou v případě držení jen DS PFO je to, že u oznámení ve schránce nevíte, jestli je to chybné doručení, nebo legitimně něco nesouvisející s podnikáním (ale uznávám, v případě idealizovaného dokonale gramotného, pozorného a nechybujícího příjemce to nehraje roli).

- Pokud není jednoznačné, zda to patřilo do DS PFO či ne (typicky plno věcí od FÚ), orgán má opět de facto na výběr (spíš si vybere tu DS, protože to má jednodušší, levnější a jistější). A jaká je vaše výhoda? Pokud o tom ne/doručení vyvoláte spor, celá ta nejistota bude nejspíš tížit hlavně vás.

Vedlejší výhodou držby všech typů DS je i to, že sice nemůžu zcela odepsat fyzickou schránku, ale přecijen důležitá soukromoprávní korespondence je často očekávaná, obvykle se o ní dozvím i jinými kanály, a hlavně tam nebývají šibeniční lhůty, takže lze bez větších starostí na 2-3 týdny odjet a fyzickou schránku neřešit. To nemyslím jako reklamu na DS obecně, úplně chápu, že to není vhodné pro každého, jen když už stát někomu jakoukoliv DS vnutí, pořízením těch zbývajících to aspoň může být trochu užitečné.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #128 kdy: 01 Července 2023, 20:20:03 »

Děkuji za rozsáhlejší popis scénářů. Můj hlavní dojem byl, že pokud by mi přišlo do podnikatelské DS něco o čem 100% vím, že to nesouvisí s podnikáním, že to mohu "odignorovat", protože fikce nebude uplatnitelná. Samozřejmě bych počítal se sporem, nicméně jsem měl za to, že by případně muselo být rozhodnuto v můj prospěch.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #129 kdy: 03 Července 2023, 13:15:18 »

Už judikaturu kolem elektronických úkonů nesleduju podrobně, něco nového mi mohlo uniknout, ale co si vybavuju, tak zcela bez jakýchkoliv pochyb platí i zde doktrína materiálního doručení, tj. jakmile se do té DS PFO přihlásí oprávněná osoba, je vše doručeno a není o čem (že to správně mělo být doručované jinak nehraje roli, stejně jako když si vezmu do ruky a podepíšu převzetí něčeho, co mělo správně jít do DS). Dlouhodobě tu DS PFO ignorovat jako celek (kvůli tomu, že v ní čeká něco možná nesouvisející s podnikáním, co nechci převzít) je nepraktické. A případný spor o (ne)doručení fikcí rozhodně není ložený (dokonce mám dojem, že přesně tahle situace už nějaké judikáty vygenerovala, a že argumentace byla o tom, že fikce platí u DS plošně, takže s tím musí každý držitel počítat, zároveň už z toho, že tu aktivní DS má, plyne implicitní povinnost si ji kontrolovat, ergo fikce platí i při pochybení doručujícího orgánu při volbě způsobu doručení, resp. doručení do jiné DS stejného subjektu).
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 921
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #130 kdy: 03 Července 2023, 22:24:48 »

Už se to tu kdysi nakouslo, ale platí materiální znak doporučení i pro úřad?
Tedy podání z DSFO je účinné za FOpodnikatel a obraceně?
Pokud z DSPFO podám za PO kde je jediný jednatel a dokument bude jednoznačný? A opačně třeba z DSPO za DSPFO?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #131 kdy: 04 Července 2023, 09:23:15 »

Koncepčně stojí procesní doručování orgánu čistě na materiálním principu (to je vyjádřeno formulacemi typu "podání je učiněno dnem, kdy tomuto orgánu došlo" v § 37(5) SprŘ a obdobnými v jiných procesních předpisech). S fikcí doručení toho typu, který platí pro poddané, se nepočítá, kdyby si nějaký úřad aktivně nepřebíral poštu, není v zákonech explicitní řešení, muselo by se dovozovat z obecných principů. Jediná podstatná výjimka je fikce zachování lhůty při posílání poštou, tj. když procesní lhůta končí v den D a v den s tímto datem odešlu zásilku z Velikonočního ostrova, což tamní pošta osvědčí razítkem, tak podání jako takové je učiněno až když zásilka cílovému úřadu fyzicky dojde, např. D+10, tedy po lhůtě, ale bere se to tak (v právnickém slangu "finguje se"), jako by ta lhůta zachována byla. Ale třeba okamžik zahájení řízení (šlo-li o iniciační úkon) nebo různé pořádkové lhůty pro reakci orgánu se počítají až od toho D+10, kdy podání fakticky bylo učiněno, ne od D.

Pokud jde o podávání přes cizí DS, berte to s hodně velkou rezervou, čerpám převážně z článků jednoho kolegy, který se tím dlouhodobě zabývá, sám jsem s tím nikdy neexperimentoval. Razí teorii, že kdo je podatel (tj. osoba, která nějaké procesní podání činí) je nutno dovodit z celkového obsahu podání (v rámci obecné zásady bezformálního posuzování podání). Ono to obvykle bude sedět s nějakou hlavičkou toho papíru, ale pokud nastane rozpor, např. žalobu na rozvod manželství někdo pošle na hlavičkovém papíru právnické osoby, neznamená to, že se chce rozvést to s.r.o. Stejné by to mělo být i s tou DS, pokud ze samotného podání je zjevné, že ho činí konkrétní FO, tak to, že přišlo z DS PO, by mělo mít stejný efekt jako ten rozvod na hlavičkovém papíru firmy.

Nicméně určením skutečné osoby podatele problémy nekončí, protože náležitostí podání obvykle je i podpis podatele. Pokud jednatel něco činí fakticky za sebe jako FO a podá to přes DS PO, tak pokud to i opatří svým el. podpisem, mělo by být vše OK (ale opakuji, rozhodně nikomu nezaručím, že takto skutečně bude 100 % orgánů postupovat). Pokud to ale z DS pošle bez zaručeného el. podpisu a spoléhá na fikci podpisu, tak má problém, protože ten fiktivní podpis zřejmě funguje jen tam, kde je shoda mezi faktickým podatelem a odchozí DS (takže od SO by měla následovat výzva k doplnění podpisu, resp. k doložení PM té PO, z jejíž DS podání přišlo, pokud hodlá skutečného podatele zastupovat). Je to celkově dost tenký led, např. ta fikce podpisu není zejména u PO úplně domyšlená (jsou tam rozpory mezi úpravou v ElÚkon a obecnou úpravou procesního zastoupení), jsou tam nějaké technické překážky (např. to, že když expicitně nepovolíte rozšířenou identifikaci odesílatele, neuvidí adresát přímo ve zprávě, kdo to za PO odeslal, i když teoreticky i tak ta informace státu dostupná je a měl by si ji od provozovatele IS DS opatřit, je-li pro jeho postup podstatná ...). Osobně bych nedoporučoval být zde příliš kreativní (a jednáte-li za PO, a do DS má přístup víc osob, tak si to pořádně zorganizovat).

EDIT: Ještě douška ... výše uvedené se týká DS různých osob. U různých DS stejné osoby (např. DS_FO a DS_PFO, ale i některé právnické osoby mohou mít více DS) problém většinou nebude (např. můžu klidně z DS_PFO činit podání nesouvisející s podnikáním, a to bez ohledu na to, zda mám/nemám zřízenou i DS_FO). Ale to už zde bylo diskutováno dříve.
« Poslední změna: 04 Července 2023, 14:56:26 od hh »
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #132 kdy: 05 Července 2023, 22:45:23 »

To podávání cizí datovkou mě nikdy ani nenapadlo, nicméně mě napadl takový debilní dotaz. Pokud učiním hrubě urážlivé podání (nazvu úřednici zasranou sviní) a PDFko podepíšu svým el. podpisem + tam dám všechny potřebné údaje k mé osobě, ale podá to někdo jiný svoji datovkou, kdo bude sankcionován? :D Asi tedy tipuju, že postup je podobný jako kdyby mnou podepsané hrubě urážlivé podání na úřad donesl někdo jiný - schytám to já. K tomuto mě pak napadá ještě situace, kdy zmocněnec jménem zmocnitele urazí úředníka (obviněný k věci dále uvádí, že paní XXX je zasraná svině...), ale to už bych asi chtěl moc :D
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #133 kdy: 07 Července 2023, 14:57:19 »

Pokutu za urážlivé podání tuším může dostat jak zástupce, tak účastník. Standardní komentáře jsou sice klasicky plytké, v jednom hodně odkazovaném rozsudku se píše pouze o účastníkovi řízení "v libovolném procesním postavení" (konkrétní kontext se zabýval svědky), ale zřejmě lze vycházet analogicky ze soudní praxe, kde pořádkové pokuty advokátům jsou sice relativně vzácné, ale je to ustálená praxe (včetně jakž takž vymezených pravidel, za co si odpovídá klient a za co zástupce). Situace v dotazu ("obviněný uvádí, že XXX je svině, podepsán zmocněnec") by šla za zástupcem.

Zajímavý je zde též rozebíraný rozsudek ohledně Kocourkova "podání", kde vepsal nějaké urážky a hrozby do avíza platby SOP. Podle této logiky je podáním jakýkoliv projev někoho z účastníků (v širokém smyslu, včetně zástupců, svědků a jinak angažovaných osob) související s řízením, který orgánu dojde. Přitom účinek naplnění skutkové podstaty urážlivého podání může vyvolat i takové "podání", které nemá některé základní obecné náležitosti (jako třeba podpis) a ještě předtím, než případně proběhla procedura odstranění vad, resp. nezávisle na tom, zda vůbec proběhla.

Nejen s ohledem na tuto prejudikaturu bych doporučil, pokud si už tedy někdo nemůže pomoct, urážky dělat tak, aby to bylo popiratelné, tedy žádné datovky, žádné elektronické či vlastnoruční podpisy, bankovní identity, osobní podání na poště/podatelně pod kamerou ... A úplně nejlepší je vykašlat se na to úplně, i kdybych odfiltroval případy, kde jde o nezvládnuté emoce či nevyzrálou osobnost, a pohlížel na urážlivé podání pragmaticky jako na nástroj k dosažení nějakého cíle, tak pochybuju, že by to bylo efektivní.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #134 kdy: 18 Července 2023, 07:42:17 »

Tak už se mi ozval další známý, že má exekuci. Sláva datovkám, všechno doručeno lhůtou, nevybíral.
IP zaznamenána
Stran: 1 ... 7 8 [9] 10