30kmhcz

Poradna => Potřebuji poradit - ostatní => Téma založeno: mavse 02 Prosince 2015, 09:56:48

Název: Značka
Přispěvatel: mavse 02 Prosince 2015, 09:56:48
Dobrý den, mám dotaz. Je tato DZ platná resp. dá se efektivně argumentovat její neplatností? Děkuji
Název: Re:Značka
Přispěvatel: opas 02 Prosince 2015, 10:17:23
Namítat to můžete, ale neumím si představit, že by vám to orgán uznal a případně soud podržel.
Argumentace bude, že značka je jasně viditelná, poškozením není její rozpoznatelnost a čitelnost nijak snížena. Je umístěna v souladu s normou a nějaký malý přilepený papírek vás neopravňuje ji nerespektovat.

Tohle by nejspíš prošlo například u značky omezující rychlost, kdy by číslice 30 byla zaměnitelná s nějakou jinou ale u zákazu to IMO neobhájíte.
Název: Re:Značka
Přispěvatel: vvvvvv 02 Prosince 2015, 10:22:28
Já bych řekl, že takový argument sám o sobě efektivní nebude. Úřad se s tím poměrně snadno vypořádá tvrzením, že pozměnění značky není takového rozsahu, aby z ní nebyl zřejmý její význam.
Název: Re:Značka
Přispěvatel: mosquitoe 02 Prosince 2015, 10:23:48
Ten papír, co je na ní nalepený, zjevně neznemožňuje její čitelnost, takže přinejmenším pohledem přirozeného práva bude platná. Navíc i z dalších okolností (auta zaparkovaná po obou stranách, šíře ulice apod.) může řidič bez větších pochybností usoudit, že se opravdu jedná o jednosměrnou ulici. Argumentace, že by dopravní značka byla tímto zneplatněna, případně nedostatečně viditelná, tedy v konfrontaci před správním orgánem, případně soudem, neobstojí.

Neplatnost svislých dopravních značek upravuje vyhláška 30/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Porušení §5, odst. 5 (zakrytí nebo modifikace značky, zde navíc zjevně neautorizovaně) však nijak nezakládá neplatnost značky podle §6, odst. 8, kde je stanovený přesný způsob dočasného zneplatnění značky.

Kdyby byla značka zakryta z významné části, dalo by se uvažovat o tom, že by ve smyslu zákona vůbec nebyla umístěna, ale míra zakrytí značky by musela odpovídat úmyslu zakrýt značku celou.
Název: Re:Značka
Přispěvatel: mavse 02 Prosince 2015, 10:35:41
Děkuji za odpovědi.
Název: Re:Značka
Přispěvatel: dj-bobr 02 Prosince 2015, 11:20:33
Zkušenost: správní orgán je ochotný trvat i na platnosti stopky, která je úplně vybledlá a tudíž bílá + rezavá, jelikož její obsah je jasně definován jejím tvarem.
Název: Re:Značka
Přispěvatel: mosquitoe 02 Prosince 2015, 11:48:10
Předpokládám, že by se dalo třeba točit na tom, že značka nebyla vidět, protože byla v křoví, ale když je na nějakém místě zjevně nějaká značka, která je akorát poškozená, tak by platit měla. V tomhle směru si prý nějaký neznámý pachatel pořídil šablonu na nastříkání černé části značky B10 a černý sprej, čímž dokázal efektivně neutralizovat značku B01 …
Název: Re:Značka
Přispěvatel: dj-bobr 02 Prosince 2015, 12:13:17
Takhle neznámý pachatel kdysi dávno neutralizoval B01 v nejmenovaném českém lese, která mu nevyhovovala z hlediska přístupu k jeho oblíbenému rybníku rozjímání a neřestí, tím, že ji konvertoval na B05.
Název: Re:Značka
Přispěvatel: Mates 02 Prosince 2015, 12:49:05
HMM .. výzvou by bylo upgradovat některé B01 na B08 :-D .. zvláště v jistých regionech :-D
Název: Re:Značka
Přispěvatel: Šmarjá Josef 02 Prosince 2015, 19:01:28
Nemá být značka na přesně definovaném sloupku, v přesně definované výšce nad zemí a v přesně definované vzdálenosti od vozovky? Někde tady na foru jsem zahlédl odkaz na normy, ale nečetl jsem je.
Název: Re:Značka
Přispěvatel: enzym 02 Prosince 2015, 19:07:36
Jedna věc je technický předpis (co, jak a kam umístit a jako má vypadat - rozsah rozměrů, retroreflexnost ....), druhá věc právní předpis. To, že není dodržen technický předpis neznamená, že nebyl dodržen zákon a značka je nesrozumitelná či dokonce neplatná.

Trocha osvěty.
Technický předpis je od toho, aby značení bylo co nejméně nesrozumitelné (teoreticky pro zajištění srozumitelnosti a logické návaznosti, ale v tom příšerném pralese značek, kterými nás stát prostřednictvím správců komunikací oblažuje, běžný řidič vnímá na neznámé trase přibližně 30 %).
Jsou dva druhy technických předpisů
- normy, které jsou (podle právníků) nezávazné, ale při jejich nedodržení musí zpracovatel značení prokázat, že jím navržené řešení je sice odchylné, ale ve výsledku nejméně tak dobré, jako řešení v souladu s normou,
- technické podmínky, což je spíše kuchařka, jak zacházet s normami a nadřazenými právními předpisy (vyhláška, zákon).
Z pohledu zákona jsou normy opravdu nezávazné (až na nějaké výjimky, tím nebudu obtěžovat), ale pokud dojde k nějakému ději, který má za následek škodu takové míry, že se tím zabývá soud a je podezření, že v tom jede i stavebně technické provedení místa děje, tak tento s pomocí znalců hodnotí, zda místo je provedeno a udržováno v souladu (v pořadí):
- se zákonnou úpravu,
- s vyhláškami,
- s normami,
- s technickými podmínkami.
Pokud je někde odchylka, zda to bylo zachyceno, zdokumentováno a správně odůvodněno.

To vůbec neznamená, že má správní orgán nějaké hlubší povědomí a lze se ho pokusit v 1. levelu nachytat na jeho vlastní blbosti, v odvolačce bych to snad ani nezkoušel. Pokud si dobře pamatuji, tak NSS několikrát rozhodl, že když je dopravní značení srozumitelné a instalováno podle zákona (i instalace DZ včetně dočasného podléhá správnímu řízení) a není podle zákona zneplatněno, tak platí. Pouze o nějaké značce, přibité hřebíkem na plot rozhodl, že je to kus plechu a nikoli značka - pokud si dobře pamatuji, šlo SDZ A 31c a měření rychlosti opicemi 50 m před přejezdem.