30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Úder zpět  (Přečteno 7780 krát)

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
Úder zpět
« kdy: 26 Ledna 2016, 12:43:26 »

Velmi mne inspiroval jeden rozsudek, který se objevil zde na fóru. Krom toho, že dával domělému přestupci za pravdu v tom, že není prokázáno, že překročil povolenou rychlost, navíc poukázal na to, že pokud někdo přestupek spáchal, byli to právě policajti, kteří zdokumentovali překročení nejvyšší povolené rychlosti u svého vozidla.

Aktuálně řeším situaci, kdy jsem byl změřen stojícím vozem. Ten mne začal hned pronásledovat. Myslím, že se ze samotného přestupku nějak vykroutím. Ale napadlo mne, že bych mohl oznámit přestupek a nechat pokutovat ty policajti. Pokud tvrdí, že jsem překroči rychlost, museli při stíhání z nulové rychlosti překročit povolenou rychlost i oni. Také si myslím, že ve snaze o předjetí nedodržovali bezpečnou vzálenost.

Co si o takovém "úderu zpět" myslíte?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Úder zpět
« Odpověď #1 kdy: 26 Ledna 2016, 13:08:35 »

Nemá to moc cenu. Policie se vymluví na § 18(9) ZPPK. Existuje tady určitá nejednoznačnost ve výkladu, a to jaký je vztah mezi § 18(9) a § 41 ZPPK, tj. jestli když v souladu s § 18(9) překračují rychlost, musí mít zapnuté modré majáky nebo ne (osobně bych řekl že musí, ale bude to řešit policie a ta zcela jistě dospěje k opačnému závěru).

Příslušníci PČR se pojmově nemůžou dopustit přestupku, z toho jsou vyjmutí a bude se to řešit jako kázeňské provinění, a je vám doufám jasné, jak takový podnět asi vyřídí. A upřímně, pokud nijak extra neprasili, nepřejeli v té vsi 3 slepice a neohrozili 2 maminky s kočárkem, a jediné co na ně máte je, že v důsledku Lagrangeovy věty o střední hodnotě museli v nějakém okamžiku překročit rychlost, přičemž nelze ani určit kde a o kolik, tak vám nebude dopřáno sluchu ani kdyby se vám to nějakým zázrakem podařilo dostat pod drobnohled dohledového orgánu či soudu.

To už bych to spíš zkusil použít v tom přestupkovém řízení. Tj. že pokud nenahodili maják, tak evidentně sami porušili ZPPK a tedy je získaný důkaz pořízen nezákonně a jako takový nepoužitelný.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Úder zpět
« Odpověď #2 kdy: 26 Ledna 2016, 13:12:35 »

A také jako materiální aspekt. Pokud policie bez majáku nejednala společensky nebezpečně, tak vy s nižší rychlostí také nemůžete protispolečensky pyrátit, protože počet polekaných babiček je roven nule.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Úder zpět
« Odpověď #3 kdy: 26 Ledna 2016, 14:09:24 »

Ten rozsudek, o kterém hovoříte, byl nejspíše můj případ (http://30kmh.cz/index.php?topic=2406.0). V tom vlákně jsem to neuváděl, protože mi to nepřipadalo podstatné, nicméně:

1) Poté, co mne posádka Passatu zastavila, jsem jim - na mé poměry velmi nevybíravým způsobem - sdělil, co si myslím o stylu jejich jízdy, a zavolal na GIBS.
2) Na GIBSu mě poslali do háje.
3) Zavolal jsem tedy na krajské ředitelství policie a požadoval, ať přijedou jako důkaz zajistit nahrávky z PolCamu v Passatu. Po půl hodině přijeli dva další policajti, kteří "zjistili", že v té době, kdy na mne Passat najížděl, nahrávání na kameru neběželo. Jejich metoda spočívá v tom, že Vás nejprve donutí zrychlit a teprve potom zapnou nahrávání.
4) U výslechu v rámci správního řízení řidič vozidla doslova uvedl, že "se k měřeným vozidlům běžně přibližuje na cca 20 metrů", obsluha měřícího zařízení dokonce tvrdila, že na 15 metrů. Na dotaz, jaká je bezpečná vzdálenost při jízdě rychlostí 100 km/h, odpověděla obsluha měřícího zařízení, že 15 metrů. Řidič uvedl, že jsou to dvě sekundy, a i přes opakované výzvy sveřepě odmítal pro určení vzdálenosti použít jinou jednotku soustavy SI.
5) Tyto výpovědi byly zaprotokolovány a správní orgán vyzván k tomu, aby je - jakožto přiznání ke spáchání přestupku nedodržení bezpečné vzdálenosti - předal PČR k řešení.
6) Pár dnů po ústním jednání jsem pro jistotu ještě poslal stížnost na PČR. Odpověď byla poměrně jasná: co policista činí, dobře činí, protože služební postup. Nejzajímavější pasáž zněla:
Citace
...bezpečnostní vzdálenost není v současné době odpovídajícím způsobem v českém právním řádu upravena a zodpovězení otázky, zda byla či nebyla bezpečnostní vzdálenost dodržena lze teprve až poté, kdy dojde ke kolizní situaci a je posuzována vzájemná odpovědnost jejich aktérů.
Tento způsob používání českého jazyka rovněž není v současné době odpovídajícím způsobem v českém právním řádu upraven, čili se soudruh plukovník nedopustil žádného protizákonného jednání, nicméně pokud ten text i přes jeho "tuhost" správně chápu, mají soudruzi tak nějak pochopení pro materiální aspekt přestupku, a to zejména, když jde o jiné soudruhy.

K dokreslení situace dodávám, že:
1) V době, kdy se tato událost stala, mi bylo přes 40 let - ale ani nikdy dříve jsem nebyl žádný závodník. Řešením přestupků se zabývám z nenávisti k aktuálnímu státnímu zřízení, nikoliv proto, že bych sám potřeboval tyto věci nějak často řešit.
2) V autě jsem měl 2 malé děti (2 a 4 roky) a těhotnou manželku.
3) Jel jsem zařazen v koloně nákladních vozidel rychlostí kolem 90 km/h a v levém pruhu mě (sice rychlostí cca 140-150 km/h, ale zcela bezpečně) předjíždělo auto, které posádka Passatu ovšem spokojeně ignorovala (což bylo zachyceno i na záznamu z jejich vlastní kamery).

V rovině věcné jsem nedosáhl ničeho než rozsudku o zrušení rozhodnutí. Oba policisté, jejichž IQ je v součtu nižší než třetina počtu koní, co mají pod kapotou, se dál prohánějí po dálnici a ohrožují jiné řidiče. Navíc mají další důvod domnívat se, že zcela beztrestně. A to se díky výslechu v rámci správního řízení podařilo prokázat, že za volant nepatří. Z toho, co píšete, důkaz neupletete (což je na druhou stranu zase i dobře...).

Mohu Vám dopředu říci, že jakákoli snaha, kterou jste nastínil, se bude míjet účinkem do té doby, dokud bude majoritní společnost bez výhrad akceptovat tzv. autoritu policisty. Doporučuji Vám shlédnout některé z těchto videí:
https://www.youtube.com/watch?v=0G0d-fNw_Cw
https://www.youtube.com/watch?v=-P8aB4IhphI
https://www.youtube.com/watch?v=IzYUZGjmFHI

Mráz kopřivu nespálí. Naše policie je podle mého názoru produktem politiky sociálního smíru, díky (nebo kvůli) níž jsou individua se sklony k agresivitě a páchání (převážně násilné) trestné činnosti oděna do uniforem, čímž se předchází tomu, aby se tito takylidé rvali na fotbalových stadionech, hajlovali na náměstích atp. - a občas, byť zcela výjimečně - i prosazovali právo rozumným způsobem (já tedy konkrétní případy neznám, ale slyšel jsem, že jeden známý švagra mojí sestřenice zná člověka, kterému prý policie nějak pomohla), a hlavně aby posilovali vrchnostenské postavení státu a pocit naprosté bezmoci člověka zmláceného za pokus o přejití na červenou před státní mocí. V tomto přece tkví ten fašismus, kvůli němuž se tu všichni setkáváme, ať už si to uvědomujeme více či méně jasně. Vše ve státě, nic proti státu, nic mimo stát.

V této situaci, kdy veškeré stížnosti na policisty jsou jejich nadřízenými zametány pod koberec, obávám se, neexistuje nenásilné právní řešení. K Vašim případným podnětům ve Vámi naznačeném smyslu Vám mohu dopředu říci, že odpověď, kterou dostanete, bude znít: "protože policejní taktika a metodika".
« Poslední změna: 26 Ledna 2016, 14:13:34 od kdo »
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Úder zpět
« Odpověď #4 kdy: 26 Ledna 2016, 14:30:04 »

Tak prostě nezrychlujte. Když se na mě někdo lepí, tak naopak zpomaluju. Jednou jsem jel na strakonické v levém pruhu 40kmh asi dvě minuty, než tomu debilovi za mnou došlo, že tudy cesta nevede, podjel mě pravým a odjel do prdele. Já pak zrychlil na mých obvyklých 110 a jel si po svém.
Do pravého jsem zezačátku nemohl kvůli kamionům a pak prostě proto, že mi svítil dálkovkami do zrcátek, takže tam nebylo nic vidět.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Úder zpět
« Odpověď #5 kdy: 26 Ledna 2016, 14:52:32 »

Sorry za OT, ale tohle vytrestání domnělého debila záměrným blokováním levého pruhu pomalou jízdou není IMHO úplně best practice. Jestli to byl opravdu nějaký zdrogovaný pyrát, tak bych považoval za rozumné ve vlastním zájmu tu situaci de-eskalovat.

Když jsou k tomu podmínky, jezdím na dálnici rychle. Když v levém někoho dojedu a vidím, že se ho nechystá vyklidit (např. proto, že o mě neví), lehce na něj jednou bliknu. Pokud to nepomůže, ještě jednou to bliknutí zopakuju a pak si v bezpečné vzdálenosti za ním počkám tak dlouho, jak je potřeba. Netroubím, nenajíždím, nedělám žádná vzteklá gesta. Přesto se vždy najde nějaký exot, většinou v rozpadajícím se křápu, který má potřebu mě za ta dvě krátká bliknutí trestat. Nepochopím.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Úder zpět
« Odpověď #6 kdy: 26 Ledna 2016, 15:04:57 »

Kašlu na debila. Ale mým cílem je dojet domů. A když se mi někdo nalepí metr za kufr a ještě troubí, tak ať mi vleze na záda. Jestli kvůli tomu pojedeme chvíli pomaleji, je mi to jedno. Vadí vám to? Neserte se do mě, uhnu, jak to půjde. To je vše. Nebudu to nikomu ani zdůvodňovat, ani se nikomu omlouvat a jestli to někomu vadí, je mi to taky jedno.
IP zaznamenána

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
Re:Úder zpět
« Odpověď #7 kdy: 26 Ledna 2016, 15:05:54 »

k věci, prosím. díky,
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Úder zpět
« Odpověď #8 kdy: 26 Ledna 2016, 15:11:16 »

opas: Ale to už je docela sviňárna.. kdyby se to rozšířilo tak každou chvíli dojedeme na dálnici blbečka co si řekne že už jsem blíž než půl kilometru a tak ho to ohrožuje.. a začne zpomalovat.. nejlíp když pojede stejně rychle jako náklaďák vedle. A pak už chybí jen aby přijel druhý blbeček který se mi zase nalepí na kufr a začne blikat.

Mělo by být automobilové přikázání: Nebudu se snažit vychovávat ostatní účastníky provozu.. a to napsat do všech aut na volant.

edit: Pardon.. nepřečetl jsem si nové příspěvky.
« Poslední změna: 26 Ledna 2016, 15:41:07 od 2M »
IP zaznamenána

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
Re:Úder zpět
« Odpověď #9 kdy: 26 Ledna 2016, 15:52:25 »

Nemá to moc cenu. Policie se vymluví na § 18(9) ZPPK. Existuje tady určitá nejednoznačnost ve výkladu, a to jaký je vztah mezi § 18(9) a § 41 ZPPK, tj. jestli když v souladu s § 18(9) překračují rychlost, musí mít zapnuté modré majáky nebo ne (osobně bych řekl že musí, ale bude to řešit policie a ta zcela jistě dospěje k opačnému závěru).

Příslušníci PČR se pojmově nemůžou dopustit přestupku, z toho jsou vyjmutí a bude se to řešit jako kázeňské provinění, a je vám doufám jasné, jak takový podnět asi vyřídí. A upřímně, pokud nijak extra neprasili, nepřejeli v té vsi 3 slepice a neohrozili 2 maminky s kočárkem, a jediné co na ně máte je, že v důsledku Lagrangeovy věty o střední hodnotě museli v nějakém okamžiku překročit rychlost, přičemž nelze ani určit kde a o kolik, tak vám nebude dopřáno sluchu ani kdyby se vám to nějakým zázrakem podařilo dostat pod drobnohled dohledového orgánu či soudu.

To už bych to spíš zkusil použít v tom přestupkovém řízení. Tj. že pokud nenahodili maják, tak evidentně sami porušili ZPPK a tedy je získaný důkaz pořízen nezákonně a jako takový nepoužitelný.

To myslíte třeb tak, že bez porušení předpisů a s nerozsvíceným majákem nemohli třeba zastavt piráta a ztotožnit ho? Takže takové ztotožnění bylo učinněno protiprávně a nelze ho jako důkaz použít?
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Úder zpět
« Odpověď #10 kdy: 26 Ledna 2016, 17:41:37 »

Na zastavení maják nepotřebují.
IP zaznamenána

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
Re:Úder zpět
« Odpověď #11 kdy: 26 Ledna 2016, 18:24:11 »

...... Na zastavení maják nepotřebují.....

Ale aby zastavili a ztotožnili, musí nejprve jednat protiprávně:

- překročit nejvyšší povolenou rychlost - § 125c odst. 1 písm. f) bod 2-4 ZPPK
- nedodržet bezpečnostní vzdálenost - § 19
- při předjíždění omezit či ohrozit protijednoucí vozidlo - § 17

Pouze takto mohou sledované vozidlo zastavit a ztotožnit řidiče.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Úder zpět
« Odpověď #12 kdy: 26 Ledna 2016, 20:07:19 »

To myslíte třeb tak, že bez porušení předpisů a s nerozsvíceným majákem nemohli třeba zastavt piráta a ztotožnit ho? Takže takové ztotožnění bylo učinněno protiprávně a nelze ho jako důkaz použít?
Myslel jsem odvolat se na § 51(1) správního řádu, kde je řečeno, že lze použít jen takové důkazy, které nejsou získány nebo provedeny v rozporu s právními předpisy. Ono to asi velký úspěch u správního orgánu mít nebude, doktrína procesní nepoužitelnosti důkazů míří na trochu jiné nezákonnosti a obecně je u nás tendence tu nezákonnost vykládat dosti restriktivně. Což vám ale nebrání tím správnímu orgánu trochu zamotat hlavu. Třeba vygeneruje nějaký blábol a následně to krajský úřad patřičně ocení ...
IP zaznamenána