30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zákaz nahrávat!  (Přečteno 29074 krát)

milin

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Zákaz nahrávat!
« kdy: 29 Března 2014, 16:59:02 »

Byl jsem na ústním projednání správního řízení přestupku vysoká rychlost v obci (40 a více)Uřednice na magistrátu mi po mém oznámení ,že si vše nahrávám oznámila:ihned vypnout!Nepřeji si zaznamenávat úřední jednání.Zeptal jsem se proč mi to zakazuje.Odpověď -proto.Je to možné aby takto rozhodovala?Nejde cele řízení napadnout ?Díky za rady.
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz nahrávat!
« Odpověď #1 kdy: 29 Března 2014, 17:06:15 »

Vyžádat (hned na místě) úřední papírový zákaz s odůvodněním, razítkem a podpisem, zápis do protokolu, že zakázala pořízení nahrávky, a zápis do protokolu, že odmítáte vypovídat. V ideálním případě i proti zákazu aspoň tajně nahrávat, může se hodit.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Zákaz nahrávat!
« Odpověď #2 kdy: 29 Března 2014, 17:42:50 »

Byl jsem na ústním projednání správního řízení přestupku vysoká rychlost v obci (40 a více)Uřednice na magistrátu mi po mém oznámení ,že si vše nahrávám oznámila:ihned vypnout!Nepřeji si zaznamenávat úřední jednání.Zeptal jsem se proč mi to zakazuje.Odpověď -proto.Je to možné aby takto rozhodovala?Nejde cele řízení napadnout ?Díky za rady.
Neexistuje!

Pořizováním nahrávky ústního jednání účastníkem se zabývá např. rozsudek NSS 5 As 37/2009 – 94 ze dne 31.3.2010
http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2009/0037_5As__0900_728e0248_2495_46af_bae6_9b817f99b5f4_prevedeno.pdf

Soud mimo jiné dovodil, že platí zásada „co není zakázáno, je dovoleno“ s tím, že správní řád žádné limity pro pořizování nahrávek účastníky neklade. Pořízení nahrávky ani nenarušuje zásadu neveřejnosti správního řízení. Pokud jste tam pouze Vy a úřednice, tak nejsou ohrožena ničí osobnostní práva, protože jde o úřední osobu při výkonu její činnosti, tudíž to, co říká, není projev osobní povahy (jiné by to bylo, kdyby tam byl např. svědek-"civilista", ten by zřejmě k nahrávání musel dát souhlas).

Podejte stížnost podle § 175 a námitku podjatosti podle § 14 SprŘ a odvolejte se při tom na tento judikát.
IP zaznamenána

milin

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz nahrávat!
« Odpověď #3 kdy: 25 Února 2015, 14:25:11 »

Tak je čas aktualizovat můj případ a projednání překročení rychlosti v obci o víc jak 40km ."Přestupek byl spáchán 2.2.2014 v dubnu bylo dvakrát projednání s výslechem svědků (PČR 2x)a do dnešního dne nepřišlo rozhodnutí správního jednání.Asi nastala takzvaná prekluze.Nikdy bych nevěřil že to opravdu vyjde ... Držím palce i ostatním v projednávání podobných "případů. Milin
« Poslední změna: 25 Února 2015, 15:23:14 od milin »
IP zaznamenána

burtonbell

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 564
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz nahrávat!
« Odpověď #4 kdy: 25 Února 2015, 14:35:30 »

gratulace  :)
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz nahrávat!
« Odpověď #5 kdy: 03 Listopadu 2015, 19:50:59 »

Byl jsem na ústním projednání správního řízení přestupku vysoká rychlost v obci (40 a více)Uřednice na magistrátu mi po mém oznámení ,že si vše nahrávám oznámila:ihned vypnout!Nepřeji si zaznamenávat úřední jednání.Zeptal jsem se proč mi to zakazuje.Odpověď -proto.Je to možné aby takto rozhodovala?Nejde cele řízení napadnout ?Díky za rady.
Neexistuje!

Pořizováním nahrávky ústního jednání účastníkem se zabývá např. rozsudek NSS 5 As 37/2009 – 94 ze dne 31.3.2010
http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2009/0037_5As__0900_728e0248_2495_46af_bae6_9b817f99b5f4_prevedeno.pdf

Soud mimo jiné dovodil, že platí zásada „co není zakázáno, je dovoleno“ s tím, že správní řád žádné limity pro pořizování nahrávek účastníky neklade. Pořízení nahrávky ani nenarušuje zásadu neveřejnosti správního řízení. Pokud jste tam pouze Vy a úřednice, tak nejsou ohrožena ničí osobnostní práva, protože jde o úřední osobu při výkonu její činnosti, tudíž to, co říká, není projev osobní povahy (jiné by to bylo, kdyby tam byl např. svědek-"civilista", ten by zřejmě k nahrávání musel dát souhlas).

Podejte stížnost podle § 175 a námitku podjatosti podle § 14 SprŘ a odvolejte se při tom na tento judikát.

Tady něco čerstvější, zdá se, že to není tak jednoduché.

http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2013/0003_3Aps_13_20131014125512_prevedeno.pdf
IP zaznamenána

mila6032

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 349
    • Zobrazit profil
    • www.osbid.cz
Re:Zákaz nahrávat!
« Odpověď #6 kdy: 03 Listopadu 2015, 20:37:50 »

Tohle je teda příšerný :
Citace
Podle názoru krajského soudu však musel stěžovatel předem informovat úřední osoby o záměru a důvodu pořízení záznamu, aby tyto úřední osoby mohly kvalifikovaně posoudit, zda jsou na straně stěžovatele dány důvody pro pořízení záznamu, a rozhodnout, zda pořízení záznamu účastníkovi povolí

Tak pane úředník, já si myslím, že jste pěkná svině a budete porušovat celej správní řád jak vo závod, ale nejdřív teda posuďte, jestli jsou moje obavy oprávněné a jestli jste skutečně tou sviní za kterou vás mám...

No to jste mi zase "vylepšil" večer, moc dekuju :)
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz nahrávat!
« Odpověď #7 kdy: 03 Listopadu 2015, 21:07:46 »

V zásadě z toho plyne, že audiozáznam je zcela bez problému, u videa musí být nějaký důvod, proč nestačí audio.
IP zaznamenána

mila6032

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 349
    • Zobrazit profil
    • www.osbid.cz
Re:Zákaz nahrávat!
« Odpověď #8 kdy: 03 Listopadu 2015, 21:35:37 »

No...ne tak docela. NSS sice cituje ESLP a tam se skutečně jedná o videozáznam. Dokonce tam připouští i to nahrávání hovorů se známým odůvodněním o "osobní povaze". Bohužel ten závěr, který z toho pánové v talárech učinili, obsahuje i tuto větu:
Citace
Vycházeje z výše uvedeného je Nejvyšší správní soud toho názoru, že ani úřední osoba, ačkoli ve správním řízení vystupuje jménem orgánu veřejné správy, nemůže být omezena ve svém právu na ochranu osobnosti. Oprávnění účastníka řízení pořizovat obrazové a zvukové záznamy úředních osob ve správním řízení se proto, jak správně vyložil krajský soud, zakládá podle § 12 odst. 1 občanského zákoníku teprve svolením těchto osob
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz nahrávat!
« Odpověď #9 kdy: 03 Listopadu 2015, 21:41:22 »

Já bych si dovolil kontrovatl tímto (str 4, druhý odstavec), následuje hned po Vámi uvedené citaci.
Rozhodovací praxe Nejvyššího soudu v ochraně osobnostních práv fyzických osob ovšem připustila výjimku, tou může být záznam hovorů fyzických osob; pokud k němu dochází při výkonu povolání, při obchodní či veřejné činnosti, tyto hovory zpravidla nemají charakter projevů osobní povahy, a proto by zvukovým záznamem pořízeným bez svolení této osoby nemohlo  dojít k zásahu do jejích  osobnostních práv ve smyslu ustanovení § 12  odst. 1 občanského zákoníku.
« Poslední změna: 03 Listopadu 2015, 21:46:10 od nenym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz nahrávat!
« Odpověď #10 kdy: 03 Listopadu 2015, 21:58:05 »

Přikláním se k výkladu opase a neanonyma, ale můj názor se zakládá na matematické logice, kdy obrazový a zvukový záznam se nazývá konjunkce a jde o průnik množin možného jednání.
Ochranu si zaslouží především osobní vzhled uředního pohůnka. 
IP zaznamenána

mila6032

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 349
    • Zobrazit profil
    • www.osbid.cz
Re:Zákaz nahrávat!
« Odpověď #11 kdy: 03 Listopadu 2015, 21:58:41 »

nenym: Ano, četl jsem :) Ostatně to i zminuji ve svém předchozím postu. Leč se obávám, že úřady si oblíbí spíš tu "moji" citaci. To, že nám se asi bude víc líbit ta "Vaše" citace je asi jasné :)

...Dokonce tam připouští i to nahrávání hovorů se známým odůvodněním o "osobní povaze"..



« Poslední změna: 03 Listopadu 2015, 22:00:42 od mila6032 »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz nahrávat!
« Odpověď #12 kdy: 03 Listopadu 2015, 22:04:36 »

Já to svým mozkovým myšlením vidím taky tak že se jedná o zákaz videozáznamu a na audiozáznam se to nevztahuje.
IP zaznamenána

mila6032

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 349
    • Zobrazit profil
    • www.osbid.cz
Re:Zákaz nahrávat!
« Odpověď #13 kdy: 03 Listopadu 2015, 22:10:59 »

Dobře. Ukecali jste mě :)
Ne že by mě snad přečtení toho veledíla odradilo od dosavadní praxe nahrávat všechno od "Dobrý den" až po zabouchnuti dveří, ale kolegova záliba v návštěvách správních orgánů s GoPročkem na čele je tímto judikatem dost omezena.
IP zaznamenána

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
Re:Zákaz nahrávat!
« Odpověď #14 kdy: 03 Listopadu 2015, 22:17:00 »

... kolegova záliba v návštěvách správních orgánů s GoPročkem na čele je tímto judikatem dost omezena.

Made my day!:-))) Bože, ta představa!:-)
IP zaznamenána