30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.

Příspěvky - jkraus222

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 65
61
Co se týče SprDel, vzal bych v potaz také to, že promlčecí doba přestupku je podle starého i nového zákona 1 rok. Podle § 76 odst. 1 písm. f) PřesZ „Správní orgán, aniž řízení zahájí, věc usnesením odloží, jestliže odpovědnost za přestupek zanikla.“ Opět totožná právní úprava jako v případě předchozího zákona. Jestliže nastal zánik odpovědnosti za přestupek, je správní orgán povinen věc odložit právě z tohoto, nikoliv jiného důvodu. Podle § 125f odst. 5 písm. a) zákona o silničním provozu přitom úřad může projednat SprDel pouze tehdy, pokud nezahájil řízení o přestupku a věc odložil, protože nezjistil skutečnosti odůvodňující zahájení řízení proti určité osobě – tedy pokud věc odložil výhradně z důvodu a podle § 76 odst. 1 písm. k) PřesZ, nikoliv z jakéhokoliv jiného důvodu.

V praxi to samozřejmě běžně funguje jinak, nicméně pokud se pokoušejí překlápět ve SprDel přestupek spáchaný před rokem a více, a spis neobsahuje usnesení o odložení věci do roka od spáchání přestupku, lze zaměřit palbu právě na fakt, že jim vznikla povinnost to po roce usnesením odložit z důvodu zániku odpovědnosti za přestupek (povinnost je to ze zákona; správnímu orgánu není dávno do úvahy, jestli to odloží, nebo ne) a nemohli to tím pádem třeba po roce a půl odložit proto, že nezjistili skutečnosti odůvodňující zahájení řízení proti určité osobě.

62
Samozřejmě to není nic neprůstřelného a není to všelék - v jiném kontextu bude NSS klidně judikovat opačně (a také to dělá), nicméně se závěrem "řidiči se podařilo doručit předvolání k podání vysvětlení a tudíž je možné vést řízení o přestupku proti určité osobě" se dá vhodně pracovat.

Bude to aplikovatelné zejména v případech, kdy se řidič (písemně) přizná, ale orgán zpochybňuje jeho existenci (což zejména u doporučených zásilek převzatých osobně už beztak plave na vodě, ale setkávám se s tím běžně), případně tam, kde řidič zásilku převezme a nereaguje (to zde NSS výslovně říká - už jen to, že mu byla výzva k podání vysvětlení doručena, stačí k vedení řízení o přestupku; je jedno, že řidič nereagoval).

Argument "bylo doručeno pouze fikcí" je samozřejmě humorný - buď bylo doručeno, nebo nebylo. Pokud bylo, tak je naprosto lhostejné, zda fikcí nebo ne. Správní řád nezná dvojí kvalitu či platnost doručení, "pouze fikcí" nebo osobním převzetím.

63
Častá praxe úřadů, které ve věci správního deliktu (nyní přestupku) provozovatele vozidla vyzvou sděleného řidiče k podání vysvětlení, tomu je výzva prokazatelně doručena, řidič následně postupuje jinak než tak, že by řízení vozidla popřel (tedy zásilku ignoruje, písemně se přizná apod.) a úřad přesto stíhá provozovatele s odůvodněním, že "nezjistil skutečnosti odůvodňující zahájení řízení proti určité osobě", a to mnohdy s absurdní argumentací, že "pochybuje o existenci řidiče" (ačkoliv mu doručil doporučený dopis) apod.

K tomu poskytl zajímavý komentář NSS v rozsudku č.j. 6 As 24/2017 - 31 http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2017/0024_6As__1700031_20170403110616_prevedeno.pdf, kde uvedl, že:

Argument stěžovatele, že jedinou situací, která by vyloučila zahájení řízení s provozovatelem vozidla, je doznání skutečného řidiče, je scestný. K tomu, aby magistrát pokračoval v projednávání přestupku, by totiž postačilo, kdyby se stěžovatelem uvedenému řidiči podařilo doručit předvolání k podání vysvětlení. Tím by se potvrdilo, že uvedená osoba skutečně existuje, a bylo by možné vést řízení o přestupku proti určité osobě ve smyslu § 125f odst. 4 písm. f) zákona o silničním provozu.

Tudíž zde máme argument "řidiči bylo doručeno - veďte s ním řízení o přestupku".

64
Zajímavé články z internetu / Re:Doručení do datovky
« kdy: 04 Března 2018, 17:42:58 »
K doručování do DS o víkendu či svátku ve vztahu ke správnímu řádu NSS rozsudek citovaný hh (č. j. 5 Afs 76/2012-28 ze dne 16. 5. 2013, 2875/2013 Sb.NSS) rozstřelil rozsudkem č.j. 6 As 127/2015 - 26 ze dne 25. 8. 2015 a celkem jednoznačně konstatoval, že lhůta připadající na víkend či svátek se i v případě datovek posouvá na nejbližší pracovní den.

http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2015/0127_6As__1500026_20150828102106_prevedeno.pdf

[13] Krajský soud ke zmíněnému závěru dospěl na základě úvahy o smyslu § 40 odst. 1 písm. c) správního řádu. Krajský soud uvedl, že smyslem § 40 odst. 1 písm. c) správního řádu je zachování lhůty pro podání správního úřadu v případě, kdy připadne konec lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, přičemž tato skutečnost brání účastníku řízení učinit úkon směřující vůči správnímu orgánu. Tak tomu je podle krajského soudu zejména v případě, kdy účastník činí podání prostřednictvím pošty, nikoliv však v případě, kdy tak účastník řízení může učinit prostřednictvím e-mailu, elektronicky, přičemž má ke schránce neomezený přístup.

[14] Nejvyšší správní soud nezpochybňuje metodu teleologického výkladu a v obecné rovině ani postřeh krajského soudu, že přístup k e-mailové schránce je o víkendech a ve státní svátky zpravidla jednodušší než přístup na poštu (a potažmo na podatelnu správního orgánu). Závěr krajského soudu je však mylný. Účelem § 40 odst. 1 písm. c) správního řádu je podle dřívější judikatury Nejvyššího správního soudu poskytnutí ochrany účastníkům řízení při provádění jejich procesních úkonů (rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 9. prosince 2009, č. j. 1 As 86/2009 - 47). Současně je třeba zdůraznit, že institut lhůty byl v právních řádech zakotven v zájmu právní jistoty a „snížení entropie (neurčitosti) při uplatňování práv“ (srov. přiměřeně nálezy Ústavního soudu ze dne 17. prosince 1997, sp. zn. Pl. ÚS 33/97, N 163/9 SbNU 399, č. 30/1998 Sb., nebo ze dne 3. února 2000, sp. zn. III. ÚS 545/99, N 18/17 SbNU 127). To, kdy lhůta končí, musí být stanoveno objektivně, jednoznačně a předvídatelně pro všechny formy procesních úkonů již v okamžiku, kdy je fixován počátek lhůty. Konec lhůty proto nelze bez výslovné a předvídatelné zákonné úpravy odvozovat až zpětně na základě prostředku zvolené komunikace s orgánem veřejné moci. Podle závěru krajského soudu by totiž bylo nutné hodnotit konec lhůty a tím pádem i včasnost procesního úkonu až zpětně v závislosti na použitém komunikačním prostředku, pro který se subjekt rozhodl. Takový výklad je však s ohledem na obecný účel lhůty nepřípustný. Způsoboval by situace, v nichž by orgán veřejné moci ani účastníci řízení nevěděli ani v poslední den lhůty (pokud by připadal na sobotu, neděli anebo státní svátek), zda dojde k posunutí konce lhůty podle § 40 odst. 1 písm. c) správního řádu či nikoliv, neboť by aplikace § 40 odst. 1 písm. c) správního řádu závisela na budoucí události (volbě formy komunikace), jež je v dispozici konkrétního účastníka řízení, pro něhož je ostatně lhůta stanovena (aby zvážil, zda podá opravný prostředek, aby jej náležitě připravil, odůvodnil atd.). Podpůrně lze dále poukázat na skutečnost, že některé pošty ve velkých městech mají otevřeno i v sobotu či v neděli, jak výstižně poznamenal stěžovatel. Orgány veřejné moci přitom ani v takových případech neposuzují (a posuzovat nemohou) včasnost podání podle toho, kde se podatel zdržuje, na jaké pobočce pošty byla (resp. mohla být) zásilka podána, zda daná pobočka měla otevřeno i v sobotu, neděli nebo ve svátek, resp. zda měl podatel vzhledem ke svému aktuálnímu pobytu možnost v tyto dny podání odeslat.

[15] Krajský soud svou úvahu dále podpořil odkazem na rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 16. května 2013, č. j. 5 Afs 76/2012 - 28, č. 2875/2013 Sb. NSS. Ten však na nyní projednávanou věc vůbec nedopadá. Pátý senát v něm dovodil, že se pravidlo pro počítání času uvedené v § 33 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, které obsahově přiměřeně odpovídá
§ 40 odst. 1 písm. c) správního řádu, nepoužije na počítání lhůty podle § 17 odst. 4 zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, podle něhož „nepřihlásí-li se do datové schránky osoba […] ve lhůtě 10 dnů ode dne, kdy byl dokument dodán do datové schránky, považuje se tento dokument za doručený posledním dnem této lhůty.“ V případu řešeném pátým senátem bylo sporné určení okamžiku doručení písemnosti za použití fikce zakotvené v § 17 odst. 4 zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi  dokumentů. Konec zmíněné lhůty připadal na neděli, přičemž Nejvyšší správní soud uvedl, že pokud se nepřihlásí do datové schránky osoba, která má s ohledem na rozsah svého oprávnění přístup k dodanému dokumentu, ve lhůtě 10 dnů ode dne, kdy byl dokument dodán do datové schránky, považuje se tento dokument za doručený posledním dnem této lhůty, a to i v případě, že připadne konec lhůty na sobotu, neděli nebo svátek.

[16] Situace řešená judikátem pátého senátu je zjevně odlišná od nyní projednávané věci. Závěry Nejvyššího správního soudu učiněné v rozsudku č. j. 5 Afs 76/2012 - 28 jsou totiž založeny na existenci zvláštního ustanovení (§ 17 odst. 4 zákona č. 300/2008 Sb.) obsaženého ve speciálním předpise, který přímo upravuje elektronické úkony. Zvláště však pátý senát řešil otázku okamžiku doručení písemnosti (rozhodnutí o odvolání vydané Finančním ředitelstvím v Českých Budějovicích). S okamžikem doručení písemnosti je přitom standardně spojen začátek běhu určité lhůty, který běžně nemá pro procení subjekt natolik závažné důsledky, neboť s počátkem běhu lhůty není vázáno provádění procesních úkonů či jiné procesní aktivitě; „dostatečná a logická časová pojistka pro uplatnění úkonu účastníka řízení vůči správnímu orgánu se totiž váže až ke konci dané konkrétní lhůty.“ (rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 14. března 2007, č. j. 1 As 40/2006 - 74).

65
Komerční služby, advokáti / Re:www.nezaplatim.cz
« kdy: 06 Února 2018, 07:10:10 »
Je to jinak - doplnění odvolání jsme samozřejmě napsali a včas (včera) odeslali. Bohužel klientovi neodešla notifikace o aktualizaci případu, testujeme nový systém (https://www.singlecase.cz) a vychytáváme mouchy, ale do konce týdne to pofrčí bez problému.

Jen k větičce "Urgoval jsem je, aby mi stihli zaslali odpověď do půlnoci, bohužel marně." - Na e-maily obdržené ve 20 hod. a později sice mnohdy reagujeme, ale určitě ne vždy. Taky někdy spíme a tak :)

66
Komerční služby, advokáti / Re:www.nezaplatim.cz
« kdy: 18 Prosince 2017, 14:59:54 »
Přesně tak.

67
Komerční služby, advokáti / Re:www.nezaplatim.cz
« kdy: 18 Prosince 2017, 13:48:01 »
Citace
Pokud jsou splněny dvě podmínky, např. u rychlosti - fotka z radaru a ztotožnění, s čím vším lze počítat?
Nerozumím, na co se ptáte.

Citace
Když je to třeba, jdete i do soudního sporu?
Sdělíme klientovi, jaká je zhruba šance na výhru u soudu a pokud chce podat žalobu, tak ji vypracujeme a podáme.

Citace
A při prohře, hradíte pokutu a kompenzaci za body?
Ano, pokud nenastane výluka podle bodů 5.1. nebo 5.2. obchodních podmínek.

68
Komerční služby, advokáti / Re:www.nezaplatim.cz
« kdy: 18 Prosince 2017, 11:03:39 »
S obhajobou můžete počítat vždycky :)

Postupem zřejmě máte na mysli toto https://www.nezaplatim.cz/postup#content-tab-1-2

Neexistuje univerzálně platný "ideální" postup, záleží vždy na okolnostech. Obecně platí ŘP na místě nepředložit, pokud reálně hrozí jeho zadržení. Jakmile hrozba pomine (např. se domníváte, že byste mohl nadýchat nějaký zbytkáč a nadýcháte nulu), tak je dobré ŘP "najít" a předložit. Nepředložení ŘP lze opět kvalifikovat jako přestupek (na druhou stranu pokud už budete řešen kvůli závažnějšímu přestupku, tak je to celkem jedno i z hlediska sankcí apod., stejně se to bude řešit v rámci jednoho řízení - správní orgán se pak mnohdy zaměří pouze na ten "prvotní" přestupek a sankci za nepředložení ŘP nemá dostatečně odůvodněnou, na čemž lze následně napadat celé rozhodnutí).

69
Komerční služby, advokáti / Re:www.nezaplatim.cz
« kdy: 14 Prosince 2017, 08:17:40 »
Citace
Nechápu, proč když v bodě 4.2 si nepřipouštíte možnost SŘ za SPRDEL, proč se v bodě 4.3 kompenzaci za SPRDEL jmenovitě zříkáte. To celkově vypadá hodně divně.
To je jednoduché. On ne vždy každý přijde hned v počáteční fázi, ale předá nám třeba věc už nějakým způsobem rozjetou, těsně před vydáním rozhodnutí a někdy dokonce až ve fázi vydaného rozhodnutí. Nebo se stane klientem a chce dořešit něco z minulosti. Asi by nemělo logiku vyplácet kompenzaci za něco, co už fakticky prohrál někdo jiný a my to dostali až ve fázi, kdy se jen snažíme zatáhnout za ruční brzdu, přičemž u SprDele jsou možnosti poměrně omezené. Samozřejmě byste v obchodních podmínkách našel i to, že případ vzniklý před uzavřením smlouvy nejsme povinni převzít, ale my jsme takoví šmejdi, že to bereme :) Asi by ale byl docela hardcore, kdybychom to vzali, ač nemusíme, a pak chtěl klient kompenzaci za to, že se to prohrálo.

Teoreticky by se ten bod o nekompenzování SprDel mohl vypustit, protože kompenzaci by zřejmě šlo odmítnout i na základě toho, že jsme věc neřešili od počátku, ale je to taková dvojitá pojistka pro nás. Všechno se nějak vyvíjí a na každý posun nereagujeme změnou obchodních podmínek. Do těch se snažíme zasahovat co nejméně. Postupem času jsme to u SprDele vypilovali tak, že tahle věc nás vlastně vůbec netrápí. Je to řešitelné velmi snadno. Pokud to dostaneme na stůl včas, tak u SprDele nejsou nějaké prohry a kompenzace vůbec téma.

Citace
Já si tady z té diskuze nějaké poznatky odnesu a budu lépe umět odpovídat na výše položenou otázku
V pořádku, pak to snad splnilo svůj účel  ;)

70
Komerční služby, advokáti / Re:www.nezaplatim.cz
« kdy: 13 Prosince 2017, 20:26:45 »
Citace
Nutno číst tak, jak jest napsáno, nebo i mezi řádky respektive slovy? Např.:
Není tedy zahájeno žádné správní řízení proti klientovi, neexistuje žádný případ, který obhajujeme a není tak co počítat.
Nerozumím otázce. Proti komu jinému než proti klientovi by mělo být zahájeno řízení? A pokud neexistuje (žádný) případ, pak nemůže existovat ani případ, který obhajujeme, to je oxymoron.

Citace
Nicméně, kdyby Vám Váš postup, náhodou nevyšel a správní řízení v rámci SPRDELe by bylo zahájeno
My nepracujeme s náhodou, ale s ověřenými postupy, takže tato situace nastat nemůže. Pokud by nastala, tak jedině nezákonným postupem ze strany správního orgánu. Pak logicky nic navíc počítat nebudeme, není to povinnost, ale jen možnost (bod 4.2. obchodních podmínek " Poskytovatel je oprávněn objednateli účtovat jednorázovou paušální částku ve výši až 1 000,- Kč za poskytnutí asistenčních služeb v každém jednotlivém dalším správním řízení (tzn. šestém a dalším)..."

Máme vždy snahu vyjít klientům vstříc i nad rámec smluvních podmínek, ne je na něčem nachytat nebo věci řešit podle "libovůle" a nějak s nimi vyjebávat. K čemu by to bylo dobré, jak bychom si tím pomohli? Jednak z principu nechceme a ani si to nemůžeme dovolit. Až seženete klienta, kterému jsme řekli "starej se sám", odmítli ho v nějaké věci zastupovat, naúčtovali mu nějakou platbu za to, že se řešil SprDel, ačkoliv se řešit neměl, tak se můžeme bavit o tom, že něco děláme špatně. Garantuji Vám, že nikoho takového neseženete - prostě proto, že se nic z výše uvedeného nikdy nestalo. Asi máte k pitvání obchodních podmínek něčeho, o co vlastně vůbec nemáte zájem, nějakou silnou motivaci, ale řešíte nesmysly :) Ukázaná platí, ne to, co je na papíře v obchodních podmínkách. Je možné, že Kocourek měl lepší obchodní podmínky než my, ale jestli se to projevilo na spokojenosti klientů, tím už bych si tak jistý nebyl.

71
Komerční služby, advokáti / Re:www.nezaplatim.cz
« kdy: 13 Prosince 2017, 09:07:32 »
Citace
že se do toho nepočítají SŘ za SPRDELe tady nevidím

To má jednoduchý důvod - pokud nám to klient předá už ve fázi výzvy k úhradě určené částky, tak se to na SprDel vůbec nepřeklopí. Není tedy zahájeno žádné správní řízení, neexistuje žádný případ a není tak co počítat :)

72
Komerční služby, advokáti / Re:www.nezaplatim.cz
« kdy: 12 Prosince 2017, 21:08:33 »
Citace
Tak přišel jsem na to jednoduše ze znění Vašich podmínek, možná by stačilo je upřesnit například ve smyslu že pokud bude přestupek prokazatelně zdokumentován.
Možná by stačilo pořádně číst, protože nic, z čeho by vyplývalo, že to nebudeme řešit, tam ani náznakem není.

Citace
Tak není povinen vs. neposkytne je z mého pohledu prakticky totéž, protože spolehnout se mohu jen na to co vyplývá ze smlouvy povině a navíc formulace "je obviněn" jasně pasuje i na false postitve drugwipe. Takže zase třeba popřemýšlejte o zpřesnění znění Vašich podmínek.

Tady jste už četl správně :) Není povinen a neposkytne je z Vašeho pohledu možná totéž, z našeho pohledu to totéž není, když jsme nikdy žádný případ s DRÜGWIPE neodmítli, ale důvody formulace už byly popsány. Samozřejmě formálně nám to tu možnost odmítnout dává.

Citace
Proč ta ukřivděná reakce ?
To nebyla ukřivděná reakce. Speciálně Vy jste schopen se obhajovat sám, takže nevidím důvod, proč byste měl takovou službu potřebovat, to je srozumitelné. Kdybych byl daňový poradce, taky nebudu mít potřebu si najímat někoho na to, aby za mě vyřídil daňové přiznání.

73
Komerční služby, advokáti / Re:www.nezaplatim.cz
« kdy: 12 Prosince 2017, 20:58:26 »
Citace
No já bodu 5.2 rozumím tak...
Přesně tak. Filosofie je taková, že by se mělo obhájit to, co obhájit lze (plus samozřejmě i část toho, co na první pohled obhájit nelze :) ), a pokud se to neobhájí, tak je asi chyba někde na naší straně a pak je na místě vyplatit kompenzaci. Když někdo někoho ubodá v nákupním centru před 50 svědky, je to na 20 kamerách a zadrží ho na místě ještě s nožem v ruce, asi pak taky nebude chtít po advokátovi odškodné za to, že ho neobhájil a rozsudek nezněl "zprošťuje se".

Citace
Předpokládám, že původní maximální počet přestupků v paušále 10 byl snížen na 5 na základě nějaké ekonomické kalkulace dějů minulých či probíhajících.
Na základě jednoho konkrétního klienta, který dokázal vyprodukovat i 2 samostatné případy v průběhu asi 2 hodin a pojal způsob řízení po uzavření smlouvy poměrně svérázně. Ani on se ale reálně nedostal na 10 případů za 12 měsíců (tuším že asi 8 ) a běžně nikdo nemívá víc než 2-3 za rok, na víc než 5 za rok jsme se nikdy u nikoho nedostali (krom té uvedené výjimky). SprDel (nově "přestupek provozovatele") se do toho limitu nepočítá.

Nemám v podstatě nějakou zásadní potřebu obhajovat obchodní podmínky, ty jsou prostě dané a ber nebo neber. Nikoho nenutíme, aby s námi uzavíral smlouvu, není to povinné. Pokud se někomu podmínky nelíbí, ať se neregistruje, jednoduché.

74
Komerční služby, advokáti / Re:www.nezaplatim.cz
« kdy: 12 Prosince 2017, 19:54:28 »
Citace
Takže policisté pořídí jakýsi videozáznam (třeba jak jsem údajně nezastavil na stopce), zastaví a ztotožní mne - a starej se sám...

Tak údajně nezastavil na stopce, nebo je to na videu? :) Starej se sám znamená co, jako že takový případ nebudeme řešit? A na to jste přišel jak?

Citace
false positive DRUGWIPE a starej se sám
Když už citujete, tak laskavě aspoň kompletní text, aby to dávalo smysl :) Ten bod zní „Poskytovatel není povinen poskytnout asistenční služby…“ Není povinen, ne „neposkytne“. Aktuálně takových případů řešíme asi 5 a nikdy jsme nikoho s tímto problémem neodmítli, takže tak… Výluka je stavěna na to, když někdo např. bude prokazatelně tak zdrogovaný, že ani není schopný vystoupit z auta, tak to obhajovat nebudeme. False positive DRUGWIPE není důvod neobhajovat (v zásadě to není ani nijak neřešitelný problém).

Citace
Já teda jsem zde nepojištěnej z jinejch důvodů, ale tohle by mne asi trochu strašilo.
Asi proto je tu 5 stran výhradně negativních recenzí, že ano… ;)

75
Komerční služby, advokáti / Re:pojisteninapokuty
« kdy: 25 Srpna 2017, 10:16:51 »
Jestli to doteď někdo chtěl stíhat jako "neoprávněné podnikání", nebo do budoucna jako přestupek, těžiště dokazování stejně spočívá v tom, že se jedná o poskytování právních služeb 1) "opakované" (nebo slovy § 1 odst. 2 zákona o advokacii poskytování právních služeb vykonávaných "soustavně)" a 2) za úplatu. Takže fakticky se to nikam neposouvá. Samozřejmě procesní a důkazní standardy u přestupkového řízení nejsou na takové výši jako u soudního řízení, takže to nahrává svévoli, ale stejně tyto věci nejspíš budou většinou končit u soudu...

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 65