30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Stání na (ne)invalidech  (Přečteno 5013 krát)

bubo82

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Stání na (ne)invalidech
« kdy: 26 Srpna 2021, 10:27:44 »

Dobrý den, prosím o radu.

Zaparkoval jsem Na Praze 7 v ulici Dělnická na místě označeném vodorovným dopravním značením jako invalidé.

Samozřejmě jsem držitelem ZTP a modré parkovací karty.

Včera jsem obdržel výzvu k zaplacení 500,- za nezaplacení parkování.

Když to zkrátím, po pár telefonátech s MČ P7 jsem se dozvěděl, že tohle parkovací místo oni neevidují někde v jejich seznamu jako invalidní, tudíž mám smůlu a mám zaplatit, nebo správní řízení a násobně větší pokuta.

To místo je ale opravdu označené invalidou a ohraničené bílými čarami.

Co mám dělat? Jak se mohu bránit?

Přikládám GPS místa  50°6'11.020"N, 14°26'40.506"E

Přijde mi to jako nehoráznost. Přeci je někdo za chybné značení odpovědný.

Děkuji

IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Stání na (ne)invalidech
« Odpověď #1 kdy: 26 Srpna 2021, 16:15:22 »

U té výzvy není fotka? V každém případě doporučuju si to místo a aktuální dopravní značení aspoň nafotit. Je tam vodorovná i svislá značka vyhrazeného místa pro invalidy?

Formální obrana v této fázi není žádná. Výzva ještě neukládá žádnou sankci ani jiné povinnosti, nezahajuje řízení. Je to v podstatě něco jako nabídka - pokud provozovatel zaplatí, úřad se tím nebude už dál zabývat, to je celé.

Nic vám nebrání pokračovat v tom, co už děláte, tedy neformálně zjistit, co za tím je. Jde-li skutečně o bordel v evidenci a v datech pro Eltodo šmírovací systém, tak se tím nemusíte trápit, zahájí-li někdo v budoucnu řízení, hravě se ubráníte. Dokonce i kdyby se ukázalo, že to vodorovné značení je nějaká pirátská tvorba, mělo by stačit prokázat, že tam bylo (pokud vám neprokážou, že jste si to tam namaloval sám nebo jste jinak věděl, že to není oficiální vyhrazené místo).
IP zaznamenána

bubo82

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Stání na (ne)invalidech
« Odpověď #2 kdy: 26 Srpna 2021, 17:37:47 »

Obávám se že jsem v háji

Dobry den. Zajima me oznaceni parkovani napr. pro invalidy, kdyz je tam příslušná znacka tak je to jasne, ale pokud je pouze na zemi jakýmkoliv zpusobem nakreslen znak vozickare – plati to take jako vyhrazene park. misto? Kde v zakone to lze najit? Nebo tam musi byt obe znaceni? To znm. znaceni plus nakresleny znak na zemi? Diky za odpověď

 

Odpově:

Dobrý den,

vyhrazené parkoviště pro vozidlo přepravující osobu těžce postiženou nebo osobu těžce pohybově postiženou musí být vždy vyznačeno vodorovným a svislým dopravním značením. Toto je zakotveno ve vyhl. č. 294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích (v platném znění) a to konkrétně v příloze č. 8 – Vodorovné dopravní značky. Dále v zák. č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích ( v platném znění) je zakotveno v ust. § 4 povinnost řídit se mj. dopravním značením. Každý řidič silničního provozu je také povinen tyto ustanovení zákonných norem znát a dodržovat je.

 

S pozdravem

Pavel Kotlár

dopravní značení
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 873
    • Zobrazit profil
Re:Stání na (ne)invalidech
« Odpověď #3 kdy: 26 Srpna 2021, 17:42:30 »

Ale vy nejste povinen toto vědět. Pokud je na zemi nakreslený symbol vozíčkáře může to řidič oprávněně považovat za vyhrazené parkovací místo. Přestaňte se ptát fízlů a řiďte se tím co vám tady matadoři napíšou.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Stání na (ne)invalidech
« Odpověď #4 kdy: 26 Srpna 2021, 18:05:25 »

Ona totiž ta vyhláška pro to vodorovné značení (V 10f) říká:

Citace
Vyhrazené parkoviště pro vozidlo přepravující osobu těžce postiženou nebo osobu těžce pohybově postiženou. Na ploše vyznačené touto značkou smí zastavit a stát pouze vozidlo označené parkovacím průkazem označujícím vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou. Značka vždy doplňuje svislou dopravní značku „Vyhrazené parkoviště“ se symbolem zařízení nebo prostoru pro osoby na vozíku.

Tedy z první věty plyne, že tato značka sama o sobě vyhrazuje to parkoviště. A tu poslední větu je možno číst dvěma způsoby - buďto "bez svislé značky je V 10f neplatná", nebo "určitě tam někde je i svislá".

Úřad možná bude tlačit ten první výklad, případný obviněný by měl tlačit ten druhý, s argumentem, že kdyby ministerstvo mělo na mysli ten první, tak by to tam přímo napsalo ("je platná jenom když je poblíž svislá") a že ono zdvojení je tam proto, aby možnost zaparkovat byla pro postiženou osobu zachována, i když nějaký vandal zrovna tu svislou značku povalil.
IP zaznamenána

bubo82

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Stání na (ne)invalidech
« Odpověď #5 kdy: 26 Srpna 2021, 21:05:10 »

To dává docela smysl. Tak to mám nechat spadnout do správního? A sebejistě tam dojít a hájit se?
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Stání na (ne)invalidech
« Odpověď #6 kdy: 26 Srpna 2021, 21:27:40 »

U nás ve městě máme placené parkoviště, kde obsluha vybírá parkovné u vjezdu na parkoviště a jedno nebo dvě z parkovacích míst jsou pro vozíčkáře, a vozíčkáři tam platí také. Takže si myslím, že parkovací místo pro vozíčkáře neznamená asi automaticky, že je to bezplatné parkoviště.
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 873
    • Zobrazit profil
Re:Stání na (ne)invalidech
« Odpověď #7 kdy: 26 Srpna 2021, 21:34:40 »

U nás ve městě máme placené parkoviště, kde obsluha vybírá parkovné u vjezdu na parkoviště a jedno nebo dvě z parkovacích míst jsou pro vozíčkáře, a vozíčkáři tam platí také. Takže si myslím, že parkovací místo pro vozíčkáře neznamená asi automaticky, že je to bezplatné parkoviště.
Koukám, že jsi v práci zapomněl toho kolegu co umí číst, viď městapáku :-) "Samozřejmě jsem držitelem ZTP a modré parkovací karty."
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Stání na (ne)invalidech
« Odpověď #8 kdy: 26 Srpna 2021, 22:16:48 »

Proč tedy dokazovat, že šlo o parkoviště pro vozíčkáře, když má poplatek za parkovné uhrazen skrz modrou parkovací kartu? Zdá se mi to neúčelné. Nebo tím poplatek za parkování uhrazen není a parkoviště pro vozíčkáře tam má být bezplatné?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 035
    • Zobrazit profil
Re:Stání na (ne)invalidech
« Odpověď #9 kdy: 26 Srpna 2021, 22:19:31 »

Fogyn, alo.is> IMHO došlo k nedorozumění, já mám za to, že modrou parkovací kartou myslel bubo82 tohle.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Stání na (ne)invalidech
« Odpověď #10 kdy: 26 Srpna 2021, 22:25:15 »

Takže jsme zas u toho, že tam může být klidně parkovací místo pro vozíčkáře, které není bezplatné. Bez fotografií místa a okolí to asi neurčíme.
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 873
    • Zobrazit profil
Re:Stání na (ne)invalidech
« Odpověď #11 kdy: 26 Srpna 2021, 22:50:52 »

Prosím tě, fakt si pozvi toho kolegu. Placené/neplacené je irelevantní. Očividně jde o to jestli se jedná nebo nejedná o stání vyhrazené pro invalidy. "oni neevidují někde v jejich seznamu jako invalidní, tudíž mám smůlu".
Samozřejmě může být špatně popis ze strany "přestupce", ale "po pár telefonátech s MČ P7" bych řekl, že už pochopil jádro pudla. Holt kolega chce čárku za každou cenu aby byly prémie. My chápeme, že si jinak nevyděláte ani na slanou vodu, ale holt občas je to od vás přes čáru no...
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Stání na (ne)invalidech
« Odpověď #12 kdy: 26 Srpna 2021, 23:05:24 »

No nevim, proč tedy píše, že obdržel výzvu na 500 Kč za nezaplacení parkování? Logicky bych především zkoumal, jestli je parkoviště placené. Placené tam může pravděpodobně být i to pro invalidy.
« Poslední změna: 26 Srpna 2021, 23:12:48 od alo.is »
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 873
    • Zobrazit profil
Re:Stání na (ne)invalidech
« Odpověď #13 kdy: 26 Srpna 2021, 23:20:02 »

"proč tedy píše, že obdržel výzvu na 500 Kč za nezaplacení parkování?" Protože důvod pro čárku na prémie se najde vždy a neoprávněné parkování na invalidech by přes ZTP kartu asi neprošlo. Tak to holt zkouší takto. Velmi dobře víš, že do těch výzev si píšete co chcete i když to s realitou nemá nic moc společného ;-) Dále nebudu plevelit vlákno, ale je mi jasné, že chceš kolegům pomoct a budeš ty svoje nesmysly rozvádět dál...
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Stání na (ne)invalidech
« Odpověď #14 kdy: 26 Srpna 2021, 23:32:41 »

Připadá mi to jako, že ho utvrzujete v tom, aby prokazoval, že parkoval na parkovišti pro invalidy, přestože je tam nebezpečí, že mu nakonec řeknou: máte pravdu, parkoval jste na parkovišti pro invalidy, ale není bezplatné, jsme rádi, že jste se k tomu přiznal.
IP zaznamenána