30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Policejní důstojník při divoké jízdě na Vinohradech naboural 40 aut  (Přečteno 11474 krát)

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil

Formálně vznikne povinnost nahradit škodu řidiči i provozovateli vozidla (jde-li o různé osoby, tak mají tuto povinnost oba). Za tyto škůdce, jsou-li známi a není-li pochybnost o způsobení a výši škody, plní jejich pojišťovna z POV, nejsou-li pojištěni, plní ČKP. Poškozený tedy v praxi se škůdcem vůbec nemusí nic řešit a je chráněn pro případ, že by primární škůdce byl nesolventní nebo z nějakého jiného důvodu by ta pohledávka byla nedobytná.

Ten, kdo za škůdce plnil, si pak po něm v některých situacích může uplatnit regres, tj. požadovat (částečnou) refundaci toho, co za něj plnil. Plní-li mimosmluvně ČKP za nepojištěného, tak má samozřejmě na plný regres právo vždy, jde-li o smluvní plnění pojišťovny z POV, tak záleží na okolnostech (u běžných nehod regres možný není, ale lze jej uplatnit např. u úmyslného způsobení škody, chlastu, katastrofálního technického stavu, byl-li příčinou nehody ...).
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil

Předpokládám, že tohle všechno je za předpokladu že vozidlo je registrované a "pouze" nemá platné povinné ručení. Zajímalo by mě také, jak se to řeší v případě, když vozidlo má např. značky v depozitu, nebo nemá prakticky nic a jedná se jen o "pojízdný vrak" (což u offroadu je běžná věc, např. do lesa se používají staré UAZy).

Edit: Teď koukám na to video a auto je na značkách, tak to asi nebude tento případ, ale v teoretické rovině .... když mi pod kola vlítne cyklista (např. se rozjede na červenou), já ho srazim a on mi rozbije čelní sklo za 50.000,- (kdy z onboard kamery bude jeho zavinění zcela zřejmé) ... bude mi to platit ČKP nebo tu škodu musím vymáhat přímo po cyklistovi?
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil

V takovém případě (cyklista) je to věc občanskoprávní a ČKP do toho nevstupuje. Jinak velký pozor, cyklisti při takovýchhle nehodách rádi podávají trestní oznámení na řidiče, žaloby atd.. chce to fakt onboard video.
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil

Když škodu zaviní chodec nebo cyklista (jedno jestli na silnici či v lese), tak za to odpovídá z titulu obecné odpovědnosti za škodu. Chodci ani cyklouši zatím POV mít nemusí. Škodu tedy musíte uplatit přímo po jejím původci, má-li uzavřenu obecnou pojistku odpovědnosti (bývá součástí pojištění domácnosti), pravděpodobně se na to bude vztahovat (záleží ale na konkrétní smlouvě a podmínkách).

Co se týká těch pojízdných vraků, ať už v lese či na PK, tak stále platí jak obecná odpovědnost řidiče za škodu, tak objektivní odpovědnost provozovatele (obojí plyne z občanského zákoníku a veřejnoprávní kategorie jako nějaká registrace toho vraku či charakter místa, kterým jezdí, nehrají roli). Tj. stále to můžete uplatňovat přímo (po provozovateli vždy, po řidiči lze-li dovodit zavinění). Kam až sahá mimosmluvní plnění ČKP za nepojištěné z hlavy nevím.
IP zaznamenána

wit.cz

  • Příspěvků: 128
    • Zobrazit profil

Taky si dovedu představit situaci, že odkloní vše co má, vyhlásí osobní bankrot a za pár let (mmj. třeba i po té ochranné léčbě) z toho vyleze levně.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 754
    • Zobrazit profil

v jeho případě je nejpodstatnější aby opustil sbor tak, že mu nevznikne nárok na výsluhu
zbytek už je celkem jedno
IP zaznamenána

Forseti

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil

v jeho případě je nejpodstatnější aby opustil sbor tak, že mu nevznikne nárok na výsluhu
zbytek už je celkem jedno

Nikoli...., přesně naopak ...
Ideální stav by byl ten, že mu ani neveznou řidičák, vrátí se zpět ke "sboru" a do fízloakademie....
Pak by to totiž došlo i těm největším vohnoutům. I ten největší socanskej/koblihářko/topkařsko/ODSácko/černoprdelnickej vohnout má jistý, do značné míry zvrácený smysl pro spravedlnost ... Pokud je jednání státních sviní s ním v dlouhodobém a flagrantním rozporu, tak vypovídá poslušnost autoritě ... Což je přesně to, co je potřeba ...
IP zaznamenána

JakubR1

  • Příspěvků: 122
    • Zobrazit profil

Pánové, je to dobré, panu příslušníkovi je to líto a omlouvá se (i sboru)!

A pokusí se škodu zaplatit, takže můžeme být v klidu. Policista by přeci nelhal, ne?

http://zpravy.idnes.cz/opily-policista-kadlec-vinohrady-omlouva-se-fm4-/domaci.aspx?c=A160415_115139_domaci_hro
IP zaznamenána

nechapavy

  • Příspěvků: 151
    • Zobrazit profil

"Na svou obhajobu bych rád uvedl, že jsem boural výhradně do nesprávně zaparkovaných vozů." K. Kadlec

:-D
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 204
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin