30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: "BUS" pruh  (Přečteno 4878 krát)

solan_cabras

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
"BUS" pruh
« kdy: 29 Července 2020, 17:44:49 »

Ahoj všem, tohle je libové: https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/autobusovy-vyhrazeny-pruh.A200728_175416_automoto_fdv ..."vyhodnocujeme systém o respektovanosti, aby v budoucnu mohly chodit i pokuty i z nerespektování těchto pruhů" !!!

A teď dotaz , lze reálně dostat za jízdu ve vyhrazeném pruhu pokutu, resp. být donucen ji zaplatit? Může to pokutovat MP nebo státní? A pokud platí:
§ 14
(1) Je-li vyznačen jízdní pruh dopravní značkou „Vyhrazený jízdní pruh“ (dále jen
„vyhrazený jízdní pruh“) pro určitý druh vozidel, platí pro řidiče ostatních vozidel obdobně
§ 13 odst. 2, a je-li vyhrazený jízdní pruh vyznačen na tramvajovém pásu, též § 21 odst. 7.
Jízdní pruh nelze vyhradit pro motocykly.

a 13

(2) Na tramvajový pás v úrovni vozovky se smí v podélném směru vjet jen při objíždění,
předjíždění, odbočování, otáčení, vjíždění na pozemní komunikaci, nebo vyžadují-li to
zvláštní okolnosti, například není-li mezi tramvajovým pásem a okrajem vozovky dostatek
místa; tramvajový pás zvýšený nad nebo snížený pod úroveň vozovky nebo od vozovky jinak
oddělený například obrubníkem se smí přejíždět jen příčně, a to na místě k tomu
přizpůsobeném. Při vjíždění na tramvajový pás nesmí řidič ohrozit ani omezit v jízdě tramvaj.

tak já chápu literu zákona tak, že vyhrazený pruh je legálně určen pro předjíždění kolon... Nikdy jsem nezažil zastavení za případnou jízdu v takovém pruhu, takže nevím, jak by se orgán na takovou argumentaci tvářil...
IP zaznamenána

motoosman

  • Příspěvků: 257
    • Zobrazit profil
Re:&quot;BUS&quot; pruh
« Odpověď #1 kdy: 29 Července 2020, 18:11:44 »

V obci nejde o předjíždění. Zrovna tak pokud jede tram, bus atd. rychleji ve svém pruhu také nejde o předjíždění.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:"BUS" pruh
« Odpověď #2 kdy: 29 Července 2020, 18:39:12 »

Ono i mimo obec nejde v případě kolony o předjíždění, ale o souběžnou jízdu.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 043
    • Zobrazit profil
Re:"BUS" pruh
« Odpověď #3 kdy: 29 Července 2020, 18:54:03 »

motoosman, solaris> Proč by se nemělo jednat o předjíždění (v případě jedoucí kolony) případně objíždění (stojící kolony)?
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 929
    • Zobrazit profil
Re:"BUS" pruh
« Odpověď #4 kdy: 29 Července 2020, 19:48:15 »

Zazil jsem v Praze mnohokrat zastaveni a pokus o pokutovani za jizdu vyhrazenym pruhem - vzdy zustalo u pokusu. Byla a jsou vyhlasena mista, kde to unterfizlove i fizlove zkouseli a zkouseji. Jeden takovy domnely prestupek mam prave ted rozebehnuty (spis rozkulhany).

Nechme se prekvapit, jak si to organove predstavuji.
IP zaznamenána

solan_cabras

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:"BUS" pruh
« Odpověď #5 kdy: 29 Července 2020, 20:30:49 »

No k tomu předjíždění ve městě, i pokud bychom tedy řekli, že kolonu nepředjíždím, tak ji rozhodně objíždím - např dle §2 mm) kolonou vozidel se rozumí souvislý proud více vozidel, u kterého nelze předjíždět každé vozidlo jednotlivě, rozestup mezi jednotlivými vozidly při předjíždění nebo objíždění neumožňuje bezpečné zařazení,

U toho "Zrovna tak pokud jede tram, bus atd. rychleji ve svém pruhu také nejde o předjíždění." - to jistě, ale zákon říká, že pro tyto vozy je pruh vyhrazen a zároveň že vyhrazené vozy v něm nepředjíždějí, pro osobák vyhrazen není, tudíž teoreticky při splnění určitých podmínek v něm předjíždí...
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:"BUS" pruh
« Odpověď #6 kdy: 29 Července 2020, 20:39:43 »

Zákon v par. 12, odst. 2 a 3 výrazně konkrétně říká, co se za předjíždění nepovažuje (jízda ve více pruzích vedle sebe ve městě, souvislé proudy vedle sebe mimo město).

O nic nejde, já jsem to zmínil jenom jako poznámku, že ne vše, co se předjížděním zdá, může mít i takové jméno.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 043
    • Zobrazit profil
Re:"BUS" pruh
« Odpověď #7 kdy: 29 Července 2020, 21:11:50 »

Minimálně mimo obec: Souvislé proudy. Předpokládám, že ve vyhrazeném pruhu souvislý proud není.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:"BUS" pruh
« Odpověď #8 kdy: 29 Července 2020, 23:23:53 »

A teď dotaz , lze reálně dostat za jízdu ve vyhrazeném pruhu pokutu, resp. být donucen ji zaplatit?

Pokutu lze dostat ze cokoliv.. když vám SO udělí pokutu a vy zaplatíte.
Ale tady asi pokuta bude výjimečná.. běžný přístup Prahy je kasírovat odpustky (není pokuta) a když nezaplatíte odpustek tak se už nic dalšího nestane.
IP zaznamenána

ipkis

  • Příspěvků: 180
    • Zobrazit profil
Re:"BUS" pruh
« Odpověď #9 kdy: 30 Července 2020, 07:49:24 »

Musím říct, že mám nyní čerstvé rozhodnutí MHMP - Jižní spojka 102 po odečtu (na 80) - 2500 Kč + 1000 náklady. Celé jsem to proignoroval (tedy samozřejmě kromě odporu k příkazu). Podám odvolání - sice nevím moc co řešit, ale nějak se rozepíšu. Uvidíme. Celé kolečko i přes koronu proběhlo během 3/4 roku. Docela fičák!
IP zaznamenána

FOMP

  • Příspěvků: 433
    • Zobrazit profil
Re:"BUS" pruh
« Odpověď #10 kdy: 30 Července 2020, 09:58:55 »

A teď dotaz , lze reálně dostat za jízdu ve vyhrazeném pruhu pokutu, resp. být donucen ji zaplatit?

Pokutu lze dostat ze cokoliv.. když vám SO udělí pokutu a vy zaplatíte.
Ale tady asi pokuta bude výjimečná.. běžný přístup Prahy je kasírovat odpustky (není pokuta) a když nezaplatíte odpustek tak se už nic dalšího nestane.

To zalezi jak kdo, na MHMP je jeden exot, jmenuje se Sedivec, a ten pro carky a premie dela cokoliv.
IP zaznamenána

solan_cabras

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:"BUS" pruh
« Odpověď #11 kdy: 30 Července 2020, 11:38:58 »

Musím říct, že mám nyní čerstvé rozhodnutí MHMP - Jižní spojka 102 po odečtu (na 80) - 2500 Kč + 1000 náklady. Celé jsem to proignoroval (tedy samozřejmě kromě odporu k příkazu). Podám odvolání - sice nevím moc co řešit, ale nějak se rozepíšu. Uvidíme. Celé kolečko i přes koronu proběhlo během 3/4 roku. Docela fičák!

Já se domnívám, že tam hraje roli to, že je to o více než o 20 km/h v obci - tomu se asi věnují přednostně, ale je to jen moje domněnka...
IP zaznamenána

solan_cabras

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:"BUS" pruh
« Odpověď #12 kdy: 30 Července 2020, 11:46:01 »

A teď dotaz , lze reálně dostat za jízdu ve vyhrazeném pruhu pokutu, resp. být donucen ji zaplatit?

Pokutu lze dostat ze cokoliv.. když vám SO udělí pokutu a vy zaplatíte.
Ale tady asi pokuta bude výjimečná.. běžný přístup Prahy je kasírovat odpustky (není pokuta) a když nezaplatíte odpustek tak se už nic dalšího nestane.

Jasně, ale já to chápu tak, že je potřeba rozlišit jestli mě obešlou nebo jestli mě zastaví - obeslání = odpustek, ignorace -) správní, odpor a vyšumění. Zastavení na místě = nesouhlas s "blokovou" a správní, odpor a ? (je otázka zda to padá na hromádku vyšumění jako ty s odpustkem, nebo zda to běží prioritně)... tedy doufám že se nepletu a ty řízení běží takto :)
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:"BUS" pruh
« Odpověď #13 kdy: 30 Července 2020, 16:20:50 »

Já se domnívám, že tam hraje roli to, že je to o více než o 20 km/h v obci - tomu se asi věnují přednostně, ale je to jen moje domněnka...

Ano.. i na MHMP mají přednostní fronty.. přibližně to bude čím závažnější přestupek tím větší riziko že MHMP vyvine nějakou aktivitu.
Ale ..můj názor.. použití vyhrazeného pruhu je jen zbytkový přestupek §125c(1) k) a tak v přednostní frontě nebude.

U MHMP je v bagatelních věcech typický průběh odpustek a pak promlčení..
..u některých věcí odpustek, správní řízení a pak promlčení..
..když váš případ vylosují že ten budou řešit tak odpustek, správní řízení, odvolání na ministerstvo a pak promlčení  :) :)
IP zaznamenána

Ftipalek

  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:"BUS" pruh
« Odpověď #14 kdy: 30 Července 2020, 22:03:43 »

Do tohoto léta jsem BUS pruhy respektoval, protože byli v místech, kde mě neobtěžovali. Ale po tom co je přidali na Radlickou (ještě to tam rozkopali) a na Vypich... je otevřeně píchám a jezdím výhradně zkrz ně, neboť to tam stojí. Už se těším, až mě vyberou.  ;D
IP zaznamenána