30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Blokové čištění Brno  (Přečteno 17716 krát)

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #15 kdy: 19 Července 2016, 10:09:33 »

Já bych na to šel takto:

Požádejte odtahovku o kopii příkazu k odtažení (tak aby bylo zřejmé, kdo konkrétně odtah nařídil - konkrétní osoba - ověřte, zda existuje). Pak doporučuji zaplatit. Paralelně podejte žádosti (podle InfZ) zda byl/a ona osoba ve službě v době nařízení odtahu (např. veškeré zadokumentované přestupky strážníkem č. 1234, případně hlídkou jíž byl strážník členem dne X.X.2016 od 00:00 do 23:59, požádejte taky o to zda měl strážník/hlídka přidělené služební vozidlo a záznam z GPS, a komunikaci s policisty/hlídky s dozorčím) a o veškerou dokumentaci (objednávky, faktury, pracovní příkazy, mapy, ...) týkající se rozmístění značek zóny. Pokud máte vlastní fotografie značky konec zóny, je to ještě lepší.

Město by mělo (samo od sebe) zahájit správní řízení o přestupku parkování, které musíte vyhrát (remíza nestačí).

Do šesti měsíců (asi od odtahu) požádejte město o náhradu škody ve výši odtahu.

Šanci na výhru si netroufám hodnotit.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #16 kdy: 19 Července 2016, 10:42:34 »

vvvvv: Tohle je jiný režim, o odstranění z důvodu naplnění účelu dočasného zákazu nerozhoduje ozbrojený opičák či poloopičák (jakožto výkon vrchnostenské pravomoci), ale vlastník komunikace (tj. město jako osoba soukromého práva, nikoliv úřad jako vykonavatel veřejné správy) a to v režimu výkonu veřejnoprávního oprávnění. Podle toho, co Bkom tvrdí v předžalobní výzvě, mají jakési generální pověření výkonem té činnosti od města, což lze (nejde o přenos pravomoci, k čemuž by byla potřeba veřejnoprávní smlouva, ale jen jakéhosi oprávnění spojeného s vlastnictvím komunikace).

Pokud bude spor o platbu za odtah (mezi Bkom a provozovatelem), tak oni musí prokázat splnění podmínek podle § 19b(1) PozKom (tj. stání vozidla v rozporu se zákazem, nezbytnost odstranění vozidla pro naplnění účelu zákazu, tj. patrně úklidu silnice) a podle § 19b(2), tj. umístění značení s dostatečným předstihem (což a fortiori je samozřejmě porušeno i v případě, že je to značení chybné nebo zcela absentuje). Provozovateli stačí tvrdit, že zaparkoval v souladu se značením, těžko bude prokazovat např. tvrzenou neexistenci nějaké značky po projetí koncem zóny a křižovatkou. V případě dovolávání se závažného důvodu podle § 19b(2) za středníkem by to samozřejmě musel prokázat provozovatel.

Pokud jde o přestupek, pokud u toho nebyli opičáci, patrně to ani jako přestupek řešit nebudou. I pokud by to odtahovači aktivně posílali jako podnět úřadu, tak ani win v případném přestupkovém řízení zde neřeší náklady či možnost si je jako škodu uplatnit po státu, protože nevznikly nezákonným zásahem opičáka. Zde půjde čistě o soukromoprávní věc mezi vlastníkem komunikace, odtahovačem a provozovatelem.
« Poslední změna: 19 Července 2016, 10:45:21 od hh »
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 201
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #17 kdy: 19 Července 2016, 10:55:27 »

Pokud jde o přestupek, pokud u toho nebyli opičáci, patrně to ani jako přestupek řešit nebudou. I pokud by to odtahovači aktivně posílali jako podnět úřadu, tak ani win v případném přestupkovém řízení zde neřeší náklady či možnost si je jako škodu uplatnit po státu, protože nevznikly nezákonným zásahem opičáka. Zde půjde čistě o soukromoprávní věc mezi vlastníkem komunikace, odtahovačem a provozovatelem.

Ponekud tapu, proc je verejna komunikace za verejne penize, ktera slouzi verejnosti spravovana statem (obci) najednou z toho je udelana soukromopravni vec.

Pokud je i znamo, tak stat u sluzby napr. jizdni rady si ce prevedl povinosti a prava na soukromy subjekt, ale i tam bylo judikovano, ze ma vsechny povinnosti, jako stat. Napr. poskytnou data dle 106 seznamu.
Komunikaci povazuji za sluzbu, ac ma charakter i pozemku, ale patrne jde o tu sluzbu, pozemek je jen prostrednikem k vykonu teto sluzby. Stanim se pozemek neposkodil, kdyz je k tomu urcen, "narusena" byla prave sluzba - tedy ocista komunikace.

Mohl byste objasnit Vami zminenou pravni konstrukci? dekuji.

hh: dekuji, vecer si to detailne prostuduji
« Poslední změna: 19 Července 2016, 12:13:12 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #18 kdy: 19 Července 2016, 11:14:28 »

Nevím jak v Brně, ale u nás při blokovém čištění asistují měšťáci (a případně kontaktují provozovatele - nemáme odtahovku). Ale rozumím tomu, že může jít i občanskoprávní spor a bohužel je to provozovatel, kdo musí prokazovat nevinu. Na druhou stranu veřejné komunikace jsou (obvykle) placeny z veřejných peněz, takže InfZ je způsob, jak získat informace o tom, co se dělalo a jak se dělalo. Pokud by opravdu o odtahu rozhodl vlastník nebo jím pověřený subjekt, tak asi nepůjde o nesprávný úřední postup a bude se to muset rozhodnout u soudu.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #19 kdy: 19 Července 2016, 11:40:59 »

fu: Ano, komunikace je veřejná, ježdění po ní a parkování na ní je projevem tzv. obecného (též veřejného) užívání. Obecné užívání ale lze omezit, zde např. za účelem čištění té komunikace. Provedení toho omezení je samozřejmě veřejnoprávním aktem (OOP) vydaném příslušným silničním správním úřadem. Při jeho porušení a splnění podmínek získá vlastník komunikace (tedy ten kdo se o tu komunikaci stará) oprávnění nechat to auto odtáhnout na náklady provozovatele. Povaha toho "ná náklady" je taková, že jde o náhradu projevu vůle provozovatele, tedy jako by někdo vaším jménem uzavřel smlouvu s těmi odtahovači. Ve sporu s odtahovači se můžete domáhat všeho jako při normálním uzavření té smlouvy (např. že neplnili řádně, auto vám poškodili, způsobili jinou škodu ...) nebo můžete napadnout existenci titulu (tedy např. nesplnění podmínek pro provedení odtahu na náklady provozovatele). Ve sporu s vlastníkem komunikace byste se mohl domáhat náhrady škody, ale zde to není třeba rozlišovat, protože vlastník a odtahovač vzhledem k té delegaci splývají v jedno. Soukromoprávní režim to má z důvodu, že odtahovač plní jakousi pseudosmlouvu a vlastník komunikace vykonává sice veřejnou správu, ale formou tzv. fiskální (nikoliv vrchnostenské) správy, která se realizuje prostředky soukromého práva.

Situace, kdy odtah nařídí v rámci výkonu své pravomoci policajt (např. podle § 27(5) ZPPK) se příliš neliší. Mezi odtahovačem a provozovatelem opět půjde o soukromoprávní vztah, kde projev vůle je nahrazen zásahem policajta. Tedy opět spory ze samotného provedení odtahu mezi provozovatelem a odtahovačem (řádné plnění, poškození auta, výše úhrady, uplatnění zadržovacího práva ...) budou soukromoprávní. Pokud cestou veřejného práva (např. zásahovou správní žalobou) dosáhnete rozhodnutí o tom, že nařízení odtahu bylo nezákonné, pokud už jste odtahovačům plnil, můžete se domáhat náhrady škody po státu v režimu zákona 82/1998 Sb. (tohle je ten jediný rozdíl, že za škodu způsobenou vadným výkonem vrchnostenské správy bude odpovídat tímto zvláštním způsobem stát, ne jako výše vlastník komunikace), pokud jste ještě odtahovačům neplnil, už ani nemusíte (nemají proti vám titul) ale mohou se téhož po státu domáhat oni, nemají-li to smluvně ošetřeno jinak.

Pokud jde o zmíněnou kauzu Chaps, tak to je úplně jiný problém a navíc je to značná anomálie, do problematiky odtahů na náklady provozovatele to přenositelné není.

vvvvv: No ti měšťáci tam v takovém případě budou nejspíš kvůli přístupu do registru vozidel, jinak to rozhodnutí o odtahu v daném případě udělat nemohou (nepůjde-li zároveň o případ, kde k tomu mají pravomoc podle ZPPK, např. neoprávněné stání na vyhrazeném parkovišti či vytvoření překážky v provozu). Přes InfZ informace o značkách získat můžete, i když je nejspíš zbytečné to žádat přes InfZ, o dočasném omezení muselo být vydáno opatření obecné povahy, které bude na úřední desce a v nějaké jeho příloze bude nejspíš i vyznačeno dopravní značení). Upozorňoval jsem jen na to, že ve sporu o placení za odtah tohle musí prokázat ten, kdo odtah nařídil.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #20 kdy: 19 Července 2016, 12:33:31 »

Po chvilce hledání: http://www.brno-lisen.cz/170216-2/f8642

Ale bohužel dokument je velmi obecný - tedy neobsahuje např. mapu - hlavně výčet ulic s dny, typy značek a odkaz na TP.
IP zaznamenána

portalek

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #21 kdy: 20 Července 2016, 08:27:36 »

Měšťáci tam byli podle času na tom papírku za stěračem a podle času odtahu tak hodinu před odtahem. Ten odtah zaplatím, nemám čas to nějak důkladněji studovat a dost se v tom ztrácím.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 201
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #22 kdy: 20 Července 2016, 08:43:12 »

Měšťáci tam byli podle času na tom papírku za stěračem a podle času odtahu tak hodinu před odtahem. Ten odtah zaplatím, nemám čas to nějak důkladněji studovat a dost se v tom ztrácím.

Jednou zaplatis a pak platis cely zivot...
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Tomfox

  • Příspěvků: 107
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #23 kdy: 21 Července 2016, 12:21:28 »

Ja se teda dost divim, ze auto vydali bez zaplaceni. Se mnou se loni na podzim vubec nebavili, musel jsem zaplatit a nasledne zadat magistrat o vraceni penez. Uspesne.
Rozhodne bych ale na ne neco zkusil. Ja jsem nabyl dojmu, ze to nemaji moc pravne posefovany a spolihaj na to, ze se lidi na nejaky popotahovani vykaslou.
IP zaznamenána

portalek

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #24 kdy: 21 Července 2016, 12:53:02 »

Takže mám napsat tomu řediteli Bkom? že nebyly dodrženy podmínky podle § 19b odst. 2 zákona o pozemních komunikacích, tj. nebylo řádně provedeno dopravní značení. Pokud někdo máte nějaký vzor tak bych byl rád.
IP zaznamenána

Tomfox

  • Příspěvků: 107
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #25 kdy: 21 Července 2016, 13:04:48 »

IP zaznamenána

portalek

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #26 kdy: 31 Července 2016, 10:12:29 »

Tak jsem dostal odpověď na dopis který jsem jim poslal. Jestli to chápu správně tak značení řeší městská část tak si mám jít stěžovat tam, ale vymáhat to stejně budou tak moc nechápu k čemu by mi to bylo...


IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #27 kdy: 31 Července 2016, 11:57:47 »

§ 19b odst. 2)

Bylo-li dopravní značení na pozemní komunikaci umístěno alespoň 7 dní před prvním dnem dočasného zákazu nebo omezení stání nebo zastavení silničních vozidel, nese náklady na odstranění, odstavení a vrácení silničního vozidla jeho provozovatel; to neplatí, prokáže-li závažné důvody, které mu znemožnily vozidlo včas odstranit. Nenese-li náklady na odstranění, odstavení a vrácení silničního vozidla jeho provozovatel, nese je v případě dočasného zákazu nebo omezení přijatého na návrh podle § 19a odst. 2 navrhovatel.

Pokud to správně chápu, nebylo správně označeno, tedy náklady nese navrhovatel (asi město Brno?). Odepsal bych jim, ať si v souladu s § 19b odst. 2) vymáhají po navrhovateli a provozovatele již nadále neobtěžují.

IP zaznamenána

portalek

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #28 kdy: 14 Listopadu 2016, 09:33:39 »

Tak update:

Už mi došlo převzetí právního zastoupení a výzva k úhradě od AK Rašovský.

Takže se ještě jednou zeptám jestli to jejich značení stejné zóny v zóně opravdu není v pořádku a mám to nechávat k soudu. Mezitím už proběhlo opět několik čištění a značí to pořád stejně.
IP zaznamenána

portalek

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #29 kdy: 16 Května 2017, 10:19:11 »

Nazdar,

tak mám update tohoto případu. Už konečně skoro po roce vím kde byl problém. Dostal jsem příkaz ze správního řízení, že jsem vinen ze spáchání přestupku, tak jsem se vydal se na to trochu doptat přímo na magistrát. Po vysvětlení situace jsme nahlédli do spisu a od té doby je mi vše jasné. Ty slepé ulice (viz můj první nákres) byly označeny přesně naopak. Měly se čistit jiný den, takže při vjezdu do ulice měl být konec zóny a při výjezdu z ulice měl být začátek. Tak jsem podal odpor proti rozhodnutí a opět čekám.

Teď asi počkám jak to dopadne a popřípadě zkusím získat zpět peníze za odtah který jsem už zaplatil...
IP zaznamenána