30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Blokové čištění Brno  (Přečteno 17719 krát)

portalek

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
[?] Blokové čištění Brno
« kdy: 29 Června 2016, 12:47:03 »

Ahoj,

V Líšni probíhá blokové čištění a bylo mi odtaženo auto. Prosím o radu jak postupovat. Značení které bylo použito je dle mého názoru přinejlepším zmatené. Přikládám ilustrační obrázek značení:
zeleně jsou zóny zákazu stání, červeně konce zóny. Modré je moje auto.


Já jsem totiž viděl, že stojím na ulici Hájkova v zóně zákazu, tak jsem vyjel ze zóny a hledal jsem po parkovištích (zóna na jiný den) místo, nikde nebylo, až se uvolnilo tam kde stojím, tak jsem se šel projistotu podívat na začátek křižovatky jestli tam není zákaz stání  a nebyl, tak jsem tam zaparkoval. No další den auto odtaženo a pokuta od MP.
Vysvětlení, že jsem stál v zóně co začíná od odboček z Novolíšeňské, kudy jsem vůbec neprojížděl. To opravdu musím obejít půlku města a ujistit se, že tam nedali značku zóny?

Auto jsem si vyzvedl, podepsal převzetí vozidla. Papír na uznání dluhu jsem nepodepsal. Byl jsem na MP, že s přestupkem nesouhlasím tak se to poslalo do správního. Jak teď s tím městem a odtahem? Budou mě nějak kontaktovat?

Tohle jsem podepsal abych auto dostal zpět:


IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #1 kdy: 29 Června 2016, 15:15:14 »

Oni dělají blokové čištění zónou? :o To je hnus..

Argumentace jak je napsaná je správná.. řidič parkoval uvnitř zóny předtím než tam byly ty značky.. o zóně nevěděl a nemohl vědět.

A jak to je nakreslené tak to značení je nesmysl.. když by řidič projel z ulice Novolíšeňská.. začátek zóny.. pak třebas do Hájkovy.. další začátek zóny  :o ..tam by se otočil a jel zpátky.. KONEC ZÓNY.. a může vesele stát.
IP zaznamenána

Foxik

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 179
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #2 kdy: 29 Června 2016, 15:42:17 »

obávám se že tím jak jste podepsal převzetí vozidla tak jste podepsal i uznaní dluhu... nebo co tam je ta zmínka o zaplacení částky do 30.6.2016???
IP zaznamenána

portalek

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #3 kdy: 30 Června 2016, 07:27:30 »

Uznaní dluhu byl další papír, ten jsem nepodepsal, ale dal mi ho když už to měl vytištěné. No jako ten systém nechápu, když je ta zóna na celé sídliště, proč přidávali další ještě dovnitř. V tom případě mohli odtáhnout celé to parkoviště, jestli platí obě zóny (ta na datum u vjezdu z novolíšeňské, i ta na datum u parkoviště).

IP zaznamenána

portalek

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #4 kdy: 03 Července 2016, 14:26:27 »

Nikdo neví jak řešit ten odtah s městem? A jak bude teď město postupovat?
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #5 kdy: 04 Července 2016, 13:03:17 »

Takže nebylo nic zaplaceno a od úřadu se nic nechce a ani se nic neděje kromě sdělení MP že to půjde do správního?

Tak čekejte až něco přijde od úřadu.. jestli vůbec přijde..
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #6 kdy: 04 Července 2016, 13:41:46 »

Je to zde opakovaně řešeno, stačí hledat. Jedna věc je přestupek, druhá je povinnost provozovatele hradit náklady spojené s odtahem/manipulací v důsledku užití PK v době blokového čištění. Odpovědnosti za přestupek či subsidiárně sprdel se patrně půjde zprostit (zejména bylo-li to dopravní značení nějak zmatené, jak je diskutováno výše, případně i u správného značení prostě tvrzením, že tam vozidlo stálo ještě před jeho instalací). Je třeba vyčkat na patřičné kroky úřadu.

S placením odtahu je to složitější. Ten přiložený protokol je divný, není tam vůbec vyplněn důvod a kdo o tom rozhodl. Taky v případě blokového čištění by se již nemělo odtahovat na parkoviště, ale buď odtáhnout a vrátit, nebo jen nadzvednout. Tohle spíš vypadá jako klasický odtah pro neoprávněné užití vyhrazeného parkoviště podle § 27(5) ZPPK nebo překážku provozu podle § 45(4) ZPPK.

Divím se, že vám auto dali bez zaplacení nebo podepsání uznání dluhu. Je pravděpodobné, že budou tu částku i tak vymáhat (na základě té podepsané faktury). Tady budou mít problém, pokud nedoloží titul pro provedení odtahu (tedy patrně rozhodnutí nějakého opičáka), naopak pokud jej doloží, musíte zaplatit a hojit se případně na státu, soukromoprávní spor s odtahovací společností byste prohrál.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #7 kdy: 08 Července 2016, 14:21:04 »

Citace
Divím se, že vám auto dali bez zaplacení nebo podepsání uznání dluhu.

hh: Je to už cca tři roky zaběhnutá praxe v Brně. Vozidlo Vám vydají proti podpisu jakéhosi podivného čestného prohlášení, že jste způsobilý jej převzít. Následně Vás Brněnské komunikace vyzvou k úhradě poplatku za odtah (jednotně 1.920 Kč). Když na jejich výzvu nereagujete, osloví Vás AK zmr. Rašovského.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #8 kdy: 08 Července 2016, 14:26:24 »

To mi je jasné, že to nějak tak musí probíhat, i tak se divím, že si nevynutí nějaké utvrzení nebo zajištění toho dluhu, dokud mají provozovatele v hrsti. Ale možná to je součástí plánu, spřátelená AK z toho patrně bude mít lepší vejvar s ohledem na „složitější“ vymáhání.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #9 kdy: 08 Července 2016, 14:37:20 »

Přesně. AK zmr. Rašovského se ve výzvě neobtěžuje nejen popisem skutku, ale dokonce neuvede ani RZ vozidla, které bylo odtaženo. Ve výzvě pouze prohlásí zmocnění městem, které ale nedoloží ani neověřenou kopií plné moci. A jelikož se jako provozovatel o odtahu vůbec nedozvíte, protože zaměstnanec jaksi neměl potřebu odtah ve firmě ohlásit, jde jejich dopis logicky do koše  - a oni na Vás s chutí podají žalobu. V našem případě se jim to moc nevyplatilo, protože jim soud přiznal náhradu nákladů řízení v částce přes 2 tis. Kč (odhaduji za cca 20 hod. práce koncipientky), ale obávám se, že málokdo další je ochoten investovat (ne úplně malé) prostředky do toho, aby oni prodělali.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #10 kdy: 08 Července 2016, 14:43:46 »

Jenže to je úplně jedno, jaký soud městu (resp. té odtahovací společnosti) přizná přísudek - AK si naúčtuje smluvní odměnu dle jistě oboustranně výhodné smlouvy (jak pro AK, tak pro toho, kdo ji podepsal za druhou stranu ...).
IP zaznamenána

portalek

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #11 kdy: 11 Července 2016, 10:06:12 »

Ahoj, díky za reakce.

Takže počkat až dojde něco od komunikací a doporučujete zaplatit?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #12 kdy: 11 Července 2016, 17:40:47 »

No jestli jste jim podepsal fakturu, tak se zaplacení patrně nevyhnete (i když máte o chlup lepší pozici, než při podepsání uznání dluhu). Nicméně můžete si počkat na postup odtahovačů - dokud nepošlou předžalobní výzvu (srov. § 142a OSŘ), jste v pohodě v tom smyslu, že i případná podaná žaloba vám nijak nezvýší náklady. Tedy lze bezpečně zaplatit až k výzvě, případně lze i tomu nároku oponovat či zaplacení podmínit tím, že vám doloží titul k provedení odtahu (jelikož nešlo o klasický projev vůle, ale jeho nahrazení rozhodnutím nějakého opičáka, je pochopitelné, že to příslušné rozhodnutí budete chtít vidět).

Každopádně pokud to odtahovači nějak totálně nezkazí (zapomenou na to, budou mít bordel v papírech atp.), nebude se bitva o hrazení toho odtahu odehrávat na bojišti mezi vámi a odtahovačem, ale mezi vámi a tím, kdo odtah nařídil, potažmo vámi a státem, který za předmětného vykonavatele státní správy odpovídá.
IP zaznamenána

portalek

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #13 kdy: 19 Července 2016, 08:43:01 »

Tak už je tady dopis od Brněnských komunikací.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Blokové čištění Brno
« Odpověď #14 kdy: 19 Července 2016, 09:50:37 »

Teď můžete buď zaplatit a odtah dále neřešit (a bránit se jen případné pokutě za údajné porušení dopravního značení). Pokud nezaplatíte, můžete se s Bkom chvíli dohadovat, ale musíte počítat s tím, že Bkom tu žalobu podá a pak tu argumentaci budete muset přenést k soudu. U bagatelních pohledávek jsou náhrady nákladů limitovány výší jistiny, v nejčernějším případě by vám to tedy prohra zdražila max. na dvojnásobek.

Argumentovat můžete tím, že nebyly dodrženy podmínky podle § 19b odst. 2 zákona o pozemních komunikacích, tj. nebylo řádně provedeno dopravní značení (viz diskuse níže). Ale těžko odhadovat trpělivost odtahovačů a ochotu se s vámi před uplatněním u soudu bavit, tipnul bych, že když jim místo peněz pošlete nějakou argumentaci napadající jejich nárok, tak to u nich doputuje k někomu, kdo to posoudí, a když bude mít dojem, že si ten nárok ustojí, tak už se nebudou obtěžovat s odpovědí a rovnou podají žalobu - v opačném případě to hodí někam na dno šuplete.

Pokud jde o titul, zdá se, že Bkom má nějaké generální pověření od města (vlastníka komunikace) mj. i k rozhodnutí o odstranění vozidla podle § 19b PozKom, což je asi v pořádku. Kromě špatného značení by šla napadnout i částka (určená nějakým paušálem dle usnesení rady města) - lze požadovat jen skutečné náklady v obvyklé ceně, kterou prokážete např. nějakým ceníkem nebo nabídkou od jiných odtahovačů.
IP zaznamenána